Moc korzenia Tongkat ali. Zioło na płodność i potencję.

Tongat Ali po łacinie (Eurycoma longifolia) to roślina pochodząca z Malezji, Birmy, Tajlandii i Indonezji. Od tego pochodzi również polska nazwa żeń-szeń malezyjski, a szczególnie w Malezji zioło to uważane jest za skarb narodowy. Choć geograficznie odległa od nas, roślina ta szybko stała się znana Europejczykom. Dzięki swojemu dobroczynnemu wpływowi na męską i żeńską seksualność. W Malezji Tongkat Ali jest od wieków stosowany w medycynie tradycyjnej jako naturalny afrodyzjak, jednak jest również skuteczny w walce z wysokim ciśnieniem krwi, powstrzymuje biegunkę, tłumi głód, a liście mogą przynieść ulgę swędzącej skórze. W tym artykule skupimy się jednak głównie na efektach, które są potwierdzone badaniami naukowymi.

 tongkat ali

Efekty działania Tongkat ali

Tongkat ali rośnie dziko, jednak ze względu na jego wyjątkowe działanie i duży popyt, obecnie istnieją plantacje, na których roślina ta jest celowo uprawiana. Dzięki temu sama roślina nie jest zagrożona w środowisku naturalnym. Cel takiej uprawy jest niezwykle ważny, ponieważ jest to jedyny sposób na zachowanie naturalnego środowiska rośliny nawet pod ciężarem popytu. Jako roślina, Tongkat Ali można powiedzieć, że jest pionierem w wydobywaniu z roślin tego, co najlepsze, bez narażania na niebezpieczeństwo samego gatunku rośliny.

Możesz czytać o Tongkat ali jako o zielu, ale botanicznie jest to w zasadzie bardziej krzew, który jest poszukiwany głównie przez mężczyzn. Pomaga efektywniej wykorzystywać energię, zmniejszyć zmęczenie i poprawić wyniki sportowe.1 Głównym składnikiem aktywnym jest eurykomanon, który jest głównie skoncentrowany w korzeniu rośliny. Stopniowo będziemy odkrywać wszystkie jego korzyści, ale na początek dobrze jest wiedzieć, że Tongkat ali:

  • Wspiera zdrowie seksualne zarówno mężczyzn jak i kobiet.
  • Zwiększa poziom test0steronu.
  • Poprawia płodność.
  • Wspiera produkcję spermy.
  • Wspiera wzrost masy mięśniowej.
  • Działa w celu złagodzenia stresu i poprawy nastroju.
  • Wspiera dłuższe erekcje.

testosteron-brainmarket-infografika_pl

1.) Ma wpływ na płodność i wzrost test0steronu

Mężczyzn pewnie zainteresuje fakt, że wykazano, iż zioło to zwiększa poziom test0steronu. Główny męski hormon płciowy, który w organizmie mężczyzn kontroluje wszystko od zmian fizjonomicznych w okresie dojrzewania (ostre rysy twarzy, rozwój narządów płciowych) do seksualności, libido i płodności. W czym bierze udział test0steron i co powoduje jego niedobór, omówiliśmy szczegółowo w tym artykule. Tongkat Ali ma również wpływ na płodność. W jednym z badań z udziałem 75 niepłodnych mężczyzn stwierdzono, że przyjmowanie 200 mg ekstraktu z Tongkat Ali dziennie znacząco poprawiło koncentrację i ruchliwość plemników po 3 miesiącach stosowania.2 Badania dotyczyły również wpływu na poziom test0steronu. W badaniu śledzono 76 mężczyzn przez 4 tygodnie i stwierdzono, że Tongkat ali zwiększa poziom test0steronu.3, 4, 5

2.) Zmniejsza poziom stresu i sprzyja dobremu samopoczuciu

Większość procesów zachodzących w naszym organizmie związana jest z ilością poszczególnych hormonów, które muszą ze sobą współpracować i być w jak największej równowadze. Nastrój, stres czy skłonności do depresji nie są tu wyjątkiem. Dlatego kolejną zaletą tego niezwykłego zioła jest jego wpływ na hormon stresu - kortyzol. Jest to hormon stresu produkowany przez nadnercza. Tongkat Ali pomaga zmniejszyć poziom kortyzolu. Dzięki temu jest korzystny w radzeniu sobie z chronicznym stresem, który nas otacza, a także może w dużym stopniu wpływać na nasz nastrój. W badaniu opublikowanym w Journal of the International Society of Sports Nutrition stwierdzono, że suplementacja przez cztery tygodnie pomogła obniżyć poziom kortyzolu i poprawić nastrój u aktywnych fizycznie dorosłych.6

testosterov v nerovnovaze_pl

3.) Pomaga przy zaburzeniach erekcji

U mężczyzn Tongkat Ali ma wpływ na osiągnięcie i utrzymanie erekcji. W badaniach wykazał zdolność do zwiększenia libido i funkcji erekcji w porównaniu z grupą placebo. Badanie przeprowadzono w ciągu 12 tygodni z udziałem 26 mężczyzn i wykazano, że Tongkat Ali poprawia zdrowie seksualne mężczyzn.7 Drugie badanie przeprowadzono w ciągu sześciu miesięcy z udziałem 45 mężczyzn podzielonych na 4 grupy. Wykazało ono, że suplementacja Tongkat ali wraz z regularnymi ćwiczeniami zwiększyła poziom test0steronu i poprawiła erekcję.8

