Chlorofil - najlepszy naturalny pigment do detoksykacji

Bez wątpienia słyszałeś o chlorofilu i prawdopodobnie wiesz, że rośliny nie mogłyby bez niego żyć. Ale może nadal zastanawiasz się, czym właściwie jest chlorofil i czy ma coś do zaoferowania ludzkiemu organizmowi.

Chlorofil to rodzaj zielonego pigmentu roślinnego odpowiedzialnego za absorpcję światła, fotosyntezę wytwarzającą energię w roślinach i potrzebny nam tlen. Okazuje się, że chlorofil jest nie tylko ważny dla energii roślinnej i naszego tlenu, działa również jako naturalny bloker działania rakotwórczego w organizmie i blokuje uszkodzenia organizmu przez toksyczne grzyby, takie jak aflatoksyna. Zajmuje również miejsce naturalnego "spalacza tłuszczu", a to tylko kilka pozytywów, które chlorofil może zaoferować naszemu organizmowi dla optymalnego funkcjonowania!

Co to jest chlorofil?

Jest to zielony pigment, który pozwala roślinom przekształcać dwutlenek węgla i wodę w energię. Zawierają go wszystkie rośliny zielone (sałata, warzywa), a także algi i niektóre rodzaje bakterii. Rośliny i algi używają go do wychwytywania światła słonecznego potrzebnego do fotosyntezy, dlatego chlorofil jest uważany za chelat. W królestwie roślin jest on uważany za najważniejszy twórca energii, a są ku temu powody. Istnieją dwa rodzaje chlorofilu występujące w przyrodzie. Chlorofil A, który jest niebiesko-czarną substancją, oraz chlorofil B, który jest ciemnozieloną substanjcą. Oba pełnią tę samą funkcję, ale przyjmują różne długości fali. W roślinach te dwa rodzaje występują w stosunku 3:1 (A:B).

chlorofil_pl

Podczas gdy chlorofil jest całkowicie naturalny, podobny półsyntetyczny związek zwany chlorofiliną jest produkowany w laboratoriach i używany w suplementach diety reklamowanych jako "płynny chlorofil". Suplementy te mają ponad pięćdziesięcioletnią historię i są stosowane w leczeniu ran skóry, zapachu ciała lub problemów trawiennych z praktycznie zerowym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Suplementy zawierające chlorofilinę są przeznaczone do zmniejszenia stresu oksydacyjnego i neutralizacji wolnych rodników w organizmie. Stres oksydacyjny występuje w organizmie z powodu złej diety, chemicznych czynników rakotwórczych ze środowiska, promieniowania UV, radiacji i wielu innych rzeczy.

Zalety chlorofilu

1.) Poprawia detoksykację wątroby

Innym sposobem, w jaki chlorofil może chronić nasze komórki, jest zwiększenie ilości enzymów biotransformacyjnych typu II. Enzymy te promują optymalne funkcjonowanie wątroby i pomagają jej eliminować toksyny. Niektóre badania pokazują, że chlorofil może zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wątroby i późniejszych skutków spowodowanych przez aflatoksynę poprzez zwiększenie aktywności właśnie enzymów biotransformacyjnych i zwiększenie eliminacji toksyn z organizmu.

Aflatoksyna-B1 (AFB1) jest związana ze zwiększonym ryzykiem powstawania nowotworów w wątrobie, ponieważ jest metabolizowana do kancerogenu powodującego mutacje komórek. Badania potwierdziły zmniejszenie uszkodzeń DNA przy suplementacji chlorofilem w przypadku zanieczyszczenia AFB1 z diety. To odkrycie jest szczególnie ważne dla osób spożywających duże ilości zbóż i roślin strączkowych. W Chinach przeprowadzono randomizowane, kontrolowane placebo badanie obserwacyjne 180 dorosłych osób z wysokim ryzykiem wystąpienia raka wątroby. Obserwowani otrzymywali placebo lub chlorofilinę przed każdym posiłkiem przez 16 tygodni. Po 16 tygodniach podawania chlorofiliny ilość AFB1 zmniejszyła się o 55% w porównaniu z grupą placebo. To tylko potwierdza nam funkcjonalność chlorofiliny w promowaniu zdrowej detoksykacji wątroby.

detoxikace jater_pl

 

2.) Przyśpiesza gojenie się ran

Wydaje się, że chlorofilina ogranicza rozwój bakterii, a tym samym pomaga leczyć rany i zapobiegać infekcjom. Od lat 40-tych XX wieku chlorofilina była dodawana do maści w celu poprawy gojenia się otwartych ran, takich jak wrzody naczyniowe czy odleżyny. Odkryto, że jej działanie zmniejsza stan zapalny wywołany poprzez zranienia, poprawia regenerację lub redukuje zapachy spowodowane przez przerośnięte bakterie.

hojeni ran_pl

3.) Pamaga w trawieniu i odchudzaniu

Innym sposobem detoksykacji wspieranym przez chlorofil jest przyśpieszona eliminacja substancji odpadowych z organizmu, zrównoważenie ilości wody i zmniejszenie częstości występowania zaparć. Dodatkowo badania wykazują wpływ na poprawę metabolizmu i zwiększenie możliwości odniesienia sukcesu podczas okresu diety odchudzającej. W badaniu z 2014 roku przeprowadzonym przez Department of Experimental Medical Science i Lund University w Szwecji stwierdzono zmniejszenie łaknienia podczas spożywania pokarmów wysokowęglowodanowych wraz z chlorofilem, zwiększenie poziomu cholecystokiny, a ponadto zmniejszenie częstości występowania hipoglikemii u kobiet z nadwagą.

