Chili sosy - to, czego być może nie wiedzieliście o papryczkach chili

Kto nie zna ostrego smaku chili? Zapewne wszyscy potrafimy sobie wyobrazić ich pikantny smak. Czy jednak wiecie o ich korzyściach dla zdrowia? Jest ich wiele, a ciągle pojawiają się nowe! Niektóre z nich to już potwierdzone fakty, a wiele innych hipotez przechodzi surowe testy. Pierwsze papryczki chili pochodzą z Meksyku i pojawiły się ponad 6500 lat temu!

Co potrafią papryczki chili?

Być może zastanawiacie się, co oprócz pikantności czyni chili tak interesującym i czym papryczki chili są wyjątkowe? Istnieje kilka zalet bioaktywnych substancji zawartych w chili. Po pierwsze, papryczki chili słyną z właściwości przeciwzapalnych. Choroby takie jak zapalenie stawów, bóle głowy, ucisk w zatokach, bóle mięśni i stawów zwykle są spowodowane reakcjami zapalnymi, które organizm wytwarza w celu zwalczania drażniących substancji. Substancje zawarte w papryczkach chili przyczyniają się do zmniejszenia bólu i objawów, takich jak opuchlizna stawów, sztywność i zaczerwienienie. Ponadto papryczki chili korzystnie wpływają na przewód pokarmowy, a nawet przeprowadzono badania potwierdzające ich pozytywny wpływ na przeziębienie. Papryczki chili pomagają odkrztusić śluz i udrożnić drogi oddechowe.

W związku z chili być może słyszeliście również o redukcji tkanki tłuszczowej. Tutaj muszę niestety was rozczarować. Faktycznie przeprowadzono badania na myszach. Okazało się, że w przeliczeniu na wagę człowieka (aby odchudzanie dzięki chili było skuteczne), dawka byłaby tak duża, że nikt nie byłby w stanie jej spożyć.

Chilli papryczki i ich pikantność

Poszczególne odmiany papryczek mają różny stopień ostrości, który jest określany w tzw. skali Scoville'a. Stopień pikantności może również różnić się w zależności od miejsca uprawy i sposobu hodowli papryczek chili. Ale co sprawia, że papryczki chili są tak pikantne? To bioaktywna substancja zwana kapsaicyną. Istnieje bezpośrednia proporcja między zawartością kapsaicyny w papryczce a jej pikantnością. Im więcej kapsaicyny ma papryczka, tym jest bardziej pikantna. Wbrew temu, co być może słyszeliście, papryczki chili nie powodują wrzodów, ale w rzeczywistości mogą pomagać zapobiegać wrzodom poprzez wspomaganie produkcji żółci oraz eliminację szkodliwych bakterii i pasożytów. Kapsaicynie przypisuje się również zdolność regulowania poziomu insuliny, zwłaszcza u osób z nadwagą, co może być pomocne dla diabetyków.

shutterstock_1672575844

Papryczka habanero

Papryczki habanero są jednym z setek odmian chilli. Półwysep Jukatan jest największym producentem habanero, ale uprawiane są w wielu krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Zwykła pomarańczowa papryczka habanero ma tropikalny owocowy smak, dlatego też cieszą się one dużą popularnością wśród kucharzy zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Niemniej jednak stopień pikantności to nie jedyna cecha, na którą mogą się pochwalić papryczki. Zawierają one także dość dużą ilość witamin A i C. Na przykład jedna papryczka habanero zawiera ponad 100% zalecanego dziennego spożycia witaminy C.

Oprócz witaminy C są bogate w:

  • Witaminy z grupy B, które wspomagają prawidłowy metabolizm pokarmowy.
  • Witamina E, która jest silnym antyoksydantem i chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
  • Potas, który jest niezbędny do utrzymania zdrowia komórek, nawodnienia i prawidłowego ciśnienia krwi.
  • Żelazo, minerał, który pomaga utrzymać odpowiedni poziom tlenu we krwi.
  • Mangan, minerał, który wspomaga procesy antyoksydacyjne w organizmie.
  • Magnez, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni, regulacji poziomu cukru we krwi oraz syntezy białek.

Ze względu na ekstremalną ostrość niektórych odmian papryczek chili, należy być ostrożnym podczas ich spożywania. Jeśli nie jesteście fanami pikantnych potraw, spróbujcie zaczynać ostrożnie i stopniowo przyzwyczajać się do ostrości. W przypadku papryczek chili ważne jest, aby nie przeceniać swoich sił.

18612-3_p1011533-web-res

BrainMax Pure Chilli Sauce - mamy własny sos chili!

Taki pikantny skarb po prostu musieliśmy mieć. Dlatego w rodzinie BrainMax Pure wprowadziliśmy aż trzy rodzaje sosu chili! Są one produkowane w Republice Czeskiej, dzięki czemu mamy kontrolę nad ich składem, przygotowaniem i końcowym smakiem. Do podstawy naszych sosów chili wykorzystaliśmy papryczki Habanero, które również są uprawiane w Republice Czeskiej. Mają one stopień pikantności mieszczący się w przedziale od 100 000 do 350 000 w skali Scoville'a i są 76 razy bardziej pikantne niż średnia papryczka jalapeno. Na etykiecie każdego naszego sosu BrainMax Pure znajdziecie także oznaczenie stopnia pikantności, przedstawione jako liczba wypełnionych papryczek na przedniej części etykiety. Papryczki Habanero mają doskonały smak i aromat.

Smak jest oczywiście najważniejszy, dlatego doprawiliśmy papryczki Habanero pitają (smoczy owoc), mango i ananasem lub śliwkami. Doskonałą synergię smaków zapewnia mieszanka przypraw, na czele z najwyższej jakości solą himalajską i czosnkiem. Ostateczny smak zapewnia wysokiej jakości włoski ocet winny lub cukier trzcinowy. Sosy doskonale pasują do czerwonego mięsa, owoców morza i warzyw.

 

Veronika Halusková

 

chilli souces_pavouk_pl