Test0steron - hormon potencji i płodności

Test0steron jest bardzo często używane słowo przez mężczyzn. Jest tak, ponieważ jest on głównym męskim hormonem płciowym, który reguluje płodność, masę mięśniową, ale także dystrybucję tłuszczu i inne ważne funkcje. Test0steron jest produkowany przez jądra, w szczególności przez komórki Leydiga. Specjalne komórki, które znajdują się w jądrach.

Poziom test0steronu naturalnie zmienia się z godziny na godzinę. Ma tendencję do bycia najwyższym rano i najniższym w nocy. Poziom test0steronu jest najwyższy między 20 a 30 rokiem życia. Po 30 roku życia, powoli spada. Następnie zmniejsza się o około 1% każdego roku. Chronicznie niski poziom test0steronu nazywany jest hipogonadyzmem. Jest to stan, w którym jądra nie wytwarzają wystarczającej ilości test0steronu. Kiedy poziom test0steronu nie jest w równowadze, może wystąpić wiele problemów zdrowotnych.

(Polština) Testosteron v (ne)rovnováze

W ciągu ostatnich 50 lat poziom test0steronu stale spada

Niedawna prezentacja na American Urological Association wykazała, że produkcja test0steronu u mężczyzn znacząco spadła w latach 1999-2016. Stało się tak nawet po porównaniu danych z wartościami BMI.

Szacuje się, że 10% - 40% osób dorosłych ma niski poziom test0steronu. W wieku od 15 do 39 lat około 1 na 5 mężczyzn cierpi na niewystarczającą produkcję test0steronu. Naukowcy zebrali dane z narodowego badania zdrowia i odżywiania, aby ocenić zmiany w poziomie test0steronu od 1999 do 2016 roku. W badaniu przeanalizowano 4045 mężczyzn. Mężczyźni w latach 2011-2016 mieli znacznie niższe poziomy test0steronu niż mężczyźni w latach 1999-2004. Dane wyraźnie pokazały, że zwiększone średnie BMI przyczyniło się do niższego poziomu test0steronu, ale nawet mężczyźni w tej samej kategorii wagowej mieli niższy test0steron niż ich poprzednie pokolenie. [12]

Dr Lokeshwar (współautor badania) uważa, że za te niezbyt pozytywne zmiany w poziomie test0steronu może odpowiadać wiele czynników. Na przykład, więcej mężczyzn ma nadwagę lub otyłość. Mogą oni być również mniej aktywni fizycznie. Istnieje również obawa, że młodzi mężczyźni są narażeni na większą ilość ksenoestrogenów i substancji chemicznych, które zaburzają ich układ hormonalny.

Test0steron u otyłych mężczyzn

Ciekawostką może być również fakt, że niedobór test0steronu występuje częściej u otyłych mężczyzn. Wynika to z faktu, że komórki tłuszczowe posiadają duże ilości szczególnego enzymu (cząsteczki przyspieszające reakcje chemiczne) zwanego aromatazą. Aromataza ma ciekawą właściwość. Zasadniczo jej zadaniem jest tworzenie estrogenu z cząsteczek test0steronu. Jak wiemy, estrogen jest głównym żeńskim hormonem płciowym, choć hormon ten jest również potrzebny mężczyznom. Oczywiście w znacznie mniejszych ilościach. Kiedy więc mężczyzna zaczyna przybierać na wadze, ma coraz więcej aromatazy, która przekształca jego test0steron w estrogen. I tak jego poziom test0steronu zaczyna spadać. Ponadto wiadomo, że tłuszcz brzuszny wytwarza szczególnie duże ilości aromatazy. U mężczyzn zwykle bardzo niepokojące jest to, że jego dodatkowe kilogramy gromadzą się właśnie w tej części ciała.

Niski poziom test0steronu u mężczyzn jest dziś dość powszechny, jednak jest to bardzo ważny hormon, który u chłopców i mężczyzn:

 • Rozprowadza tłuszcze.
 • Produkuje spermę.
 • Wpływa na wzrost i wytrzymałość kości.
 • Uczestniczy w rozwoju narządów rozrodczych.

