Shilajit, mumio. Suplement dla zdrowia, libido i potencji.

Shilajit czy mumio to substancja, która zajmuje ważne miejsce w Ajurwedzie i innych medycynach holistycznych. W rzeczywistości można powiedzieć, że jest podstawą medycyny ajurwedyjskiej. Shilajit ma ciemny kolor i można go porównać do żywicy w konsystencji. Shilajit jest znany jako afrodyzjak w krajach azjatyckich i został wymieniony w sanskryckich tekstach już 3000 lat temu. Tam też shilajit otrzymał swoją nazwę, którą można luźno przetłumaczyć jako "konkwistador" lub "zdobywca gór". I nie ma się co dziwić. Jego skład jest godny podziwu, podobnie jak korzyści zdrowotne. Shilajit zawiera ponad 84 minerały i pierwiastki śladowe. A to dopiero początek!

Co to jest shilajit? Zdobywca gór!

Być może znasz Shilajit, nie wiedziałeś tylko, że ma on kilka innych nazw. Możesz go znaleźć pod określeniami mumio, mumijo lub wosk mineralny czy żywica górska. Cała historia shilajitu zaczyna się miliony lat temu głęboko w górach. Jest to lepka, prawie czarna substancja mineralna, która przyjmuje postać żywicy. Sam shilajit powstawał przez wiele wieków w wyniku powolnego i długiego rozkładu roślin wśród skał, które z czasem, ciśnieniem i wysoką temperaturą zmusiły go do wypłynięcia z warstw skalnych w Tybecie, Himalajach i u podnóża Ałtaju. Tutaj był i jest zbierany do dziś. Nawet w coraz większych ilościach.

Co vše Shilajit obsahuje__inforgafika_pl

Jednak to, jak wygląda, nie odbiera mu mocy. Ta tkwi przede wszystkim w jego wyjątkowym składzie. Jest to substancja dosłownie naładowana minerałami, w tym krzemionką, żelazem, wapniem, miedzią, litem, magnezem, manganem, fosforem, sodem i cynkiem. Shilajit jest nie tylko bogaty w organiczne minerały śladowe, ale zawiera również kwas fulwowy i huminowy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, terpeny, witaminy z grupy B i antyoksydanty roślinne. W szczególności kwas fulwowy jest jedną z głównych substancji aktywnych shilajit.

Shilajit przyczynia się do zlepszenia:

  • Energii i witalności.
  • Płodności.
  • Posiada właściwości przeciwzapalne.
  • Potencji i libido.
  • Funkcji poznawczych - pamięć.
  • Skuteczny afrodyzjak.
  • Wspomaga regenerację tkanek i układ odpornościowy.
  • Wspomaga sprawność umysłową.

Výhody užívání kyseliny fulvové_infografika_pl

Kwas fulwowy - Fulvic acid

Jedna substancja jest w mumio szczególna i jest to wspomniany wcześniej kwas fulwowy. Nigdy o nim nie słyszeliście? Kwas fulwowy przez wiele lat pozostawał niezauważony. Oprócz mumio, znajduje się on również w próchnicy. Warstwie, która tworzy podstawowy kompleks składników odżywczych dla wzrostu roślin. A wiemy już, że shilajit to w zasadzie to, co pochodzi z rozkładu roślin. Ten niezwykły związek jest produkowany w niezwykle małych ilościach przez miliony pożytecznych mikrobów, które działają na rozkładające się rośliny. Łączy się on z różnymi minerałami, tworząc złożony związek molekularny. Jego działanie polega na aktywacji składników odżywczych w glebie, tak aby komórki roślinne mogły je wykorzystać. Niektórzy naukowcy uważają kwasy fulwowe za najważniejszą część materii organicznej gleby i dlatego często nazywane są "magiczną cząsteczką natury". Niestety, nowoczesne praktyki rolnicze zniszczyły nasze gleby, zakłócając naturalne występowanie kwasu fulwowego. Na szczęście wysoko w górach, w dziewiczej przyrodzie, te skarby wciąż istnieją. W organizmie kwas fulwowy działa jako rodzaj transportera, który przenosi składniki odżywcze do komórki i być może dzięki niemu shilajit jest tak skuteczny w swoim działaniu na organizm. Ponadto ma również zdolność wiązania się z toksynami w organizmie, takimi jak metale ciężkie, i ich eliminowania.

Dlaczego używać shilajit?

Shilajit czyli mumio posiada szereg pozytywnych właściwości, a jako najważniejsze z pewnością możemy wymienić wpływ na zdrowie mężczyzn w zakresie potencji, energii, układu rozrodczego oraz zdrowia narządów płciowych.