4.) Wspieranie zdrowia kobiet

Z powyższych informacji szczególnie kobiety mogą odnieść wrażenie, że zioło to jest przeznaczone tylko dla mężczyzn. Tak jednak nie jest. Nawet dla kobiet jego stosowanie ma swoje znaczenie. Czy to wspomniany stres, czy wpływ na układ rozrodczy i optymalizację układu hormonalnego. Jeśli istnieje nierównowaga między hormonami, to u kobiet, podobnie jak u mężczyzn, może się to objawiać zmęczeniem, brakiem zainteresowania seksem lub mgłą mózgową.

Typowym objawem rozregulowania hormonów jest okres menopauzy. Jest to prawdopodobnie najbardziej dramatyczna zmiana w układzie hormonalnym w ciągu całego życia kobiety. W momencie, gdy kobieta przestaje miesiączkować, przestaje produkować hormon estrogen, co ostatecznie oznacza pojawienie się takich objawów jak zmęczenie, spadek libido, utrata masy kostnej czy przyrost wagi. Tongkat Ali zmniejsza szybkość występowania tych objawów przed i w trakcie menopauzy.

Výhody Tonkgat ali (malajského ženšenu)_infografika_pl

5.) Zwiększa poziom energii i wydajność sportową

Świat aktywnych i pasywnych sportowców dobrze zna Tongkat Ali, ponieważ pomaga efektywniej wykorzystać energię, zmniejszyć zmęczenie i poprawić wyniki sportowe.

Jeśli chcesz skorzystać ze wszystkich wymienionych wyżej korzyści, daj pierwszeństwo ekstraktom, a nie proszkowi z korzenia. Ekstrakt jest znacznie bardziej skoncentrowany i dostarczy większej ilości składników aktywnych, takich jak eurycomanon i kwasynoidy. Nie dajcie się zniechęcić smakiem. Ze względu na kwasynoidy, które są jednymi z najbardziej gorzkich związków odkrytych w naturze, ekstrakt jest bardzo gorzki. Jednak z pewnością jest wart wszystkich efektów, które Tongkat Ali ma do zaoferowania.

 

Veronika Halusková

  

1. KHANIJO, Thasanee a Wannee JIRAUNGKOORSKUL. Review Ergogenic Effect of Long Jack, Eurycoma Longifolia. 2016.

2. TAMBI, Mohd Ismail Bin Mohd a M Kamarul IMRAN. Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. 2010.

3. UDANI, Jay K, Annie A GEORGE, Mufiza MUSTHAPA, Michael N PAKDAMAN a Azreena ABAS. Effects of a Proprietary Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia (Physta) and Polygonum minus on Sexual Performance and Well-Being in Men: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. 2014.

4. LEISEGANG, Kritian, Renata FINELLI, Suresh C. SIKKA a Manesh Kumar PANNER SELVAM. Eurycoma longifolia (Jack) Improves Serum Total Test0sterone in Men: A Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials. 2022.

5. LOW, Bin-Seng, Sy-Bing CHOI, Habibah Abdul WAHAB a Prashanta Kumar DAS. Eurycomanone, the major quassinoid in Eurycoma longifolia root extract increases spermatogenesis by inhibiting the activity of phosphodiesterase and aromatase in steroidogenesis. 2013.

6. TALBOTT, Shawn M, Julie A TALBOTT, Annie GEORGE a Mike PUGH. Effect of Tongkat Ali on stress hormones and psychological mood state in moderately stressed subjects. 2013.

7. KOTIRUM, Surachai, Shaiful Bahari ISMAIL a Nathorn CHAIYAKUNAPRUK. Efficacy of Tongkat Ali (Eurycoma longifolia) on erectile function improvement: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. 2015.

8. LEITAO, Alice Erwig, Melissa Carvalho DE SOUZA VIEIRA, Andreia PELEGRINI, Edson Luiz DA SILVA a Adriana Countinho DE AZEVEDO GUIMARAES. A 6-month, double-blind, placebo-controlled, randomized trial to evaluate the effect of Eurycoma longifolia (Tongkat Ali) and concurrent training on erectile function and test0sterone levels in androgen deficiency of aging males (ADAM). 2020.

9. TAMBI, M I B M, M K IMRAN a R R HENKEL. Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as test0sterone booster for managing men with late-onset hypogonadism?. 2011.