Zero Waste. Prawdziwa droga do ochrony przyrody i naszego życia.

Kiedy wyrzucasz śmieci, czy kiedykolwiek zastanawiasz się, gdzie mogą one skończyć? Być może na jakiejś wysypisku, podobnie jak inne odpadki? Niestety, oceany są teraz pełne plastikowych odpadków. Zero waste to termin odnoszący się do kierunku, który ma nas nauczyć zmniejszać ilość produkowanego śmieci i wielokrotnie używać niektórych przedmiotów. Chociaż zero w Zero Waste sugeruje, że celem tego kierunku jest całkowite wyeliminowanie odpadów z gospodarstw domowych i niekierowanie niczego na wysypisko, większość zwolenników Zero Waste uznaje, że wygenerowanie całkowicie zerowej ilości śmieci jest niemal niemożliwe. Niemniej jednak ważne jest zauważenie, że nawet redukcja ilości odpadów i kilka prostych kroków każdego z nas może bardzo pomóc naszej planecie.

A jak sytuacja wygląda w Europie?

Jeśli spojrzelibyście na ilość produkowanych śmieci w waszym gospodarstwie domowym, prawdopodobnie nie byłoby to nic zatrważającego. Jednakże, kiedy przeliczycie tę ilość na rok i pomnożycie ją przez liczbę gospodarstw domowych w Republice Czeskiej, uzyskacie dość interesujące liczby. W roku 2021 w Republice Czeskiej wyprodukowano 39,9 miliona ton ogółem śmieci, a jednocześnie ilość śmieci komunalnych zmniejszyła się (5730 tysięcy ton), co przeliczone na jednego mieszkańca oznacza 536 kg śmieci komunalnych rocznie.

A teraz wyobraźcie sobie, ile śmieci jest produkowanych na całym świecie. Podstawową myślą Zero Waste było w ogóle nie tworzyć śmieci. Dziś już wiemy, że praktycznie niemożliwe jest osiągnięcie zerowego poziomu odpadów, ale możemy go znacznie ograniczyć. Chodzi o kompleksowy zbiór zasad, który ma na celu zmianę obecnego sposobu, w jaki materiały są zakupowane, przetwarzane i używane. Doradza konsumentom, jak przyjąć odpowiedzialność za swoje zakupy i odpady, a firmom, jak dążyć do bardziej ekologicznej produkcji i obchodzenia się z materiałami. Jeśli chodzi o Europę, to Niemcy produkują najmniej odpadów, w przeciwieństwie do Danii, gdzie ilość śmieci na osobę rocznie jest najwyższa.

10-12

W rzeczywistości, przed wzrostem produkcji plastików w połowie XX wieku, wielu ludzi naturalnie stosowało podejście polegające na minimalizowaniu ilości wytwarzanych odpadów. Zamiast plastiku używano szkła, a przedmioty często były używane dłużej lub znajdowały inne zastosowanie. Jednak ludzka zależność od plastiku, materiału, który rozkłada się bardzo wolno, pozostawiła nam wysypiska i oceany pełne śmieci. Użycie plastików w latach 60. XX wieku szybko wzrosło, a ludzie zaczęli generować ogromne ilości odpadów. Nastała era "rzucania", w której ludzie znaleźli wygodę w wyrzucaniu plastikowych naczyń jednorazowych lub opakowań pożywienia. I w zasadzie nadal to robimy, często nie zdając sobie sprawy, że to, co wyrzucamy, nie ma zazwyczaj innych zastosowań i w najlepszym przypadku trafia na wysypiska. Niemniej jednak plastik na wysypiskach nie znika, z czasem uwalnia dwutlenek węgla i metan. Te dwa gazy cieplarniane mają największy wpływ na globalne ocieplenie. W gorszym przypadku plastik kończy się bezpośrednio w morzach i oceanach, itp.

