Wegańskie kwasy tłuszczowe omega-3. Wodorosty morskie jako źródło kwasów tłuszczowych omega-3.

Kwasy Omega-3 są niezbędne dla naszego organizmu. Bez nich mózg, serce i oczy nie funkcjonują prawidłowo. Kwasy te są niezbędne dla zdrowia ludzkiego, jednak organizm sam nie jest w stanie ich wyprodukować. Muszą być dostarczane poprzez dietę lub suplementy.

W zachodniej populacji kwasy tłuszczowe omega-3 przegrywają!

Zachodnia populacja spożywa dużą ilość przetworzonych olejów roślinnych. Technologia przetwarzania tych olejów istnieje zaledwie 100 lat, co nie pozostawiło ludziom czasu na genetyczne dostosowanie się do wysokich ilości kwasów tłuszczowych omega-6. Ilość kwasów tłuszczowych omega-6 w diecie jest wielokrotnie wyższa, co wiąże się z ryzykiem chorób serca. Jest to spowodowane właściwościami prozapalnymi, jakie posiadają kwasy tłuszczowe omega-6. W przeciwieństwie do tego, spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 korzystnie wpływa na zdrowie, co jednoznacznie potwierdzają liczne badania, w których wykazano ich pozytywny wpływ nie tylko na mózg, ale także na cały układ krążenia.1, 2, 3

 

nedostatek omega3 zpusobuje_infografika_pl

Kwas dokozaheksaenowy (DHA)

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to kwas tłuszczowy omega-3, który jest niezbędny dla zdrowia mózgu. Jest głównym składnikiem mózgu i siatkówki oka. Pełni istotną rolę w funkcjach poznawczych oraz zdrowiu oczu. Poziomy DHA są niższe u osób z demencją i chorobą Alzheimera. Istotne kwasy tłuszczowe to te, które organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, ale sam nie jest w stanie ich wytworzyć. Dlatego muszą być dostarczane poprzez dietę lub suplementy diety. Spośród wszystkich istotnych kwasów tłuszczowych, kwasy omega 3 występują w największej ilości w mózgu. Są to kwasy tłuszczowe, które stanowią budulec błon komórek mózgowych i nerwowych. W przypadku braku tych kwasów tłuszczowych mózg wykorzysta wszystkie dostępne tłuszcze, co nie jest optymalnym rozwiązaniem.

DHA jest niewątpliwie najważniejszym kwasem tłuszczowym dla mózgu, ponieważ stanowi 97% kwasów tłuszczowych omega-3 w mózgu. Jest głównym składnikiem strukturalnym kory mózgowej, części mózgu odpowiedzialnej za pamięć, język, kreatywność, emocje i uwagę.

Odgrywa również rolę w komunikacji międzykomórkowej mózgu, wspierając optymalny poziom najważniejszych neuroprzekaźników, w tym dopaminy, serotoniny, GABA, noradrenaliny i acetylocholiny.4 Poprawia również funkcję receptorów neuroprzekaźników, umożliwiając mózgowi lepsze wykorzystanie tych substancji chemicznych.

 
 
 
 

co ma na starost DHA_infografika_pl

 

Kwas eikozapentaenowy (EPA)

EPA to kolejny kwas tłuszczowy omega-3, który posiada właściwości przeciwzapalne. Może pomóc w redukcji stanów zapalnych w organizmie, co może prowadzić do ogólnego poprawienia zdrowia. EPA również wspomaga ochronę komórek przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Dlatego omega-3 w formie wegańskiej stanowi dobrą alternatywę dla wegan oraz osób uczulonych na ryby i owoce morza.

Kwas alfa-linolenowy (ALA)

Kwas alfa-linolenowy (ALA) można uzyskać na przykład z nasion chia. Niemniej jednak przemiana w EPA i DHA jest bardzo skomplikowana, a z tej przemiany powstaje tylko minimalna ilość EPA i DHA, maksymalnie w JEDNOSTKACH procent. Z tego powodu suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 za pomocą nasion jest bardzo mało efektywna.

Kto potrzebuje zwiększonej ilości kwasów tłuszczowych omega-3?

 • dzieci w celu właściwego rozwoju
 • kobiety w ciąży
 • weganie i wegetarianie
 • osoby z osłabionym układem odpornościowym
 • osoby starsze
 • osoby cierpiące na choroby serca
 • osoby z podwyższonym ryzykiem przewlekłych chorób zapalnych

Algi morskie jako źródło omega-3

Istnieje wiele błędnych przekonań dotyczących pochodzenia omega-3. Większość ludzi kojarzy ryby z omega-3, ale w rzeczywistości kwasy omega-3 pochodzą z alg, które są podstawowym źródłem pożywienia dla ryb wytwarzających kwasy tłuszczowe omega-3. Ponieważ algi są znacznie niżej w łańcuchu pokarmowym niż ryby, są bardziej efektywnym i zrównoważonym źródłem omega-3, które nie szkodzi organizmom morskim. Omega-3 z alg są również czystsze, ponieważ rosną w niezanieczyszczonym środowisku, bez ciężkich metali i zanieczyszczeń obecnych w rybach.

(Polština) Vznik oleje

Alga morska to roślina rosnąca w słonej wodzie. Algi są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, w tym DHA i EPA. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w algach morskich są podobne do tych, które występują w tłuszczu rybnym, co stanowi dużą korzyść dla wegan. Dzięki naturalnie występującym fosfolipidom te kwasy tłuszczowe są dobrze przyswajalne, co czyni je najlepszą alternatywą dla tych, którzy spożywają wyłącznie roślinną dietę lub z jakiegoś powodu nie mogą spożywać ryb (alergie). Ponadto algi morskie to zrównoważone źródło kwasów tłuszczowych omega-3, co czyni je wyborem przyjaznym dla środowiska. 