Niski poziom tego podstawowego hormonu płciowego u mężczyzn jest zwykle spowodowany starzeniem się, niektórymi lekami, stresem, wysokim poziomem żelaza, nadwagą, infekcjami, chorobą autoimmunologiczną, przewlekłą chorobą wątroby lub nerek, narkotykami lub obturacyjnym bezdechem sennym.

(Polština) Co v tělě řídí testosteron

Jeśli poziom test0steronu nie jest w równowadze, może wystąpić wiele problemów zdrowotnych, w tym:

 • Otyłość.
 • Obniżone libido.
 • Zaburzenia erekcji.
 • Zmęczenie.
 • Przyrost tkanki tłuszczowej.
 • Anemia.
 • Osteoporoza.
 • Utrata masy mięśniowej.
 • Mgła mózgowa.
 • Wypadanie włosów.
 • Depresja.
 • Zmiany nastroju.
 • Zmniejszona wytrzymałość fizyczna.
 • Ginekomastia (powiększone piersi).

Do najczęstszych objawów obniżonego poziomu test0steronu należą: niskie libido, zaburzenia erekcji, zmiany nastróju, niepokój, depresja, utrata masy mięśniowej i odwrotnie przyrost tkanki tłuszczowej, najczęściej w okolicach brzucha. Ponadto bez odpowiedniej ilości test0steronu mężczyźni stają się bezpłodni, ponieważ test0steron pomaga w rozwoju dojrzałych plemników. Pojawiają się również zaburzenia erekcji, które dotyczą przede wszystkim mężczyzn w wieku 40-70 lat, ale ze względu na spadek test0steronu są obecnie problemem znacznie młodszych mężczyzn.

(Polština) Testosteron

Test0steron i płodność

Jedną z wielu funkcji, za które odpowiada test0steron jest produkcja spermy. Nie tylko ilość, ale i jakość plemników w dużej mierze zależy od poziomu test0steronu. Niski poziom test0steronu nie zawsze bezpośrednio powoduje niepłodność. Mężczyźni z niskim poziomem test0steronu mogą nadal produkować zdrowe plemniki, ponieważ produkcja spermy jest stymulowana także przez inne hormony. Może to jednak skutkować zmniejszeniem produkcji spermy, a raczej jej ilości. Poziom test0steronu w jądrach, gdzie powstają plemniki, jest znacznie wyższy niż poziom test0steronu we krwi. Produkcja test0steronu w organizmie jest złożonym procesem, który jest równoważony poprzez współpracę między mózgiem a ciałem. Mózg stale monitoruje poziom test0steronu w organizmie i gdy wykryje jego spadek, wytwarza hormon uwalniający gonadotropiny, które pobudzą produkcję hormonu stymulującego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH). Hormony te wyzwalają produkcję plemników i test0steronu w jądrach.

Jak zwiększyć produkcję test0steronu?

Na sam test0steron można w dużej mierze wpływać. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zwiększyć jego produkcję.

 • Utrzymuj swoją optymalną wagę.
 • Przestrzegaj zasad zdrowej diety.
 • Ćwicz regularnie.
 • Ogranicz alkohol i wyroby tytoniowe.
 • Regularnie uprawiaj seks.
 • Zminimalizuj stres.

(Polština) Co způsobuje nízká hladina testosteronu_1

Istnieją nawet zioła, które mają bezpośredni wpływ na produkcję test0steronu. Niektóre rodzaje ziół nawet doskonale się uzupełniają (na przykład Maca i Epimedium), a ich połączenie może mieć korzystny wpływ na męski organizm. Przedstawimy kilka głównych ziół, które wspierają produkcję test0steronu, płodność i witalność.

