Resweratrol. 5 powodów, dla których warto mieć go w swoim arsenale.

Jeśli należysz do tych, którzy lubią odpocząć przy lampce wina, prawdopodobnie znasz jego ważny składnik - resweratrol. W ostatnich latach resweratrol stał się przedmiotem licznych badań, głównie jako wsparcie dla długowieczności oraz pomocnik zdrowia sercowo-naczyniowego. Ze względu na jego korzystne właściwości, resweratrol jest również częstym tematem w dziedzinie medycyny alternatywnej i konwencjonalnej. Nie jest też rzadkością jego wiodąca rola w wielu produktach kosmetycznych, zwłaszcza tych przeciwdziałających starzeniu się skóry i powstawaniu zmarszczek.

Funkcje resweratrolu u roślin

Resweratrol to przeciwutleniacz znajdujący się w skórce i pestkach czerwonej winogronowej latorośli. Białe wino zawiera tylko niewielką ilość resweratrolu w porównaniu do odmiany czerwonej. Wynika to z krótszego procesu fermentacji w przypadku wina białego w porównaniu do wina czerwonego. Resweratrol to naturalnie występujący związek chemiczny, który można znaleźć także w innych produktach spożywczych, takich jak orzeszki ziemne, jagody czy czekolada. Zidentyfikowano ponad 70 gatunków roślin jako źródło resweratrolu, choć nie wszystkie z nich są jadalne. Resweratrol jest również klasyfikowany jako fitoaleksyna. Fitotaleksyny to związki, które rośliny wytwarzają w celu zwalczania patogenów, takich jak bakterie, grzyby i wirusy. Gdy roślina wykryje infekcję, produkuje więcej fitoaleksyn, które pomagają w zwalczaniu mikrobiologicznych inwazji oraz zwalczają szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego. Oznacza to, że rośliny produkujące resweratrol i inne rodzaje przeciwutleniaczy w rzeczywistości działają jako mechanizm obronny i reakcja na czynniki stresogenne zewnętrzne. To z kolei oznacza, że ten sam gatunek rośliny może mieć różne poziomy resweratrolu w zależności od klimatu, warunków wzrostu i czasu zbiorów. Nie wszystkie winogrona używane do produkcji czerwonego wina zawierają tę samą ilość resweratrolu.

potraviny bohate na resveratrol_infografika_pl

Gdzie można znaleźć resweratrol i jakie są jego funkcje?

Jak już wspomniałam, najbardziej znanym źródłem tego polifenolowego związku jest czerwone wino. Wynika to głównie z procesu fermentacji, w którym sok z winogron przekształca się w alkohol. Wiemy już, że resweratrol jest przeciwutleniaczem i jako taki posiada niesamowitą zdolność do ochrony komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. W początkach lat 90. efekty resweratrolu zostały nazwane "paradoksem francuskim". Odkrył go irlandzki kardiolog Samuel Black na podstawie obserwacji niskiej liczby przypadków chorób serca u Francuzów. Pomimo diety bogatej w nasycone kwasy tłuszczowe Francuzi mieli bardzo niską zachorowalność na choroby serca. W wyniku tego stwierdzono, że regularne spożywanie czerwonego wina przez Francuzów jest w dużej mierze związane z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Jeśli nie jesteście miłośnikami wina lub unikacie alkoholu, być może ucieszy was fakt, że resweratrol jest dostępny między innymi w postaci suplementów diety z ekstraktów z winogron, pestek winogron i rdestowca ostrokończystego. Rdestowiec ostrokończysty to roślina, która posiada jedno z najwyższych stężeń resweratrolu, jakie kiedykolwiek zostały odkryte w przyrodzie.

1.) Wspiera zdrowie sercowo-naczyniowe

Resweratrol może pomóc zmniejszyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu. Powoduje to rozluźnienie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ryzyka ich zwężenia, co prowadzi do stabilizacji ciśnienia krwi. Ponadto resweratrol może zapobiegać tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Jednym z głównych korzyści wynikających z działania resweratrolu jest jego zdolność do zapobiegania tworzeniu się skrzepów krwi i wspierania zdrowia wyściółki naczyń krwionośnych.