1.) Wspomaga zdrowie reprodukcyjne - niepłodność

Shilajit jest bardzo skuteczny w męskim zdrowiu reprodukcyjnym. A zdrowie reprodukcyjne u mężczyzn oznacza przede wszystkim płodność. W badaniu z 2010 roku sprawdzono liczbę i ruchliwość plemników u 35 niepłodnych mężczyzn. Badanie trwało 90 dni, a 28 uczestników wykazało znaczną poprawę we wszystkich obszarach jakości spermy.1

testosteron-brainmarket-infografika_pl

2.) Zwiększa poziom test0steronu

Starzenie się jest po prostu nieuniknione, a u mężczyzn objawia się spadkiem test0steronu. Z wiekiem poziom test0steronu u mężczyzn stopniowo spada, o około 1%-2% każdego roku. Jeśli można by podkreślić jedną właściwość shilajitu, to byłby to jego pozytywny wpływ na potencję i libido. Zwiększa on poziom test0steronu u mężczyzn. Wykazano to w badaniu z 2015 roku2, które skupiło się na mężczyznach w wieku 45-50 lat. Czyli w wieku, w którym poziom test0steronu gwałtownie spada. Skutkuje to, nie tylko mniejszą energią, witalnością, ale także wypadaniem włosów, utratą masy mięśniowej, utratą zainteresowania seksem, czy trudnościami z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji. W tym randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą wykazano wzrost poziomu test0steronu u mężczyzn w ciągu 90 dni, w porównaniu do grupy przyjmującej placebo. 

nizka-hladina-testosteronu-brainmarket-infografika_pl

3.) Reguluje hormony 

Hormony są chemicznymi posłańcami, które pomagają naszym ciałom w niemal każdym obszarze, takim jak płodność, libido, sen, nastrój, głód i wzrost. Czujemy się dobrze, gdy są one w równowadze. Jednak równie łatwo jest im się wahać. Niesie to za sobą szereg nieprzyjemnych objawów od wypadania włosów, przyrostu wagi, nienasyconego apetytu, a u kobiet powoduje zaburzenia miesiączkowania. U obu płci często oznacza to również brak zainteresowania seksem. Shilajit pomaga w optymalizacji hormonów zarówno u mężczyzn jak i kobiet. A dla kobiet, które cierpią na nieregularne i obfite miesiączki, jest doskonałym środkiem pomocniczym, który przyczynia się do regularnego cyklu miesiączkowego i łagodzi objawy PMS.

4.) Profilaktyka choroby Alzheimera

Shilajit jest znany jako silny antyoksydant, przyczyniający się do zdrowia mózgu, szczególnie poprawiający pamięć, uwagę i koncentrację. Badania wykazały, że ma właściwości neuroprotekcyjne.3 Jego skład molekularny ma również potencjał do zapobiegania i spowalniania rozwoju zaburzeń poznawczych, takich jak choroba Alzheimera.

Proč užívat Shilajit__infografika_pl

5.) Pomaga budować masę mięśniową i równoważy poziom żelaza.

Tutaj dochodzimy do początku. Ponieważ wzrost mięśni i gęstość kości zależy od optymalnego poziomu test0steronu, a shilajit pomaga w jego produkcji. Ponadto, jeśli jesteś anemikiem, przyjmując go możesz stopniowo uzupełniać poziom żelaza w swoim organizmie.

Z czym i jak przyjmować shilajit i dla kogo przeznaczony jest shilajit?

Shilajit dobrze uzupełnia się z innymi ziołami. Szczególnie z Ashwagandhą i Macą. Razem tworzą trójcę, która między innymi optymalizuje hormony i wspiera zainteresowanie seksem, poprawia potencję i ogólną zdrową seksualność. Nie jest to produkt przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Jego formuła jest pełna minerałów, dlatego nadaje się również dla kobiet. U kobiet załapał się zwłaszcza jako środek zwalczający nawracające infekcje dróg moczowych.

Shilajit mógłby z łatwością znaleźć się w pierwszej piątce najskuteczniejszych substancji dla męskiej produkcji test0steronu i ogólnego zdrowia reprodukcyjnego i genitalnego. Z taką listą korzyści, shilajit nie może zabraknąć w nowym unowocześnionym Testobossie.

 

 

Veronika Halusková

 

1. BISWAS, T K, S PANDIT, S MONDAL, et al. Clinical evaluation of spermatogenic activity of processed Shilajit in oligospermia. 2010.

2. PANDIT, S, S BISWAS, U JANA, R K DE, S C MUKHOPADHYAY a T K BISWAS. Clinical evaluation of purified Shilajit on test0sterone levels in healthy volunteers. 2015.

3. GALLARDO, Carlos Carrasco, Leonardo GUZMÁN a Ricardo B MACCIONI. Shilajit: A Natural Phytocomplex with Potential Procognitive Activity. 2012.