Tongat Ali 

Tongat Ali po łacinie (Eurycoma longifolia) to roślina pochodząca z Malezji, Birmy, Tajlandii i Indonezji. Od wieków korzeń był używany jako tradycyjny środek na malarię, wysokie ciśnienie krwi, gorączki, zmęczenie i utratę libido. Obecnie jest bardzo powszechnie stosowany, ponieważ zwiększa wydajność sportową. Dzieje się tak dlatego, że zawiera związki zwane quassinoidami, w tym eurykomazyd, eurykolakton i eurykomanon, które mogą pomóc organizmowi efektywniej wykorzystywać energię, zmniejszyć zmęczenie i poprawić wytrzymałość.(1) Tongat Ali wykazał w badaniach zdolność do zwiększenia libido i funkcji erekcji w porównaniu z podawaniem placebo. Badanie przeprowadzono w okresie 12 tygodni z udziałem 26 mężczyzn i wykazano, że Tongat Ali poprawił zdrowie seksualne mężczyzn.(2) 

(Polština) Tongkat Ali

Tongat Ali ma wpływ na:

 • Zdrowie seksualne.
 • Zwiększa poziom test0steronu.
 • Płodność.
 • Wzrost masy mięśniowej.

Tongat Ali ma również wpływ na płodność. W jednym z badań na 75 parach męskich z niepłodnością stwierdzono, że przyjmowanie 200 mg ekstraktu z tongkat ali dziennie znacząco poprawiło koncentrację i ruchliwość plemników po 3 miesiącach stosowania. Kuracja pomogła zajść w ciążę ponad 14% par.(3) W badaniach sprawdzono również wpływ tego zioła na podniesienie poziomu test0steronu. W badaniu śledzono 76 mężczyzn przez 4 tygodnie i wykazano, że zioło zwiększyło test0steron.(4) 

Tribulus Terrestris

Tribulus Terrestris, znany również jako Buzdyganek naziemny, rośnie na całym świecie i rozwija się w suchym klimacie. Rozwija się nawet tam, gdzie inne rośliny nie są w stanie przetrwać. Obecnie jest on stosowany głównie w przypadku dysfunkcji seksualnych. Dowodzi tego badanie, w którym przebadano 180 mężczyzn. 90 mężczyzn przyjmujących Tribulus i 90 mężczyzn przyjmujących placebo. 86 mężczyzn z każdej grupy ukończyło badanie i wykazano poprawę u osób przyjmujących Buzdyganek w porównaniu z placebo.(5) Nic więc dziwnego, że tradycyjna medycyna chińska od wieków wykorzystuje Tribulus jako afrodyzjak. Tribulus jest również popularny ze względu na swoje właściwości zwiększania siły, budowania masy mięśniowej, a przede wszystkim zwiększania poziomu test0steronu.

Buzdyganek ma wpływ na:

 • Sprawność sportową.
 • Zaburzenia funkcji seksualnych (w tym zaburzenia erekcji).
 • Zwiększenie libido.
 • Działa jako naturalny diuretyk (właściwości moczopędne).

Tribulus okazał się działać jako naturalny diuretyk, pomagając zwiększyć produkcję moczu i może być odpowiedni jako leczenie wspomagające dla kamieni nerkowych. Badania wykazały również, że Tribulus jest w stanie obniżyć poziom cukru we krwi. Badanie skupiło się na obniżeniu poziomu cukru u kobiet z cukrzycą typu 2. Podczas przyjmowania 1000 mg każdego dnia po zaledwie trzech miesiącach stosowania, był w stanie znacznie obniżyć poziom cukru we krwi. Buzdyganek bierze również udział we wzmacnianiu mechanizmów obronnych organizmu.(6)

Maca

Maca jest rodzimym warzywem korzeniowym pochodzącym z Andów Peruwiańskich i jest podobna do rzepy lub rzodkiewki. Jest uprawiana jako roślina uprawna od co najmniej 2000 lat. W ciągu ostatniej dekady stała się bardzo popularna, ponieważ jest znaczącym adaptogenem. Adaptogeny można opisać jako silne rośliny, które wspierają zdolność organizmu do oparcia się fizycznemu i emocjonalnemu stresowi. Maca jest cenionym afrodyzjakiem, wspiera zdrowie mężczyzn, optymalizuje wydajność fizyczną i zwiększa libido. W badaniu z 2010 roku obejmującym cztery randomizowane próby kliniczne z udziałem łącznie 131 uczestników stwierdzono, że po sześciu tygodniach stosowania Maca osoby doświadczyły wzrostu pożądania seksualnego.(7)

Ponadto Maca pomaga radzić sobie ze stresem. Jeśli przez dłuższy czas odczuwasz napięcie lub stres, który przeradza się w wyczerpanie, to właśnie Maca jako wpływowy adaptogen pomoże Ci lepiej radzić sobie ze stresem i wszystkim, co się z nim wiąże.