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego wiąże się również z poziomem cholesterolu. Cholesterol to naturalnie występujący związek chemiczny w organizmie i odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biologicznych. Istnieją dwie formy cholesterolu - lipidy o wysokiej gęstości (często nazywane "dobrym cholesterol") i lipidy o niskiej gęstości ("zły cholesterol"). W normalnych warunkach te dwie substancje istnieją w równowadze. Problem pojawia się, gdy te dwie wartości wchodzą w nieproporcjonalną równowagę. Resweratrol ma potencjał nie tylko do wspierania optymalnego poziomu cholesterolu, ale także do zmniejszenia ryzyka chorób serca związanego z wysokim poziomem cholesterolu LDL.

vliv resveratrolu na kardiovaskularni system_infografika_pl

2.) Zdrowie komórek i przeciwdziałanie starzeniu się

Historia jest pełna prób pokonania procesu starzenia się lub przynajmniej jego spowolnienia. W ostatnich latach resweratrol ponownie stał się przedmiotem badań naukowców i odkryto, że pomaga zwiększyć przeżycie komórek i spowolnić proces starzenia się poprzez aktywację genu "długowieczności" znanego jako sirtuin 1 (SIRT1), który jest zdolny naśladować efekty ograniczenia kalorycznego i tym samym wspierać długowieczność.1

3.) Właściwości neuroprotekcyjne

Degeneracyjne choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera, rozwijają się, gdy w komórkach nerwowych w mózgu tworzą się blaszki. Z czasem uszkadzają one funkcje mózgu i mogą się szybko rozprzestrzeniać. W szczególności za powstanie tych blaszek odpowiadają białka zwane beta-amyloidami, które powodują gromadzenie się wspomnianych wcześniej blaszek w komórkach mózgowych. Resweratrol zakłóca tworzenie się tych białek.

4.) Właściwości przeciwutleniające

Nie da się zaprzeczyć, że resweratrol posiada właściwości przeciwutleniające. Podobnie jak inne przeciwutleniacze, działa korzystnie na nasze komórki, ponieważ chroni je przed działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki to tlenowe rodniki w krwi, które mogą być źródłem przewlekłych i ostrej choroby. Takie działanie jest znane jako stres oksydacyjny. Utlenianie zachodzi bez naszej kontroli. To w zasadzie uszkodzenie komórek spowodowane przez tlenowe cząsteczki, które produkują wolne rodniki i uruchamiają reakcje łańcuchowe w całym ciele, które mogą być bardzo szkodliwe, jeśli nie są kontrolowane. Przeciwutleniacze chronią organizm, zatrzymując te reakcje łańcuchowe i zapobiegając uszkodzeniu komórek. Zadaniem przeciwutleniaczy jest zneutralizowanie tlenowych rodników wcześniej, zanim mogą one uszkodzić komórki.

Resveratrol

5.) Naśladuje efekty ograniczenia kalorycznego

Efekty resweratrolu naśladują dietę o ograniczonym spożyciu kalorii, tzw. kaloryczną restrykcję. Tego rodzaju terapia winem z pewnością byłaby nam miła, niestety szkoda, że dawka wina byłaby zbyt duża, aby to osiągnąć. Dlatego lepiej jest poszukać suplementu diety.

Podsumowanie

Resweratrol to unikalny związek, który przyroda obdarzyła nami. Teraz możemy korzystać z jego korzyści. Szczególnie jeśli w rodzinnej historii występowały choroby układu sercowo-naczyniowego, chcemy zwolnić proces starzenia się komórek lub wzmocnić układ odpornościowy. Resweratrol polecamy dodać do jogurtu lub innego produktu zawierającego tłuszcze, ponieważ jest to związek rozpuszczalny w tłuszczach. BrainMax Resweratrol jest pozyskiwany z korzenia rdestowca ostrokończystego. Badania interakcji resweratrolu z lekami nie zostały przeprowadzone. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę możliwą interakcję z lekami przeciwzakrzepowymi. Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe, takie jak aspiryna, warfaryna lub klopidogrel, powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania resweratrolu.

Veronika Halusková

1. PASTOR, Raúl Francisco, Robert HÉCTOR IERMOLI a Christian Martín SAPORITO-MAGRIÑA. Reversal of epigenetic age and improvement of body composition in consumers of wine enriched with Resveratrol. 2023.