Yuna - produkty dla zdrowia kobiet

Ekskluzywna linia produktów stworzona z myślą o kobietach. To jest Yuna. Wyjątkowe połączenie witamin, ziół i minerałów dla 4 faz kobiecego życia. Autorem serii YUNA jest Mgr. Katarína Miroš Baniari („Bagniari” - autorka programów Preprogramuj svoj cyklus®), która edukuje kobiety na temat kobiecego ciała, aby każda kobieta była wystarczająco poinformowana o sobie i zrozumiała samą siebie. Każda kobieta ma prawo czuć się wspaniale i pełna energii każdego dnia. Wierzymy, że produkty Yuna mogą w tym pomóc.

4 różne fazy kobiety, 4 rodzaje Yuny

Jak działa cykl kobiecy? Kobieta jest bardziej cykliczna niż mężczyzna, ponieważ poziom jej żeńskich hormonów płciowych zmienia się regularnie w ciągu miesiąca, a potem raz za razem przez całe życie. Wszystko zaczyna się od jej pierwszej miesiączki = menarche. To pierwsza oznaka płodności. Każdy cykl rozpoczyna się pierwszego dnia krwawienia i trwa zwykle 21-35 dni. Dzieli się na cztery fazy - folikularną (miesiączkową), folikularną (przedowulacyjną), owulacyjną i lutealną (przedmiesiączkową). My oznaczyliśmy poszczególne fazy według czterech pór roku, jako ekwiwalent zmian emocjonalnych w ciele.

 Yuna 1

Zima 

Pierwsza faza kobiecego cyklu rozpoczyna się od fazy folikularnej – fazy menstruacyjnej. Należy pamiętać, że liczy się ją od pierwszego dnia krwawienia (nie plamienia). Z punktu widzenia fizjologii jest to eliminacja wyściółki endometrium z organizmu. Bardziej korzystne energetycznie dla organizmu jest pozbyć się błony śluzowej (endometrium) i odbudować ją po menstruacji. To rozpoczyna kolejną fazę, kiedy pęcherzyk (zawierający jajo) zaczyna rosnąć i przygotowuje się do owulacji. Ta faza jest również zwykle nazywana zimą. Ciało kobiety potrzebuje więcej odpoczynku w tym okresie.

Wiosna

Kobieta odczuwa powrót energii w organizmie wraz ze wzrostem hormonów, zwłaszcza estrogenu, co jest typowe dla fazy folikularno – przedowulacyjnej. Jej nazwa pochodzi od okresu dojrzewania komórki jajowej = pęcherzyka. Typowym zjawiskiem towarzyszącym jest podwyższony poziom estrogenów, głównie estradiolu, który powstaje w pęcherzyku. Hormon folikulotropowy (FSH) zapewnia wzrost pęcherzyków. Wraz ze wzrostem poziomu estrogenu tworzy się nowa wyściółka i zmienia się konsystencja śluzu szyjkowego. Stopniowy wzrost poziomu estrogenów jest przygotowaniem do samej owulacji.

Lato

Następnie cykl kontynuuje ważne wydarzenie, owulacja. Trwa tylko 12-24 godzin i zazwyczaj towarzyszy mu klarowny, płodny śluz szyjkowy. Niektóre kobiety doświadczają również sporadycznych krótkich bólów zwanych „mittelschmerz”. Jest to moment, w którym pęcherzyk wyprodukował już taką ilość estradiolu, która spowodowała gwałtowne uwolnienie hormonu luteinizującego i dojrzewanie komórki jajowej. Jego uwolnienie to sama owulacja. Ten okres znany jest głównie z tego, że kobieta może zajść w ciążę. Nie zapominajmy, że kobieta nie może zajść w ciążę każdego dnia swojego cyklu, tylko w okresie płodnym. W tym okresie musi wystąpić owulacja, a także połączenie plemnika z komórką jajową. Plemniki mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet do 5 dni, dzięki śluzowi szyjkowemu, który ma zbliżone pH do plemników w okresie płodnym. Chroni to plemniki przed kwaśnym pH pochwy. Okres wokół owulacji jest również nazywany latem. Kobieta jest w pełni sił, bez problemu zniesie większą aktywność fizyczną. Szybko się regeneruje, a jej metabolizm zazwyczaj działa jak z bajki.

