Performance Greens - skuteczna detoksykacja organizmu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego owoce i warzywa często świecą kolorami? Są to pigmenty, które służą nie tylko na pokaz, ale głównie jako mechanizmy obronne roślin. W ostatnich latach na pierwszy plan wysunęła się zielona żywność i inne superżywności, ponieważ mają etykietę skutecznej żywności detoksykacyjnej. Ale które to są? Co oznacza detoksykacja i dlaczego jest tak ważna? O tym powiemy Ci w dzisiejszym artykule, w którym zajrzymy pod maskę zielonej żywności i superżywności, które mogą wspierać zarówno detoksykację organizmu, jak i ogólną witalność.

Skąd biorą się toksyny?

Toksyny są wszędzie wokół nas. Od zanieczyszczonego powietrza pełnego spalin, którym oddychamy, przez złą jakość naszej diety, po toksyny, które wchłania nasza skóra.

nejcastejsi_projevy_toxinu_v_tele_infografika_brainmarket_pl

Dziś mamy do wyboru niezliczoną ilość zdrowej żywności, która idzie w parze z tysiącami lat mądrości kultur Wschodu i najnowszymi odkryciami nauki. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa tzw. zielona żywność. Są to rośliny i algi, które dzięki bogatemu profilowi odżywczemu i różnorodności składników aktywnych mogą skutecznie odtruwać organizm. Korzysta na tym nie tylko nasza wątroba, ale i cały organizm, który z pomocą tych pokarmów może pozbyć się toksycznych substancji. A dziś nie ma wątpliwości, że jesteśmy narażeni na te toksyczne substancje każdego dnia.

nejcastejsi_zdroje_toxinuu_infografika_brainmarket_pl

Do najczęstszych źródeł toksyn należą:

 • spożywanie żywności przetworzonej przemysłowo niskiej jakości (półproduktów), która jest ciężkostrawna
 • zanieczyszczone powietrze
 • zła jakość wody
 • tworzywa sztuczne
 • pasożyty lub pleśnie

Wszystko to tworzy skupisko toksyn, które gromadzą się w naszym organizmie, który traci wtedy zdolność do "samoleczenia". O detoksykacji słyszymy najwięcej wraz z nadejściem wiosny i postami. Możemy jednak wspierać organizm przez cały rok, właśnie za pomocą zielonej żywności. 

Magia zielonej żywności

Obecnie nie cierpimy na globalny niedobór żywności, ale często jest odwrotnie. Często narażamy nasze zdrowie przejadając się i stosując ubogie w składniki odżywcze diety, mimo że mamy o wiele większe możliwości, zarówno w zakresie wyboru konkretnych potraw, jak i całego menu, niż kiedykolwiek wcześniej. Zielona żywność wysuwa się na pierwszy plan przede wszystkim dlatego, że oprócz właściwości detoksykacyjnych jest bogatym źródłem mikroelementów, takich jak żelazo, potas itp.

proc_zaradit_zelene_potraviny_infografika_brainmarket_pl

Ale nie myśl o zielonej żywności jako o warzywach z nutą zieleni. Są to pokarmy, które znajdują się w zasadzie na granicy między żywnością a suplementami diety. Kilka z tych pokarmów zawiera między innymi ważną substancję chlorofil. Oprócz tego, że zawierają mikroelementy, pomagają oczyścić organizm, wspierają odbudowę mikrobiomu i ogólną harmonizację przewodu pokarmowego. Natura naprawdę umieściła w zielonej żywności tylko to, co najlepsze, a my mamy możliwość skorzystania z niej dla naszego zdrowia.

Detoksykacja i jak poznasz, kiedy jest czas na detoks?

To, co powinno nas interesować w temacie detoksykacji, to przede wszystkim usuwanie z naszego organizmu toksyn, na które jesteśmy narażeni na co dzień. Taki jest właśnie cel detoksykacji. O procesie detoksykacji często mówi się w kontekście postów, które zazwyczaj dotyczą okresu wiosennego. Co jednak z pozostałą częścią roku? Nasze ciała są narażone na działanie toksyn każdego dnia, dlatego powinniśmy zastanowić się, jak możemy wspierać cały ten proces detoksykacji i pomóc naszemu organizmowi.

Niektóre z najczęstszych objawów nagromadzonych toksyn w organizmie to zmęczenie do wyczerpania, gazy, problemy trawienne, problemy skórne, trądzik, bóle mięśni czy wahania nastroju i drażliwość.

detoxikace_nekonci_jen_jatry_Infografika_Instagram_BrainMarket_pl

Głównym organem, który pełni rolę detoksykacji organizmu jest wątroba. Zapewniaja ona rozkład i przemianę substancji, dzięki czemu zyskujemy energię, a jednocześnie usuwa toksyny z krwiobiegu. Komórki wątroby zwane hepatocytami filtrują krew i dzielą, które substancje zostaną przetworzone, które zmagazynowane, które wydalone, a które pozostaną dalej we krwi. Jednak wątroba to jeszcze daleko nie koniec. Zdrowie wątroby wiąże się również ze zdrowiem nerek, które biorą udział w odprowadzaniu toksyn z organizmu. Rolę w detoksykacji odgrywa także m.in. cały układ moczowy, jelita, skóra i układ limfatyczny.

Aby wspomóc organizm, musimy skupić się nie tylko na tym, co jemy, ale także na odpowiednim spożyciu wody i, co równie ważne, jej jakości. Idealnym rozwiązaniem jest filtrowanie wody za pomocą filtrów wodnych. Dzięki temu eliminujemy obciążenie wątroby i nerek.

Chlorofil - więcej niż tylko barwnik roślinny

Jeśli mielibyśmy wyróżnić jedną z substancji znajdujących się w zielonej żywności, byłby to z pewnością chlorofil. Chlorofil to pigment występujący w roślinach, który nadaje im typowy zielony kolor i jest jednym z najważniejszych składników roślin. Dzięki niemu rośliny mogą absorbować światło ze słońca i przekształcać je w energię. To sprawia, że chlorofil jest jedną z najważniejszych cząsteczek w roślinie.

chlorofyl INFOGRAFIKA BRAINMARKET pl

 • Wspiera produkcję czerwonych krwinek.
 • Pomaga przy anemii.
 • Pomaga w detoksykacji i pomaga usunąć metale ciężkie z organizmu.
 • Posiada właściwości antyoksydacyjne.
 • Chroni wątrobę i wspiera ją w procesach detoksykacji.
 • Zwiększa produkcję białych krwinek.
 • Zwiększa produkcję energii.

Ponieważ chlorofil jest silnym przeciwutleniaczem, stwierdzono, że spożywanie chlorofilu może pomóc w problemach z trądzikiem lub powiększonymi porami, które mają tendencję do zapalenia.

Dlaczego zielona żywność?

 • Naturalna energetyzacja i witalizacja organizmu.
 • Przeciwdziałają zakwaszeniu organizmu, ponieważ mają zasadowe pH.
 • Wzmacniają odporność.
 • Odbudowa mikrobiomu.

1.) Alfalfa

Jednym z zielonych superfoods jest Alfalfa (Medicago sativa) lub można ją również poznać pod polską nazwą Lucerna siewna, która w przeszłości była głównie wykorzystywana jako pasza dla zwierząt gospodarskich ze względu na swoje wartości odżywcze. Lucerna należy do rodziny roślin strączkowych, ale botanicznie jest również ziołem. Oprócz zastosowania jako pasza, ma długą historię jako produkt leczniczy. Alfalfa jest najczęściej spożywana w postaci kiełków. Już w starożytnych Chinach wierzono, że kiełkujące pokarmy takie jak Alfalfa czy Mungo mogą przywrócić witalność, młodość i mężczyznom potencję.

Lucerna jest bogata w witaminę K, C, miedź, mangan i foliany. Wśród największych korzyści płynących z jedzenia Lucerny jest jej pozytywny wpływ na trawienie. Pomaga w wielu problemach z układem pokarmowym, ponieważ wspomaga trawienie i może nawet pomóc w takich problemach jak wrzody żołądka. Alfalfa ma te właściwości dzięki temu, że zawiera enzymy, które rozkładają białka, tłuszcze i skrobię.

Oprócz korzystnego wpływu na nasze trawienie, minimalizuje wzdęcia, brak apetytu i ogólnie pozytywnie wpływa na nasze trawienie. Lucerna jest również dobra na nadkwasotę, która może objawiać się alergiami, bólami głowy czy problemami skórnymi.

