Enzymy trawienne

Zdanie "jesteś tym, co jesz" jest trafne tylko w połowie. Bardziej trafnym określeniem może być "jesteś tym, co strawisz". Czy więc enzymy trawienne są kluczem do lepszego trawienia, zdrowych jelit i wchłaniania składników odżywczych? Może się to wydawać zaskakujące, ale do niedawna niewiele było wiadomo o tym, jak naprawdę działa nasz układ pokarmowy. Obecnie coraz częściej słyszy się o chorobach, które, gdy dotrą do ich źródła, wydają się być związane z zaburzonym wchłanianiem składników odżywczych z powodu braku enzymów trawiennych.

Dlaczego enzymy są ważne dla uniknięcia choroby? Enzymy trawienne pełnią przede wszystkim rolę katalizatorów - przyspieszają specyficzne, ważne reakcje chemiczne w naszym organizmie. Zasadniczo pomagają one rozłożyć większe cząsteczki na mniejsze, łatwiejsze do wchłonięcia części, które organizm może wykorzystać do przetrwania i rozwoju.1

nedostatek travicich enzymu_pl

Czym są enzymy trawienne?

Enzymy trawienne są definiowane jako "enzymy, które są używane w układzie trawiennym".2 Wszystkie enzymy są katalizatorami, które pozwalają na zmianę cząsteczki z jej pierwotnej formy na inną. Enzymy te pomagają nam trawić żywność poprzez rozbijanie dużych makrocząsteczek na mniejsze cząsteczki, które nasze jelita są w stanie wchłonąć. W ten sposób promują również zdrowie jelit i zapewniają, że składniki odżywcze są wchłaniane do organizmu.3

Rodzaje:

Jakie są główne enzymy trawienne? Dzielą się one na 3 główne klasy:

 • enzymy proteolityczne - wymagane do metabolizmu białek
 • lipazy - potrzebne do trawienia tłuszczów
 • amylazy - potrzebne do rozkładu cząsteczek węglowodanów:

U człowieka występuje kilka rodzajów enzymów, takich jak:

 • Amylaza - występuje w ślinie i soku żołądkowym, przekształca cząsteczki skrobi w maltozę. Jest potrzebna do metabolizowania węglowodanów, skrobi i cukrów znajdujących się praktycznie we wszystkich pokarmach roślinnych (ziemniaki, owoce, warzywa, zboża itp.).
 • Pepsyna - enzym, który rozkłada cząsteczki białka na mniejsze części zwane polipeptydami. Jest składnikiem soku żołądkowego.
 • Lipaza - jest produkowana przez trzustkę i odprowadzana do jelita cienkiego. Po zmieszaniu z żółcią rozkłada cząsteczki tłuszczu i trójglicerydów na kwasy tłuszczowe. Jest potrzebna do prawidłowego wchłaniania pokarmów takich jak nabiał, orzechy, oleje, jaja i mięso.
 • Trypsyna i chymotrypsyna - te endopeptydazy dalej rozkładają polipeptydy na jeszcze mniejsze części.
 • Celulaza - pomaga w trawieniu pokarmów bogatych w błonnik, takich jak brokuły, szparagi i fasola, które mogą również zwiększać ilość gazów w organizmie. Wiele osób nie jest w stanie rozłożyć celulozy, ale celulaza im w tym pomaga.
 • Egzopeptydazy, karboksypeptydazy i aminopeptydazy - pomagają uwolnić pojedyncze aminokwasy z większych cząsteczek.
 • Laktaza - przekształca cukier laktozę w glukozę i galaktozę.
 • Sacharaza- rozkłada cukier sacharozę na glukozę i fruktozę.
 • Maltaza - redukuje cząsteczkę cukru maltozę do glukozy.
 • Inne enzymy, które pomagają w przyswajaniu cukrów/sacharydów to: inwertaza, glukoamylaza i alfa-galaktozydaza.

druhy enzymu_pl

Jak działają enzymy trawienne?

