17 pozycji razem
boruvky lyo JPG ESHOP
23,50 zł
6452/353
lyofilizovany ananas JPG
17,60 zł
6452/392
jahody lyo JPG ESHOP
29,50 zł
6452/354
jahody cele brainmax pure lyo JPG ESHOP
29,50 zł
33771
vizual jahody platky JPG
19,60 zł
32955
lyofilizovane kiwi
19,60 zł
41973

Owoce liofilizowane poddawane są specjalnemu, delikatnemu procesowi mrożenia. W porównaniu z klasycznie suszonymi owocami zachowują aż 90% swoich pierwotnych właściwości, takich jak kształt, smak, kolor oraz wysoką zawartość witamin, minerałów i błonnika. Owoce liofilizowane można jeść samodzielnie lub dodawać je do koktajli, müsli, jogurtów, owsianek, herbaty i wypieków.

Liofilizacja, czyli suszenie owoców mrozem, to stosunkowo nowa procedura technologiczna, w której owoce są zamrażane przed obniżeniem ciśnienia otoczenia. Owoc przechodzi tzw. sublimację, w której zamrożona woda odparowuje bezpośrednio w parę wodną, ​​usuwając z owocu 99% wody. Owoce umieszcza się w komorze próżniowej, w której temperatura jest poniżej zera. Temperatura powoli wzrasta, a stałe cząsteczki wody przechodzą w stan gazowy, nigdy nie stając się cieczą. Jednocześnie zachowana jest struktura owocu i jego wartość odżywcza.

Dziś proces ten przeżywa pełny rozkwit, ponieważ daje możliwość delektowania się np. truskawkami, malinami czy jeżynami nawet w miesiącach zimowych, a owocom nie brakuje specyficznego smaku. Jednym z powszechnych nieporozumień jest to, że owoce liofilizowane zawierają więcej cukru niż owoce świeże. To mit. Prawdziwą różnicą jest stężenie cukrów, a nie ich ilość.

Dlaczego wybierać owoce suszone mrozem?

  • Owoc zachowuje swój naturalny smak.
  • Wszystkie witaminy i minerały są również zachowane.
  • Długi okres przydatności do spożycia.
  • Idealne w podróży, ponieważ ważą tylko kilka gramów.