Witamina C – omielany klasyk o potężnym działaniu!

Ilekroć pojawia się słowo witamina, śmiem twierdzić, że większości z nas od razu przyjdzie do głowy witamina C. Co więcej, kiedy jesteśmy przeziębieni, znowu jesteśmy bombardowani ze wszystkich stron przypomnieniami: „weź witaminę C!”
 

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się problematyce witaminy C, skąd się wzięła i dlaczego się wzięła, z jakiego powodu jest dla nas tak ważną witaminą, gdzie ją znaleźć i czym ją skutecznie suplementować, powiemy sobie o jej działaniu i wyjaśnimy, czy rzeczywiście jest ona tak skuteczna, że zapisała się w podświadomości niemal każdego. Witamy w dzisiejszym artykule na temat witaminy C! 

Historia pełna żeglarzy i zdobywców!

Choć naród czeski akurat z żeglarstwa znany nie jest, przykładem mogą być kraje, które podbijały drogą morską nowe kontynenty (Wielka Brytania, Hiszpania, Francja, ale także Fenicjanie z Dalekiego Wschodu). W szczególności żeglarze i zdobywcy północy wykazywali objawy choroby zwanej obecnie szkorbutem. Marynarze doświadczali ogólnego osłabienia, wyczerpania, utraty wagi, gorączki, ale także fizycznych objawów, takich jak krwawienie podskórne, utrata zębów czy krwawienie z dziąseł. To tylko niektóre z objawów szkorbutu. Wiele osób zmarło z powodu tej poważnej choroby w XV wieku i później. Może się to wydawać skomplikowane, ale jedną ze zmian, która mogła zapobiec wielu zgonom, jest dodanie witaminy C do diety w dowolnej postaci! Szkorbut jest spowodowany długotrwałym niedoborem witaminy C, ale objawia się dopiero po kilku miesiącach. Stąd też witamina C wzięła swoją nazwę kwas askorbinowy (szkorbut po łacinie nazywa się skorbut - as-korbinowy = przeciw szkorbutowi).

vitamin C_infografika_pl

Ale dlaczego nasz organizm nie wytwarza witaminy C, kiedy tak bardzo jej potrzebuje?

To bardzo ciekawe, dlaczego organizm ludzki nie wytwarza tak ważnego pierwiastka dla własnej funkcji, skoro większość zwierząt i roślin na planecie posiada tą zdolność. Niektóre ryby (łosoś), rzadziej ptaki, a także ssaki takie jak nietoperze, świnki morskie, niektóre naczelne i ludzie cierpią z powodu utraty funkcji produkcji witaminy C!

Biosynteza

Odbywa się to w kilku etapach, za każdym razem substrat przekształca się w produkt, a produkt staje się substratem do kolejnej reakcji. Ludzkie komórki utraciły zdolność do ostatniego etapu syntezy witaminy C, jakim jest konwersja l-gulono-g-laktonu do kwasu askorbinowego. Gen odpowiedzialny za tę reakcję jest obecny u ludzi, ale jest nieaktywny z powodu nagromadzenia kilku mutacji. Ten sam „błąd” stwierdzono również u naczelnych.

Chociaż w dzisiejszych czasach możemy wyjaśnić wiele rzeczy, niezawodnego dowodu i bodźca do utraty syntezy witaminy C stale nie udało się znaleźć! Istnieje wiele teorii wyjaśniających anulowanie zdolności do syntezy witaminy C. Jest to teza2, która ma związek z produkcją nadtlenku wodoru (H2O2) w organizmie, gdzie synteza witaminy C równoważy „koszt” produkcji. Druga, nowsza hipoteza, to zaleta w regulacji HIF-1α. Kiedy brak biosyntezy witaminy C daje naszemu organizmowi możliwość dowiedzenia się więcej o stanie odżywienia.3

Co znajduje się na liście zadań witaminy C?

1.) Stres oksydacyjny

Téma pro dnešní dobu velice příznačné! Odevšad na nás útočí a vyčerpává tělo i z hlediska vitamínu C. Právě vitamín C je při boji s oxidativním stresem v naší první obranné linii. Je velice jednoduše schopen darovat elektrony, čímž chrání naše biomolekuly před hrozbou oxidantů vznikajících při metabolismu.4 Ochrana před těžkými kovy a jinými škodlivinami pro tělo, jako například cigaretový kouř. Zde se dostatečná plazmatická koncentrace vitamínu C také neztratí!5 Takže pokud si přejete zvýšit svou odolnost na stres, vitamín C je jasná volba.