Trawienie jest bardzo złożonym procesem, który rozpoczyna się w momencie gryzienia pokarmu - zaczynają się uwalniać enzymy trawienne zawarte w ślinie. Większość pracy odbywa się poprzez płyny żołądkowo-jelitowe, które zawierają enzymy trawienne działające na określone składniki odżywcze (tłuszcze, węglowodany i białka). Organizm wytwarza specyficzne enzymy trawienne, aby pomóc w przyswajaniu różnych rodzajów pożywienia. Innymi słowy, produkujemy enzymy specjalnie dla węglowodanów, białek i tłuszczów. Enzymy trawienne są nie tylko korzystne, ale i niezbędne. Przekształcają złożony pokarm w mniejsze, przyswajalne części, w tym aminokwasy, kwasy tłuszczowe, cholesterol, cukry proste i kwasy nukleinowe (tworzące DNA).

Są one tworzone i wydzielane w różnych częściach naszego układu pokarmowego - w jamie ustnej, żołądku, jelitach. Enzymy te optymalizują wchłanianie składników odżywczych ze spożywanych przez nas pokarmów. To jest powód, dla którego ludzie przyjmują enzymy trawienne nawet przez kilka lat. Jest to świetne ubezpieczenie zarówno dla jelita cienkiego jak i grubego. Nie chcemy, aby niestrawione jedzenie dostało się do naszego jelita grubego i zaczęło tam fermentować - bo to powoduje wiele problemów. Stosując enzymy trawienne przed posiłkami, możemy temu zapobiec. Trawienie staje się większym problemem wraz z wiekiem - może to być powód, aby zacząć przyjmować enzymy już dziś.

Poniżej znajdziesz przegląd procesu trawienia w 6 krokach - począwszy od żucia, które aktywuje enzymy trawienne w przewodzie pokarmowym.

 1. Wydzielanie amylazy ślinowej - jest to pierwszy enzym, który rozpoczyna trawienie cząsteczek i proces ten jest kontynuowany, gdy pokarm dostanie się do naszego żołądka.
 2. Komórki okładzinowe żołądka są pobudzane do uwalniania kwasów, pepsyny i innych enzymów, w tym amylazy żołądkowej. Rozpoczyna się proces rozkładu częściowo strawionego pokarmu na chymus (= półpłynna masa częściowo strawionego pokarmu).
 3. Kwas żołądkowy neutralizuje również amylazę ze śliny i pozwala kwasowi żołądkowemu przejąć tę rolę.
 4. Po około 1 godzinie chymus jest kierowany do dwunastnicy, gdzie jego kwasowość wyzwala hormon sekretyny.
 5. Jest to sygnał dla trzustki do uwolnienia hormonów, wodorowęglanu, żółci i innych enzymów trzustkowych - najważniejsze to lipaza, trypsyna, amylaza i nukleaza.
 6. Wodorowęglan zmienia odczyn śliny z kwaśnego na zasadowy, umożliwiając nie tylko enzymom rozkładanie pokarmu, ale także niszczenie bakterii, które nie są w stanie przetrwać w kwaśnym środowisku.
 7. W tym momencie, dla osób, które nie mają niedoborów enzymów trawiennych, większość pracy jest wykonana. Dla innych, suplementacja jest niezbędnym krokiem, aby proces mógł być kontynuowany. Może to dotyczyć również twoich zwierząt domowych. Istnieje mnóstwo korzyści z enzymów trawiennych dla psów, kotów i innych zwierząt. 

Kto potrzebuje enzymów trawiennych?

Odpowiedź na to często zadawane pytanie wydaje się być potrzebna większej liczbie osób niż można by się spodziewać. W dzisiejszych czasach nasze diety zawierają wiele pokarmów, które są ciężkostrawne - nabiał, ziarna, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe. Ich (nie)przetwarzanie w organizmie może być powodem, dla którego układy trawienne wielu osób tak źle sobie radzą. Osoby, które doświadczają takich objawów jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha i zmęczenie, mogą skorzystać z suplementacji enzymami trawiennymi.

