Dlaczego warto kupować żywność ekologiczną?

Rynek żywności ekologicznej w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Za czasów naszych prababć wszystkie produkty były w jakości BIO. Niestety dziś nie jest to już takie oczywiste. Za wysokiej jakości produkty nie tylko płacimy więcej, ale także nie są one dostępne w nieograniczonych ilościach. Poza tym dostęp do wysokiej jakości żywności nie jest taki, jak często byśmy sobie wyobrażali. Ale dlaczego? Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jaka jest różnica między produktami ekologicznymi a tymi, które znajdujecie na półkach supermarketów? Czym tak naprawdę są produkty BIO? Jakie standardy muszą spełniać i jak należy je wybierać? Co może ułatwić nam orientację na rynku spożywczym?

Rolnictwo ekologiczne

Idea produktów ekologicznych jest bardzo prosta. To w zasadzie powrót do pierwotnej produkcji żywności. I dotyczy to nie tylko roślin, ale także różnicy w hodowli zwierząt, produkcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Prawdziwi ekologiczni rolnicy nie dbają tylko o własny zysk, ale zależy im na tym, aby po ich uprawach pozostał jak najmniejszy ślad. Chodzi przede wszystkim o to, że rolnictwo w ciągu ostatnich dziesięcioleci przeszło dość duże zmiany, głównie w celu osiągnięcia jak największych zysków. Uprawy muszą być jak najszybsze, dlatego wielu rolników często zbiera plony przedwcześnie, a plony nie mają naturalnej szansy dojrzeć i konieczna staje się "pomoc" chemiczna.

Ciekawe jest to, że z biegiem czasu nauczyliśmy się "czytać" etykiety na kupowanych przez nas produktach spożywczych. Zwracamy uwagę na ilość dodanych substancji, E dodatków i chcemy kupować wysokiej jakości żywność. Niemniej jednak często jest odwrotnie w przypadku produktów, takich jak mięso czy owoce i warzywa. Tymczasem są one bardzo często bombardowane chemią.

Organiczne uprawy, uważane za produkty BIO, muszą być prowadzone bez użycia jakichkolwiek GMO, pestycydów, syntetycznych herbicydów ani nawozów. Nic dziwnego, że takie rolnictwo wymaga większego wysiłku i jest bardziej kosztowne, co musi się oczywiście odzwierciedlać w cenie końcowego produktu.

 
 

vyhody_konzumace_bio_potravin_infografika_brainmarket_pl

Jeśli mówimy o żywności ekologicznej, mamy na myśli produkty, które spełniają normy dotyczące uprawy, przetwarzania, przechowywania i sprzedaży. Wszystko to oczywiście odzwierciedla się na końcowych produktach. Normy różnią się na arenie międzynarodowej, ale w ramach UE producenci ekologiczni muszą przestrzegać norm określonych w przepisach dotyczących rolnictwa ekologicznego UE. Jeśli chodzi o produkcję końcowego produktu, ten oznaczony jako BIO nie może zawierać żadnych dodatkowych substancji (E dodatki) ani syntetycznych aromatów.

Żywność a ilość pestycydów

Jedną z głównych wad konwencjonalnej żywności jest obecność pestycydów. Aby zapobiec szkodnikom zagrażającym plodom, konieczne jest stosowanie pestycydów. Chociaż dobrze radzą sobie z kontrolą niektórych szkodników na plonach, są one również składnikami silnych chemikaliów, takich jak związki organofosforowe. Są to nienaturalne związki mineralne, a ponad 80% tych substancji w naszym ciele pochodzi z spożywania żywności zawierającej pestycydy. Związki organofosforowe wiążą się z różnymi problemami zdrowotnymi. Niestety, faktem jest również to, że pestycydy z owoców nie zostaną usunięte poprzez zwykłe płukanie, ponieważ są one odporne na wodę.

Główne filary produkcji ekologicznej żywności roślinnej i zwierzęcej

  • Ograniczone stosowanie tylko naturalnych pestycydów.
  • Nie zawiera żadnych składników genetycznie modyfikowanych.
  • Nie zawiera antybiotyków.
  • Nie stosuje się stymulantów wzrostu (hormonów).
  • Nie zawiera barwników ani konserwantów.
  • Bydło jest hodowane na wolności.
  • Stosuje się tylko naturalne nawozy.

Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne (BIO)?

1.) Ostateczny produkt nie zawiera potencjalnie szkodliwych dodatków

Metody uprawy i przetwarzania żywności ekologicznej, takiej jak owoce, warzywa, zboża, mięso i produkty mleczne, przypominają początki rolnictwa w produkcji żywności. W takim rolnictwie nie stosuje się chemikaliów, antybiotyków ani nie produkuje się żywności zmodyfikowanej genetycznie. Istnieją surowe wytyczne, które rolnicy i producenci muszą przestrzegać, aby ich żywność mogła być legalnie oznaczana jako organiczna. Konkretnie oznacza to, że nie mogą zawierać żadnych sztucznych dodatków do żywności, takich jak sztuczne barwniki, aromaty, słodziki ani substancje konserwujące.