Jesień

Po owulacji, pod koniec cyklu miesiączkowego, progesteron przejmuje swoją rolę w organizmie. Jesteśmy w fazie lutealnej. Reszta pęcherzyka przekształciła się w ciałko żółte po uwolnieniu komórki jajowej. Ciałko żółte jest krótkotrwale utworzonym gruczołem dokrewnym, który nadal rośnie i zaczyna wytwarzać progesteron przez 10-16 dni. Podnosi podstawową temperaturę ciała. Jeśli ciąża nie występuje, poziom wszystkich hormonów zaczyna spadać, zaczyna się krwawienie miesiączkowe i cały cykl zaczyna się od nowa. Wraz ze spadkiem poziomu hormonów spada energia i siła fizyczna. Faza lutealna jest więc odpowiednikiem jesieni.

Raport zdrowotny

Cykl to raport o stanie zdrowia kobiety. Jeśli w jej życiu dzieje się coś znaczącego, od razu odbija się to na jej cyklu. Każda kobieta jest indywidualna i wszystkiego musi się najpierw sama o sobie nauczyć. Wahania hormonalne, a co za tym idzie zmiany fizyczne i psychiczne mogą powodować u kobiet dyskomfort na kilku poziomach.

Typowe zjawiska towarzyszące

Wahania żeńskich hormonów płciowych mogą powodować dyskomfort związany z objawami psychicznymi i fizycznymi. Zmiany poziomów mogą powodować wahania nastroju, stres emocjonalny, wyczerpanie fizyczne i wiele innych. W ciągu miesiąca obserwujemy również zmiany fizyczne – od objawów trądziku, problemów z włosami, przez bolesność w podbrzuszu po zatrzymywanie wody w organizmie. Zmiana libido nie jest wyjątkiem.

Co zmienić? 

Musisz zacząć słuchać swojego organizmu. Organizm kobiety różni się od organizmu mężczyzny i niestety nie unikniemy wahań hormonalnych. Możemy jednak łagodzić ich objawy i je wykorzystywać. Musimy nauczyć się z nimi pracować. W Czechach i na Słowacji możemy znaleźć wielu wysokiej klasy trenerów, trenerek i konsultantów żywieniowych skupionych na kobietach, którzy dostosowują trening i odżywianie do cykli kobiecych.

 yuna3

Jakie suplementy diety są zalecane dla kobiet?

1.) Magnez

Magnez jest skutecznym pomocnikiem w walce z bólami głowy, migrenami czy bólami podbrzusza. Niewystarczające spożycie magnezu jest zwykle przyczyną bólu.

2.) Witamina D

Witamina D pomaga utrzymać poziom wapnia i fosforu w organizmie, które są ważne dla utrzymania zdrowych kości i zębów. Nadmierna produkcja substancji podobnych do hormonów zwanych prostaglandynami może powodować bolesne miesiączki. Wiadomo, że witamina D zmniejsza ich produkcję. Niedobór witaminy D może prowadzić do niskiego poziomu estrogenu, co może powodować depresję, uderzenia gorąca, wahania nastroju i wiele innych.

3.) Cynk

Cynk przeszedł badania, które potwierdziły, że pomaga złagodzić objawy PMS. Cynk pomaga odżywiać zdrowe pęcherzyki jajnikowe, a tym samym sprzyja owulacji. Korzystnie wpływa na jakość skóry, paznokci i włosów.

4.) Kwas foliowy

W postaci folianu bierze udział w prawidłowym rozwoju płodu w czasie ciąży, jego zwiększone spożycie powinno nastąpić już na 3 miesiące przed poczęciem, a następnie w trakcie całej ciąży. Foliany odpowiadają również za prawidłowy podział komórek i tworzenie DNA.

5.) Jod

Jod jest potrzebny do wytworzenia niezbędnych hormonów tarczycy. Niski poziom wpływa na cykl menstruacyjny. Jej niedobór i późniejsza suplementacja pozytywnie wpływa na napięcie piersi, bolesne owulacje i objawy PMS.