Inne objawy wskazujące na możliwy niedobór enzymów trawiennych:

 • refluks
 • dyspepsja (ból lub dyskomfort w górnej, środkowej części żołądka)
 • pragnienie pewnych pokarmów
 • problemy z tarczycą
 • zgaga, niestrawność lub odbijanie po jedzeniu
 • przerzedzające się lub wypadające włosy
 • sucha lub pozbawiona blasku skóra
 • trudności w koncentracji lub brain fog (mgła mózgowa)
 • poranne zmęczenie
 • trudności z zasypianiem
 • zapalenie stawów lub ból stawów
 • osłabienie mięśni lub uczucie dużego zmęczenia przed ćwiczeniami
 • wahania nastroju, depresja lub drażliwość
 • bóle głowy lub migreny
 • pogorszenie PMS

kdy je vhodna suplementace_pl

Osoby z następującymi problemami prawdopodobnie doświadczą ulgi dzięki suplementacji enzymami trawiennymi:

1.) Problemy z trawieniem

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z trawieniem - refluks, gazy, wzdęcia, nieszczelne jelita, IBS, choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłków, zmniejszone wchłanianie składników odżywczych, biegunka lub zaparcia - enzymy trawienne mogą pomóc. Mogą one pomóc Ci zmniejszyć poziom stresu w narządach układu pokarmowego, a także objawy takie jak ból brzucha i wzdęcia, które są związane z problemami żołądkowo-jelitowymi.4

2.) Niedobór enzymów trawiennych związany ze starzeniem się organizmu

Z wiekiem kwasowość naszego żołądka staje się bardziej zasadowa, a to może powodować niedostateczną produkcję wydzielin trzustki. Pomijając inne choroby, które pojawiają się wraz ze starzeniem, coraz częściej podejrzewa się, że problemy trawienne mogą być wynikiem niskiej zawartości kwasu żołądkowego lub braku enzymów trawiennych, co uważa się za częstą przyczynę refluksu.5

3.) Hypochlorhydria

Hipochlorhydria (=brak kwasu solnego w żołądku) sprawia, że rozkładanie składników odżywczych i uwalnianie minerałów i witamin do organizmu jest znacznie utrudnione. Kiedy tak się dzieje, człowiek osiąga  stan niedoboru składników odżywczych.

4.) Choroby wątroby i inne choroby związane z enzymami

U każdej osoby z chorobami wątroby należy podejrzewać niedobór enzymów trawiennych. Jednym z najczęstszych znanych schorzeń jest niedobór aplfa-1-antytrypsyny - zaburzenie genetyczne, które występuje u około 1 na 1500 osób na całym świecie. Objawy, których może doświadczyć dana osoba, to: niezamierzona utrata masy ciała, nawracające infekcje dróg oddechowych, zmęczenie i szybka akcja serca.6

Do chorób (które początkowo mogą nie być związane z brakiem enzymów trawiennych) należą:

Inne objawy wskazujące na niedobór enzymów:

 • zmiany w stolcu - stolec jest blady, pływa w muszli klozetowej, jest tłusty itp.
 • zaburzenia żołądkowo-jelitowe - rozdęcie żołądka i biegunka, szczególnie około 1 godziny po jedzeniu; wzdęcia i niestrawność.

5.) Niewydolność trzustki

Niewydolność trzustki to stan, w którym trzustka nie produkuje enzymów potrzebnych do trawienia.7 Jest to częsty stan u osób, które mają problemy z trzustką. Przepisywanie enzymów trawiennych (zwane terapią zastępczą)8 może być sposobem na promowanie uzdrowienia jelit u osób z przewlekłym zapaleniem trzustki, mukowiscydozą lub po operacji.

