Moringa - eliksir życia

Moringa po łacinie Moringa oleifera to roślina pochodząca z północnych Indii z podnóża Himalajów. Dziś rośnie w ponad 82 krajach i wytrzymuje trudne warunki, nawet dotkliwe susze. Z rodzimych Indii rozprzestrzeniła się na wschód do Chin, Azji Południowo-Wschodniej i Filipin. Większość rośliny jest jadalna, choć za jej najbardziej odżywczą część uważa się liście. To właśnie w liściach znajduje się największa ilość witamin i minerałów. Liście są zwykle miażdżone, aby uzyskać proszek, który można łatwo dodać do smoothies lub może być stosowany w batonach energetycznych. Liście Moringi są składnikiem potraw w kuchni indyjskiej ze względu na ich wszechstronność.

Co zawiera moringa?

Możesz być zaskoczony tym, co kryje się w maleńkich listkach moringi. Jest dosłownie naszpikowana witaminami i minerałami, a ze względu na swój bogaty profil odżywczy jest wykorzystywana w krajach trzeciego świata do walki z niedożywieniem u niemowląt i matek karmiących. Zwłaszcza w regionach tropikalnych moringa jest doskonałym źródłem pożywienia, ponieważ drzewo to rośnie nawet w porze suchej.

moringa_pavouk_pl

1.) Witamina C i przeciwutleniacze

Moringa wyróżnia się zawartością mikroelementów. Zawiera na przykład siedem razy więcej witaminy C niż pomarańcze, a to tylko jedna z wielu imponujących właściwości moringi. Jest również bogata w przeciwutleniacze, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników obecnych wszędzie wokół nas. Wolne rodniki są odpowiedzialne za wiele chorób przewlekłych. Zawiera kwercetynę, która jest przeciwutleniaczem pomagającym obniżyć ciśnienie krwi. Innym przeciwutleniaczem występującym w liściach moringi jest kwas chlorogenowy, który pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi po posiłkach.

2.) Żelazo

Kolejną ciekawostką jest fakt, że moringa jest bogatym źródłem żelaza. Zawiera nawet 25 razy więcej żelaza niż szpinak. Jednak podobnie jak inne roślinne źródła tego niezbędnego minerału, żelazo z moringi to tak zwane żelazo niehemowe, które nie jest tak łatwo wchłaniane przez organizm jak żelazo hemowe znajdujące się w mięsie. Dobrą wiadomością jest jednak to, że witamina C - którą zawiera moringa - zwiększa wchłanianie żelaza.

3.) Wapń i fosfor

Wśród minerałów, liście moringi są bogate w wapń i fosfor. Oba te minerały są niezbędne dla zdrowia naszych kości. Liście te są również określane jako wspomagające leczenie zapalenia stawów. Liście moringi zawierają około 185 miligramów wapnia na 100g, co stanowi prawie 70% wapnia, które otrzymujemy z filiżanki mleka pełnotłustego.

4.) Beta karoten

W przeciwieństwie do witaminy A, która w większych dawkach może być toksyczna, nie możemy przedawkować prowitaminy A. Dlatego w przeciwieństwie do suplementów witaminy A, moringa jest również ważnym źródłem tej witaminy. Beta karoten pochodzący z roślin jest wchłaniany do dziesięciu razy lepiej niż produkowany syntetycznie. Co ciekawe, moringa zawiera więcej beta karotenu niż marchew. Konkretnie w 100g proszku z suszonych liści moringi ma go 19mg.

5.) Białka

Moringa ma najwyższy współczynnik białka ze wszystkich dotychczas przebadanych roślin - liście zawierają około 40% białka. Jeśli jesteś wegetarianinem lub po prostu próbujesz ograniczyć dietę zwierzęcą, prawdopodobnie wiesz, że nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiednią alternatywę. Oczywiście rośliny strączkowe są dużą grupą, ale jeśli chcesz coś szybkiego do smoothie lub po prostu coś do posypania zupy lub owsianki na śniadanie, to właśnie tam moringa wchodzi w grę. Zawiera 3g białka w jednej łyżce stołowej, dzięki czemu łatwo jest zwiększyć zawartość białka w diecie.

Liście Moringi mają właściwości antyseptyczne i zwalczają niektóre infekcje bakteryjne. Są nawet korzystne w leczeniu ran, takich jak siniaki, drobne skaleczenia i oparzenia, ponieważ skracają czas krzepnięcia. Poza tym moringa jest używana od tysięcy lat do leczenia zaburzeń trawienia. Można ją mieszać z sokiem i pomaga w chorobach biegunkowych. Zawarty w niej błonnik pomaga oczyścić jelita i łagodzi podrażniony żołądek. Ze względu na wysoką zawartość żelaza jest zalecana przy anemii i może zwiększyć produkcję energii.

RADA: Aby uzyskać potężny i niesamowicie odżywczy napój, wymieszaj 1 łyżeczkę moringi z imbirem, cytryną, łyżeczką miodu, miętą i lodem. Zmiksuj i masz świetny orzeźwiający letni napój.

 

Veronika Halusková