Jak zwiększyć poziom testoster0nu? 5 gwarantowanych rad, jak zwiększyć produkcję testoster0nu.

Testoster0n jest głównym męskim hormonem płciowym, który reguluje płodność, wzrost masy mięśniowej, a także dystrybucję tłuszczu i inne istotne funkcje. Poziom testoster0nu naturalnie zmienia się z godziny na godzinę. O testoster0nie można usłyszeć wiele plotek. Jednym z największych mitów dotyczących tego hormonu jest twierdzenie, że powoduje agresję i aspołeczne zachowanie. Ten mit pojawił się w kontekście stosowania sterydów anabolicznych. Takie zachowanie zostało już w latach 80. nazwane "Roid rage" (furie sterydowe). Agresja, która była opisana w związku z popełnianiem przestępstw przez kulturystów stosujących anaboliki. W rzeczywistości przeciwieństwo może być prawdą. Optymalny poziom testoster0nu zwiększa interakcję społeczną, podczas gdy niski poziom może objawiać się lękiem, drażliwością i aspołecznym zachowaniem. A to dopiero początek...

 banner testoboss PL

Za co odpowiada testoster0n?

Testoster0n ma wiele zadań w organizmie mężczyzn. Jest on odpowiedzialny za gęstość kości, wzrost mięśni, produkcję spermy i czerwonych krwinek, regulację popędu seksualnego i podniecenia, dystrybucję tłuszczu oraz wpływa na niektóre cechy zewnętrzne. Mężczyźni z wyższym poziomem testoster0nu mają ostre rysy twarzy i wyraźniejszą szczękę. Testoster0n jest zatem odpowiedzialny za ogólny rozwój mężczyzn, włącznie z głębokim głosem i zarostem.

Poziom testoster0nu ma również wpływ na układ sercowo-naczyniowy mężczyzn. Bierze on udział w produkcji tlenku azotu w naczyniach krwionośnych. Najważniejszą funkcją tlenku azotu jest bez wątpienia rozszerzanie naczyń krwionośnych, co oznacza, że uwalnia wewnętrzne mięśnie naczyń krwionośnych. Powoduje to ich rozszerzenie i poprawia przepływ krwi w układzie krążenia, co objawia się lepszym ukrwieniem mięśni i tkanek oraz obniżeniem ciśnienia krwi. Lepsze ukrwienie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych wiąże się również z lepszym dostarczaniem składników odżywczych i tlenu do tkanek. Tlenek azotu wpływa więc na ukrwienie tkanek, w tym narządów płciowych. W ten sposób poziom testoster0nu ma bezpośredni wpływ na erekcję.

Testoster0n jest syntezowany w organizmie z cholesterolu. Jednak to nie oznacza, że jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, to będziesz miał także wyższy poziom testoster0nu. Testoster0n jest starannie kontrolowany przez przysadkę mózgową, dlatego taki związek nie występuje. Poziom testoster0nu ma tendencję do osiągania najwyższych wartości rano i najniższych w nocy, a w ciągu życia jest najwyższy między 20. a 30. rokiem życia. Po 30. roku życia stopniowo maleje. Następnie co roku spada o około 1%. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zwiększenie poziomu testoster0nu, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej.

 testosteron-brainmarket-infografika_pl

Co wpływa na niski poziom testoster0nu?

Normalny poziom testoster0nu waha się między 270 a 1070 ng/dl (u mężczyzn), co jest równoważne około 10-25 nmol/l. Niski poziom testoster0nu jest obecnie problemem coraz młodszych mężczyzn. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Do niskiego poziomu testoster0nu przyczynia się styl życia jako taki. Nadwaga, brak aktywności fizycznej, starzenie się, wpływ niektórych leków, stres, wysoki poziom żelaza, infekcje, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe choroby wątroby lub nerek, zażywanie narkotyków lub obturacyjne bezdechy senne. Wszystko to może prowadzić do niskiego poziomu testoster0nu i wywoływać szereg objawów, które mogą dalej eskalować.

