21 pozycji razem
jablecny ocet 500ml JPG (1) 43152
35070 crudolio lneny olej bio 250 ml
27,50 zł
35070
hunter and gather 250
53,20 zł
6452/738
Snímek obrazovky 2020 09 22 v 13.26.14
Promocja Polecane
98,70 zł
98078
B1CCB5EE B0A7 4CAB 9312 4BA3660D8380 purity vision kralovska sada
78,90 zł
98545

Tłuszcze są integralną częścią naszej diety. Są jednym z głównych składników odżywczych, które są niezbędne do naszego życia. Tłuszcze składają się z trójglicerydów. Ich cząsteczki składają się z atomów węgla i wodoru, z których składu wynika, czy jest to dobry czy zły tłuszcz.

Tłuszcz nie tylko jako źródło energii

Jest jednym z głównych makroelementów w żywieniu. W zdrowej diecie człowiek powinien czerpać większość tłuszczu z nienasyconych kwasów tłuszczowych, a dzienne spożycie tłuszczu powinno wynosić od 30% do 35%. Organizm potrzebuje tłuszczów, ponieważ są one częścią błon komórkowych i uczestniczą wraz z węglowodanami w produkcji energii. Dodatkowo to dzięki tłuszczom możemy otrzymywać i wykorzystywać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli witaminy A, D, E, K. Służą również jako źródło energii, są źródłem kwasów tłuszczowych, tworzą część ochronną narządów, takich jak nerki, oraz pełnią funkcję termoizolatora organizmu. Ponadto tłuszcze są ważnymi składnikami budowy komórek, chronią serce i redukują zły cholesterol we krwi.

Jakie tłuszcze preferować?

Wykazano, że tłuszcze jednonienasycone poprawiają poziom cholesterolu we krwi. Należą do nich oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej konopny, awokado, orzechy (migdały, pistacje, orzechy nerkowca, orzechy pekan i orzechy laskowe).

Najważniejsze tłuszcze omega-3 to ALA (kwas alfa-linolenowy), DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy). Większość źródeł roślinnych (np. len, konopie i chia) jest bogata w ALA, podczas gdy źródła zwierzęce (np. ryby) i glony są bogate w EPA i DHA.

Warto dołączyć też olej MCT, który pochodzi z kokosa. Prawdopodobnie słyszałeś, że nasycone kwasy tłuszczowe są szkodliwe dla twojego zdrowia. To prawda, ale kokos jest wyjątkiem, który potwierdza regułę. Trójglicerydy zawarte w orzechu kokosowym to tłuszcze średniołańcuchowe (MCT) i dlatego różnią się od innych nasyconych kwasów tłuszczowych. Te tłuszcze MCT są lepiej metabolizowane w organizmie i ciało może je bardzo efektywnie wykorzystać do produkcji energii. Ponadto tłuszcze MCT znajdujące się w kokosie mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe.