Alkalizacja organizmu jako profilaktyka najpoważniejszych chorób.

Dieta alkaliczna w dużej mierze wpływa na nasze ogólne zdrowie. To głównie zależy od tego, co jemy. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, czym tak naprawdę jest alkalizacja, jakie są optymalne wartości pH, jakie produkty spożywcze warto wybierać i jak najszybciej zrównoważyć poziom pH.

Czym jest alkalizacja organizmu i jakie ma znaczenie?

Na początek wyjaśnijmy, czym tak naprawdę jest alkalizacja. Nasze ciało ciągle pracuje nad utrzymaniem równowagi, we wszystkich aspektach, a poziom pH nie stanowi wyjątku. Naszym celem jest utrzymanie tzw. równowagi kwasowo-zasadowej, co po prostu oznacza równowagę między kwasowością a zasadowością w organizmie. Normalne wartości pH wynoszą od 7,35 do 7,45. Równowagę alkaliczną w organizmie można sprawdzić za pomocą testów wykonywanych na ślinie i moczu. Wartości pH w moczu sprawdza się zawsze rano i wieczorem, ponieważ zmieniają się w zależności od spożywanych produktów w ciągu dnia. Zazwyczaj rano wartości są znacznie niższe (6-6,4), a wieczorem mogą być wyższe (6,7-7,0). W takim przypadku oznacza to, że ciało działa normalnie, przyswaja witaminy i pierwiastki śladowe, co wystarcza do regulacji równowagi alkalicznej. Aby uzyskać jak najbardziej dokładne wartości z próbek śliny, pomiary powinny być wykonywane co godzinę. W ciągu dnia wartości pH mieszczą się w zakresie od 6,4 do 6,8. 

 

koko

Co powoduje kwaśne środowisko w organizmie?

Nasz pH zmienia się w zależności od tego, co jemy. Środowisko zasadowe lub kwasowe występuje podczas przemiany pożywienia na energię. To reakcja chemiczna, w trakcie której powstają "odpady", które wpływają na pH.

W prosty sposób możemy powiedzieć, że w kwasowym środowisku rozwija się wiele chorób, które w początkowej fazie zaczynają się od stanu zapalnego. Niemiecki naukowiec i laureat Nagrody Nobla Otto Warburg odkrył w 1931 roku, że w środowisku zasadowym komórki nowotworowe obumierają. Według jego teorii jednym z głównych czynników takiej choroby jest kwasowe środowisko w organizmie i brak tlenu.

Kiedy organizm ma kwasowe pH, dochodzi do wielu negatywnych zmian:

 • Spada aktywność zdrowych enzymów.
 • Osłabia się układ odpornościowy. Organizm źle radzi sobie z chorobami układu oddechowego.
 • Kości stają się kruche, ponieważ wapń, który organizm potrzebuje do alkalizacji, jest pobierany z tkanki kostnej.
 • Brak energii, uczucie wyczerpania.
 • Zakłócenie krążenia krwi i metabolizmu.

W zależności od tego mogą pojawić się poważne choroby, które obecnie często przypisuje się stylowi życia. W obszarach nowotworów znaleziono komórki hipoksyczne. Oznacza to, że komórki te nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i polegają na glukozie i kwasie mlekowym jako na swoim głównym źródle energii. To prowadzi do kwasowego środowiska wokół uszkodzonych komórek i dalszej możliwości ich rozprzestrzeniania się.

Zásaditá zelenina a ovoce_infografika_pl

Żywność alkalizująca organizm

Celem odpowiednio dobranego jadłospisu jest włączenie jak największej ilości produktów zasadowych i ograniczenie spożycia kwasotwórczych. Możemy zacząć taki dzień na przykład od szklanki wody z sokiem z cytryny. Mimo że trudno jest sobie wyobrazić coś bardziej kwaśnego niż cytryna, zaskakująco ma właściwości zasadowe i dodatkowo stymuluje pracę układu trawiennego, nawadnia i usuwa szkodliwe kwasy. Sama woda z minerałami to jedna z najskuteczniejszych metod przywrócenia właściwego pH.