Przed tym badaniem stwierdzono lepszą produkcję hormonów sytości, takich jak cholecystokiny, grelina i insulina, po spożyciu chlorofilu w postaci tiokaidów. Podczas gdy badania na ludziach koncentrowały się głównie na utracie wagi, badania na gryzoniach ujawniły możliwe zmniejszenie spożycia pokarmu z powodu zmniejszonego poczucia głodu. W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Lund obserwowano 20 kobiet z nadwagą spożywających wysokowęglowodanowe śniadanie bez lub z dodatkiem chlorofilu w postaci tiokaidów. Tilakoidy pomagały zmniejszyć uczucie głodu i zwiększały uwalnianie hormonów sytości, zapobiegając późniejszemu przejadaniu się. Co uważamy za możliwą przyczynę utraty wagi.

podporuje traveni_pl

4.) Chroni skórę

Istnieją dowody potwierdzające funkcje chlorofilu na zdrowie skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym zapobiega on powstawaniu i rozprzestrzenianiu się opryszczki w okolicy ust lub narządów płciowych. Podczas stosowania maści zawierających chlorofil na skórę, naukowcy zaobserwowali zmniejszone tempo powstawania wrzodów i przyspieszony czas gojenia w przypadku zakażenia wirusem herpes-simplex. Chlorofil może również chronić skórę podczas zakażenia na półpasiec. Zmniejsza objawy takie jak bolesne wrzody. Wykazano, że chlorofil stosowany w formie zastrzyku lub kremu bezpośrednio w miejscu występowania nowotworu, zapobiega nawrotom komórek rakowych.

chrani pokozku_pl

5.) Bojownik z zapaleniem

W Tropical Botanic Farden and Research Institute w Indiach stwierdzono potencjalne przeciwzapalne działanie chlorofilu na bakterie lub inne toksyny. Chlorofil pomaga "wyłączyć" promujące zapalenie cytokiny zwane TNF-a indukowane lipopolisacharydem. Czyni to chlorofil potencjalnym pomocnikiem w zwalczaniu stanów zapalnych i chorób przewlekłych, z którymi medycyna sobie nie radzi.

Ryzyko i skutki uboczne

Chlorofil jest całkowicie naturalny, nie są informacje o tym, że jest toksyczny. Przez ostatnie 50 lat praktycznie nie przypisywano jego spożyciu żadnych efektów toksycznych, nawet u osób z osłabionym układem odpornościowym. Chociaż ryzyko toksyczności jest niezwykle niskie, suplementy chlorofiliny mogą powodować lekkie zielonkawe przebarwienie moczu, języka lub krótkotrwałą biegunkę. Jednak te drobne objawy są krótkotrwałe i spowodowane bezpośrednim dodaniem chlorofiliny w formie suplementu, w przeciwieństwie do spożywania chlorofilu z warzyw.

Ani chlorofil, ani chlorofilina nie były badane u kobiet w ciąży lub karmiących, dlatego nie można zalecić stosowania którejkolwiek z tych substancji w tej sytuacji. Interakcje mogą wystąpić w przypadku połączenia z lekami zwiększającymi wrażliwość na słońce. Łączenie tych leków z chlorofiliną może stwarzać ryzyko oparzeń słonecznych, ponieważ sam chlorofil zwiększa wrażliwość na słońce. Jeśli przyjmujesz te leki lub jeśli Twoja skóra jest naprawdę wrażliwa na oparzenia słoneczne, zachowaj ostrożność podczas suplementacji chlorofiliną.

zdroje chlorofilu_pl

Żywność zawierająca chlorofil

Jaki jest najlepszy sposób na detoksykację za pomocą chlorofilu? Najlepszymi źródłami chlorofilu są zdecydowanie algi i warzywa! Oto niektóre z najlepszych źródeł, które możesz włączyć do swojej diety, aby czerpać korzyści z chlorofilu.