9-20

Ekosystem = nasza przyszłość

Prawdopodobnie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przyroda pod panowaniem człowieka rzeczywiście cierpi. Dziś jest już jasne, że nasze postępowanie wobec planety jest co najmniej bezmyślne wobec przyrody, a nasza przyszłość jest dość niepewna. W tym kontekście styl zero waste ma jasną odpowiedź. Razem jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość odpadów, ale każdy musi zacząć od siebie. Chociaż jedna plastikowa butelka może nie mieć wpływu na życie morskie, to miliony z nich na pewno tak.

Prawdopodobnie słyszeliście o gazach cieplarnianych. Metan jest jednym z trzech specjalnych gazów cieplarnianych nazywanych Krótkodziałającymi Zanieczyszczeniami Klimatycznymi (SLCPs). Jak wynika już z nazwy, te gazy mają bardzo krótki okres życia, ale mają ogromny wpływ na nasz klimat. Konkretnie SLCPs odpowiadają za 40–45% globalnego ocieplenia. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli w najbliższym czasie będziemy w stanie zmniejszyć emisje SLCP, takie jak metan, to możemy zobaczyć szybkie efekty. Agresywne środki mające na celu zmniejszenie emisji SLCPs mogłyby zmniejszyć ocieplenie, które ma miejsce w ciągu następnych kilku dziesięcioleci, o połowę.

Prawie połowa naszych globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z wydobycia i przetwarzania materiałów, paliw i żywności (bez wpływu na klimat związanego z wykorzystaniem ziemi). Oznacza to, że przyjęcie zasady Zero Waste i zmiana sposobu, w jaki produkujemy, kupujemy i pozbywamy się rzeczy, są kluczowe dla redukcji globalnego zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla. Niestety Zero Waste zbyt często nie jest nawet częścią dyskusji na temat klimatu.

5-61

Jak rozpocząć zero waste? Konkretne wskazówki, które możesz wdrożyć w swoim domu.

1.) Odrzuć to, czego nie potrzebujesz

Czy kiedykolwiek zdarzyło się, że ktoś podarował ci coś, co wiedziałeś wtedy, że nie wykorzystasz? Przyjąłeś ten dar z wdzięcznością, ale nadal leży u ciebie w domu? Nie obawiaj się powiedzieć "nie" i zadaj sobie pytanie podczas zakupów, czy naprawdę potrzebujesz tego przedmiotu. Dzięki temu unikniesz niepożądanych przedmiotów w swoim domu. To samo dotyczy wszelkich oferowanych przedmiotów reklamowych czy niechcianej korespondencji, słomek itp.

2.) Nie twórz nowych odpadów

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odrzucenie odpadów jeszcze przed tym, zanim dostaną się do twojego życia. Celem tej zasady jest unikanie jednorazowych opakowań i przedmiotów, nie gromadzenie niepotrzebnych rzeczy, których nigdy nie wykorzystasz, oraz dawanie pierwszeństwa materiałom naturalnym nad syntetycznymi. Przykładem może być zakup żywności bez opakowań i pakowanie jej do własnych pojemników lub toreb, oraz korzystanie z naturalnych mydeł i kosmetyków zamiast tych syntetycznych.

4-70

3.) Kosmetyki i produkty drogeryjne? Zachowaj jeden produkt, z którym jesteś zadowolony.

Są rzeczy, bez których nie możemy obejść się - ale to, co możemy zrobić, to nie marnować nimi. Oszczędzaj wodę i jedzenie, robiąc zakupy mądrze i efektywnie. Zasoby, które często tworzymy nie tylko w kosmetykach, ale także w żywności, są imponujące. Ogranicz swój listę zakupów tylko do rzeczy, które naprawdę potrzebujesz, i zamiast pięciu tanich produktów, sięgnij po jeden, ale wysokiej jakości. W wielu domach półki w łazience uginają się pod dużą ilością kremów, szamponów, a także środków czystości. Jeśli poświęcisz temu trochę czasu, prawdopodobnie odkryjesz, że większość z tego w ogóle nie jest ci potrzebna. I to dotyczy nie tylko kosmetyków, ale także środków czystości. Spróbuj wybrać taki, który ma skład, który nie szkodzi ani ludziom, ani ekosystemowi, i używaj tylko jednego, z którym jesteś zadowolony. Jeśli chodzi o produkty do higieny osobistej, już teraz możesz kupować wielokrotnego użytku patyczki do uszu, chusteczki, a także tampony do demakijażu. To małe rzeczy, które nie uważamy za dużo śmieci, ale w ilości, w jakiej je używamy, nie są już to zaniedbywalne ilości.

