Cluster Dextrin® czyli cykliczna dekstryna – najlepszy pomocnik w sportach wytrzymałościowych

Jeśli pokochaliście jakikolwiek sport lub aktywność fizyczną, na pewno wiecie, że węglowodany są najlepszym paliwem dla organizmu. Jeśli oddajecie się sportowi z pasją, to po prostu nie możecie obyć się bez węglowodanów. Problem pojawia się, gdy aktywność fizyczna trwa zbyt długo i glikogen, który jest ważnym źródłem energii dla naszych mięśni, zaczyna się wyczerpywać. W takim momencie ważne jest wiedzieć, jak najlepiej przygotować się do tak wymagającej aktywności.

Czym jest glikogen? Ważne paliwo dla naszych mięśni!

Glikogen to swojego rodzaju magazyn naszej energii. Jest przechowywany w mięśniach, a mniejsza ilość w wątrobie (w proporcji 3:1). Kiedy jesteśmy aktywni fizycznie, glikogen stopniowo się wyczerpuje. Jeśli dojdzie do całkowitego wyczerpania, objawia się to dużym zmęczeniem, bólami mięśni, utratą siły i odczuciem, że jesteśmy na dnie naszych możliwości. Całkowita ilość glikogenu w organizmie zależy także od poziomu treningu każdej osoby, ale mieści się w przedziale od 300 do 500 g. Widać z tego, że nawet zapasy glikogenu można w pewnym stopniu wpłynąć na regularnym treningiem. Jeśli dojdzie do wyczerpania glikogenu mięśniowego, to organizm sięga po glikogen z wątroby. Objawia się to osłabieniem, zawrotami głowy i nudnościami, ponieważ głównym zadaniem glikogenu wątrobowego jest utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Dlatego właśnie węglowodany przed treningiem są tak istotne dla nas. Naszym celem jest po prostu uniknięcie całkowitego wyczerpania glikogenu i zachowanie nie tylko energii, ale także poprawienie wydajności.

Co způsobí vyčerpání glykogenu

Cluster Dextrin® to inaczej cykliczny dekstryn. Co wyróżnia tę substancję?

Cluster Dextrin® to opatentowana forma polisacharydu, w której skrobia kukurydziana jest rozkładana za pomocą specjalnego enzymu. Dzięki temu powstaje unikalny polisacharyd o dużej masie cząsteczkowej. To sprawia, że nie zatrzymuje się zbyt długo w żołądku i szybko przechodzi do jelita cienkiego, skąd dostaje się do krwi.

  • Pomaga poprawić wytrzymałość i opóźnić uczucie zmęczenia.
  • Łatwo przyswajalny, nie powoduje uczucia ciężkości w żołądku.
  • Szybkie źródło energii przed treningiem.
  • Pobudza do osiągania maksymalnej wydajności.
  • Zapewnia stabilną energię przez cały trening.
  • Dobrze się rozpuszcza i nie zawiera dodanego cukru.

Banner clanek dextrin_pl

Istnieje kilka istotnych różnic między maltozą a Cluster Dextrinem®, i nie są to szczegóły.

1.) Wyższa wydajność - ZWYCIĘZCA CLUSTER DEXTRIN®

To, co najbardziej interesuje wszystkich, to wpływ spożycia maltozy i Cluster Dextrinu® na wydajność. Przeprowadzono badania, które jednoznacznie wykazały, że wydajność po spożyciu Cluster Dextrinu była lepsza. W konkretnie badaniach przeprowadzonych w 2014 roku, w których wzięło udział 24 rowerzystów.1 W tych badaniach wszyscy uczestnicy jeździli na rowerze przez 90 minut, 30 minut przy 40% ich maksymalnego zużycia tlenu (wskaźnik maksymalnej ilości tlenu, którą organizm może zużyć w ciągu jednej minuty aktywności fizycznej), a następnie przez godzinę przy 60% ich maksymalnego zużycia tlenu. Po godzinie jazdy na rowerze jedna grupa otrzymała napój zawierający 15 g cyklicznego dekstryny, podczas gdy drugiej grupie podano napój zawierający 15 g maltozy. Badania wykazały, że po spożyciu napoju węglowodanowego uczestnicy, którzy otrzymali cykliczną dekstrynę, mieli znacznie niższy RPE (skala RPE służy do pomiaru intensywności ćwiczeń) niż grupa z maltozą. Ponadto 30 minut po spożyciu poziom glukozy we krwi był wyższy w grupie z cykliczną dekstryną niż w grupie z maltozą, bez wpływu na insulinę. Innymi słowy, mimo że uczestnicy ćwiczyli z tą samą intensywnością, dla grupy z cykliczną dekstryną ćwiczenia były łatwiejsze niż dla grupy z maltozą. Ta różnica prawdopodobnie wynikała z bardziej stabilnego poziomu glukozy we krwi.

