Matcha

Najczęściej sprzedawane

3 pozycji razem

Matcha tea ma swoje korzenie w Chinach, a od XII wieku także w Japonii, gdzie jest częścią ceremonii parzenia herbaty i stąd jej nazwa. Matcha tea ma kilka specyficznych cech. Jedną z najważniejszych jest jej uprawa i późniejsze zbiory, ale przede wszystkim pozytywne działanie na organizm człowieka. Zawiera dużą ilość antyoksydantów, polifenoli, a także katechin, które wspomagają układ odpornościowy.

Podobnie jak zielona herbata, Matcha pochodzi z rośliny Camellia sinensis. Jest jednak uprawiana według innych zwyczajów i dlatego ma inny profil żywieniowy. Około 20-30 dni przed zbiorami krzewy herbaciane są starannie przykrywane, aby zapobiec bezpośredniemu działaniu promieni słonecznych. Ten etap zapewnia wzrost chlorofilu i wzrost zawartości aminokwasów. Po zebraniu liści herbaty mielone są na drobny proszek - Matchę. Zawiera składniki odżywcze z całych liści herbaty, co wpływa na zwiększenie zawartości kofeiny i antyoksydantów.

Matcha jest bogata w katechiny, które są naturalnymi antyoksydantami. Według badań Matcha ma do 137 razy wyższą zawartość katechin niż inne rodzaje zielonej herbaty. W ten sposób picie Matchi znacznie zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne powodowane przez wolne rodniki.

Matcha może być przygotowana jako napój gorący lub zimny. Na całym świecie jest również dodawana do wielu przepisów, a nawet w Polsce desery Matcha można już znaleźć w wielu kawiarniach. W przypadku wyboru ciepłej wersji napoju, do przygotowania zalecamy użycie specjalnej Matcha trzepaczki .

RADA jak prawidłowo przygotować Matchę:

  1. Przygotuj szerszą miskę, łyżeczkę, trzepaczkę, gorącą wodę
  2. Nabierz ½  łyżeczki matchy z opakowania i przesiej ją przez sitko do miski
  3. Zalej 1 decylitrem wody o temperaturze 75 ⁰C (w normalnych warunkach woda stygnie do takiej temperatury około 2 minuty po zagotowaniu)
  4. Zanurz trzepaczkę i spieniaj matchę.

Zimną wersję możesz łatwo przygotować w shakerze. Użyj 2 - 4 g na 200 ml wody i nie zapomnij dobrze wstrząsnąć, aby napój miał pyszną piankową konsystencję. Zimną i gorącą wersję możesz spróbować też z mlekiem, najlepiej kokosowym lub migdałowym, dzięki czemu zachowasz zbilansowaną proporcję składników odżywczych.