Najlepsze źródła naturalne (żywność)

Wiele świeżych produktów, takich jak owoce i warzywa, zawiera enzymy, które pomagają w trawieniu tych pokarmów. Owoce i warzywa uprawiane w odżywczej glebie są najlepszymi naturalnymi źródłami enzymów trawiennych, więc upewnij się, że zaczniesz kupować więcej na przykład:

Enzymy trawienne w formie suplementów najczęściej pozyskuje się z następujących źródeł:

 • Owoce: zazwyczaj ananas lub papaja. Bromelaina jest enzymem znajdującym się w ananasie i pomaga rozbić szeroki zakres białek, ma działanie przeciwzapalne i jest odporna na szeroki zakres pH (kwaśne/zasadowe). Papaina jest enzymem z papai i jest dobra we wspieraniu rozkładu małych i dużych cząsteczek białka.
 • Pochodzenie zwierzęce: obejmuje to np. pankreatynę pochodzącą z wołów lub świń.
 • Pochodzenie roślinne: enzymy pochodzące z probiotyków, drożdży i grzybów.

 

Nejlepsi prirodni zdroje_pl

Suplementy

Ponieważ białka, cukry, skrobia i tłuszcze wymagają specyficznych enzymów do ich trawienia, najlepiej jest wybrać suplement, który zawiera je wszystkie. Wielu ekspertów dostrzega, że najlepsze enzymy trawienne w formie suplementu to te, które zawierają mieszankę o pełnym spektrum działania, zaprojektowaną w celu ogólnej poprawy trawienia. Szukaj suplementu, który zawiera różne enzymy, w tym niektóre z poniższych (cena może się różnić w zależności od suplementu):

 • alfa-galaktozydaza
 • amylaza (wytwarzana przez gruczoły ślinowe)
 • celulaza
 • glukoamylaza
 • inwertaza
 • laktaza
 • lipaza
 • diastaza słodowa
 • proteaza (lub proteaza kwasowa)
 • peptydaza
 • beta-glukanaza
 • pektynaza
 • fitaza

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zakupie enzymów trawiennych w oparciu o Twoje objawy i obecny stan zdrowia:

 • Jeśli masz problemy z pęcherzykiem żółciowym i szukasz naturalnego sposobu na wyleczenie, sięgnij po suplement z większą ilością lipazy i soli żółciowych.
 • Laktaza była wcześniej dostępna tylko w jej postaci własnej. Enzym ten ma za zadanie pomóc osobom, które mają specyficzne problemy z przetwarzaniem cukru mlecznego, laktozy.
 • Jeśli masz chorobę autoimmunologiczną lub zapalną, rozważ suplement zawierający proteazę, aby pomóc w trawieniu białka.
 • Wybierz mieszankę ziół, takich jak mięta i imbir, które również pomagają w trawieniu.
 • Ponieważ niektórzy ludzie potrzebują więcej enzymów trzustkowych niż inni, pamiętaj, że ilość zawsze zależy od Twoich potrzeb. Większość produktów zawiera pewną ilość pankreatyny, która jest połączeniem wszystkich trzech enzymów trzustkowych.9

Czy dostępne są również wegańskie suplementy enzymów trawiennych?

Niektóre produkty zawierają tylko enzymy ze źródeł roślinnych, które są skierowane specjalnie dla wegetarian i wegan. Zazwyczaj zawierają one co najmniej bromelainę z ananasa, a wiele suplementów zawiera również papainę z papai. Produkty przeznaczone specjalnie dla wegan powszechnie zawierają pankreatynę z grzyba kropidlak czarny. Jest to produkt fermentowany zamiast np. enzymów z wołów i świń, które są zazwyczaj jej źródłem. Niektóre suplementy zawierają także dodatkowe zioła i przyprawy. Często stosuje się wyciąg z agrestu - nie jest to enzym, ale zioło z medycyny ajurwedyjskiej, dobrze wpływające na ogólne samopoczucie.

Kiedy należy zażywać enzymy trawienne?

Aby uzyskać optymalne rezultaty, przyjmuj enzymy 10 minut przed każdym posiłkiem lub z pierwszym kęsem. Suplementy proteazy mogą być dodatkowo przyjmowane między posiłkami. Zacznij przyjmować enzymy z 2 posiłkami dziennie i stopniowo dostosuj dawkę w zależności od potrzeb przez następne kilka dni.

Czy probiotyki można stosować razem z enzymami trawiennymi?

Tak. Enzymy trawienne przed posiłkami i probiotyki przed lub w trakcie posiłków. Korzystne jest również spożywanie probiotyków z fermentowanej żywności, takiej jak jogurt, kefir, kimchi lub kapusta kiszona. Probiotyki pomogą przywrócić równowagę w mikrobiomie jelitowym i dodatkowo wspomogą trawienie. Zmniejszają również objawy takie jak gazy i wzdęcia.

ayurveda a cinska medicina_pl

Zalety

Dlaczego enzymy trawienne są dla Ciebie dobre? Głównie dlatego, że pomagają trawić jedzenie. Głównymi powodami, dla których wiele osób powinno przyjmować enzymy trawienne są również:

 • pomoc w leczeniu choroby nieszczelnego jelita i innych schorzeń (takich jak celiakia) poprzez obniżenie poziomu stresu10
 • promowanie zdrowej równowagi bakterii i mikrobów w jelitach11
 • pomagają organizmowi wchłaniać białka (gluten, kazeina), które są trudniejsze do strawienia, a także cukry (laktoza)
 • świetne do poprawy objawów refluksu i IBS12
 • wspomagają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia i zapobiegają ich niedoborom
 • przeciwdziałają inhibitorom enzymów (substancje, które hamują działanie enzymów) w pokarmach takich jak orzeszki ziemne, kiełki pszenicy, białka jaj, orzechy, nasiona, fasola i ziemniaki.

Być może zastanawiasz się, czy enzymy trawienne pomagają schudnąć lub spalić tłuszcz i czy są pomocne przy zaparciach. Jeśli nie wytwarzasz wystarczającej ilości enzymów trawiennych, aby trawienie przebiegało sprawnie, możesz doświadczać zaparć, które można się pozbyć poprzez przyjmowanie suplementu. Enzymy trawienne nie są jednak związane z utratą wagi i nie są przeznaczone do tego celu. Mogą one jednak pomóc w ograniczeniu nadmiernego apetytu i pozwolić Ci czuć się zadowolonym nawet przy mniejszych ilościach.

Zastosowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedzie

W całej historii systemy medycyny tradycyjnej wspierały słabe trawienie holistycznie, a nie poprzez specyficzną suplementację, wprowadzając różne zmiany w diecie i stylu życia. Enzymy trawienne w formie suplementów stały się dostępną opcją dopiero w ciągu ostatnich około 50 lat, ale na długo przed tym ludzie byli częściej zachęcani do spożywania świeżej i probiotycznej żywności, która w naturalny sposób wspierała zdrowie ich jelit. 

Zgodnie ze starożytnym systemem leczniczym ajurwedy, trawienie zależy od wystarczającej ilości agni, czyli ognia trawiennego. Agni można rzekomo poprawić poprzez usunięcie przyczyn problemów trawiennych (takich jak jedzenie w stresie lub tuż przed snem), poprawę diety oraz stosowanie ziół i domowych sposobów na wzmocnienie organów trawiennych.

W ajurwedzie przyprawy odgrywają ważną rolę we wspomaganiu trawienia, zwłaszcza:

 • imbir
 • kurkuma
 • kminek
 • kolendra
 • koper włoski
 • kardamon
 • kozieradka grecka siana
 • cynamon
 • rozmaryn
 • szałwia
 • oregano

ayurvedske koreni_pl

Jednym ze środków na poprawę ognia trawiennego jest picie herbaty ziołowej, która może pomóc w funkcjach enzymatycznych - herbatę przygotowuje się z jednej trzeciej łyżeczki kminku, kolendry i kopru włoskiego, gotowanych, a następnie przecedzonych.13 Spożywanie papai jest również pomocne, ponieważ jest to naturalne źródło papainy, o której mówi się, że pomaga regulować stany zapalne.