Co způsobuje nízká hladina testosteronu_ _infografika_pl

Objawy niedoboru testoster0nu

Znaczącą widoczną zmianą, która może wystąpić u mężczyzn z niskim poziomem testoster0nu, jest utrata włosów. Problem, który dotyka coraz większy odsetek mężczyzn, został szczegółowo opisany w tym artykule. Mężczyźni z niskim poziomem testoster0nu mają kilka wspólnych cech, które są widoczne na pierwszy rzut oka. Oprócz utraty włosów mogą cierpieć na nadwagę, która może prowadzić nawet do otyłości. Wskaźnikiem może być również miejsce, gdzie tkanka tłuszczowa najbardziej się gromadzi. Często są to biodra, a niezwykłe nie jest także ginekomastia, czyli powiększenie tkanki piersiowej. W życiu osobistym mężczyzn dolegają również zaburzenia erekcji, brak zainteresowania seksem, zmęczenie, uderzenia gorąca i sSzczególnie zaburzenia erekcji są bardzo wrażliwym problemem dla mężczyzn. Ze względu na niski poziom testoster0nu mężczyźni mają trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji, a także ogólny spadek zainteresowania seksem.

testosterov v nerovnovaze_pl 

Testoster0n a jego wpływ na jakość seksu

Jeśli poziom testoster0nu jest w porządku, czujesz się zrównoważony, spokojny i pewny siebie. Mięśnie rosną, czujesz się pełen siły i nie musisz się martwić o swoje włosy. testoster0n u mężczyzn, podobnie jak estrogen u kobiet, wpływa na kilka już wspomnianych funkcji. To, co jest postrzegane jako szczególnie ważne z punktu widzenia mężczyzn, to wpływ testoster0nu na seks. I to nie jest tylko punkt widzenia mężczyzn. Logicznie rzecz biorąc, jeśli hormony są w równowadze, naturalnie odczuwamy pragnienie i chęć do seksu. Intymność seksualna zmniejsza uczucia lęku, depresji i wywołuje w mózgu kilka substancji chemicznych (endorfinę, dopaminę i oksytocynę), które mają właściwości podobne do opioidów. Regulują nasz nastrój i nie mamy skłonności do impulsywnych reakcji. Z punktu widzenia mężczyzn jest to nieco bardziej skomplikowane, ponieważ oprócz ośrodków mózgowych na jakość seksu wpływa również poziom testoster0nu i homocysteiny.

 projevy estrogenove dominance u muzu_infografika_pl

Podwyższony poziom homocysteiny i wpływ na erekcję

Homocysteina jest specyficznym rodzajem aminokwasu, który powstaje podczas funkcji metabolicznych w naszym ciele. Jest to produkt uboczny tzw. metylacji. W organizmie naturalnie powstaje podczas metabolizmu aminokwasu metioniny, w tzw. cyklu metioninowym, upraszczając, podczas trawienia białek. W momencie spożywania białek metionina przekształca się w homocysteinę, a następnie z powrotem w metioninę. W normalnych warunkach homocysteina nie stanowi dla nas żadnego problemu. Problem pojawia się, gdy jej poziom jest zbyt wysoki. Oprócz innych problemów, które opisaliśmy w tym artykule, wysoki poziom homocysteiny ma negatywny wpływ na erekcję. Innymi słowy, wysoki poziom homocysteiny może zmniejszyć produkcję tlenku azotu. Jest to cząsteczka, która powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i reguluje ciśnienie krwi. Dodatkowo reguluje przepływ krwi do tkanek, włącznie z narządami płciowymi. W rezultacie wysoki poziom homocysteiny powoduje szereg chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zaburzenia erekcji.

Jedną z częstszych przyczyn wysokiego poziomu homocysteiny jest niedobór witamin B6, B12 i kwasu foliowego. Nasz organizm potrzebuje tych składników odżywczych do usuwania homocysteiny. Ich niedobór może prowadzić do gromadzenia się homocysteiny we krwi. Dlatego w nowym Testobossie dodaliśmy te 3 witaminy w aktywowanych, przyswajalnych formach!

