Witamina E

Najczęściej sprzedawane

10 pozycji razem

Witamina E to nie tylko jedna witamina; w rzeczywistości jest to grupa związków rozpuszczalnych w tłuszczach. Istnieje osiem różnych rodzajów witaminy E, z których najczęstszą formą w organizmie jest alfa-tokoferol. W nadmiarze może być magazynowany w organizmie w tłuszczach i wątrobie.

Jedną z najważniejszych właściwości witaminy E są jej właściwości przeciwutleniające. Pomaga więc w walce z wolnymi rodnikami. W szczególności palacze, którzy są bezpośrednio dotknięci przez wolne rodniki (jedna z przyczyn powstawania wolnych rodników) powinni mieć wystarczającą ilość witaminy E, a wyroby tytoniowe bezpośrednio obniżają poziom tej witaminy. Niedobór witaminy E może powodować utratę koordynacji mięśniowej oraz zaburzenia widzenia i mowy. Istnieją specyficzne sytuacje, w których tej witaminy może brakować. Mogą być zagrożone osoby, które mają problemy z wchłanianiem tłuszczów, co jest częstym problemem dla osób zmagających się z nieswoistym zapaleniem jelit, chorobą Crohna, chorobą wątroby lub niewydolnością trzustki. Osoby, u których zdiagnozowano mukowiscydozę lub osoby, które przeszły operację pomostowania żołądka.

Witamina E pomaga zoptymalizować poziom cholesterolu, regeneruje skórę, przyczynia się do poprawy jakości włosów, optymalizuje hormony, pomaga w PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), uczestniczy w funkcjach wzroku, może pomóc osobom z upośledzeniem funkcji poznawczych, poprawia wytrzymałość fizyczną oraz w czasie ciąży uczestniczy w rozwoju i wzroście płodu .