6.) Vitamín B6

Witamina B6 jest ważna, ponieważ bierze udział w ponad 100 reakcjach enzymatycznych w komórkach organizmu. Jest niezbędna w metabolizmie i biosyntezie neuroprzekaźników w mózgu, co wpływa na ogólny nastrój i funkcje poznawcze nie tylko u kobiet.

7.) Zioła i adaptogeny

Aby złagodzić objawy, Yuna została stworzona z powszechnie zalecanych mikroelementów. Tak, aby każda kobieta mogła czuć się dobrze niezależnie od stanu swoich hormonów.

YUNA 

Zestaw Yuna zawiera zestaw 4 rodzajów suplementów dostosowanych do poszczególnych faz cyklu miesiączkowego oraz poziomu hormonów kobiecego organizmu. MultiYuna i YunaLax są odpowiednie dla kobiety na każdym etapie cyklu i zalecamy ich codzienne przyjmowanie.

MULTIYUNA = multiwitamina na cały miesiąc

Multiyuna to synergiczne połączenie składników, które wspierają zdrowy cykl menstruacyjny. Jej skład został zaprojektowany tak, aby był odpowiedni na każdym etapie cyklu. MultiYuna wspomoże zdrowie organizmu i jajeczek. Jego głównymi składnikami są witamina D3, jod, cynk, żelazo i kwas foliowy w formie metylowanej.

YUNALAX = regenerację i sen przez cały miesiąc

Yunalax to idealne połączenie witamin i minerałów, aby złagodzić stres po każdym wymagającym dniu. Stosuje się go przez cały miesiąc i prowadzi do zminimalizowania objawów PMS. Ale polecamy go również dlatego, że wspiera jakość snu, radzenie sobie ze stresem i naturalną regenerację. Działanie opiera się na unikalnym połączeniu magnezu, witaminy B6 i aswaghandy.

YUNAMENS = faza menstruacyjna, dzień 1-7

YunaMens została stworzona, aby złagodzić fizyczny i psychiczny dyskomfort na początku cyklu, czyli podczas menstruacji. Jego skład to unikalna kombinacja ziół, które od starożytności stosowane były w nalewkach łagodzących bóle menstruacyjne i skurcze. Głównymi składnikami są kalina, pokrzywa, imbir i kwercetyna. Yunamens można łączyć zarówno z Multiyuną, jak i Yunalaxem.

YUNAFINE = faza lutealna (przedmiesiączkowa), ok. 14-30 dzień.

YunaFine została stworzona w celu łagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego oraz regulacji poziomu progesteronu w organizmie. Skład Yunafine nie tylko odżywia, ale także uwzględnia zmiany w fizjologii kobiecego organizmu. Łączy w sobie działanie derenia, arcydzięgla, jodu, selenu, cynku i berberyny. Można łączyć z Multiyuną i Yunalaxem.

Yuna 2_pl

Celem tego produktu jest umożliwienie wszystkim kobietom wspaniałego samopoczucia oraz nauczenie ich komfortu i równowagi niezależnie od fazy cyklu. Nie musisz już kupować każdego suplementu z osobna i zastanawiać się, ile tabletek przyjmować dziennie. Dodatkowo każde opakowanie i tabletka wzbogacona jest nie tylko minerałami i witaminami, ale także ziołami, których udowodniony wpływ na zdrowie nie tylko kobiet znany jest od niepamiętnych czasów. Skład i dawkowanie są tak dobrane, aby MultiYuna i YunaLax mogły być spożywane przez cały miesiąc. YunaFine dodaje się w fazie lutealnej. Podczas fazy menstruacyjnej YunaFine jest wymieniana za kompleks YunaMens.

 

Mgr. Katarína Miroš Bagniari 

 

THIYAGARAJAN, Dhanalakshmi K., Hajira BASIT a Rebecca JEANMONOD. Physiology, Menstrual Cycle [online]. 2021

FROM THE AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS. Menstruation in Girls and Adolescents: Using the Menstrual Cycle as a Vital Sign [online]. 2006.

MAYO CLINIC STAFF. Headaches and hormones: What's the connection? 2020.

HARMON, Q E, K KISSELL, A M Z JUKIC, et al. Vitamin D and Reproductive Hormones Across the Menstrual Cycle. Human Reproduction [online]. 2020.The Hormone