(Polština)-24-2

Nawet ryby pozyskują kwasy DHA i EPA poprzez spożywanie alg, ponieważ same nie są w stanie ich produkować, a stąd następnie my pobieramy je z ryb. Jeśli masz obawy co do tego, czy wegańskie omega-3 mogą je rzeczywiście zastąpić, mogę cię uspokoić. W roku 2008 potwierdzono, że są żywieniowo równie wartościowe jak łosoś.5

Dodatkowo, u alg potwierdzono neuroprotekcyjne właściwości, co sprawia, że są skuteczną prewencją przed chorobami neurodegeneracyjnymi.6

Algi morskie są również zrównoważonym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. W przeciwieństwie do innych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak tłuszcz rybny, algi morskie nie wyczerpują zasobów oceanu. Zbiór alg morskich faktycznie pomaga oczyścić wodę i chronić środowisko.

Należy zauważyć, że algi morskie nie są nośnikiem tylko kwasów tłuszczowych omega-3, ale także chlorofilu. Substancji, która nadaje im często fascynujący kolor. Chlorofil jest również wartościowy dla organizmu ludzkiego, ponieważ wspiera wątrobę w detoksykacji, ma właściwości przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran.

(Polština) Vegan omega

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie wegańskie suplementy omega-3 są takie same, i niezależnie od tego, czy preferujesz omega-3 pochodzące z ryb, skorupiaków czy alg morskich, powinieneś mieć pewność, że produkt został przetestowany pod kątem metali ciężkich lub skąd pochodzi.

Zalety omega-3 z alg morskich

 • Zrównoważone źródło omega-3.
 • Odpowiednie dla wegan.
 • Źródło omega-3 dla osób uczulonych na ryby i owoce morza.
 • Omega-3 ekstrahowane z alg są między innymi bogate w chlorofil.

(Polština) (2)

BrainMax Vegan Omega 3

BrainMax Vegan Omega pochodzi z wodorostów algae i jest uprawiany w zamkniętym ekosystemie, co zapewnia, że nie zawiera metali ciężkich ani toksyn. Dzięki temu produkt ten jest absolutnie najwyższej jakości w dziedzinie zdrowia i nadaje się dla dzieci, kobiet w ciąży i wegan, czyli osób, które zwykle mają duże niedobory kwasów omega-3. Jedna łyżka stołowa zawiera 3 g omega-3, a przed utlenianiem olej jest chroniony organiczną oliwą z oliwek bogatą w polifenole. Dzięki temu nie pojawią się problemy z zapachem ryby czy trudnościami trawiennymi, jak to bywa w przypadku niskiej jakości produktów.

(Polština) (3)

 • Bez zanieczyszczeń, metali ciężkich i toksyn.
 • Zrównoważone źródło kwasów tłuszczowych omega-3.
 • Doskonały smak i zapach.
 • 100% WEGAN - odpowiednie również dla wegan i osób uczulonych na ryby lub owoce morza.
 • Niski poziom utleniania - 2,0.
 • Z polifenolami z BIO oliwy z oliwek Picual dla lepszej przyswajalności i zapobiegania utlenianiu.
 • Z ekstraktem z rozmarynu i tokoferolami dla zachowania świeżości oleju.
 • Zawiera witaminę D i opatentowaną formę witaminy K2 jako MK7 all-trans K2VITAL®DELTA.

Dodatkowo dodaliśmy ekstrakt z rozmarynu, który zawiera antyoksydanty, takie jak kwas karnozowy i kwas rozmarynowy. Ich rola polega na ochronie oleju przed utlenianiem, czyli procesem, w którym tłuszcze w oleju rozkładają się w wyniku działania tlenu, światła i temperatury. W jednej porcji otrzymujesz mega dawkę prawie 3 gramów DHA i EPA. W przeciwieństwie do innych produktów, nie musisz się obawiać metali ciężkich i innych toksyn, ponieważ firma VIVO Omega hoduje algi morskie w zamkniętym, bardzo czystym ekosystemie.

 
 
 

 

Veronika Halusková 

 

 

 

1. BUCHER, Heiner C, Peter HENGSTLER, Christian SCHINDLER a Gabriela MEIER. N-3 polyunsaturated fatty acids in coronary heart disease: a meta-analysis of randomized controlled trials. 2002.

2. Omega-3 fatty acids and cardiovascular disease: effects on risk factors, molecular pathways, and clinical events, Dariush MozaffarianJason H Y Wu 

3. Omega-3 Fatty Acids and Cardiovascular Disease: Are There Benefits? Kate J. Bowen, BS, William S. Harris, PhD, and Penny M. Kris-Etherton, PhD, RD

4. TANAKA, Kazuhiro, Akhlaq A. FAROOQUI, Nikhat J. SIDDIQI, Abdullah S. ALHOMIDA a Wei-Yi ONG. Effects of Docosahexaenoic Acid on Neurotransmission. 2012.

5. ARTERBURN, Linda M, Harry A OKEN, Eileen BAILEY HALL, Jacqueline HAMERSLEY, Connye N KURATKO a James P HOFFMAN. Algal-oil capsules and cooked salmon: nutritionally equivalent sources of docosahexaenoic acid. 2008.

6. BABICH, Olga, Stanislav SUKHIKH, Viktoria LARINA, et al. Algae: Study of Edible and Biologically Active Fractions, Their Properties and Applications. 2022.