53 pozycji razem
PROBIOTIC COMPLEX BrainMax JPG ESHOP 36765
strevni optimalizace
Promocja
375,80 zł –17 %
Optymalizacja jelit
Dostępny (>5 szt)
310,40 zł
14387
Inulin AGAVE 250 brainmax pure 250 g JPG ESHOP 6452/298
INULIN BrainMax Pure JPG ESHOP 99295
dr. formulated probiotics 30 billion 30 capsules 500x600
112,80 zł
47337
ev probiomix 900x900
Sprzedaż
Ecce Vita Probiomix
Dostępny (>5 szt)
148,50 zł
4077
BodyBiotics30 3 700x700
75,10 zł –17 %
61,90 zł
36741
Inulin
Sprzedaż
52,50 zł
23195
Wgórę
Inne produkty

Wystarczająca obecność probiotyków w jelicie cienkim jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania jelit i pomaga zapobiegać procesom zapalnym w jelicie. Mogą zachować zdrowie jelit, zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii, wzmacniając barierę jelitową po przerwaniu choroby lub leków. Do życia i rozwoju potrzebują prebiotyków.

Probiotyki nie tylko po antybiotykach

Prawdopodobnie wiemy, że po zażywaniu antybiotyków właściwe jest włączenie probiotyków. Zadaniem antybiotyków jest niszczenie szkodliwych bakterii wywołujących chorobę. Jednak antybiotyki nie rozróżniają szkodliwych i zdrowych bakterii. W konsekwencji niszczy wszystko, co składa się na nasz mikrobiom. Dlatego stosowanie probiotyków po lub w trakcie przyjmowania antybiotyków jest niezbędne – probiotyki pomogą odbudować mikrobiom jelitowy i tym samym przywrócić równowagę. Powinieneś przyjmować probiotyki co najmniej 2 godziny po zażyciu antybiotyków.

Stosowanie probiotyków wiąże się nie tylko z antybiotykoterapią, ale jak już wiemy, mikrobiomowi zagraża również niezdrowa dieta pełna żywności przetworzonej przemysłowo lub potraw smażonych. Jeśli cierpisz na wzdęcia, zaparcia lub biegunkę, niestrawność, wysypki skórne, egzemy, alergie, warto rozważyć suplementację probiotyków. To samo dotyczy nawracających infekcji drożdżakowych lub nadmiernego spożycia alkoholu. Palacze też powinni być ostrożni, gdyż palenie znacząco zmienia skład mikrobiomu jelitowego i „zachowanie” bakterii.

Które probiotyki wybrać?

Probiotyki dzielimy na różne szczepy, przy czym każdy szczep odgrywa rolę w naszym mikrobiomie. Dobrze jest dobierać probiotyki w zależności od liczby i rodzaju poszczególnych szczepów. Przy wyborze zwróć uwagę, czy probiotyki zawierają szczepy Streptococcus thermophilus, Lactobacillus, Saccharomyces boulardii i Bifidobacterium.

Wybierając wysokiej jakości probiotyki, upewnij się, że zawierają one również prebiotyki. Prebiotyki wspierają wzrost zdrowych bakterii w jelitach, a ponadto niektóre prebiotyki mogą obniżać poziom insuliny, trójglicerydów i cholesterolu u osób otyłych. Prebiotyki można znaleźć w korzeniu cykorii, inulinie, warzywach korzeniowych, karczochach, cebuli czy czosnku. Błonnik prebiotyczny można znaleźć na etykietach pod nazwą FOS (fruktooligosacharydy), które są jednym z najbardziej znanych prebiotyków.