28 pozycji razem
folie produktovka
25,30 zł
30618
ajurvedske bryle A3 2
50,80 zł
36258
ajurvedske bryle 4
50,80 zł
35856
Snímek obrazovky 2023 02 24 v 11.52.46 44646

Okulary do noszenia w celu blokady niebieskiego światła i optymalizacji rytmu dobowego. Mogą blokować do 100% szkodliwego niebieskiego światła. Blokują widmo o długości fali od 380 do 500 nm. Nosząc okulary blokujące niebieskie światło przed pójściem spać, możesz poprawić sen, zdrowie (poprzez wydzielenie melatoniny, najsilniejszego przeciwutleniacza) i poranną energię.

Niebieskie światło i jego wpływ na jakość snu

Niebieskie światło, podobnie jak inne kolory, otacza nas wszędzie. To światło nie zawsze może wydawać się niebieskie, ponieważ można je mieszać z innymi kolorami. Światło powstaje przez łączenie różnych długości fal w całym spektrum widzialnym, a specyficzna kompozycja tych długości fal tworzy w naszych oczach sygnały, które następnie odbieramy jako określony kolorSłońce emituje również niebieski składnik światła, taki jak świetlówki i żarówki. Nie jest to jednak to samo niebieskie światło, które działa na nas z ekranów. Nasze oczy są wyposażone w warstwy, które chronią nas przed niektórymi rodzajami światła. Na przykład rogówka i soczewka chronią wrażliwą siatkówkę z tyłu oka przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Warstwy te nie przepuszczają światła niebieskiego. Jednak ekspozycja na niebieskie światło z ekranów cyfrowych jest nienaturalnym źródłem o słabym składzie światła. Poza tym niektórzy ludzie spędzają większość dnia przed ekranami.

Aby codziennie czuć się naładowanym energią, zaleca się przestrzeganie około 7 godzin dobrego snu. Niestety szacuje się, że co najmniej dwie trzecie ludności świata nie stosuje się do tego zalecenia. Wtedy ogólna produktywność spada w ciągu dnia i zaczyna się napięcie, zmęczenie i stres. Na dłuższą metę, jeśli zwykle śpimy mniej niż 6 godzin dziennie lub nie przestrzegamy zasad zdrowego snu, w którym jego fazy regularnie się zmieniają a wydzielanie hormonów nie jest zaburzone, na dłuższą metę szkodzimy naszemu zdrowiu.

Czym jest rytm dobowy i dlaczego okulary blokujące niebieskie światło są dziś tak ważne?

Dziś, w porównaniu z czasami naszych babć, napotykamy wokół nas ogromny napływ niebieskiego światła. Niezależnie od tego, czy jest to urządzenie jak smartfon, komputer, tablet czy telewizor. Nawet w nocy płynie do nas światło z oświetlenia publicznego, a w miastach także z okolicznych budynków. Światło, które przenika do oczu przez siatkówkę, hamuje produkcję melatoniny, hormonu wywołującego sen. Melatonina wydzielana jest w mózgu, gdy oczy nie są wystawione na żadne światło. Zadaniem melatoniny jest zasygnalizowanie mózgowi, że czas zasnąć. Tłumienie produkcji melatoniny upośledza zdolność zasypiania, a tym samym wpływa na ogólną jakość snu.

Rytm dobowy to nasz zegar biologiczny. Dzięki temu bardzo wyrafinowanemu mechanizmowi organizm dokładnie wie, kiedy być aktywnym, a kiedy zaangażować wszystkie układy narządów, w tym mózg, który znacznie lepiej działa, gdy jesteśmy wypoczęci. Wraz z nadejściem wieczoru i nocy uruchamia procesy regeneracji i odnowy. Ciało i umysł odpoczywają, aby wszystko było gotowe na nowy dzień. Jeśli jest odwrotnie, cierpimy na duże zmęczenie, słabą koncentrację, problemy z pamięcią, rozkojarzenie i zły nastrój w ciągu dnia. W efekcie nie możemy spać wieczorem i częściej budzimy się w nocy.

Okulary przeznaczone do blokowania niebieskiego światła nosi się na dwie godziny przed pójściem spać, aby nie hamować produkcji swojej własnej melatoniny. Okulary pomagają nam przekonać mózg, że chociaż oglądamy telewizję, to już jest ciemno i czas iść spać.

Jak wybrać okulary blokujące niebieskie światło?

Dobrze jest dobierać okulary do pory dnia, w której chcesz ich używać. Okulary z blokadą 80% i więcej są przeznaczone wyłącznie do użytku wieczorowego, ponieważ pomagają blokować wszechobecne niebieskie światło, które zapobiega wytwarzaniu melatoniny w mózgu. Blokując niebieskie światło, rozpoczyna się produkcja melatoniny, dzięki czemu uzyskujemy lepszy, szybszy sen, a także lepszy i głębszy sen. Okulary z blokadą 15-30% przeznaczone są przede wszystkim do ochrony wzroku przed działaniem światła niebieskiego w ciągu dnia, na które często jesteśmy w pracy narażeni kilka godzin.