Temat w dzisiejszych czasach bardzo aktualny! Atakuje nas zewsząd i wyczerpuje organizm również z punktu widzenia witaminy C. To właśnie witamina C jest naszą pierwszą linią obrony w walce ze stresem oksydacyjnym. W bardzo prosty sposób może oddawać elektrony, chroniąc w ten sposób nasze biomolekuły przed utleniaczami powstającymi podczas metabolizmu.4 Ochrona przed metalami ciężkimi i innymi szkodliwymi dla organizmu substancjami, takimi jak dym papierosowy. Tutaj wystarczające stężenia witaminy C w osoczu też !5 Jeśli więc chcesz zwiększyć swoją odporność na stres, witamina C jest oczywistym wyborem.

2.) Synteza kolagenu w organizmie

Kiedy większość ludzi myśli o kolagenie, myśli o stawach, ale wystarczająca ilość kolagenu w organizmie wpływa na jakość nie tylko stawów, ale także włosów, paznokci i skóry.6 Witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, który jest najobficiej występującym białkiem w organizmie!7 W syntezie witamina C jest wymagana jako kofaktor przy dodawaniu grup hydroksylowych do reszt lizyny i proliny.8

3.) Zdrowie układu krążenia

Odpowiednie spożycie witaminy C wpływa również na zdrowie układu krążenia. Witamina C pomaga wytwarzać tlenek azotu, który jest odpowiedzialny za rozszerzenie naczyń krwionośnych, więc witamina C może pomóc nam zapobiegać wysokiemu ciśnieniu krwi spowodowanemu zwężeniem naczyń.9 Wykazano, że ma pozytywny wpływ na zapobieganie chorobie niedokrwiennej serca, schorzeniu, w którym serce nie jest w stanie przepchnąć wystarczającej ilości krwi przez zwężone tętnice wieńcowe, a on miał pozytywny wynik na obecność witaminy C i stosunku cholesterolu LDL/HDL.10 

4.) Zmniejsza niedobór żelaza

Witamina C może potencjalnie wpływać na wchłanianie innych substancji z diety. Osoby cierpiące na niedobór żelaza powinny na to zwrócić uwagę. Witamina C może poprawiać wchłanianie żelaza z diety, przezwyciężając działanie substancji antyodżywczych (substancji uniemożliwiających wchłanianie). Zdolność ta występuje głównie w żelazie niehemowym (żelazo pochodzenia roślinnego). Kwas askorbinowy tworzy wiązanie chelatowe z żelazem przy niskim pH w żołądku, które jest rozpuszczalne i wchłaniane w zasadowym środowisku dwunastnicy.11

5.) Działa jako koenzym w biogenezie neuroprzekaźników

Kwas askorbinowy jest powiązany także z dopaminą i serotoniną, neuroprzekaźnikami tak ważnymi dla szczęśliwego i spełnionego życia. W badaniach stwierdzono, że osoby z wyższym stężeniem witaminy C w osoczu były mniej podatne na depresję, stany lękowe i były w lepszym nastroju.12 Askorbinian wywiera wieloraki wpływ na mózg, sam fakt przenikania przez barierę krew-mózg oznacza że jest naprawdę ważny dla mózgu! Działa tu jako przeciwutleniacz, jego drugą funkcją jest możliwość recyklingu α-tokoferolu (witaminy E), połączenie tych dwóch substancji wykazało znaczące działanie antyoksydacyjne w mózgu.13 Chociaż funkcją kwasu askorbinowego jest jedynie oddawanie elektronów, może z tym zrobić wspaniałe rzeczy!

Nedostatek vitaminu C_pl

Wiemy już, co potrafi, ale gdzie go znaleźć?

Źródła naturalne

I mezi potravinami se najdou kousky, které spolehlivě doplní DDD (doporučený denní příjem), který je aktuálně 80-100mg. Pojďme si pár potravin představit! Obecná poučka je: „Vitamín C najdeme v čerstvém ovoci a zelenině.“ Pokud se budete této věty držet a zařadíte do svého jídelníčku 2-5 kusů denně, určitě neprohloupíte.

Nawet wśród produktów spożywczych znajduje się żywność, która niezawodnie uzupełnia zalecane dzienne spożycie, które obecnie wynosi 80-100mg. Przedstawny sobie parę z nich! Ogólna lekcja brzmi: „Witamina C znajduje się w świeżych owocach i warzywach.” Jeśli będziesz się trzymać tego zdania i włączysz do swojej diety 2-5 sztuk dziennie, na pewno tylko sobie pomożesz.

