Spirulina i jej wpływ na organizm

Spirulina to niebiesko-zielona słodkowodna mikroalga, która ma spiralny kształt. Stąd jej nazwa spirulina. Jest uprawiana na całym świecie, od Meksyku przez Afrykę po Hawaje. Spirulina jest uważana za gatunek algi fotosyntetyzującej i ma około 3,5 miliarda lat. Uważa się również, że tego typu organizmy były odpowiedzialne za uwalnianie tlenu do atmosfery w początkach istnienia Ziemi. Czyż nie brzmi to niesamowicie!

Skąd się wzięła spirulina i skąd właściwie pochodzi?

Ta alga, którą możemy dziś kupić w formie proszku lub tabletek, ma niezwykłą historię. Jej dobroczynne działanie znane jest od lat 40. ubiegłego wieku, kiedy to francuskie wojska natknęły się na nią w równikowej Afryce. Tamtejsi mieszkańcy uprawiali spirulinę. Rosła ona na powierzchni jezior, następnie była zbierana i suszona na słońcu. Już wtedy była klasyczną uprawą na lokalnych rynkach. Została wówczas oznaczona przez biologów jako alga. Jednak zapisy historyczne ujawniają, że była znana już w XV wieku i nawet osobiste pisma Krzysztofa Kolumba opisują specjalną substancję, która osadzała się w jeziorach, była suszona na słońcu i dodawana do chleba.

Spirulina charakteryzuje się intensywnym smakiem i jeszcze lepszymi wartościami odżywczymi. Spirulina jest bogata w składniki odżywcze, takie jak węglowodany, witaminy, minerały, chlorofil i pierwiastki śladowe. Ponadto jest jednym z pokarmów, które zawierają największą ilość białka w królestwie roślin. Zawiera 18 z 22 aminokwasów, których potrzebuje organizm. Ma zdolność do przetrwania w najtrudniejszych warunkach, dlatego uważa się, że może być również bardzo korzystna dla organizmu. Witaminy, które zawiera spirulina to ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, witamina C, A, E i K.

spirulina_pavouk_pl

Dlaczego warto włączyć spirulinę do swojej diety?

1.) Pomaga usuwać metale ciężkie

Spirulina jest potężnym detoksykatorem i czasami jest nawet używana jako naturalny filtr wody, który pomaga usuwać ołów, rtęć i inne szkodliwe toksyny. Przewlekła toksyczność dotyka ludzi na całym świecie. W szczególności arsen. To opłata za nasze społeczeństwo przemysłowe. Dziś już wiemy, że metale ciężkie nie są produkowane tylko przez spalanie paliw kopalnych i środki transportu, ale można je również znaleźć w niektórych lekach, rybach morskich, grzybach itp. Spirulina pomaga usunąć metale ciężkie, a to prawdopodobnie dlatego, że zawiera białka i peptydy, które działają szczególnie dobrze w wiązaniu się z toksynami i wydalaniu ich z organizmu.

2.) Łatwo strawna

Bliższe badanie zarówno spiruliny jak i chlorelli wykazało lepszą strawność spiruliny. Dzieje się tak dlatego, że spirulina ma cieńsze ściany komórkowe. Ściana komórkowa składa się z mukopolisacharydów, czyli złożonych cukrów, z którymi układ pokarmowy ludzkiego organizmu może sobie poradzić, dzięki czemu wszystkie składniki odżywcze są dobrze wchłaniane.

3.) Właściwości przeciwutleniające

Oprócz tego, że spirulina jest niezwykle bogata w składniki odżywcze, posiada również silne właściwości przeciwutleniające. Jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, takich jak fikocyjanina, a także innych hamujących działanie wolnych rodników. Te mogą uszkadzać komórki, a następnie powodować różne choroby przewlekłe.

4.) Zapobiega występowaniu infekcji drożdżakowych

Tak jak spirulina jest magnesem dla toksyn takich jak metale ciężkie, tak samo przyciąga komórki Candida i może pomóc wypłukać je z organizmu. Jest zatem odpowiednim suplementem dla osób cierpiących na powtarzające się infekcje drożdżakowe.

5.) Może wspierać zdrowie serca

Jeśli chodzi o szkodliwy cholesterol LDL, wykazano, że spirulina pomaga obniżyć cholesterol LDL i reguluje "dobry" cholesterol HDL. W jednym z badań pacjentom podawano 1g spiruliny dziennie przez 12 tygodni. Wyniki były zaskakujące. Pacjenci mieli 16,3% spadek trójglicerydów i 10,1% spadek cholesterolu LDL. Naukowcy uważają, że spirulina ma pozytywny wpływ na produkcję tlenku azotu w organizmie, który pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, umożliwiając szybszy i łatwiejszy przepływ krwi.

Jak każda zdrowa żywność, spirulina jest niesamowicie silna i odporna, potrafi rosnąć w ekstremalnych warunkach, które są niegościnne dla wielu innych organizmów żyjących w wodzie. Obecnie częściej uprawia się ją w sztucznych lub naturalnych jeziorach. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości spiruliny jest ona stopniowo zamrażana lub suszona na słońcu. Na naszym obszarze spirulina w proszku jest dobrą opcją, aby dostarczyć organizmowi wiele witamin i mikroelementów w zaledwie kilku łyżeczkach. Ponadto gwarantowany jest również długi okres przydatności do spożycia.

Jak wspomniałam wcześniej, Spirulina ma tendencję do wiązania metali ciężkich ze sobą, i właśnie dlatego przy zakupie bardzo ważne jest sprawdzenie pochodzenia i metody uprawy. Upewnij się, że ma certyfikowaną jakość BIO. Chociaż nieznane pochodzenie może stanowić ryzyko, algi są jednym z najbardziej odżywczych pokarmów i nie powinny Cię zniechęcać do ich spożywania. Kluczem jest zwrócenie wystarczająco dużej uwagi na jej źródło.

 

Veronika Halusková

1. The hypolipidaemic effects of Spirulina (Arthrospira platensis) supplementation in a Cretan population: a prospective study, Elias E Mazokopakis 1Ioannis K StarakisMaria G PapadomanolakiNiki G MavroeidiEmmanuel S Ganotakis