Maca-ucinky_pl

Efekty działanie korzenia Maca:

 • Promuje męskie zdrowie.
 • Zwiększa libido.
 • Poprawia nastrój.
 • Zwiększa wytrzymałość fizyczną.
 • Utrzymuje zdrowie psychiczne.
 • Pomaga lepiej radzić sobie ze stresem.
 • Wspiera równowagę hormonalną.

Pośredni mechanizm działania MACA na hormony płciowe u kobiet i mężczyzn

Maca nie działa bezpośrednio na zwiększenie test0steronu (który dlatego może nie być podwyższony u wszystkich, gdy go przyjmujemy), ale zwiększa jego prekursor dehydroepiandrosteron (DHEA), który jest androgenem i neurosteroidem, najobficiej krążącym hormonem w organizmie człowieka, który służy jako substrat do syntezy wszystkich innych androgenów (u mężczyzn) i estrogenów (u kobiet). Niedobór DHEA jest jedną z trzech głównych przyczyn niedoboru test0steronu, który dotyka 90% męskiej populacji na naszym terenie. Tak więc przywracając w naturalny sposób poziom DHEA, pośrednio osiągniesz wzrost swojego test0steronu, a także ogólne lepsze samopoczucie, witalność i energię. Nic więc dziwnego, że naturalny sposób utrzymania wysokiego poziomu DHEA był kultywowany poprzez różne fitoterapie przez ludy tubylcze na całym świecie, a niedobór DHEA jest obecnie związany z coraz szybszym pojawieniem się pauzy andro i meno oraz ich negatywnych objawów we współczesnej cywilizacji.

(Polština) Maca, Ashwagandha, Tribulus Zdravotní tvrzení

Ashwagandha

Kolejnym bardzo znanym adaptogenem jest Ashwagandha. Jej działanie wspomagające stało się dobrze znane w ostatnich latach i dlatego Ashwagandha jest na fali wzrostowej na całym świecie. W medycynie ajurwedyjskiej Ashwagandha jest stosowana jako naturalny afrodyzjak, który pomaga poprawić dysfunkcje seksualne, ponieważ zwiększa przepływ krwi, działając w ten sposób jako środek pobudzający seksualnie. Ponadto, jest również stosowany w celu zwiększenia poziomu test0steronu i może pomóc w poprawie płodności mężczyzn.(7,8)

Ashwagandha była badana między innymi jako środek wspomagający w przypadku lęku i depresji. Badania potwierdziły twierdzenie, że Ashwagandha łagodzi lęk i depresję.(9) Wiele właściwości leczniczych, które posiada Ashwagandha, w tym właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, wynikają przede wszystkim z zawartości związków ochronnych - witanolidu D i witanonu.

Być może najbardziej zaskakującą zaletą ashwagandhy jest jej zdolność do zwiększenia masy i siły mięśniowej. Z tego powodu może być przydatnym narzędziem dla mężczyzn, którzy angażują się w trening siłowy, a konkretnie trening siłowy w celu zwiększenia masy mięśniowej. Wpływ Ashwagandhy na przyrost masy mięśniowej został zbadany w badaniu, w którym młodym mężczyznom podawano 300 mg ekstraktu z Ashwagandhy lub placebo dwa razy dziennie przez 8 tygodni. Grupa, która przyjmowała Ashwagandhę doświadczyła znacznego wzrostu siły i masy mięśniowej.(10)

 • Środek wspomagający w stanach lękowych i depresji.
 • Pomaga przy zaburzeniach erekcji.
 • Równoważy hormony tarczycy.
 • Zwiększa wytrzymałość i siłę.
 • Zwiększa płodność - zwiększa liczbę plemników.

banner testoboss PL

Catuaba

Las amazoński jest domem dla niezliczonych roślin i ziół leczniczych. Występuje tam również stosunkowo niewielkie, ale szybko rosnące drzewo zwane Catuaba. Historycznie rzecz biorąc, najważniejszym zastosowaniem Catuaby, a konkretnie kory tego drzewa, są jej właściwości afrodyzjakalne. Oprócz stosowania w celu zwiększenia libido, jest ona używana w Brazylii do stymulacji centralnego układu nerwowego, uspokojenia nerwów i poprawy pamięci, ponieważ stymuluje aktywność mózgu i układu nerwowego.