2.) Nie stosuje się chemikaliów podczas produkcji

Prawdopodobnie wiemy, że jakakolwiek przemysłowo przetworzona żywność nie jest korzystna dla nas na dłuższą metę. Jednak produkty BIO idą o krok dalej. Ekologiczne rolnictwo polega na sposobie gospodarowania, który zwraca uwagę na naturę poprzez brak stosowania chemikaliów, takich jak sztuczne nawozy, które mogłyby trwale uszkodzić glebę. Jeśli chodzi o samą uprawę, organiczne produkty są uprawiane na ziemi, która przez 3 lata przed zbiorami nie zawiera żadnych zabronionych substancji. Jest to niezwykle ważny punkt, ponieważ konwencjonalne rolnictwo niszczy próchnicę, która tworzyła się przez wiele lat. Gleba staje się mniej wartościowa, a różne mikroorganizmy wymierają.

 
 
 

vyhody_produkce_bio_potravin_infografika_brainmarket_pl

3.) Odpowiednie warunki dla zwierząt

Jeśli chodzi o hodowlę zwierząt, są one trzymane w warunkach odpowiadających ich naturalnemu środowisku. Są hodowane na wolności, na pastwiskach i nie są stosowane antybiotyki. Niemniej jednak, dla zwierząt istotną korzyścią są wyższe standardy ich hodowli. Po prostu zwierzęta hodowane na mięso, jaja lub mleko muszą być trzymane w warunkach dostosowanych do ich naturalnego środowiska, czyli zdolności do samodzielnego wypasu. Ponadto są karmione ekologicznym paszą.

4.) Uprawy roślin nie zagrażają różnorodności biologicznej środowiska

Bioróżnorodność, czyli biologiczne zróżnicowanie natury, jest istotnym elementem ekosystemu. W czasach, gdy najczęściej widzimy pola rzepaku, bioróżnorodność jest zagrożona. Dotyczy to nie tylko samej gleby, ale także roślin, grzybów i małych organizmów, takich jak owady (np. pszczoły). Skutkiem tego jest wymieranie niektórych małych organizmów, zmniejszenie różnorodności poszczególnych gatunków zwierząt i mikroorganizmów, oraz coraz mniejsze różnice między różnymi miejscami.

 
 

vysledne_produkty_v_bio_kvalite_infografika_brainmarket_pl

 

5.) Produkty ekologiczne nie są modyfikowane genetycznie

Produkty ekologiczne są wolne od GMO, coś, czego należy szukać we wszystkim, co spożywamy. Oznacza to, że nie są genetycznie modyfikowane (ich DNA się nie zmienia).

6.) Lepszy smak

Produkty ekologiczne smakują o wiele lepiej niż produkty nieekologiczne. Mają więcej składników odżywczych, a struktury mineralne i cukrowe w nich są o wiele smaczniejsze, ponieważ miały czas dojrzeć naturalnie. Ponadto nie są do nich dodawane żadne sztuczne substancje chemiczne. Jakość smaku w ekologicznych owocach i warzywach jest zdecydowanie lepsza. 

7.) Mniejsza zawartość azotanów

Azotany składają się z trzech atomów tlenu i jednego atomu azotu. Gdy azotany są narażone na bakterie w jamie ustnej lub enzymy w organizmie, przekształcają się w azotyny, które mogą następnie przekształcić się w tlenek azotu lub nitrozoaminy. Tlenek azotu jest korzystny dla organizmu, ale gdy azotyny są poddane działaniu ciepła, wraz z aminokwasami mogą przekształcić się w silne karcynogeny, czyli nitrozoaminy. Produkty organiczne mają niższe poziomy azotanów niż produkty konwencjonalne, a poziom azotanów jest o 30% mniejszy.

Certyfikacja ekologiczna

Produkty ekologiczne można rozpoznać po oznaczeniu BIO umieszczonym bezpośrednio na opakowaniu. Firmy, rolnicy, producenci i dostawcy, którzy spełniają wszystkie normy ustalone przez organ certyfikujący w swoim regionie, mogą umieścić logo tego organu certyfikacyjnego na swoich produktach.