5 sprawdzonych wskazówek, jak zwiększyć produkcję testoster0nu

1.) Aktywność fizyczna

Istnieje wiele badań, które potwierdzają, że ćwiczenia mogą regulować lub zwiększać poziom testoster0nu. Faktycznie, jedno badanie opublikowane w Indian Journal of Physiology and Pharmacology wykazało, że nawet krótkotrwałe ćwiczenia powodują wzrost poziomu testoster0nu. Idealne są treningi siłowe i wysokointensywny trening interwałowy (HIIT).1

jak_prirozene_podporit_produkci_testosteronu_infografika_brainmarket_pl

2.) Zmniejsz stres i popraw sen

Stres to prawdziwy zabójca testoster0nu. Jest to tylko jeden z powodów, dlaczego warto starać się minimalizować stres i nie dawać mu okazji do wpływu na nasze codzienne życie. Długotrwały stres może zwiększyć poziom kortyzolu w organizmie, znanego również jako "hormon stresu". Jednak wysoki poziom kortyzolu może tłumić produkcję testoster0nu. Podobnie jak niedobór snu. Spać codziennie 7-8 godzin, ponieważ nie ma zastępstwa dla wystarczającego snu. Oto kilka wskazówek, jak poprawić sen i zminimalizować stres.

3.) Regularny seks

Aktywność seksualna i testoster0n są w zasadzie powiązanymi pojęciami. Regularny seks zwiększa poziom testoster0nu, a z kolei brak seksu prowadzi do obniżenia jego poziomu.

4.) Pozbyć się nadmiaru tłuszczu

Jednym z istotnych czynników jest poziom tkanki tłuszczowej. Mężczyźni z nadwagą mają mniejszy poziom testoster0nu. Wynika to z faktu, że komórki tłuszczowe w ciele mężczyzn przekształcają testoster0n w estrogen. Tkanka tłuszczowa zawiera aromatazę - enzym przekształcający testoster0n w estrogen, który jest głównym hormonem płciowym u kobiet. W przypadku nadmiaru estrogenów organizm reaguje, hamując produkcję testoster0nu. Badanie z 2008 roku wykazało wyraźny związek między wysokim poziomem tkanki tłuszczowej a niskim poziomem testoster0nu.2 Tkanka tłuszczowa = więcej estrogenów = mniej testoster0nu.

potraviny_produkce_testosteronu_infografika_brainmarket_pl 

5.) Zioła wpływające na potencję

I w końcu. Tam, gdzie wszystko inne zawodzi, może pomóc potężna ręka natury. Istnieją zioła, które są stosowane od setek, jeśli nie tysięcy lat, a ich wpływ na męską seksualność jest imponujący. Przedstawimy niektóre z głównych ziół, które wspierają produkcję testoster0nu, płodność i witalność.

 

Pierwszym z nich jest buzdyganek ziarnkowany, który może być bardziej znany mężczyznom pod łacińską nazwą Tribulus terrestris. Jest to roślina, która dobrze sobie radzi nawet w trudnych warunkach, gdzie inne rośliny borykają się o przetrwanie. Jest stosowany w przypadku zaburzeń erekcji, a ta korzyść została potwierdzona w badaniu z 2017 roku. W tym badaniu przebadano 180 mężczyzn, z czego 90 mężczyzn przyjmowało Tribulus, a 90 mężczyzn przyjmowało placebo. Badanie ukończyło 86 mężczyzn z każdej grupy, a udowodniono poprawę u tych, którzy przyjmowali buzdyganek w porównaniu do grupy placebo.3