2.) Moringa 

Moringa olejodajna jest drzewem pochodzącym z Indii, chociaż obecnie uprawiana Moringa ma najwyższy współczynnik białka ze wszystkich dotychczas przebadanych roślin, jej liście zawierają około 40% białka. Zawiera 3g białka w jednej łyżce stołowej, dzięki czemu z łatwością możesz zwiększyć zawartość białka w swojej diecie.

Liście Moringi mają właściwości antyseptyczne i zwalczają niektóre infekcje bakteryjne. Są nawet korzystne w leczeniu ran, takich jak siniaki, drobne skaleczenia i oparzenia, ponieważ skracają czas krzepnięcia. Poza tym moringa jest używana od tysięcy lat do leczenia zaburzeń trawienia. Można ją mieszać z sokiem i pomaga w chorobach biegunkowych. Zawarty w niej błonnik pomaga oczyścić jelita i łagodzi podrażniony żołądek. Ze względu na wysoką zawartość żelaza jest zalecana przy anemii i może wspomagać produkcję energii.

4.) Chlorella

Chlorella to alga bardzo podobna do spiruliny. W sprzyjających warunkach bardzo szybko rozmnaża się w ciepłych płytkich wodach z wystarczającą ilością światła słonecznego, a po dokładnych badaniach mówi się nawet o chlorelli jako o pożywieniu przyszłości. 

 • 16 witamin i 8 minerałów (plus ważne pierwiastki śladowe i minerały).
 • 19 aminokwasów (w tym 9 niezbędnych).
 • Najwyższe stężenie kwasu nukleinowego.
 • Najbogatsze znane źródło chlorofilu.
 • Wysoce strawne, kompletne białko.
 • Niezbędne kwasy tłuszczowe - omega-3 i omega-6.
 • Inne enzymy, polisacharydy i sterole.
 • Beta karoten.

zdravotni-tvrzeni-chlorella-infografika-brainmarket-pl

Z pewnością warto zauważyć, że chlorella posiada znaczną ilość aminokwasów. Być może dlatego już kilkadziesiąt lat temu była ona pierwotnie przeznaczona jako pożywienie. Po II wojnie światowej pojawiły się obawy, że rolnictwo może nie wystarczyć do produkcji żywności rosnącej liczbie ludności. Dotyczyło to również bogatszych krajów europejskich. Jednak koszt uprawy chlorelli był znacznie wyższy niż pierwotnie sądzono i z tego powodu obecnie znajduje się ona na rynku jedynie jako odżywczy suplement diety.

5.) Młoda pszenica 

Pszenica nie musi oznaczać tylko glutenu. Należy zaznaczyć, że młoda pszenica nie zawiera glutenu. Młoda pszenica to kiełki bogate w chlorofil, witaminy i minerały. Niektóre z tych minerałów to magnez, potas, wapń oraz witaminy B i K. Ponieważ ma zasadowe pH, doskonale nadaje się do kuracji detoksykujących.

Młoda pszenica jest potężnym źródłem wielu ważnych składników odżywczych, bez których nasz organizm nie może się obejść. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest używana do tonizowania śledziony i wspomagania trawienia, dlatego też młoda pszenica była używana do leczenia dolegliwości żołądkowych. Młoda pszenica nie zawiera glutenu, co jest świetną wiadomością dla osób unikających glutenu z jakiegokolwiek powodu lub dla osób cierpiących na celiakię.

A co inne superżywności?

Być może myślisz, że z pewnością istnieją inne produkty spożywcze, które można zaliczyć do superżywności. Owszem, są i choć mają nieco inne właściwości, to są nie mniej ważne i przynoszą naprawdę wiele korzyści dla naszego organizmu. 

Baobab

"Drzewo życia" to także nazwa Baobabu (Adansonia). To majestatyczne drzewo, które pochodzi z Afryki, można obecnie znaleźć w Australii, Indiach i na Madagaskarze. Baobaby znane są z tego, że mogą żyć nawet do 3000 lat. Owoce baobabu mają jasnobrązową skorupkę i owalny kształt. W środku znajduje się pyszny miąższ, który ma cytrusowy smak. Rdzenne plemiona potrafią wykorzystać każdą część drzewa, a potrawy z baobabu są częścią ich codziennej diety.

