Najlepsza żywność na stawy

Funkcjonalną zdolnością kolagenu w organizmie człowieka jest umożliwienie elastyczności, siły, płynnego ruchu stawów bez bólu. Inne efekty działania kolagenu to utrzymanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego, czy też lepsze gojenie się ran. W skrócie, kolagen działa jak klej, który trzyma nasze ciało razem. W rzeczywistości słowo kolagen pochodzi od greckiego terminu "kolla", które oznacza "klej". Istnieją pokarmy, które mogą wspierać gojenie w całym ciele, w tym urazów i chorób tkanki łącznej. Dokonując właściwych wyborów żywieniowych, można utrzymać witalność stawów, chrząstek, więzadeł i ścięgien. Co pomoże Ci zarówno w miarę starzenia się, jak i podczas uprawiania sportu czy regularnych ćwiczeń. Czas zdobyć wiedzę na temat żywności zawierającej kolagen lub wspomagającej produkcję kolagenu.

typy kloubu_infografika_pl

Najlepsza żywność dla Twoich stawów

Jakie produkty spożywcze wspomagają zdrowie stawów? Oto wybór gwiazd wśród pokarmów gwarantujących wystarczające spożycie kolagenu z pożywienia. Są to zarówno pokarmy, jak i grupy żywności, bez których nie możesz żyć!

1.) Rosół z kości

Wiem, że w artykułach poruszaliśmy już temat bulionu i kolagenu, ale bez wspomnienia o rosole, lista pokarmów poprawiających witalność stawów nie byłaby kompletna. Rosół to połączenie super silnych substancji, które wspierają zarówno tkankę łączną, jak i zdrowie całego ciała. Oprócz kolagenu, rosół zawiera również glukozaminę, chondroitynę, wapń, magnez, fosfor i siarkę.

2.) Warzywa zawierające siarczany

Pokarmy takie jak brokuły, kalafior, kapusta czy cebula mają jedną wspólną cechę, a jest nią wysoka zawartość siarczanów wraz z tworzącą chrząstkę chondroityną. Siarczany są niezbędne w procesie sulfacji, ważnym dla tworzenia siarczanu glukozaminy i siarczanu chondroityny, z których oba pomagają ułatwić tworzenie i naprawę chrząstki.

3.) Bioflawonoidy

Czarne jagody, jeżyny, czereśnie, cynamon, acai, czerwona kapusta czy cebula zawierają antocyjanidyny, które pomagają wzmocnić tkanki łączne poprzez tworzenie wiązań między włóknami kolagenowymi. Acai, morele, nektarynki, wiśnie czy raw cacao zawierają z kolei katechiny, które ograniczają degradację kolagenu.

4.) Żywność zawierająca cynk

Dziczyzna, wołowina, ostrygi, sezam lub pestki dyni - to wszystko pokarmy bogate w cynk. Cynk jest substancją niezbędną do tworzenia tkanek łącznych, więc dobrze jest włączyć go do swojej diety.

5.) Żywność zawierająca miedź

Awokado, kakao, ziarna sezamu lub słonecznika, nerkowce, to pokarmy zawierające miedź. Miedź jest niezbędna do "produkcji" kolagenu.

POTRAVINY_PL

Najlepsze suplementy dla Twoich stawów

Jako dodatek do najlepszych pokarmów dodamy również topowe suplementy, które z pewnością pomogą nam utrzymać nasz układ mięśniowo-szkieletowy w zdrowiu i sprawności na długie lata.

1.) Witamina C 

Witamina C nie tylko wspomaga syntezę kolagenu, ale także przyspiesza regenerację kości podczas złamań czy zmniejsza ilość stresu oksydacyjnego w organizmie. Dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów będzie szczególnie korzystna poprzez spowolnienie degradacji chrząstki. Jeśli szukasz suplementu z witaminą C, szukaj suplementów zawierających naturalną witaminę C w postaci super żywności, takiej jak camu camu, amla berry (agrest indyjski) czy acerola.