Jeśli chodzi o jedzenie, naucz się robić zakupy tylko na kilka dni do przodu. Żywność, która długo nie utrzyma się, jak np. szynka czy sery, zawsze kupuj świeże, tak samo jak pieczywo. Aż jedna trzecia produkowanej na świecie żywności jest marnowana.

11-7

4.) Ponownie używaj, ile to możliwe.

Czy możesz przedłużyć życie czemuś poprzez przekazanie lub naprawę? Czy możesz kupować lub sprzedawać rzeczy używane? A może podarować odzież tam, gdzie znajdzie nowe zastosowanie. Ponowne użycie rzeczy oznacza również zastępowanie jednorazowych produktów tymi, które można wielokrotnie używać i łatwo prać zamiast wyrzucać. Ale nie bój się! Nawet małe kroki, które przyjmujesz i uczysz swoje dzieci, mają znaczenie.

5.) Recyklinguj to, czego nie można odrzucić ani ograniczyć.

Oczywiście, niektórzy mogą sprzeciwiać się recyklingowi. I tak. Jest to jedna z opcji. Jednak pamiętaj, że niektóre produkty nie mogą być recyklingowane w nieskończoność i na końcu swojego (często krótkiego) życia trafiają na wysypisko śmieci. Do przedmiotów, których zerowi ekolodzy starają się całkowicie unikać, należą na przykład woda mineralna w plastiku, torby foliowe i torebki lub plastikowe kubki do kawy. Dziś istnieją już nawet aplikacje, które łatwo doradzą, jak zamienić wiele przedmiotów na bardziej ekologiczne wersje.

6-50

6.) Postaw na naczynia wielokrotnego użytku

Jeśli jesteś przyzwyczajony do pakowania posiłków do pracy w plastikowe pojemniki, spróbuj je zamienić na stal nierdzewną. Nie tylko z plastiku uwalnia się wiele substancji, które udowodniono, że nam szkodzą, ale naczynia ze stali nierdzewnej są łatwiejsze w utrzymaniu, łatwo się myją, nie zatrzymują zapachów w przeciwieństwie do swoich plastikowych odpowiedników, a co najważniejsze - posłużą ci przez wiele lat. Podobnie jak plastikowe butelki, szybko możesz zamienić na te szklane. Oczywiście do sportu i wędrówek zostawisz plastikowe, ponieważ są lżejsze, ale wszędzie indziej, zarówno w domu, jak i w pracy, szkło może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Ponadto, podobnie jak stal nierdzewne pojemniki, są łatwiejsze w utrzymaniu. Dodatkowo w domu docenisz szklane i stalowe przedmioty, ponieważ wyższy poziom stylu zero waste to kompostowanie. Kompostowanie resztek jedzenia, kawałków papieru oraz drewnianych lub bambusowych szczoteczek do zębów przywraca składniki odżywcze i włókna do ziemi.

7.) Nie używaj plastikowych naczyń i sztućców

Można powiedzieć, że plastikowe naczynia i sztućce to osobna kategoria, ponieważ tam, gdzie panuje higiena wielokrotnego użytku zwykłych sztućców, zdrowy rozsądek zaginął i dziś używamy plastikowych naczyń nawet wtedy, gdy nie musimy. Na przyjęciach rodzinnych czy spotkaniach nie jest rzadkością, że wszystko do serwowania jest plastikowe i po imprezie po prostu się to wyrzuca.

Podsumowanie

Gdy już polubisz styl zero waste, odkryjesz, że to więcej niż praktyczny sposób życia, i być może zainspirujesz innych wokół siebie, aby bardziej zastanawiali się nad ilością odpadów, które faktycznie produkują. Jedno jest pewne, nawet pozornie drobnymi krokami możemy w znacznym stopniu przyczynić się do dobrostanu naszego otoczenia.

Veronika Halusková