W tradycyjnej medycynie chińskiej trawienie poprawia się poprzez poprawę "qi" lub energii życiowej. Akupunktura, zioła, ćwiczenia i zarządzanie stresem uzupełniają stosowanie enzymów roślinnych, które uzyskuje się poprzez spożywanie zdrowych pokarmów. Świeże owoce i lekko gotowane warzywa są najbardziej zalecane do wspomagania trawienia.

Inne sposoby wspierania zdrowia jelit:

 • jeść żywność lokalną/sezonową
 • wybierać żywność organiczną, nieprzetworzoną, bez GMO
 • ogranicz spożycie cukru, płynów podczas posiłków i zimnych pokarmów
 • dokładnie przeżuwaj jedzenie
 • nie jeść 2-3 godziny przed snem
 • praktykuj tai chi, jogę, ćwiczenia i rozciąganie (aby zwiększyć apetyt)

Ryzyko i skutki uboczne

Czy enzymy trawienne mogą być szkodliwe? Jeśli cierpisz na przewlekły problem zdrowotny, dobrze jest spotkać się z lekarzem, który pomoże Ci dostosować terapię enzymami trawiennymi. W zależności od stanu zdrowia, lekarz może określić, które enzymy trawienne są najbezpieczniejsze i najlepsze dla Ciebie. Jeśli cierpiałeś chorobami wątroby / pęcherzyka żółciowego lub miałeś wrzody, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów. Jakie są potencjalne skutki uboczne enzymów trawiennych? Chociaż są one ogólnie dobrze tolerowane i pomocne, skutki uboczne mogą czasami obejmować14:

 • nudności
 • biegunka
 • skurcze brzucha
 • wzdęcia
 • ból głowy
 • obrzęk
 • zawroty głowy
 • zmiany poziomu cukru we krwi
 • reakcje alergiczne
 • nieprawidłowy kał

vedlejsi ucinky_pl

Enzymy trzustkowe vs trawienne

"Enzymy trawienne" - lub enzymy żołądkowe - to szerokie pojęcie, które obejmuje enzymy trzustkowe, pochodzące  z roślin i grzybów. Enzymy trzustkowe znajdują się w ośmiu filiżankach soków trzustkowych, które większość ludzi produkuje codziennie. Soki te zawierają trzustkowe enzymy trawienne, które wspomagają trawienie, oraz wodorowęglan, który neutralizuje kwas żołądkowy.9 Nazwy enzymów trzustkowych zwykle kończą się na -yna (jak trypsyna czy pepsyna), podczas gdy inne enzymy trawienne zwykle kończą się na -oza lub -aza (jak laktoza, sacharoza, fruktoza).

Do enzymów przetwarzających przede wszystkim tłuszcze i aminokwasy należą15:

 • lipaza - przekształca trójglicerydy w kwasy tłuszczowe i glicerol
 • amylaza - przekształca węglowodany w cukry proste
 • elastaza - rozkłada białko elastynę
 • trypsyna - przekształca białka w aminokwasy
 • chymotrypsyna - przekształca białka w aminokwasy
 • nukleazy - przekształcają kwasy nukleinowe w nukleotydy i nukleozydy
 • fosfolipaza - przekształca fosfolipidy w kwasy tłuszczowe

Głównymi strukturami produkującymi enzymy w układzie pokarmowym człowieka są gruczoły ślinowe, żołądek, trzustka, wątroba i jelito cienkie.

Trzustka produkuje sole lub kwasy żółciowe - w ich skład wchodzi woda, elektrolity, aminokwasy, cholesterol, tłuszcze i bilirubina - wszystkie trafiają do żołądka z wątroby przez pęcherzyk żółciowy.16  Są to kwasy cholowe i chenodeoksycholowe, które łączą się z aminokwasami glicyną lub tauryną, tworząc sole żółciowe, niezbędne do wchłaniania składników odżywczych.

