Oolong - herbaty półsfermentowane

Oolong oprócz tego, że jest doskonałym towarzyszem chwil relaksu, ta półfermentowana herbata ma wyjątkowy wpływ na organizm człowieka. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi, dzięki antyoksydantom chroni serce i zawiera większą ilość cynku.

Herbata Oolong to tradycyjna chińska herbata, a jej słynny rodzaj pochodzi z prowincji Fuijan w Chinach i jest pozyskiwany z liści, pąków i gałęzi rośliny Camellia Sinensis. Jest to ta sama roślina, której używa się do produkcji zielonej herbaty, ale różnica polega na sposobie przetwarzania herbaty. Herbatę Oolong spożywa się w Chinach, na Tajwanie, w Japonii i Indiach.

Herbatę Oolong wytwarza się z tej samej rośliny, z której robi się herbatę zieloną i czarną. Jednak liście oolong są przetwarzane w procesie zespołowym zwanym utlenianiem, w którym liście herbaty są wystawione na działanie powietrza. Powoduje to, że liście przez określony czas fermentują i utleniają się, nadając im smak, kolor itp. Herbaty Oolong są często formowane w ciasno zwinięte kulki, które stopniowo rozwijają się w miarę namaczania herbaty, dzięki czemu nadają się do wielokrotnych naparów.

  • Witaminy – witamina A, witamina B, witamina C , witamina E i witamina K
  • Minerały – wapń, mangan, miedź, karoten, selen i potas
  • Antyoksydanty – związki polifenolowe, takie jak katechiny, teaflawina, kwas galusowy, kwas chlorogenowy, EGCg itp.
  • Kofeina
  • Aminokwas - teanina

Podobnie jak czarne lub zielone herbaty, herbatę oolong można spożywać na gorąco lub mrożoną; temperatura nie wpływa na wszystkie niesamowite korzyści zdrowotne. Przygotowując herbatę, pozwól jej parzyć się przez pełne pięć minut, aby uzyskać maksymalną skuteczność.