Jak pozbyć się nieprzyjemnego uczucia guli w gardle?

Gula w gardle to stan, w którym osoba odczuwa nieprzyjemny ucisk lub uczucie obecności obcego ciała w gardle, mimo że w rzeczywistości nic tam nie ma. To uczucie może być sporadyczne lub stałe, często nasilające się podczas połykania ślin lub w sytuacjach stresowych. Choć jest to nieprzyjemne, zazwyczaj nie jest to poważny problem zdrowotny.

Przyczyny uczucia guli w gardle

 • Czynniki psychologiczne: Stres, lęki lub napięcie są częstymi przyczynami tego uczucia. Emocjonalny stres może powodować naprężenie mięśni w gardle.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD): Refluks kwasu żołądkowego do przełyku może podrażnić gardło i wywoływać uczucie guli.

 • Problemy ze strunami głosowymi: Zapalenie lub guzki na strunach głosowych mogą prowadzić do tego specyficznego uczucia.

 • Zmiany hormonalne: Na przykład w ciąży lub w okresie menopauzy kobiety mogą doświadczać tego uczucia w gardle.

 • Zapalenie gardła: Infekcje lub długotrwałe podrażnienie mogą wywołać uczucie guli w gardle.

Naturalne leczenie "guli w gardle"

Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli problem wynika z refluksu kwasu, zmiany w diecie, stylu życia i enzymy trawienne mogą pomóc. Jeśli przyczyną jest stres psychiczny, lęk lub depresja, pomocne mogą być techniki relaksacyjne i terapia. Świetnie się sprawdza w tym przypadku szafran, u którego wykazano wpływ na redukcję stanów depresyjnych. Podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie z 2021 roku wykazało, że stosowanie szafranu przez 8 tygodni miało pozytywny wpływ na dobre samopoczucie emocjonalne. Uczestnicy otrzymujący ekstrakt z szafranu zauważali niższe objawy depresji i lepsze relacje społeczne pod koniec ósmego tygodnia. Szafran może zatem pomóc zminimalizować ryzyko rozwoju zaburzeń psychiatrycznych związanych ze stresem.1

 • Probiotyki: Dla osób cierpiących na GERD lub inne problemy trawienne, probiotyki mogą pomóc poprawić zdrowie jelitowe i równowagę, co może pozytywnie wpłynąć na problemy z gardłem.

 • Magnez: Ten minerał może pomóc rozluźnić napięcie mięśni, co może być przydatne, jeśli uczucie guli w gardle wynika z czynników stresowych lub lęku. 

Příčiny nepříjemného tlaku v krku

 • Witaminy z grupy B: Te witaminy są ważne dla układu nerwowego i mogą pomóc poprawić reakcję na stres.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3: Te zdrowe tłuszcze, obecne w oleju rybnym lub lnianym, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i wspierać ogólne zdrowie.
 • Witamina D: Niedobór witaminy D może wpływać na ogólne zdrowie i odporność, co może pośrednio wpływać na uczucie guli w gardle, zwłaszcza w przypadkach związanych z problemami autoimmunologicznymi.
 • Suplementy ziołowe: Niektóre zioła, takie jak rumianek czy melisa, są znane ze swoich właściwości łagodzących i mogą pomóc złagodzić stres i lęki.

Podsumowując, uczucie guli w gardle zazwyczaj jest nieprzyjemne, ale zazwyczaj nie jest to poważny problem zdrowotny. Niemniej jednak ważne jest, aby podchodzić do leczenia tego uczucia kompleksowo, uwzględniając ewentualne stosowanie suplementów diety.

 
 
 

Veronika Halusková 

 

1. JACKSON, Philippa A. Jackson, Joanne FORSTER, Julie KHAN, et al. Effects of Saffron Extract Supplementation on Mood, Well-Being, and Response to a Psychosocial Stressor in Healthy Adults: A Randomized, Double-Blind, Parallel Group, Clinical Trial. 2021.