Wniosek

 • Enzymy trawienne pomagają nam w trawieniu pokarmu poprzez rozkładanie dużych makrocząsteczek na mniejsze cząsteczki, które nasze jelita mogą wchłonąć.
 • Enzymy trawienne są podzielone na trzy klasy: enzymy proteolityczne, lipazy i amylazy - wszystkie metabolizują różne makroskładniki.
 • Osoby, które mogą odnieść korzyści z przyjmowania suplementów enzymów trawiennych to między innymi osoby z zapaleniem jelit, IBS, niedoborem kwasu żołądkowego lub enzymów, niewydolnością trzustki, chorobami autoimmunologicznymi, zaparciami, biegunką i wzdęciami.
 • Źródła suplementów enzymów trawiennych obejmują owoce (zwłaszcza ananas i papaja), zwierzęta (bydło lub świnie) oraz źródła roślinne, takie jak probiotyki, drożdże i grzyby. Najlepiej jest zaopatrzyć się w suplement, który obejmuje wszystkie rodzaje (mieszanka enzymów o pełnym spektrum).
 • Pokarmy, które dostarczają naturalnych enzymów trawiennych to ananas, papaja, kiwi, sfermentowany nabiał, mango, miso, kiszona kapusta, kimchi, awokado, pyłek pszczeli, ocet jabłkowy i surowy miód.

 

Michaela Majerová

 

Źródła:

₁ KELLER, J. Human pancreatic exocrine response to nutrients in health and disease. Gut. 2005.

₂ THE FREE DICTIONARY. Digestive enzymes. 2012.

₃ ANNIGAN, Jan. Types of Digestive Enzymes. 2017.

₄ MAJEED M, MAJEED S, NAGABUSHANAM K, ARUMUGAM S, PANDE A, PASCHAPUR M, ALI F. Evaluation of the Safety and Efficacy of a Multienzyme Complex in Patients with Functional Dyspepsia: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. J Med Food. 2018.

₅ ENGLISH, Jim. Gastric Balance: Heartburn and Gastritis Not Always Caused by Excess Acid. 2018.

₆ MEDLINEPLUS. Alpha-1 antitrypsin deficiency. 2021.

₇ ITO K, MATSUURA K, MIHARA Y, SAKAMOTO Y, HASEGAWA K, KOKUDO N, SHIMIZU T. Delivery of pancreatic digestive enzymes into the gastrointestinal tract by pancreatic exocrine tissue transplant. Sci Rep. 2019.

₈ FIEKER A, PHILPOTT J, ARMAND M. Enzyme replacement therapy for pancreatic insufficiency: present and future. Clin Exp Gastroenterol. 2011.

₉ PANCREATIC CANCER ACTION NETWORK. Pancreatic enzymes.

₁₀ IDO H, MATSUBARA H, KURODA M, TAKAHASHI A, KOJIMA Y, KOIKEDA S, SASAKI M. Combination of Gluten-Digesting Enzymes Improved Symptoms of Non-Celiac Gluten Sensitivity: A Randomized Single-blind, Placebo-controlled Crossover Study. Clin Transl Gastroenterol. 2018.

₁₁ NISHIYAMA H, NAGAI T, KUDO M, OKAZAKI Y, AZUMA Y, WATANABE T, GOTO S, OGATA H, SAKURAI T. Supplementation of pancreatic digestive enzymes alters the composition of intestinal microbiota in mice. Biochem Biophys Res Commun. 2018.

₁₂ GRAHAM DY, KETWAROO GA, MONEY ME, OPEKUN AR. Enzyme therapy for functional bowel disease-like post-prandial distress. 2018.

₁₃ ASHRAM, Alandi. Ayurvedic Self Care.

₁₄ CUNHA, John P. Digestive enzymes. 2021.

₁₅ WIKIPEDIA. Digestive enzyme. 2012.

₁₆ SCIENCE LEARNING HUB. Digestive enzymes. 2011.