7 najlepszych suplementów diety dla zdrowia oczu

Prawdopodobnie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zdrowie oczu jest dla nas oczywiście kluczowe. Z upływem lat następuje pogorszenie wzroku lub związana z wiekiem degeneracja plamki żółtej oka. Oprócz zbilansowanej diety istnieje sześć najlepszych witamin i suplementów, które znacząco przyczyniają się do zdrowia oczu.

1.) Luteina i Zeaksantyna

Luteina i zeaksantyna znajdują się w siatkówce, szczególnie w plamce, która jest obszarem odpowiedzialnym za widzenie centralne. Te substancje działają jak naturalny filtr, absorbują nadmiar szkodliwego niebieskiego światła i promieniowania ultrafioletowego, które mogą uszkodzić oczy i przyczynić się do rozwoju związanych z wiekiem chorób oczu, takich jak degeneracja plamki żółtej. Jedno badanie przeprowadzone w Japonii badało wpływ kombinacji luteiny, zeaksantyny i ekstraktu z czarnej porzeczki na zmęczenie wzrokowe. W tym randomizowanym, podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu uczestnicy byli podzieleni na grupy, które przez dwa tygodnie przyjmowały albo aktywny suplement, albo placebo. Wyniki wykazały, że suplement miał pozytywny wpływ na zmniejszenie zmęczenia wzrokowego u uczestników, którzy brali udział w wymagających wzrokowo zadaniach.1

2.) Kwasy tłuszczowe Omega-3

Te zdrowe tłuszcze, powszechnie występujące w rybach, owocach morza, oleju rybnym lub oleju z wątroby dorsza, są ważne dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki i mogą pomóc poprawić suchość oczu. Pomagają one bowiem utrzymać film łzowy na powierzchni oka, co jest ważne w zapobieganiu zespołowi suchego oka. Te kwasy zwiększają produkcję łez. DHA, jeden z głównych rodzajów kwasów tłuszczowych Omega-3, jest kluczowym składnikiem siatkówki. Jest niezbędny dla rozwoju i funkcji siatkówki, a tym samym dla utrzymania dobrego wzroku. Ponadto pomagają one zmniejszać ryzyko wystąpienia związanej z wiekiem degeneracji plamki żółtej (AMD), która jest główną przyczyną utraty wzroku u osób starszych.2,3

6-82

 

3.) Witamina C

Jako silny przeciwutleniacz witamina C pomaga chronić oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym i wspiera zdrowie naczyń w oczach, które zaopatrują siatkówkę. Zdrowe naczynia są kluczowe dla zapobiegania chorobom takim jak retinopatia cukrzycowa.

4.) Witamina E

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem i jako taki odgrywa kluczową rolę w ochronie komórek oka przed wolnymi rodnikami, które mogą uszkodzić zdrowe tkanki.

5.) Cynk

Cynk to mineralny składnik wspomagający zdrowie siatkówki i pomagający transportować witaminę A z wątroby do siatkówki w celu wytworzenia melaniny - ochronnego pigmentu w oczach.

6.) Witamina A

Poprzednik witaminy A, beta-karoten jest ważny dla utrzymania zdrowego wzroku, szczególnie w ciemności. Beta-karoten jest prekursorem witaminy A, co oznacza, że w organizmie może przekształcić się w witaminę A. Beta-karoten posiada również właściwości antyoksydacyjne, które pomagają chronić oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

 

 
7.) Astaksantyna
 
 

 

Astaksantyna jest barwnikiem należącym do karotenoidów - pigmentowanych fitochemikaliów*, które powszechnie występują w roślinach, bakteriach, algach i wielu innych organizmach żywych. Karotenoidy są jedną z najbardziej zróżnicowanych grup naturalnych pigmentów. Wykazano, że astaksantyna przyczynia się do zdrowia oczu. Poprawia przepływ krwi do siatkówki i hamuje uszkodzenia komórek w różnych częściach oka.4 Ponadto może pomagać w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, zmęczenia i bólu oczu, jaskry lub uczucia suchych i podrażnionych oczu.

Podsumowanie

Suplementy diety, które przedstawiłam, są uważane za bezpieczne, ponieważ są dosłownie wymagane przez nasze ciało. Ostrożność powinna być zachowana jedynie w przypadku witaminy A, gdzie konieczne jest skonsultowanie się w sprawie formy, która jest odpowiednia właśnie dla ciebie. Witamina A występuje w dwóch formach. Albo w formie beta-karotenu lub retinolu, i nie każda forma jest odpowiednia dla każdego.

 

Veronika Halusková

 

1. YAGI, Akihiro, Kiyoshi FUJIMOTO, Kazumi MICHIHIRO, Bevy GOH, Daniel TSI a Hajime NAGAI. The effect of lutein supplementation on visual fatigue: a psychophysiological analysis. 2009.

2. TAN, Jennifer S L, Jie Jin WANG, Victoria FLOOD a Paul MITCHELL. Dietary fatty acids and the 10-year incidence of age-related macular degeneration: the Blue Mountains Eye Study. 2009.

3. JIANG, Hong, Xin SHI, Yahui FAN, Duolao WANG, Baoyu LI, Jin ZHOU, Cheng PEI a Le MA. Dietary omega-3 polyunsaturated fatty acids and fish intake and risk of age-related macular degeneration. 2021.

4. GIANNACCARE, Giuseppe, Marco PELLEGRINI, Carlotta SENNI, Federico BERNABEI, Vincenzo SCORCIA a Arrigo Francesco GUIEPPE CICERO. Clinical Applications of Astaxanthin in the Treatment of Ocular Diseases: Emerging Insights. 2020.