Typowymi produktami alkalicznymi są warzywa takie jak ogórki, pomidory, dynia, sałata, ziemniaki, kukurydza czy kalafior. Z owoców można wybierać kiwi, gruszki, jabłka, pomarańcze czy brzoskwinie. Odpowiednie si także rośliny strączkowe, takie jak soczewica, ciecierzyca, fasola i groch, podobnie jak świeże jednoskładnikowe przyprawy, takie jak bazylia, koperek, pietruszka czy kolendra.

 

zasady alkalicke diety_infografika_pl

Cukier jako główny produkt kwasotwórczy

Jeśli mielibyśmy przygotować ranking produktów kwasotwórczych, cukier prawdopodobnie zająłby pierwsze miejsce. Rafinowany cukier, taki jak go znamy, uważany jest przede wszystkim za niezdrowy produkt, który ma liczne negatywne wpływy na organizm. Przyczynia się do demineralizacji kości, drastycznie zwiększa poziom glukozy, ma negatywny wpływ na zęby oraz wspólnie z tłuszczami przyczynia się do rozwoju otyłości. Cukier jest silnym kwasotwórczym produktem spożywczym, a ilość, w jakiej go spożywamy, znacząco wpływa na kwasowe pH. Na pewno nie musisz rezygnować z słodkiego smaku; wystarczy, że dasz pierwszeństwo naturalnym słodzikom, takim jak ksylitol czy erytrytol. Te naturalne słodziki posiadają wiele korzystnych właściwości, które wyjaśniliśmy w tym artykule. Kluczem do zachowania równowagi jest odpowiednia dieta. Pomóc może dieta alkaliczna. Mimo to zalecam sprawdzenie pH przed rozpoczęciem diety alkalicznej.

Dieta alkaliczna ma kilka swoich zasad, wśród których znajdują się:

 • Minimalna obróbka cieplna owoców i warzyw. Gotowanie lub duszenie powoduje utratę witamin i mikroelementów.
 • Unikaj masła i oleju słonecznikowego. Do sałatek można dodać na przykład oliwę z oliwek lub olej lniany.
 • Nie jedz po godzinie 19. W wieczornym czasie organizm przygotowuje się do snu, dlatego nie jest wskazane przeciążanie go trawieniem.
 • Unikaj cukru i ogranicz ilość spożywanej soli.
 • Wybieraj czystą wodę i herbaty jako płyny.
 • Mięso i ryby jedz trzy razy w tygodniu.
 • Unikaj produktów wysokotłuszczowych i wędlin. To samo dotyczy puszek.
 • Zakaz spożywania alkoholu, kawy i palenia papierosów.
 • Unikaj przejadania się i lepiej jedz mniejsze porcje częściej w ciągu dnia.

W roli głównej MINERAŁY 

Być może słyszeliście, że do alkalizacji organizmu można użyć sody oczyszczonej. Mimo to warto zachować ostrożność, ponieważ ta metoda niesie ze sobą pewne ryzyko. Soda jest ściśle zakazana dla osób o niskim pH organizmu, a jeśli nie wiesz, jak jest z Twoim pH, możesz sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Co więcej, nie jest odpowiednia dla diabetyków i osób z wysokim ciśnieniem krwi i może prowadzić do wielu problemów, takich jak wzdęcia, zwiększone pragnienie, bóle brzucha, a także nudności, wymioty czy osłabienie. O wiele bardziej skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest wybór odpowiednich minerałów. Minerały mają zdolność obniżania pH w organizmie i dodanie ich do napoju stanowi znacznie lepszą alternatywę niż soda, ponieważ każdy minerał ma dziesiątki innych funkcji w organizmie.

 

 

Veronika Halusková