Chlorella - co zawiera i jakie ma działanie?

Chlorella to gatunek zielonej mikroskopijnej algi jednokomórkowej, która występuje w skupiskach lub pojedynczo zarówno w wodzie słonej jak i słodkiej. Występuje na Ziemi od ponad 30 milionów lat i była pierwszą najprostszą formą życia z prawdziwym jądrem. W sprzyjających warunkach wzrostu z silnym światłem słonecznym, czystą wodą i powietrzem, chlorella rozmnaża się przez podział komórek w tempie 4 nowych komórek co 17-24 godziny. Istnieje kilka gatunków chlorelli, ale Chlorella vulgaris jest jednym z najczęściej stosowanych. Jest to typowa superżywność, która pochodzi z Tajwanu i Japonii. Jest bogata w fitoskładniki, w tym aminokwasy, chlorofil, beta-karoten, potas, fosfor, biotynę, magnez i witaminę B. Zielony kolor algi wynika z wysokiego stężenia chlorofilu.

Co to jest chlorofil?

Chlorofil to rozpuszczalny w tłuszczach pigment, który nadaje roślinom charakterystyczny kolor. Chlorofil jest ważny w naszej diecie, ponieważ oczyszcza krew, zapobiega rozwojowi wrogich bakterii (drożdżaków i grzybów) oraz aktywuje ważne enzymy. Ponadto ma silne działanie przeciwzapalne. Powinien być częścią diety osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu 1 czy zapalenie tarczycy. Dodatkowo chlorofil jest bogatym źródłem magnezu, którego funkcje obejmują setki procesów enzymatycznych w organizmie.

chlorella_pavouk_pl

Chlorella to naprawdę doskonały pokarm roślinny. Wszystkie jej składniki działają synergicznie w doskonałej równowadze, tworząc prawdziwie zdrowy pokarm. Składniki odżywcze, które zawiera Chlorella są otoczone w sztywnej ścianie komórkowej, która jest niestrawna przez układ pokarmowy. Dlatego wewnętrzne składniki odżywcze muszą być ekstrahowane z algi, aby organizm mógł je wykorzystać.

Chlorella zawiera

 • 16 witamin i 8 minerałów (plus ważne pierwiastki śladowe i minerały).
 • 19 przeciwutlenicaczy (w tym 9 niezbędnych).
 • Najwyższe stężenie kwasu nukleinowego.
 • Najbogatsze znane źródło chlorofilu.
 • Wysoce strawne, kompletne białko.
 • Niezbędne kwasy tłuszczowe - omega-3 i omega-6.
 • Inne enzymy, polisacharydy i sterole.
 • Beta karoten.

Chlorella w 65% składa się z białek (1 łyżeczka zawiera około 3g białka) i w przeciwieństwie do większości pokarmów roślinnych, zawiera wszystkich dziewięć niezbędnych aminokwasów. Jest również bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę C, witaminę B-12 i przeciwutleniacze. Wśród minerałów zawiera głównie magnez, miedź, cynk, potas i wapń. Dla wegan jest niezastąpionym pokarmem, gdyż jest bogatym źródłem żelaza. Jedna łyżeczka zawiera prawie 75% zalecanego dziennego spożycia.

zdravotni-tvrzeni-chlorella-infografika-brainmarket-pl

Badania wykazały, że chlorella przynosi korzyści całemu organizmowi, wspierając zdrowe funkcje hormonalne, promując zdrowie układu sercowo-naczyniowego, obniżając ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także jest skuteczna w detoksykacji naszego ciała. Najwięcej mówi się o efektach usuwania z organizmu metali ciężkich, takich jak rtęć czy kadm.

Korzyści wynikające z włączenia chlorelli do diety

 • Pomaga w eliminacji metali ciężkich z organizmu.
 • Sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi.
 • Tłumi procesy zapalne w organizmie.
 • Wspiera zdrowie mózgu.
 • Stymuluje układ odpornościowy i zwalcza infekcje.
 • Obniża poziom cholesterolu.

Chlorella jest doskonałym pożywieniem dla wegetarian i wegan, zawiera nie tylko minerały, ale także często niedoborową witaminę B12. A właśnie chlorella jest jednym z niewielu pokarmów, które w wystarczających ilościach mogą pokryć dzienną zalecaną ilość.

 

Veronika Halusková