Teobromina i jej zalety

Czekolada uważana jest za jeden z najbardziej znanych pokarmów kulinarnych. Od tysięcy lat ziarna kakaowca, które są podstawowym surowcem do produkcji czekolady, uważane są za naturalne środki pobudzające i relaksujące, a także znane są z działania afrodyzjakalnego, antydepresyjnego i wywołującego euforię. Podobne działanie ma kawa.

Ale dlaczego te pokarmy przynoszą takie efekty dla organizmu?

Częściowo z powodu substancji występującej w tych pokarmach - teobrominy. Teobromina została po raz pierwszy odkryta w latach 40. XIX wieku przez biologów badających gorzkie nasiona i strąki drzew kawowych w Ameryce Środkowej i Południowej. Drzewo zostało ostatecznie nazwane Theobroma, co po grecku oznacza "pokarm bogów". Obecnie teobrominę można znaleźć w ciemnej czekoladzie lub zielonej herbacie. Te pokarmy są uważane za odżywczo zrównoważone, które mogą pomóc mózgowi w zakresie funkcji poznawczych lub poprawy nastroju.

ucinky theobrominu_pl

Co to jest teobromina?

Definicja teobromina to gorzka i lotna substancja występująca w ziarnach kakaowca. Technicznie jest to alkaloid (czyli zawiera w swojej strukturze atom azotu), który przypomina kofeinę i ma podobne działanie.

Co dokładnie robi teobromina dla organizmu?

Jej działanie to m.in. pobudzenie serca, rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawa nastroju (nie oznacza to, że jeśli masz ciężką depresję, to tabliczka czekolady cię z niej wyciągnie).

Czy ma takie samo wysokie działanie pobudzające jak kawa?

Choć nie jest tak silna w przeliczeniu na gramy jak kawa, przynosi efekty stymulujące organizm, w tym wzrost tętna, zwiększenie koncentracji uwagi czy większą częstotliwość oddawania moczu.

Gdzie możemy ją znaleźć?

Najbardziej znanym źródłem teobrominy byłaby z pewnością czekolada, ale nie jest to jedyne źródło! Teobrominę można również znaleźć w niektórych herbatach (matcha, zielone herbaty), kawie lub suplementach z kawy ziarnistej, a także znajduje się w owocach koli i niektórych innych mniej znanych produktach spożywczych. W produkcji czekolady, ziarna kakaowe są rozdzielone, a nasiona są ekstrahowane i fermentowane. Dzięki temu procesowi powstaje bogata w wartości odżywcze ciemna czekolada. Największe stężenie teobrominy znajduje się w ciemnej czekoladzie, w ziarnach kakaowca i w kruszywu ziaren. Mleczna czekolada nie ma zbyt wiele teobrominy, ponieważ ciemna czekolada zawiera więcej miazgi kakaowej i antyoksydantów przy mniejszym dodatku cukru. Tym samym ciemna czekolada staje się doskonałym i smacznym źródłem teobrominy dla naszego organizmu.

I co masło kakaowe?

Masło kakaowe zawiera jedynie śladowe ilości teobrominy i kofeiny. Jest to stała masa powstała z ziaren kakaowca, zawierająca mniej tłuszczu niż konwencjonalne oleje roślinne. Zaletą masła kakaowego jest jego równowaga odżywcza, ponieważ zawiera dużą ilość minerałów, antyoksydantów i innych substancji korzystnych dla organizmu.

kde najdeme theobromin_plTeobromina vs kofeina

Obie substancje należą do grupy metyloksantyn, naturalnie występujących w ziarnach kakaowca i mają podobne działanie. Teobromina występuje w większych ilościach w czekoladzie i produktach kakaowych, natomiast kofeina częściej występuje w kawie i produktach kawowych. Warto również zauważyć, że działanie teobrominy jest znacznie słabiej zbadane niż działanie kofeiny. Razem te dwa związki wywołują uczucie szczęścia i przyjemności, które kojarzone są właśnie ze spożyciem czekolady lub zielonej herbaty. Badania wykazały, że obie substancje mają pozytywny wpływ na nasz nastrój i potencjalnie zmniejszają ryzyko wystąpienia neurodegeneracyjnych chorób mózgu.

