8 produktów spożywczych, które dodadzą Ci energii o poranku.

Rozpoczęcie dnia odpowiednią żywnością jest kluczem do utrzymania energii i dobrego zdrowia. Idealne poranne posiłki powinny zawierać kombinację węglowodanów złożonych, białek i zdrowych tłuszczów, które zapewniają długotrwałą energię i sprzyjają ogólnemu samopoczuciu.

1.) Produkty pełnoziarniste

Pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe i płatki zbożowe są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, które zapewniają organizmowi stopniowe uwalnianie energii. Ponadto zawierają ważne składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy i minerały.  Zwykle zawierają około 3-5 gramów błonnika na porcję, a także złożone węglowodany i trochę białka.

2.) Płatki owsiane

Jedna z najlepszych opcji na poranny posiłek. Płatki owsiane są bogate w błonnik, który pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i zapewnia energię na dłużej.  W jednej porcji (około 40 gramów) znajdziemy około 5 gramów białka, 27 gramów węglowodanów i 4 gramy błonnika.

3.) Nasiona Chia

Nasiona Chia są małe, ale pożywne i stały się popularnym elementem zdrowej diety. Każda porcja zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, które są ważne dla zdrowia serca. Są także bogatym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Nasiona Chia zawierają również białko i różne minerały, w tym wapń, magnez i cynk. Można je łatwo dodawać do różnorodnych potraw, takich jak koktajle, jogurty czy wypieki, a ich neutralny smak oznacza, że ​​można je łatwo włączyć do różnych przepisów.Jedna łyżka stołowa (około 10 gramów) zawiera około 1,5 grama białka, 5 gramów węglowodanów i 4 gramy błonnika. 

4) Jajka

Są doskonałym źródłem białka i dostarczają niezbędnych aminokwasów potrzebnych organizmowi do regeneracji i wzrostu mięśni. Jedno duże jajko zawiera około 6 gramów białka i bardzo mało węglowodanów.

5.) Jogurt

Zwłaszcza jogurt grecki jest bogaty w białko i probiotyki, które wspierają zdrowie układu trawiennego. Jogurt grecki może zawierać do 10 gramów białka na 100 gramów porcji.

(Polština)-32

6.) Banany

Są doskonałym źródłem szybko wchłaniających się węglowodanów i zawierają potas, który wspomaga pracę nerwów i mięśni. Średniej wielkości banan zawiera około 1 gram białka, 27 gramów węglowodanów i 3 gramy błonnika.

7.) Orzechy i nasiona

Orzechy i nasiona to grupa produktów spożywczych dostarczająca zdrowych tłuszczów, białka i błonnika, które pomagają zachować uczucie sytości i dodają energii. Na przykład orzechy włoskie zawierają 4 gramy białka, 4 gramy węglowodanów i 2 gramy błonnika w jednej porcji (około 30 gramów).

8.) Awokado

Bogaty w zdrowe tłuszcze i błonnik, ten owoc jest doskonałym dodatkiem do porannych tostów lub smoothie. Połowa średniej wielkości awokado zawiera około 2 gramów białka, 9 gramów węglowodanów i 7 gramów błonnika

Łącząc te produkty, możesz stworzyć zbilansowane i bogate w składniki odżywcze śniadanie, które doda Ci energii potrzebnej do udanego rozpoczęcia nowego dnia.