Wartość odżywcza Baobabu jest zdumiewająca. Owoc jest mieszanką witamin (zwłaszcza wysoka zawartość witaminy C) i minerałów, zwłaszcza potasu (6 razy więcej niż np. w bananie), wapnia i magnezu. Ponadto miąższ jest bogaty w błonnik prebiotyczny.

Spirulina

Spirulina to kolejna alga, która zasługuje na naszą uwagę. Jest to niebiesko-zielona alga słodkowodna, która wyglądem przypomina spiralę. Stąd też nazwa Spirulina. Spirulina jest uważana za fotosyntetyzujący gatunek algi i ma około 3,5 miliarda lat. Uważa się również, że tego typu organizmy były odpowiedzialne za uwalnianie tlenu do atmosfery w początkach istnienia Ziemi. Czyż nie brzmi to niesamowicie! Spirulina pochodzi ze słodkowodnych jezior, stawów i strumieni, a gdy jest odpowiednio zbierana, jest jednym z pokarmów, które zawierają najwięcej składników odżywczych na świecie. I z tego powodu była używana jako ważne źródło pożywienia wśród Azteków.

Ponadto jest to jeden z pokarmów, który zawiera największą ilość białka z królestwa roślin. Zawiera 18 z 22 aminokwasów, których potrzebuje nasz organizm. Ponadto jest bogata w witaminy C, A, E, K i fosfor, który jest niezbędny do mineralizacji zębów. Kolejnym z minerałów występujących w Spirulinie jest żelazo, które jest niezbędnym składnikiem hemoglobiny (barwnika krwi) i transportuje tlen. Osoby z anemią lub kobiety powinny włączyć żelazo do swojej diety, ponieważ w przypadku niedoboru żelaza mogą wystąpić ciężkie i bolesne miesiączki.

spirulina_pavouk_pl

Najważniejszą substancją występującą w Spirulinie jest fikocyjanina, która występuje tylko w tej aldze. Jest to niebieski pigment i obiecujący antyoksydant. Jej nazwa pochodzi od greckiego słowa "phyco", oznaczającego algę, oraz słowa "cyanine", które pochodzi od niebieskiego koloru. Substancja, która służy do eliminacji metali ciężkich z organizmu.

Ashwagandha

Ashwagandhy nie trzeba długo przedstawiać. Jest niemal synonimem witalności, energii i optymalizacji hormonalnej. Zaliczana jest do ziół o właściwościach odmładzających. Według Ajurwedy nasze ciała składają się z tego, co jemy. Oznacza to, że przyjmowane przez nas składniki odżywcze są przekształcane w energię, a następnie w informacje, które tworzą komórki, tkanki i narządy.

Ashwagandha_infografika_brainpedia_pl

Ashwagandha (Withania somnifera, Witania ospała), znana również jako "indyjski żeń-szeń" lub "zimowa wiśnia", jest prawdopodobnie najbardziej badaną rośliną adaptogenną w historii i jest stosowana w medycynie ajurwedyjskiej od ponad 2500 lat. Jest to wytrzymała roślina, która może przetrwać zarówno wysokie, jak i niskie temperatury (40 do 10°C) i rośnie na wysokości 1500 m.

Jest to najczęściej stosowane zioło z kilku powodów. Podobnie jak inne zioła adaptogenne, pomaga organizmowi utrzymać homeostazę (czyli utrzymanie środowiska wewnętrznego w równowadze) nawet w chwilach silnego stresu fizycznego i emocjonalnego. Pomaga również w stanach lękowych i wspiera układ odpornościowy. To potężne zioło wykazało niesamowite rezultaty w obniżaniu poziomu kortyzolu i równoważeniu hormonów tarczycy. W Indiach używa się go do wzmocnienia układu odpornościowego po chorobie. 

Matcha

Matcha to nie tylko zielona herbata. Napój, który od wieków podawany jest dla zadowolenia najwyższej kasty Japonii, samurajów i sędziów, ugruntował swoje miejsce w społeczeństwie. Historia zielonej herbaty w Chinach sięga VIII wieku, a metoda wytwarzania sproszkowanej herbaty z suszonych liści herbacianych stała się popularna w XII wieku. Wtedy to Matcha została odkryta przez buddyjskiego mnicha Myoan Eisai i przywieziona do Japonii.