Korzyści zdrowotne związane z teobrominą

Ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie sercowo-naczyniowe

W zależności od wrażliwości danej osoby na działanie teobrominy, może ona mieć wpływ na stymulację mięśnia sercowego lub poprawę przepływu krwi ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne. Mówiąc prosto, teobromina może pomóc w regulacji ciśnienia krwi i krążenia krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Może być również pomocna w utrzymaniu zdrowia płuc. Może pomóc poprawić przepływ tlenu, zmniejszyć objawy astmy lub zapewnić łagodne działanie przeciwzapalne. Niektóre badania sugerują, że teobromina może zapewnić działanie przeciwzapalne poprzez blokowanie enzymów fosfodiesterazy lub zwiększenie aktywności enzymów takich jak PKA.

Uważana jest za afrodyzjak

Niektóre związki zawarte w czekoladzie, takie jak teobromina i fenyloetyloamina, zyskały opinię naturalnych afrodyzjaków. Jednak działanie tych substancji pozostaje pod znakiem zapytania, ponieważ wyniki badań nie zawsze są w 100% jednolite. Jeśli jednak teobromina rzeczywiście ma działanie afrodyzjakalne, to jej wpływ na poprawę nastroju, zwiększenie energii czy poprawę krążenia krwi będzie częściowo wyjaśniony.

Przynosi efekty poprawiające nastrój

Niektóre badania sugerują, że ludzie mogą doświadczać uczucia euforii lub łagodnych efektów antydepresyjnych podczas spożywania teobrominy z czekolady. Wydaje się jednak, że uspokajające efekty czekolady wynikają z unikalnej mieszanki substancji chemicznych w czekoladzie, a nie tylko jednej substancji. Fenyloetyloamina i teobromina są jednak silnie wspomagające te efekty.

Jest uważana za nootrop i może poprawić nastrój

Badania pokazują, że wpływ teobrominy na skupienie i koncentrację jest podobny do wpływu kofeiny i działa poprzez ten sam mechanizm. Teobromina, podobnie jak kofeina, blokuje receptory adenozyny i hamuje fosfodiesterazę. Mówiąc prosto, teobromina zmniejsza działanie substancji w mózgu, które wywołują zmęczenie i brak skupienia. Jej łagodne działanie pobudzające stało się atrakcyjne dla sportowców, którzy stosują ją w większym stopniu.

Chociaż powszechne powiedzenia mówią nam, że teobromina może pomóc poprawić zdolności poznawcze, motywację, zwiększyć koncentrację lub pomóc zmniejszyć zmęczenie, należy przeprowadzić więcej badań na ten temat. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów zawierających kakao poprawiło wydajność poznawczą i zmniejszyło zmęczenie u uczestników badania, ale nie jest do końca jasne, czy te efekty są spowodowane samą teobrominą, czy też jest to kombinacja substancji chemicznych, w tym bioflawonoidów w kakao.

obsah kofeinu_pl-2

Działa jak naturalny diuretyk

Teobromina działa jako naturalny diuretyk pozwalając nerkom produkować więcej moczu, co pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu i zapobiega powstawaniu obrzęków.

Czy teobromina pomaga w odchudzaniu?

Wpływ na utratę wagi nie został potwierdzony w badaniach, ale ze względu na wpływ na zwiększenie energii oraz zmniejszenie odwodnienia i stanów zapalnych, teobromina pozwala na lepszą kontrolę apetytu, wspiera zdrowy metabolizm lub zapobiega apetytu wynikającego z przemęczenia.

Ryzyko, skutki uboczne i interakcje lekowe

Badania pokazują nam, że teobromina jest bezpieczną substancją o mniejszej ilości skutków ubocznych niż kofeina.

Czy teobromina może powodować problemy ze snem?

Problemy ze snem są rzadkie w przypadku teobrominy, a ryzyko jest wyższe, gdy jest ona spożywana z suplementów niż w przypadku spożywania teobrominy z pożywienia. Należy jednak pamiętać, aby unikać spożywania dużych ilości teobrominy lub kofeiny przed snem. Jednak niektórzy ludzie stosują teobrominę tuż przed snem ze względu na jej uspokajające i poprawiające nastrój działanie, które pomaga im głębiej odpocząć. Podczas spożywania dużych ilości tej substancji mogą wystąpić skutki uboczne, w tym: nudności, utrata apetytu, pocenie się, dreszcze, problemy z trawieniem czy bóle głowy. Efekty te są bardzo podobne jak w przypadku większych dawek kofeiny.

Tolerancja substancji takich jak teobromina i kofeina różni się w zależności od osoby, niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi i nie będą mogli sobie pozwolić na takie dawki jak inni ludzie. Większość osób spożywających teobrominę z czekolady lub ziaren kakaowych nie doświadczy skutków ubocznych, ale bardziej wrażliwe osoby mogą doświadczyć łagodnych skutków ubocznych. Dla osób szukających czekoladopodobnego smaku bez efektów stymulujących sugeruje się karob. Nie zawiera on teobrominy ani kofeiny, ale zapewnia cały zakres korzyści, które ma kakao. Karob może być zatem odpowiednim zamiennikiem czekolady.