Aby produkty mogły być oznaczone jako organiczne, co najmniej 95% składników musi pochodzić z ekologicznie uprawianych roślin lub ekologicznej hodowli zwierząt. Przepisy dla całej Unii Europejskiej wymagają, aby produkty ekologiczne były zatwierdzone przez organ certyfikujący, który przeprowadza regularne kontrole, aby zapewnić, że produkty spełniają rygorystyczny zestaw szczegółowych przepisów dotyczących metod produkcji i oznakowania. Uzyskanie certyfikacji nie jest na zawsze, ale producenci żywności ekologicznej są regularnie kontrolowani, czy przestrzegają procedur i procesów produkcyjnych oraz czy utrzymują jakość, której certyfikacja gwarantuje. W przypadku gdy produkt zawiera oznaczenie "BIO" oznacza to, że spełnia powyższe warunki dla przyznania takiej certyfikacji i możesz bez obaw zakupić taki produkt.

W wyborze żywności mogą Ci pomóc te dwa oznaczenia:

 

bio_certifikace_pl

Produkty BIO i cena

Jednym z głównych zarzutów przeciwko zakupowi produktów ekologicznych może być ich cena i częściowo jest to prawda. Tak, produkty ekologiczne zwykle kosztują o 20% więcej niż zwykłe produkty spożywcze. Produkcja i przetwarzanie żywności ekologicznej są ogólnie trudne i obejmują stosowanie organicznych nawozów i oprysków, które są droższe niż nawozy chemiczne i pestycydy. Dlatego kosztują więcej. Ponadto, jeśli dajesz pierwszeństwo supermarketom, które osiągają duży zysk na żywności ekologicznej, zakupy mogą być wygodniejsze, ale kosztowne. Należy zauważyć, że sama produkcja żywności ekologicznej jest droższa, ale jeśli kupujesz bezpośrednio u konkretnego rolnika, na pewno wyjdzie taniej.

 
Kupując u lokalnych rolników wspierasz lokalnych przedsiębiorców i region oraz możesz dowiedzieć się więcej o produktach spożywczych, które u nich kupujesz. Ponadto oszczędzasz środowisko, ponieważ takie produkty ekologiczne nie podróżują przez całą Europę, jak to często bywa. Obecnie prawie wszyscy mniejsi rolnicy regularnie sprzedają tzw. skrzynki. Są to sezonowe produkty, które oczywiście zmieniają się w ciągu roku.
 
 

BIO produkty i BrainMarket

W BrainMarketu chcemy dawać innym dobry przykład i produkować najwyższej jakości produkty spożywcze BIO, dlatego staraliśmy się pracować z BIO produktami tak dobrze, jak tylko się da. Obecnie mamy trochę problemów z dostępem do czekolady w jakości BIO do naszych produktów, ale to także szybko rozwiążemy. Ponadto staramy się udowodnić, że produkty BIO nie muszą być droższe. Nasze produkty powinny być pewnym punktem odniesienia w niepewnym czasie i wyznaczać kierunek, którym wszyscy powinniśmy podążać, ci z nas, którzy chcą być zdrowi i mieć zdrową faunę i florę wokół nas.

Nasze gorące nowości to batony białkowe, granole i kremy orzechowe. Ale u nas możesz praktycznie wszystko zakupić w jakości BIO w sekcji BrainMax Pure żywność.

Podsumowanie
 

Jeśli zależy ci na zdrowiu, musisz również zwracać uwagę na to, co jesz. Jeśli chodzi o jakość i zdrowie, to produkty BIO są najlepszym wyborem, który możesz dokonać, ponieważ nie są zanieczyszczone chemikaliami. Kiedy robisz zakupy u lokalnych rolników, wspierasz swoich "sąsiadów" i rodzinną działalność gospodarczą w twojej okolicy. Kupując produkty BIO, oszczędzasz zarówno rośliny, jak i zwierzęta oraz jakość gleby. Dzięki temu będzie tu żyzna gleba dla przyszłych pokoleń, a nie spalona ziemia po intensywnym nawożeniu i "spryskiwaniu" upraw w intensywnym rolnictwie. Intensywne rolnictwo w poprzednim wieku rozwiązało problem głodu, ale przyniosło także na półki sklepowe plony i żywność traktowaną tymi chemikaliami (pestycydy, azotany itp.). Zaczyna się nowa era, w której powinniśmy bardziej patrzeć w przyszłość i przestawić się na ekologiczne rolnictwo, tak jak nasi sąsiedzi w Niemczech. Już tylko dlatego, żebyśmy mogli eksportować żywność na niemiecki rynek i być bardziej konkurencyjni.

Przyzwyczailiśmy się dawać pierwszeństwo ilości przed jakością, ale spróbuj kiedyś produktów w jakości BIO. Nie musisz ich jeść tyle, przede wszystkim dlatego, że są nieco droższe, ale przede wszystkim smakują prawdziwie jak te zebrane z ogródka.

 
 

Veronika Halusková