Maca to cenione afrodyzjakum, wspiera zdrowie mężczyzn, optymalizuje system hormonalny, zwiększa wydolność fizyczną i libido. W badaniu z 2010 roku, które obejmowało cztery randomizowane badania kliniczne z udziałem ogółem 131 uczestników, stwierdzono, że po sześciu tygodniach stosowania macy występował wzrost pożądania seksualnego u badanych osób.4

maca aswhagandha tribulus zdravotni tvrzeni infografika brainmarket_pl

W ajurwedyjskiej medycynie Ashwagandha jest stosowana jako naturalne afrodyzjakum, które pomaga w poprawie dysfunkcji seksualnej poprzez zwiększenie przepływu krwi, działając jako stymulant seksualny. Ponadto, stosuje się ją również do podwyższenia poziomu testoster0nu i może pomóc poprawić płodność u mężczyzn.5,6 Ponadto, wpływ Ashwagandhy na wzrost masy mięśniowej został zbadany w badaniu, w którym młodym mężczyznom podawano 300 mg ekstraktu Ashwagandhy lub placebo dwa razy dziennie przez 8 tygodni. Grupa przyjmująca Ashwagandhę wykazała znaczny wzrost siły i masy mięśniowej.7

Kolejną rośliną jest Catuaba. Podobnie jak wcześniej wymienione rośliny, Catuaba również ma coś do zaoferowania. Chociaż obecnie jest stosowana w zaburzeniach układu nerwowego, wciąż jest ceniona głównie jako wsparcie w leczeniu impotencji. Bez wątpienia, najbardziej znane i popularne zastosowanie tej rośliny to właściwości afrodyzjakalne. Muira Puama również jest wyjątkowa, ponieważ potrafi rozwiązywać problemy hormonalne, które manifestują się jako zaburzenia erekcji u mężczyzn, i jest jednym z najlepszych naturalnych afrodyzjaków!

Ostatnią istotną rośliną zwiększającą poziom testoster0nu jest shilajit. W Czechach jest bardziej znany jako mumio. Jest to bardzo ciemna do czarnej żywica, która zawiera ponad 80 minerałów i pierwiastków śladowych. Powstaje ona w wyniku długotrwałego rozkładu roślin wewnątrz skał, które stopniowo wypychają ją na zewnątrz pod wpływem ciśnienia i wysokich temperatur. Tam żywica jest zbierana. Jej stosowanie ma korzystny wpływ na jakość i liczbę plemników oraz podwyższa poziom testoster0nu.8 W Testobossie wzbogaciliśmy właśnie o Shilajit i Kozieradkę, które również udowodniły swoją siłę w wspieraniu potencji mężczyzn. Pozostałe zioła, od Ashwagandhy po shilajit, pozostają, a dodatkowo wzbogaciliśmy je cynkiem, który odgrywa istotną rolę w poziomie testoster0nu.

 

Veronika Halusková 

  

1. DEVI, Satendri, Jalaj SAXENA, Dolly RASTOGI, Arun GOEL a Saurabh SAHA. Effect of short-term physical exercise on serum total test0sterone levels in young adults. 2014.

2. HALL, Susan A., Gretchen R. ESCHE, Andre B ARAUJO, Thomas G TRAVISON, Richard V CLARK, Rachel E WILLIAMS a John B. MCKINLAY. Correlates of Low Test0sterone and Symptomatic Androgen Deficiency in a Population-Based Sample. 2008.

3. KAMENOV, Zdravko, Svetlana FILEVA, Krassimir KALINOV a Emmanuele A JANNINI. Evaluation of the efficacy and safety of Tribulus terrestris in male sexual dysfunction-A prospective, randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. 2017.

4. SHIN, Byung-Cheul, Myeong Soo LEE, Eun Jin YANG, Hyun-Suk LIM a Edzard ERNST. Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review. 2010.

5. AHMAD, Mohammad Kaleem, Abbas Ali MAHDI, Kamla Kant SHUKLA, Najmul ISLAM, Singh RAJENDER, Dama MADHUKAR, Satya Narain SHANKHWAR a Sohail AHMAD. Withania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile males. 2010.

6. AMBIYE, Vijay R, Deepak LANDADE, Swati DONGRE, Pradnya APTIKAR, Madhura KULKARNI a Atul DONGRE. Clinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot Study. 2013.

7. WANKHEDE, Sachin, Deepak LANGADE, Kedar JOSHI, Shymal R SINHA a Sauvik BHATTACHARYYA. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. 2015.

8. BISWAS, T K, S PANDIT, S MONDAL, et al. Clinical evaluation of spermatogenic activity of processed Shilajit in oligospermia. 2010.