  • Warzywa liściaste: warzywa takie jak szpinak i boćwina uzyskują swój głęboko zielony kolor dzięki wysokiej zawartości chlorofilu. Dziennym ideałem jest spożywanie 5-7 porcji różnych warzyw. Jeśli uważasz, że jest to nie do zniesienia, spróbuj zrobić z nich smoothie.
  • Świeże lub minimalnie gotowane jedzenie: Ciekawostką opublikowaną przez Institute od Food Technologies jest fakt, że ilość chlorofilu w warzywach zmniejsza się wraz z czasem gotowania lub zmrożenia. Dla przypomnienia, ilość chlorofilu w szpinaku zmniejsza się o około 35% po rozmrożeniu i kolejne 50% po ugotowaniu lub ugotowaniu na parze. Aby zwiększyć spożycie chlorofilu, włączaj mniej gotowanych, a więcej świeżych warzyw.

Chlorella: Rodzaj niebiesko-zielonej algi pochodzącej z Azji. Chlorella jest dosłownie przepełniona chlorofilem, a także innymi fitoskładnikami, aminokwasami, witaminami i minerałami. Podobnie jak chlorofil, chlorella jest związana z równowagą hormonalną, detoksykacją, zdrowiem sercowo-naczyniowym, niższym stanem zapalnym, wysokim ciśnieniem krwi i cholesterolem. Zalety obejmują możliwość spożywania jej w postaci alg lub suplementów w postaci proszku/tabletek.

chlorella_pavouk_pl

Suplementy i dawkowanie

Suplementy z chlorofilem: Algi takie jak chlorella są zwykle używane do produkcji chlorofiliny. Ponieważ naturalny chlorofil nie ma długiego okresu trwałości i bardzo łatwo ulega degradacji. Dawkowanie doustnej chlorofiliny waha się między 100-300mg każdego dnia podzielone na 3 dawki. Takie dawkowanie jest bezpieczne i nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków.

Chlorofil w płynie i inne znane źródła: Chlorofil w formie suplementu można znaleźć np. w nalewkach z lucerny lub jedwabnika. Jeśli masz dostęp do płynnych form chlorofilu, spróbuj je włączyć do swej diety dodając kilka kropel do wody 1-2 razy dziennie. To nada Twojej wodzie lekko zielonkawy kolor bez zmiany jej smaku. Popijając ją w ciągu dnia możesz zyskać nieco więcej energii.

 

Rostislav Nestrašil

 

Źródła:

HIGDON, PH.D., Jane. Chlorophyll and Metallo-Chlorophyll Derivatives. 2004.

DE VOGEL, J. Green vegetables, red meat and colon cancer: chlorophyll prevents the cytotoxic and hyperproliferative effects of haem in rat colon. Carcinogenesis. 2004.

YUN, Chul-Ho, Hye Gwang JEONG, Jay Woo JHOUN a F.Peter GUENGERICH. Non-specific inhibition of cytochrome P450 activities by chlorophyllin in human and rat liver microsomes. Carcinogenesis. 1995.

EGNER, Patricia A., Jin-Bing WANG, Yuan-Rong ZHU, et al. Chlorophyllin intervention reduces aflatoxin–DNA adducts in individuals at high risk for liver cancer. Proceedings of the National Academy of Sciences. 2001.

TELGENHOFF, Dale, Kan LAM, Sarah RAMSAY, Valerie VASQUEZ, Kristine VILLAREAL, Paul SLUSAREWICZ, Paul ATTAR a Braham SHROOT. Influence of papain urea copper chlorophyllin on wound matrix remodeling. Wound Repair and Regeneration. 2007.

STENBLOM, Eva-Lena, Caroline MONTELIUS, Karolina ÖSTBRING, Maria HÅKANSSON, Sofia NILSSON, Jens F. REHFELD a Charlotte ERLANSON-ALBERTSSON. Supplementation by thylakoids to a high carbohydrate meal decreases feelings of hunger, elevates CCK levels and prevents postprandial hypoglycaemia in overweight women. Appetite. 2013.

KÖHNKE, Rickard, Andreas LINDQVIST, Nathanael GÖRANSSON, Sinan C. EMEK, Per-Åke ALBERTSSON, Jens F. REHFELD, Anna HULTGÅRDH-NILSSON a Charlotte ERLANSON-ALBERTSSON. Thylakoids suppress appetite by increasing cholecystokinin resulting in lower food intake and body weight in high-fat fed mice. Phytotherapy Research. 2009.

MONJO, Andrea, Eric PRINGLE, Mackenzie THORNBURY, et al. Photodynamic Inactivation of Herpes Simplex Viruses. Viruses. 2018.

SUBRAMONIAM, Appian, Velikkakathu V. ASHA, Sadasivan Ajikumaran NAIR, Sreejith P. SASIDHARAN, Parameswaran K. SURESHKUMAR, Krishnan Nair RAJENDRAN, Devarajan KARUNAGARAN a Krishnan RAMALINGAM. Chlorophyll Revisited: Anti-inflammatory Activities of Chlorophyll a and Inhibition of Expression of TNF-α Gene by the Same. Inflammation. 2012.

BOHN, T., T. WALCZYK, S. LEISIBACH a R.F. HURRELL. Chlorophyll-bound Magnesium in Commonly Consumed Vegetables and Fruits: Relevance to Magnesium Nutrition. Journal of Food Science. 2004.