Kiwi – jedna przeciętna porcja zawiera około 100% dziennej dawki, zadziwi Cię również zawartością serotoniny i innych substancji, z których organizm skorzysta

Porzeczka – w jednej małej jagodzie możemy nawet znaleźć 2 mg, więc garść pokryje dzienną dawkę

Pietruszka – pokarm, który zawiera również chlorofil, który poprawia dotlenienie, ma 3x więcej witaminy C niż pomarańcza

Czerwona papryka – ponownie 3x wyższa zawartość na 100 g niż w pomarańczy i dodatkowo witamina A

Róża – król w zawartości "C" z aż 426mg na 100g! Zawiera między innymi inne flawonoidy odpowiedzialne za jej działanie przeciwutleniające

Camu camu - owoc camu camu zajmuje pierwsze miejsce pod względem zawartości witaminy C. Dzięki temu posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Stwierdzono, że owoce zawierają antocyjany. Antocyjany to rozpuszczalne w wodzie pigmenty, które w zależności od pH mogą mieć kolor od czerwonego do ciemnofioletowego i pełnią ważną funkcję w roślinach. Chroniąc roślinę przed wieloma czynnikami środowiska zewnętrznego oraz dla człowieka, mają działanie fundamentalne, ponieważ chronią przed stresem oksydacyjnym. Oprócz przeciwutleniaczy, witamin i minerałów Camu Camu zawiera niezbędne aminokwasy leucynę i walinę, które możemy tylko przejść przez jedzenie.

A co z pomarańczą i cytryną, czy mają sens?

Oczywiście, że mają. Zawartość witaminy C jest raczej przeciętna i wynosi 50 mg na 100 g, ale w porównaniu z zawartością wody w tych owocach nawet ta zawartość jest znaczna. Między innymi nie chodzi tylko o zawartość witaminy C, owoce te niosą ze sobą szereg innych korzyści dla naszego organizmu.

kde najdeme vitamin C_infografika3_pl

Wchłanianie i oznaki niedoboru

Witamina C jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, więc nie musi być przyjmowana z tłuszczem, aby się wchłonęła. Jednak fakt ten nie jest korzystny z punktu widzenia przechowywania, dlatego konieczne jest zapewnienie regularnego przyjmowania z pożywieniem. Toksyczność nie jest dużym problemem w przypadku witaminy C, nadmierne dawki są łatwo usuwane z organizmu przez nerki. Mogą jednak powodować powikłania w postaci podrażnienia i zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Uważać powinny osoby ze skłonnością do kamicy nerkowej oraz osoby z nadmiernym wchłanianiem żelaza.

Wchłanianie

Witamina C występuje w większości suplementów w postaci kwasu askorbinowego, wchłanianie odbywa się w jelicie cienkim, które odpowiada za wchłanianie składników odżywczych i zaopatrywanie organizmu (przede wszystkim w dwunastnicy). Ilość wchłaniana przez dwunastnicę jest ograniczona, nadmiar witaminy C jest rozkładany i przesyłany dalej do jelita grubego. Nie oznacza to jednak, że wszystko, co może pomieścić nasze jelito cienkie, zostanie przesłane do organizmu przez osocze krwi. W momencie, gdy organizm osiągnie pełne nasycenie osoczem krwi, nadmiar witaminy C zostaje wydalony przez nerki do moczu.

Przy podawaniu suplementu doustnie w zalecanej dawce 30-180 mg dziennie organizm wchłania 70-90% podanej witaminy C. Jednak na rynku dominują suplementy w dawkach sięgających nawet 1000 mg. Przy tych dawkach wchłanianie spada poniżej 50%! Niewykorzystana witamina C jest wydalana z moczem.14 Można więc z odrobiną przesady powiedzieć, że tak naprawdę tylko podwyższamy cenę naszego moczu tymi suplementami. W ten sposób nasycamy stężenie osocza krwi, ale tylko ograniczona dawka dociera do komórek, gdzie witamina C jest najbardziej potrzebna. Większe dawki witaminy C można stosować w ostrym przypadku, gdzie w kilku badaniach wykazano pozytywne wyniki w zakresie zmniejszenia objawów i czasu trwania leczenia przeziębienia przy dużych dawkach 1-2 g dziennie, regularnie przez co najmniej 5 dni.15