Dlaczego teobromina z czekolady jest szkodliwa dla psów?

Chociaż ludzie tolerują kofeinę i teobrominę, substancje te mogą być bardzo niebezpieczne dla psów i kotów, zwłaszcza jeśli zwierzęta są mniejsze i spożywają kofeinę lub teobrominę w dużych ilościach. Psy i koty metabolizują te substancje w inny sposób i przy wyższych poziomach mogą być toksyczne, a nawet stanowić jawną truciznę! Im więcej likieru czekoladowego w potrawie, tym więcej zawiera on teobrominy. To sprawia, że czekolady do gotowania są najbardziej niebezpiecznym pokarmem dla zwierząt, a następnie ciemne i mleczne czekolady lub desery czekoladowe. Jeśli nie masz pewności, ile czekolady spożył Twój zwierzak, najlepiej natychmiast zabierz go do weterynarza, zwłaszcza jeśli doświadcza takich efektów jak wymioty, biegunka czy nadpobudliwość.

Suplementy i dawkowanie

Dlaczego teobromina jest stosowana w formie suplementu?

Suplementy zawierające teobrominę są stosowane jako nootropy, a także do wspierania zdrowia mózgu, serca, płuc i snu. Zazwyczaj jest sprzedawana w formie proszku o gorzkim smaku, chyba że jest połączona z innymi substancjami lub środkami aromatyzującymi. Suplement może być stosowany w formie kapsułek lub proszku samodzielnie lub w połączeniu z innymi pokarmami. Zalecane dawkowanie jest bardzo indywidualne w zależności od wrażliwości danej osoby. Teobromina wydaje się być bezpieczna w dawce 300-600mg dziennie. Istnieje większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przy długotrwałym spożywaniu dawek około 1000-1500mg. Chociaż 1000mg (1g) wydaje się być bardzo małą dawką, nawet ta dawka może zwiększyć częstość akcji serca lub pogorszyć lęk, jeśli go masz.

pavouk_organic cacao_pl

Wniosek

  • Teobromina jest alkaloidem naturalnie występującym w roślinach kakaowca. Wyższe stężenie znajduje się w żywności, takiej jak gorzka czekolada, kruszone ziarna kakao i zielona herbata.
  • Korzyści z teobrominy obejmują naturalne działanie moczopędne, rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawę krążenia krwi, podniesienie nastroju, poprawę koncentracji i potencjalne działanie afrodyzjakalne.
  • Spożywana w większych ilościach teobromina może wpływać na sen lub wywoływać inne niepożądane efekty, takie jak nerwowość, problemy trawienne czy bóle głowy. Mimo to w większości przypadków jest lepiej tolerowana niż kofeina.

Rostislav Nestrašil

 

Źródła

1. WHITBREAD, Daisy. Top 10 Chocolate Products Highest in Theobromine. 2022.

2. SIMONS, F, A BECKER, K SIMONS a C GILLESPIE. The bronchodilator effect and pharmacokinetics of theobromine in young patients with asthma. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 1985.

3. PARKER, Gordon, Isabella PARKER a Heather BROTCHIE. Mood state effects of chocolate. Journal of Affective Disorders. 2006.

4. FRANCO, Rafael, Ainhoa OÑATIBIA-ASTIBIA a Eva MARTÍNEZ-PINILLA. Health Benefits of Methylxanthines in Cacao and Chocolate. Nutrients. 2013.

5. SCHOLEY, Andrew B, Stephen J FRENCH, Penelope J MORRIS, David O KENNEDY, Anthea L MILNE a Crystal F HASKELL. Consumption of cocoa flavanols results in acute improvements in mood and cognitive performance during sustained mental effort. Journal of Psychopharmacology. 2010.

6. GRANDNER, Michael A., Nicholas JACKSON, Jason R. GERSTNER a Kristen L. KNUTSON. Dietary nutrients associated with short and long sleep duration. Data from a nationally representative sample. Appetite. 2013.

7. BAGGOTT, Matthew J., Emma CHILDS, Amy B. HART, Eveline DE BRUIN, Abraham A. PALMER, Joy E. WILKINSON a Harriet DE WIT. Psychopharmacology of theobromine in healthy volunteers. Psychopharmacology. 2013.

8. BURNING, Andy. Periodic graphics: chocolate chemistry. 2016.