Wybierane są tylko najsilniejsze i najzdrowsze liście. Około 20-30 dni przed zbiorem, krzewy herbaciane są starannie przykrywane, aby uniknąć bezpośredniego światła słonecznego. Ten krok zapewni wzrost zawartości chlorofilu i aminokwasów. Po zebraniu liści herbaty, są one następnie mielone na drobny proszek - Matcha. Zawiera on składniki odżywcze z całego liścia herbaty, co ma wpływ na zwiększenie zawartości kofeiny i przeciwutleniaczy. 

Jak już wspomniałem, herbata matcha jest pełna antyoksydantów, a nawet zawiera dziesięć razy większą ilość antyoksydantów niż zielona herbata. Matcha jest zwycięzcą wszystkich superżywności, ponieważ ma najwyższą ocenę przeciwutleniaczy ze wszystkich dostępnych pokarmów.

Test ORAC (Oxygen Radical Absorption Capacity) wykazał, że matcha ma aż 1384 jednostek na gram. To 125 razy wyższy poziom antyoksydantów niż w przypadku szpinaku. Matcha ma również ogromne ilości EGCG (galusan epigallokatechiny), co jest świetną wiadomością dla tych, którzy szukają sposobu na zmniejszenie stanu zapalnego, zwalczanie wolnych rodników i zapobieganie całej masie chorób przewlekłych. Najwyższa jakość to tzw. ceremonialna matcha, której ludzie używają również w ceremoniach herbacianych.

Kurkuma

Kolejnym ze skarbów superżywności jest niewątpliwie kurkuma. Jednym z powodów korzyści kurkumy dla naszego zdrowia jest jej bogaty żółty kolor. To właśnie te żółte pigmenty są określane jako kurkuminoidy. Korzeń jest również pełen olejków eterycznych znanych jako turmerony. Kurkuminoidy i turmerony razem w organizmie pomagają w krążeniu krwi i chronią mózg i wątrobę. Kurkuma działa najlepiej w połączeniu z czarnym pieprzem, ponieważ pieprz zawiera piperynę, która pomaga zwiększyć biodostępność kurkumy.1 

Mięta

Kto by nie znał tego zioła o charakterystycznym miętowym aromacie. Nawet laik może śmiało rozpoznać jej aksamitne ciemnozielone liście, a gdybyś miał się wahać, świeży miętowy zapach upewni Cię zaraz po powąchaniu zerwanego listka. Mięta jest czymś więcej niż tylko surowcem do produkcji słynnego Mojito. Mięta pochodzi z rodziny jasnotowatych i jest bogata w olejki eteryczne.

performance greens slozeni infografika brainmarket pl

Performance Greens 

Wszystkie te zielone pokarmy zawarte są w Performance Greens. Performance Greens to kompleksowa mieszanka zielonych roślin wspierająca odporność, energię, lepsze trawienie, pracę serca i wątroby, wspomagająca hematopoezę oraz służąca ogólnej detoksykacji organizmu. Dzięki temu przypadnie do gustu zarówno sportowcom, jak i osobom, które chcą złagodzić wpływ stylu życia na organizm. Połączenie zielonej żywności i superżywności jest kluczem do skutecznej detoksykacji i wsparcia mikrobiomu. Dodatkowo mieszanka wzbogacona jest o sól karlsbadzką i ekstrakty z wodorostów, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych elektrolitów.

prebiotic complex_pavouk_pl

Jeśli chciałbyś spróbować pełnego spektrum zielonej żywności, ale obawiasz się o jej smak, Performance Greens jest właściwym wyborem, ponieważ zawarta w nim stewia sprawia, że smakuje słodko, a mięta działa orzeźwiająco. Dzięki temu Performance Greens jest doskonałym wyborem dla osób, które dopiero poznają zieloną żywność. Ta wyjątkowa mieszanka jest odpowiednia dla osób, które cierpią na brak witalności i energii, chcą wspierać procesy detoksykacji organizmu, wzmacniać mikrobiom jelitowy i neutralizować pH w żołądku. Dodatkowo składniki są w jakości BIO i zapewnione jest ich organiczne pochodzenie.

Zalecamy przyjmowanie Performance Greens na pusty żołądek, najlepiej z witaminą C, aby wspomóc wchłanianie składników odżywczych.

 

Veronika Halusková