40956-2_pl

Forma liposomalna – najskuteczniejszy sposób suplementacji

Liposomy i ich zalety

Liposomy to sztucznie utworzone wgłębienia wielkości mikrometrów, wypełnione lipidami tworzącymi 2 warstwy izolujące transportowaną substancję od otoczenia. Zaletą liposomów jest wysoka przyswajalność dla naszego organizmu dzięki łatwemu przenikaniu bezpośrednio do komórek. Jest wytwarzany głównie z lecytyny słonecznikowej, która sama w sobie jest korzystna dla organizmu. Spożywając same liposomy wspomagamy witalność komórek organizmu, za pomocą jej cząsteczek witamina C jest w stanie wniknąć bezpośrednio do komórek.16,17 Kolejnymi zaletami są wysoka stabilność nawet przy niskim pH w żołądku oraz wysoka odporność na utlenianie lub inną degradację. Dlatego jeśli spożywamy formę liposomalną, możemy być pewni, że wysycenie nie tylko osocza, ale także komórek organizmu będzie doskonałe.

Podanie dożylne

Dożylne podawanie witaminy C jest stosowane u pacjentów z rakiem, gdzie wysokie dawki mogą pomóc w zniszczeniu guza poprzez tworzenie H2O (nadtlenku wodoru) w komórce, niszcząc w ten sposób guz,18,19 lub jako substancję „ożywiającą” organizm. Jednocześnie naprawdę duża dawka witaminy C (25-100g) wchłania się do organizmu w czasie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Przy takim podaniu osiągamy duże wartości w osoczu krwi.20

Jak zatem liposomy wypadają w porównaniu z podawaniem dożylnym?

W porównaniu z podaniem dożylnym, które wprowadza się do organizmu za pomocą roztworu wodnego, liposomy mają przewagę w swojej budowie, ponieważ będą łatwiej wchłaniane przez komórki organizmu. Jeśli Twoim celem jest naprawdę wysokie stężenie witaminy C w osoczu krwi, podanie dożylne to gwarantuje, ale nie jest to sprawa tania i w dzisiejszych zabieganych czasach jest również czasochłonna. Podawanie witaminy C dożylnie może zająć kilka godzin, ponieważ infuzja jest stopniowa. Dlatego na co dzień zdecydowanie preferowana jest forma liposomalna, która gwarantuje doskonałe wchłanianie i masz pewność, że nie wyrzucasz za swoją witaminę C dosłownie pieniędzy w błoto.

BrainMax Liposomal Vitamin C jest doskonała dzięki technologii LipocellComplex Vitamin C, która gwarantuje wysoką stabilność i wchłanialność. Ta forma lipidów nie jest metabolizowana przez wątrobę, lecz przez układ limfatyczny. Ponadto komórki wchłaniane są na drodze transportu biernego bez konieczności dostarczania dodatkowej energii z organizmu. 

Lipomosomal vitamin C_pavouk_pl

Co wynieść z tego artykułu? Muszę uzupełnić „C”, czy nie?

Tato otázka je sporná, dodáním kvalitního doplňku samozřejmě podpoříme funkce těla, avšak kdo je v našem případě riziková skupina s nedostatkem?

To pytanie jest dyskusyjne, oczywiście wspieramy funkcje organizmu, dostarczając wysokiej jakości suplement, ale kto jest w naszym przypadku zagrożony niedoborem?

1.) Ludzie w ciągłym stresie – Typowym przykładem są menedżerowie firm, ale nie tylko. Krótko mówiąc, jeśli doświadczasz ciągłego stresu w swoim życiu, suplementacja z pewnością będzie korzystna.

2.) Osoby niespożywające warzyw i owoców – Jak już wspominaliśmy witamina C znajduje się przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach, ponownie możemy argumentować, że zawartość witaminy C w dzisiejszych wypróżnionych roślinach nie będzie taka sama jak przed laty, ale to temat na inny artykuł.

3.) Osoby z ostrym przeziębieniem lub grypą – W artykule dowiedzieliśmy się również, że doraźna suplementacja może wpływać na długość i siłę przeziębienia, dla tych osób C jest oczywistym wyborem.

4.) Osoby dbające o swój wygląd – Esencjalista w produkcji kolagenu oznacza, że ​​dodając witaminę C, stabilizujemy produkcję kolagenu, a nasz organizm będzie miał możliwość tworzenia go zgodnie ze swoimi potrzebami. Dzięki wystarczającej ilości kolagenu wspieramy jakość naszych włosów, skóry, paznokci i, co nie mniej ważne, naszych stawów!