Podobnie jak poprzednie wymienione rośliny, Catuaba również jest pełna właściwości leczniczych. Choć współcześnie stosuje się ją przy schorzeniach układu nerwowego, to wciąż jest czczona głównie jako lek wspomagający w przypadku impotencji. Właściwości afrodyzjakalne tej rośliny to bez wątpienia jej najbardziej znane i popularne zastosowanie. Zawiera ona 3 specyficzne alkaloidy, które uważa się za promujące libido, w tym "yohimbe", który wydaje się być najbardziej aktywnym związkiem, który ma stymulujący wpływ na libido zarówno mężczyzn jak i kobiet. Uważa się, że te alkaloidy zwiększają funkcje seksualne poprzez stymulację układu nerwowego. Catuaba stymuluje przepływ krwi do narządów płciowych, może wzmocnić i przedłużyć erekcje. Catuaba jest nawet uważana za najpotężniejszy środek do promowania zdrowia seksualnego u mężczyzn. Oprócz tych pozytywnych właściwości zawiera również minerały, pierwiastki śladowe, a zwłaszcza magnez, potas i wapń.

Catuaba pomaga na:

 • Impotencję.
 • Bezsenność.
 • Utratę pamięci.
 • Depresję.

Muira Puama

Muira Puama, pochodząca z amazońskich lasów deszczowych, to niewielkie drzewo dorastające do pięciu metrów wysokości. Można je rozpoznać po małych białych kwiatach, które mają lekko ostry zapach podobny do jaśminu. Najczęściej wykorzystuje się korę i korzenie drzewa. Jest bogaty w związki biologicznie czynne, w tym sterole roślinne, olejki eteryczne, triterpeny, kwasy tłuszczowe i alkaloidy. Sterole roślinne mogą subtelnie wpływać na równowagę hormonalną. Podobnie jak inne adaptogeny, Muira Puama pomaga organizmowi w czasie stresu psychicznego i fizycznego. W przypadku, gdy jesteś pod wpływem stresu przez dłuższy czas, Muira Puama nadaje się jako suplement, który może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, ale także z objawami lęku lub depresji. Muira Puama jest wyjątkowa, ponieważ może rozwiązać problemy hormonalne, które objawiają się zaburzeniami erekcji u mężczyzn. Jest to najlepszy naturalny afrodyzjak!

Muira Puama pomaga na:

 • Zaburzenia seksualne.
 • Bolesne stawy.
 • Utratę apetytu.
 • Obciążenie fizyczne i psychiczne.
 • Stres

Horny Goat weed

Horny Goat Weed lub również Epimedium jest rośliną, która pochodzi z części Chin, Japonii i Korei. Obecnie jest szeroko uprawiana jako roślina ozdobna w wielu rejonach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych. Liście są w kształcie serca i zioło ma reputację naturalnego afrodyzjaku. W tradycyjnej medycynie chińskiej zioło jest uważane za tonik yangowy, który zwiększa energię nerek.

Ikaryna, która została odkryta jako substancja czynna rośliny, przynosi wiele korzyści dla organizmu. Z substancją tą wiąże się działanie lecznicze, w tym właściwości antyoksydacyjne, wspomaganie układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego. Konkretnie jest to związek flawonoidowy, który jest metabolizowany do flawonoidu baohuozydu. Flawonoidy są rodzajem antyoksydantów, które jak wykazano mają wiele właściwości zwalczających starzenie się i pomagających chronić komórki przed uszkodzeniami.

