6 wskazówek, jak wyleczyć infekcję dróg moczowych

Zadaniem układu moczowego jest tworzenie i przechowywanie moczu. Mocz jest jednym z produktów odpadowych naszego ciała. Powstaje w nerkach i przemieszcza się przez moczowód do pęcherza moczowego. Podobnie jak niektórzy ludzie są bardziej podatni na przeziębienia, tak samo niektórzy ludzie są bardziej podatni na infekcje układu moczowego. Większość infekcji układu moczowego dotyka przeważnie kobiet, ponieważ błona śluzowa cewki moczowej ma większy kontakt z bakteriami. Choć zazwyczaj leczy się je antybiotykami, to szczególnie na początkowym etapie istnieje kilka sposobów na wyleczenie infekcji układu moczowego.

 

Jak powstaje infekcja układu moczowego?

Infekcje układu moczowego powodują mikroorganizmy, zazwyczaj bakterie, zwane Escherichia coli (E. coli), ale również inne. Zazwyczaj powstaje przez to, że bakterie dostają się do układu moczowego przez cewkę moczową. Jest to rurka, która umożliwia przepływ moczu z pęcherza moczowego na zewnątrz ciała. Bakterie mogą gromadzić się w układzie moczowym, co prowadzi do infekcji.

(Polština) Příznaky infekce močových cest

Objawy infekcji układu moczowego: 

  • Silna potrzeba oddawania moczu, która nie ustępuje.
  • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu.
  • Częste oddawanie moczu i wydalanie niewielkich ilości moczu.
  • Mocz, który wygląda mętny.
  • Mocz o silnym zapachu.
  • Ból miednicy u kobiet - szczególnie w środkowej części miednicy i wokół okolicy łonowej.

Jak radzić sobie we wczesnych etapach infekcji?

Oczywiście ważna jest profilaktyka, ale jeśli infekcja już się pojawiła, mamy kilka wskazówek dotyczących suplementów, które mogą pomóc na początkowym etapie infekcji.

1.) D-Mannoza

Mannoza to monosacharyd, czyli rodzaj cukru, który jest powiązany z glukozą, ale w organizmie nie zachowuje się jak cukier. Stosuje się go jako środek zapobiegawczy w infekcjach układu moczowego, ponieważ zapobiega przyleganiu bakterii do ścian układu moczowego. D-mannoza to naturalna molekuła, którą znajduje się w żurawinie, jabłkach i niektórych innych owocach. Bardzo często znajduje się w suplementach diety wraz z ekstraktem z żurawiny, co razem tworzy bardzo skuteczne połączenie na początkowym etapie infekcji.

2.) Witamina C

Przyjmowanie witaminy C zwiększa poziom kwasowości moczu, co może spowolnić namnażanie się bakterii już kolonizujących drogi moczowe.

3.) Probiotyki

Probiotyki kojarzymy przede wszystkim ze zdrowiem przewodu pokarmowego. Niemniej jednak wiemy już, że infekcje układu moczowego powodują bakterie. Istnieją również szczepy bakterii probiotycznych, które mogą nam pomóc przywrócić równowagę w układzie moczowym i pomóc w doleczeniu infekcji.

(Polština) Jak podpořit zdraví  močových cest

4.) Żurawina

Oprócz D-mannozy, innym korzystnym składnikiem żurawiny jest rodzaj przeciwutleniaczy zwanych proantocyjanidynami. Tego typu przeciwutleniacze zostały po raz pierwszy zidentyfikowane w korze sosny i pestkach winogron, ale są również wysoce skoncentrowane w żurawinie. Stwierdzono również, że zmniejszają one zdolność bakterii do przylegania do dróg moczowych.

5.) Pokrzywa, nasturcja, ostropest plamisty

Podczas infekcji układu moczowego zioła są niezastąpionymi pomocnikami. Kilka ziół może nam naprawdę bardzo pomóc. Przede wszystkim jest to nasturcja, pokrzywa lub ostropest plamisty. Jest to przede wszystkim dlatego, że nerki, które są częścią układu moczowego, ściśle związane są ze zdrowiem wątroby. I właśnie te kilka ziół pomoże nam wypłukać bakterie z układu moczowego. Nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem ziół, w tym przypadku zalecam zrobić wyjątek i postawić na pokrzywę, ponieważ zwiększa produkcję moczu, a tym samym pozwala wydalić bakterie.

(Polština)

Dodatkowe wskazówki, jak zapobiec infekcji układu moczowego:

1.) Wystarczająca ilość płynów w ciągu dnia.

Oczywiście ważna jest profilaktyka. Jeśli już w przeszłości spotkałeś się z infekcją dróg moczowych, dobrze jest dostarczać wystarczającą ilość płynów. Daj pierwszeństwo wodzie filtrowanej, herbatom ziołowym i owocowym. Dostarczaniem odpowiedniej ilości płynów usuwasz bakterie z organizmu, które mogą później spowodować stan zapalny. Z tego samego powodu nie zaleca się zatrzymywania moczu.

2.) Hormony w równowadze

Zmiany hormonalne w ciągu naszego życia mogą być przyczyną wielu problemów i dotyczy to również infekcji dróg moczowych. Na przykład kobiety są bardziej narażone na infekcje w okresie menopauzy. Jest to wynikiem niewystarczającej bariery, która wyściela drogi moczowe. Są one wtedy bardziej podatne na infekcje. Testamento może pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej.

3.) Ciepło!

Oraz ciepło! Wiemy to już od naszych babć, że w przypadku przeziębienia jesteśmy bardziej podatni na infekcję dróg moczowych. Nerki są sparowanymi narządami, które kochają ciepło i nie lubią zimno. Nie chodzi tylko o odpowiednie ubieranie się, ale w zimie możesz rozgrzać swój organizm rozgrzewającymi przyprawami, takimi jak kurkuma, imbir czy cynamon.

4.) Powiedz NIE słodzonym napojom

Nie tylko słodkie napoje, ale wszystko słodkie sprzyja bakteriom. Zarówno tym, które wywołują infekcje dróg moczowych, jak i tym, które powodują grzybicę. Dlatego dobrze jest unikać słodzonych napojów gazowanych i cukru ogólnie. Ludzie z cukrzycą mają znacznie większe ryzyko wystąpienia infekcji, ponieważ ich mocz zawiera większą ilość cukru.

Podsumowanie

Zdrowie nerek i całego układu moczowego jest dla nas kluczowe, ponieważ z moczem usuwane są substancje, które organizm wydala. Dlatego ważne jest zaznaczyć, że powyższe wskazówki są przeznaczone na początek problemów lub jako profilaktyka. Jeśli występują ostre bóle, zarówno w podbrzuszu, jak i w okolicy nerek, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.