Olejek rozmarynowy i jego wpływ na skórę głowy i porost włosów

Rozmaryn nie tylko pasuje do kuchni. Olejek rozmarynowy to olejek eteryczny otrzymywany z krzewu rozmarynu, znanego botanicznie jako Rosmarinus officinalis. Ten aromatyczny olejek ceniony jest za swoje wszechstronne właściwości i długą historię w medycynie tradycyjnej. Jednym z najciekawszych i najlepiej zbadanych zastosowań olejku rozmarynowego jest jego wpływ na skórę głowy i wspomaganie wzrostu włosów.

Co to jest olejek rozmarynowy ?

Olejek rozmarynowy zawiera szereg substancji bioaktywnych, które nadają mu właściwości lecznicze. Główne komponenty obejmują:

  1. Kwas rozmarynowy: przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  2. Kamfora: ma łagodne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które mogą pomóc złagodzić podrażnienia skóry głowy.
  3. 1,8-cyneol (eukaliptol): Ma właściwości antyseptyczne i może pomóc w walce z bakteriami i grzybami na skórze głowy.
  4. Pineny: mają działanie antyseptyczne i przeciwgrzybicze.

Wpływ na skórę głowy i mieszki włosowe

Olejek rozmarynowy doskonale wpływa na zdrowie skóry głowy i wspomaga wzrost włosów.  W badaniu opublikowanym w 2015 roku porównano wpływ olejku rozmarynowego na porost włosów z powszechnie przepisywanymi lekami na wypadanie włosów. Badanie wykazało, że olejek rozmarynowy był równie skuteczny, ale powodował mniejsze skutki uboczne w postaci swędzenia skóry głowy. 1  Jak?

  1. Łagodzi swędzenie i podrażnienia: Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbólowym olejek rozmarynowy może pomóc złagodzić swędzenie i podrażnienia związane z zapaleniem skóry lub łuszczycą skóry głowy.

  2. Właściwości antyseptyczne: Substancje zawarte w olejku rozmarynowym, takie jak kamfora i eukaliptol, mają działanie antyseptyczne, które pomagają zwalczać bakterie i grzyby na skórze głowy, co może pomóc w zapobieganiu infekcjom i utrzymaniu zdrowego środowiska dla wzrostu włosów.  Kwas rozmarynowy zawarty w olejku rozmarynowym jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić komórki mieszków włosowych przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, promując zdrowy wzrost włosów.

  3. Pobudzaj przepływ krwi: Masowanie skóry głowy olejkiem rozmarynowym może zwiększyć przepływ krwi w tym obszarze. Lepsze krążenie krwi może prowadzić do lepszego zaopatrzenia mieszków włosowych w składniki odżywcze i tlen, co jest kluczowe dla zdrowego wzrostu włosów.

(Polština)-50

Stosowanie olejku rozmarynowego i stosowanie z mikronakłuwaniem

Olejek rozmarynowy można nakładać bezpośrednio na skórę głowy i wmasowywać w cebulki włosów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się wykonywanie tej procedury przynajmniej raz w tygodniu. Olejek rozmarynowy można także dodawać do szamponów lub odżywek w celu dodatkowej pielęgnacji włosów. Olejek rozmarynowy działa lepiej przy zastosowaniu techniki mikronakłuwania.  Mikronakłuwanie, zwane także terapią mikroigłową lub terapią dermarollerem, to zabieg, podczas którego za pomocą maleńkich igieł tworzy się na skórze mikroskopijne rany. Technika ta wspomaga regenerację skóry oraz wspomaga produkcję kolagenu i elastyny , co może prowadzić do poprawy jej tekstury i wyglądu. Dodanie olejku rozmarynowego do mikronakłuwania może zwiększyć jego skuteczność ze względu na właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące olejku. Nałożenie olejku rozmarynowego po zabiegu mikronakłuwania może przyspieszyć gojenie, zmniejszyć stan zapalny oraz zapewnić dodatkowe odżywienie i ochronę skóry. Połączenie mikronakłuwania z olejkiem rozmarynowym może być skutecznym sposobem na uzyskanie zdrowszej i bardziej zrewitalizowanej skóry głowy oraz promowanie zdrowego wzrostu włosów. 

Olejek rozmarynowy może być cennym naturalnym środkiem do pielęgnacji skóry głowy i wspomagania zdrowego wzrostu włosów. Jego właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i stymulujące pozwalają skutecznie zwalczać różne problemy skóry głowy i wspomagać zdrowy wzrost włosów. 

 

1.  PANAHI, Yunes, Mohsen TAGHIZADEH, Eisa Tahmasbpour MARZONY i Amirhossein SAHEBKAR.  Olejek rozmarynowy vs minoksydyl 2% w leczeniu łysienia androgenowego: randomizowane badanie porównawcze . 2015.