2.) Imbir

Ekstrakt z imbiru (Turmeric) zawiera dwie substancje chroniące stawy, a mianowicie kurkuminę - która zmniejsza stan zapalny oraz turmeron - który wspomaga wzrost komórek macierzystych. Razem pomagają one odżywiać i naprawiać tkankę stawową. Substancje te możemy dostarczyć do organizmu bezpośrednio z imbiru, lub w postaci ekstraktu z suplementu.

3.) Kwasy tłuszczowe Omega 3 

Organizacja zajmująca się leczeniem artretyzmu w USA zaleca spożywanie tych kwasów tłuszczowych w postaci wysokiej jakości suplementu lub bezpośrednio z ryb zawierających kwasy tłuszczowe omega 3 w dużych ilościach, takich jak łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki czy sardele. Te kwasy tłuszczowe są naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który może pomóc złagodzić ból i obrzęk.

4.) Kwas hialuronowy

W wyższych dawkach substancja ta jest tak skuteczna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, że amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wpisała ją na listę leków stosowanych w leczeniu tej choroby. Zalecana i funkcjonalna wersja, według FDA, jest wstrzykiwana przez lekarza bezpośrednio w miejsce stawu. Jednak istnieją również dowody potwierdzające skuteczność mniejszych dawek z suplementów, te również mogą pomóc w łagodzeniu sztywności lub bólu.

5.) Glukozamina

Substancja niezbędna do tworzenia GAGs (glukozaminoglikanu), substancji niezbędnej do tworzenia i utrzymania kolagenu i tkanki łącznej. Glukozamina może być pozyskiwana z diety (świetnym źródłem jest np. rosół), ewentualnie z pokarmów zawierających białko lub przyjmowana bezpośrednio w formie suplementu.

6.) Chondroityna

Składnik strukturalny chrząstki, chondroityna nadaje jej elastyczność i odporność na obciążenia. Występuje w rosole i w suplementach z niego zrobionych (bone broth protein). Jeśli nie lubisz rosołu lub nie spożywasz tego typu białek, polecamy suplementację chondroityny bezpośrednio.

7.) Spirulina 

Ten pełen składników odżywczych superfood zawiera dysmutazę ponadtlenkową, enzym naturalny dla ludzkiego organizmu, który działa jako przeciwutleniacz. Spirulinę można znaleźć w wielu produktach typu "greens".

suplementy ori zdravi kloubu_pl

Oleje, które wspomagają zdrowie stawów

I wciąż jeszcze nie skończyliśmy, spróbuj tych rodzajów olejów dla wsparcia zdrowia stawów!

1.) Olejek miętowy

Olejek z mięty jest często zalecany do łagodzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów ze względu na swoje właściwości znieczulające i przeciwzapalne, pomagając złagodzić ból lub sztywność stawów. Spróbuj pocierać i wmasować kilka kropel na dotkniętym obszarze ciała i sam oceń funkcjonalność olejka.

2.) Olejki z kadzidła i mirry

Oba te oleje mogą być korzystnymi pomocnikami dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Badania pokazują, że w połączeniu razem mogą zmniejszyć stan zapalny w stawie i złagodzić ból. Ponownie, spróbuj wmasować olejek na dotkniętym obszarze i poczekaj na wyniki.

Dla nas zdrowie stawów nie jest problemem, dopóki nie pojawi się ból lub pierwszy uraz. Jeśli teraz odczuwasz te stany bólowe, spożywanie kolagenu i suplementów wspomagających jego tworzenie z pewnością będzie korzystne. Ale prawda jest i będzie taka, że jeśli zadbamy o nasze stawy przed pojawieniem się bólu i proaktywnie włączymy kolagen i suplementy wspierające zdrowie stawów, to nie tylko opóźnimy potencjalne problemy, ale możemy im na przykład zapobiec. Spróbuj pomyśleć o uniknięciu tych wszystkich operacji i wizyt u lekarza. Mógłbyś pozostać aktywny i mobilny nawet w podeszłym wieku. Albo mógłbyś wrócić na boisko lub scenę po kontuzji.

Dzięki dodaniu kolagenu do naszej codziennej diety, może stać się to rzeczywistością. Żegnam Was i wznoszę szklankę rosołu na Wasze zdrowie!

Rostislav Nestrašil