2.) Czas, jaki węglowodan spędza w żołądku - ZWYCIĘZCA CLUSTER DEXTRIN®

Dla sportowców wytrzymałościowych bardzo istotne jest, jak się będą czuli po spożyciu suplementu przedtreningowego, ponieważ może to znacząco wpłynąć na ogólną wydajność. Podczas długotrwałego wysiłku, który wymaga dużej ilości kalorii, cykliczna dekstryna jest uważana za "najdelikatniejszy" dostępny węglowodan, ponieważ po prostu mniej obciąża żołądek.2 Podczas gdy maltoza jest lepsza niż glukoza i fruktoza (jeśli chodzi o czas opróżniania żołądka), obciążenie żołądka w przypadku cyklicznej dekstryny jest jeszcze niższe niż w przypadku maltozy. Ogólnie uważa się, że cykliczna dekstryna jest węglowodanem, który opuszcza żołądek najszybciej.

Proč zvolit  Cluster Dextrin

3.) Fluktuacje poziomu cukru we krwi - ZWYCIĘZCA CLUSTER DEXTRIN®

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy, ważne jest, aby miało to jak najmniejszy wpływ na nasze ciało. Wybór węglowodanów wpływa również na naszą zdolność kontrolowania fluktuacji poziomu cukru we krwi. Po spożyciu posiłku poziom cukru we krwi powinien wzrastać powoli, a idealnie nie powinno występować znaczące wahanie. Jeśli spożyjemy coś słodkiego z białym cukrem, poziom cukru we krwi szybko wzrośnie, a następnie równie szybko spadnie. Cluster Dextrin® ma niewątpliwą przewagę, ponieważ nie powoduje takich fluktuacji i dlatego działa jako niezawodne źródło stabilnego uzupełnienia energii. Nie zawiera prostych cukrów, a jedynie polisacharydy. W przeciwieństwie do tego, maltoza wywołuje przypływ energii, ale prowadzi do znaczących fluktuacji i spadków energetycznych.

4.) Problemy gastroenterologiczne - ZWYCIĘZCA CLUSTER DEXTRIN®

Badania wykazały, że maltoza i dekstroza są odpowiedzialne za znacznie więcej (nawet dwukrotnie więcej) problemów gastroenterologicznych w porównaniu do cyklicznej dekstryny.3 Faktycznie okazało się, że cykliczna dekstryna nie powoduje więcej przypadków problemów gastroenterologicznych niż sama woda. To niewątpliwa przewaga cyklicznej dekstryny. Innymi słowy, Cluster Dextrin® jest znacznie łatwiej tolerowany przez żołądek.

Maltodextrin

5.) Niska reakcja stresowa podczas aktywności fizycznej

Niezależnie od naszych życzeń, podczas powtarzającego się intensywnego obciążenia fizycznego organizm wydziela hormon stresu kortyzol. Chociaż Cluster Dextrin® nie może być bezpośrednio porównywany z maltozą, okazało się, że cykliczna dekstryna znacząco zmniejsza reakcję stresową po ćwiczeniach wytrzymałościowych w porównaniu do glukozy.4

Czy istnieje jakakolwiek wada Cluster Dextrinu? Tak. Prawdopodobnie jego cena, ponieważ sama produkcja tego węglowodanu jest kosztowniejsza niż w przypadku maltozy. Bez względu na wybór, suplement przedtreningowy należy dobierać w zależności od intensywności i czasu trwania aktywności.

Dla kogo nadaje się Cluster Dextrin? A kiedy wybrać klasyczną przedtreningówkę?

Jak już wspomniałam, Cluster Dextrin® wyróżnia się swoją długotrwałością i stabilnym poziomem energii bez fluktuacji poziomu cukru we krwi. Dlatego jest bardziej odpowiedni do sportów wytrzymałościowych i drużynowych, a także do intensywnej aktywności fizycznej przez cały dzień. Możesz również skorzystać z Lauf Energy, który oprócz cyklicznej dekstryny zawiera także cytrulinę malaninową dla poprawy krążenia, ukrwienia mięśni, ich odżywienia i bezproblemowej regeneracji. A także mieszaninę elektrolitów, które wspierają nawodnienie komórek. Klasyczną przedtreningówkę, taką jak np. LAUF Pre-workout, można zastosować podczas krótszych treningów, w siłowni lub podczas mniej intensywnej aktywności fizycznej.

 

Veronika Halusková

 

1. FURUYASHIKI, Takashi, Hidenori TANIMOTO, Yasuhiro YOKOYAMA, Yasuyuki KITAURA, Takashi KURIKI a Yoshiharu SHIMOMURA. Effects of ingesting highly branched cyclic dextrin during endurance exercise on rating of perceived exertion and blood components associated with energy metabolism. 2014.

2. SHIRAKI, Takahisa, Takashi KOMENTANI, Kayo YOSHITANI, Hiroki TAKATA a Takeo NOMURA. Evaluation of Exercise Performance with the Intake of Highly Branched Cyclic Dextrin in Athletes. 2015.

3. TAKII, Hiroshi, Takashi KOMENTANI, Takahisa NISHIMURA, Takashji KURIKI a Tohru FUSHIKI. A Sports Drink Based on Highly Branched Cyclic Dextrin Generates Few Gastrointestinal Disorders in Untrained Men during Bicycle Exercise. 2004.

4. SUZUKI, K, K SHIRAISHI, K YOSHITANI, K SUGUMA a T KOMETANI. Effect of a sports drink based on highly-branched cyclic dextrin on cytokine responses to exhaustive endurance exercise. 2014.