9 pozycji razem

Wapń to minerał, który odgrywa rolę w wielu procesach organizmu, w tym w krzepnięciu krwi i uwalnianiu hormonów. Odpowiednie spożycie wapnia jest ważne dla utrzymania optymalnej transmisji nerwów i regulacji pracy serca.

Wapń jest minerałem najczęściej kojarzonym ze zdrowymi kośćmi i zębami, chociaż odgrywa również ważną rolę w krzepnięciu krwi, wspomaga skurcze mięśni oraz reguluje prawidłowy rytm serca i funkcji nerwów. Około 99% wapnia w organizmie jest magazynowane w kościach, a pozostały 1% znajduje się we krwi, mięśniach i innych tkankach.

Aby spełnić te ważne funkcje, organizm pracuje nad utrzymaniem stałej ilości wapnia we krwi i tkankach. Jeśli poziom wapnia we krwi spadnie zbyt nisko, parathormon (PTH) sygnalizuje kościom uwolnienie wapnia do krwiobiegu. Hormon ten może również aktywować witaminę D, aby poprawić wchłanianie wapnia w jelitach. W tym samym czasie PTH sygnalizuje nerkom uwalnianie mniejszej ilości wapnia z moczem. Kiedy organizm ma wystarczającą ilość wapnia, inny hormon zwany kalcytoniną działa w odwrotny sposób: obniża poziom wapnia we krwi, zatrzymując uwalnianie wapnia z kości i sygnalizując nerkom, aby wydalały go więcej z moczem.

Przyjmowanie wystarczającej ilości wapnia na całe życie może pomóc w zapobieganiu osteoporozie, chorobie zwiększającej ryzyko złamań kości. Ważne jest również, aby mieć wystarczającą ilość witaminy D z wapniem, ponieważ ta kombinacja zwiększa wchłanianie minerałów.