Ponadto może pomóc zoptymalizować poziom kortyzolu i zmniejszyć niektóre negatywne skutki dla organizmu, takie jak zmniejszenie popędu seksualnego, zmęczenie psychiczne i różne problemy z równowagą hormonalną lub sprawnością seksualną. Być może dlatego zioło to nazywane jest również naturalną viagrą. Epimedium pomaga przy zaburzeniach erekcji bez skutków ubocznych. Leki takie jak Viagra mogą powodować działania niepożądane, począwszy od bólów głowy, rozstroju żołądka i problemów ze wzrokiem. Zespół włoskich naukowców skupił się na badaniach nad lekiem alternatywnym, jakim jest Epimedium. Ponieważ związek dokładniej celuje w enzym, nie ma tylu skutków ubocznych, co np. Viagra. Ponadto wykazano, że roślina, wraz z innymi, zapobiega utracie masy kostnej, która występuje w wyniku starzenia.

Horny Goat weed jest ceniony za następujące właściwości:

 • Poprawia przepływ krwi, a tym samym rozwiązuje zaburzenia erekcji.
 • Pomaga zwiększyć produkcję test0steronu.
 • Zapobiega utracie masy kostnej.

BrainMax TestoBoss: 7 ziół dla maksymalnej potencji

Wszystkie wyżej wymienione zioła mają jedną wspólną cechę i jest nią wspieranie męskiego zdrowia. Zioła te były stosowane od wieków przez rdzenne plemiona i z tych siedmiu roślin stworzyliśmy TestoBoss. BrainMax TestoBoss to unikalne w skali światowej połączenie 7 ziół, których wpływ na potencję, płodność oraz zdrowie narządów płciowych i hormonalnych został wielokrotnie potwierdzony w setkach badań. Testoboss to produkt czysto naturalny, który zawiera najsilniejsze ekstrakty z roślin cenionych przez starożytne kultury na całym świecie za ich wpływ na płodność i zdrowie seksualne. Praktycznie każde zioło zawarte w BrainMax Testoboss nazywane jest przez miejscową ludność naturalną viagrą, właśnie ze względu na ich pozytywny wpływ na zdrowie reprodukcyjne i potencję.

 Veronika Halusková

 

Źródła:

1. Review Ergogenic Effect of Long Jack, Eurycoma Longifolia, Thasanee Khanijo and Wannee Jiraungkoorskul

2. Effects of a Proprietary Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia (Physta) and Polygonum minus on Sexual Performance and Well-Being in Men: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study, Jay K UdaniAnnie A GeorgeMufiza MusthapaMichael N PakdamanAzreena Abas 

3. Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility, Mohd Ismail Bin Mohd Tambi and M. Kamarul Imran

4. Standardised water-soluble extract of Eurycoma longifolia, Tongkat ali, as test0sterone booster for managing men with late-onset hypogonadism?, M I B M Tambi 1M K ImranR R Henkel

5. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction—A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial, Zdravko Kamenov, Svetlana Fileva, Krassimir Kalinov, Emmanuele A. Jannini

6. Efficacy of the Hydroalcoholic Extract of Tribulus terrestris on the Serum Glucose and Lipid Profile of Women With Diabetes Mellitus: A Double-Blind Randomized Placebo-Controlled Clinical Trial Nasrin Babadaei SamaniAzam JokarMahmood SoveidMojtaba HeydariSeyed Hamdollah Mosavat

7. Maca (L. meyenii) pro zlepšení sexuální funkce: systematický přehled, Byung-Cheul Shin 1Myeong Soo Lee Eun Jin Yang Hyun-Suk Lim Edzard Ernst

8. Withania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile males, Mohammad Kaleem AhmadAbbas Ali MahdiKamla Kant ShuklaNajmul IslamSingh RajenderDama MadhukarSatya Narain ShankhwarSohail Ahmad

9. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study Vijay R. Ambiye,  Deepak Langade, Swati Dongre,  Pradnya Aptikar,  Madhura Kulkarni, and Atul Dongre

10. Anxiolytic-antidepressant activity of Withania somnifera glycowithanolides: an experimental study, S.K.BhattacharyaA.BhattacharyaK.SairamS.Ghosal
 
11. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial, Sachin WankhedeDeepak LangadeKedar JoshiShymal R SinhaSauvik Bhattacharyya
 
12. Patel P, Fantus R, Lokeshwar S, et al. Trends in Serum test0steron Levels Among Adolescent and Young Adults Men in the United States. Presented at: 2020 AUA Virtual Experience; May 15, 2020. Abstract MP78-01.

 testoboss fb header_pl