Mam nadzieję, że po przeczytaniu dzisiejszego artykułu przeanalizujesz swoje dzienne spożycie i zapotrzebowanie na witaminę C i w razie potrzeby uzupełnisz niedobory tak, aby Twój organizm miał wystarczającą ilość tej tak potrzebnej substancji!

Dziękuję za przeczytanie i czekam na kolejny artykuł.

Rostislav Nestrašil

 1. Nishikimi, M. & Yagi, K. Molekulární základ pro nedostatek gulonolaktonoxidázy u lidí, klíčového enzymu pro biosyntézu kyseliny askorbové. Am J Clin Nutr 1203S–1208S (1991).
 2. Halliwell, B. Vitamin C a genomová stabilita. Mutat Res 475, 29-35. 2001.
 3. Grano, A. & De Tullio, MC Kyselina askorbová jako senzor oxidačního stresu a regulátor genové exprese: The Yin and Yang of Vitamin C. Med Hypoth 69, 953–954. 2007.
 4. CARR, Anitra a Balz FREI. Does vitamin C act as a pro‐oxidant under physiological conditions?. The FASEB Journal [online]. 1999.
 5. PANDA, Koustubh, Ranajoy CHATTOPADHYAY, Dhruba J CHATTOPADHYAY a Indu B CHATTERJEE. Vitamin C prevents cigarette smoke–induced oxidative damage in vivo. Free Radical Biology and Medicine [online]. 2000.
 6. PULLAR, Juliet, Anitra CARR a Margreet VISSERS. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients [online]. 2017.
 7. SMITH‐CORTINEZ, Natalia, Raphael R. FAGUNDES, Valentina GOMEZ, et al. Collagen release by human hepatic stellate cells requires vitamin C and is efficiently blocked by hydroxylase inhibition. The FASEB Journal [online]. 2021.
 8. Wu M, Cronin K, Crane JS. Biochemie, syntéza kolagenu. 2022.
 9. HELLER, Regine, Felix MÜNSCHER-PAULIG, Rolf GRÄBNER a Uwe TILL. L-Ascorbic Acid Potentiates Nitric Oxide Synthesis in Endothelial Cells. Journal of Biological Chemistry [online]. 1999.
 10.  MOSER, Melissa a Ock CHUN. Vitamin C and Heart Health: A Review Based on Findings from Epidemiologic Studies. International Journal of Molecular Sciences [online]. 2016.
 11. Ems T, St Lucia K, Huecker MR. Biochemie, absorpce železa. 2022.
 12. PULLAR, Juliet, Anitra CARR, Stephanie BOZONET a Margreet VISSERS. High Vitamin C Status Is Associated with Elevated Mood in Male Tertiary Students. Antioxidants [online]. 2018.
 13. BANO, S. a M. S. PARIHAR. Reduction of lipid peroxidation in different brain regions by a combination of ?-tocopherol and ascorbic acid. Journal of Neural Transmission [online]. 1997.
 14. JACOB, Robert A. a Gity SOTOUDEH. Vitamin C Function and Status in Chronic Disease. Nutrition in Clinical Care [online]. 2002.
 15. HEMILÄ, Harri a Elizabeth CHALKER. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database of Systematic Reviews [online]. 2013.
 16. BANGHAM, A.D. a R.W. HORNE. Negative staining of phospholipids and their structural modification by surface-active agents as observed in the electron microscope. Journal of Molecular Biology [online]. 1964.
 17. C. SILVA, A., D. SANTOS, D. FERREIRA a C. M. LOPES. Lipid-based Nanocarriers As An Alternative for Oral Delivery of Poorly Water- Soluble Drugs: Peroral and Mucosal Routes. Current Medicinal Chemistry [online]. 2012.
 18. NGO, Bryan, Justin M. VAN RIPER, Lewis C. CANTLEY a Jihye YUN. Targeting cancer vulnerabilities with high-dose vitamin C. Nature Reviews Cancer [online]. 2019.
 19. BÖTTGER, Franziska, Andrea VALLÉS-MARTÍ, Loraine CAHN a Connie R. JIMENEZ. High-dose intravenous vitamin C, a promising multi-targeting agent in the treatment of cancer. Journal of Experimental & Clinical Cancer Research [online]. 2021.
 20. https://www.forward.com.au/coronavirus/Vitamin%20C%20Therapy%3B%20Intravenous%20vs%20Liposomal.pdf