Najlepiej przyswajalny wapń – Cytrynian TriCalcium

Cytrynian trójwapniowy jest formą wapnia stosowaną w suplementach diety w celu wspierania zdrowia kości i zębów. Dzięki wysokiej strawności nadaje się również dla osób z bardziej wrażliwym żołądkiem. Więcej informacji na temat jego zdrowotnych właściwości znajdziesz w tym artykule.

Co to jest cytrynian trójwapniowy?

Cytrynian trójwapniowy to związek chemiczny wykorzystywany jako źródło wapnia w suplementach diety. Powstaje poprzez połączenie trzech jonów wapnia z kwasem cytrynowym, co skutkuje utworzeniem soli. Ta forma wapnia jest popularna ze względu na swoją dobrą rozpuszczalność w wodzie i łatwość wchłaniania w kwaśnym środowisku żołądka, co umożliwia organizmowi efektywne wykorzystanie wapnia. Cytrynian trójwapniowy jest szczególnie przydatny dla osób z obniżoną produkcją kwasu żołądkowego lub cierpiących na niestrawność. Wysoka biodostępność tego związku pozwala na szybsze i bardziej efektywne wykorzystanie wapnia dla zdrowia kości, funkcjonowania mięśni oraz innych istotnych procesów.

Wapń 21%

Oznaczenie „21%” dla cytrynianu trójwapniowego zwykle oznacza, że ​​21% masy tego związku stanowi czysty wapń. Innymi słowy, na każde 100 gramów cytrynianu trójwapniowego przypada około 21 gramów wapnia pierwiastkowego. Informacja ta jest ważna dla konsumentów, aby mogli prawidłowo oszacować, ile faktycznie wapnia otrzymują z danej ilości suplementu. Informacje te są kluczem do zapewnienia zalecanej dziennej dawki wapnia i zapewnienia, że ​​nie występuje niedobór ani nadmiar wapnia.

Wchłanianie

Wchłanialność cytrynianu trójwapniowego uznawana jest za bardzo dobrą, co czyni go jedną z preferowanych form suplementów wapnia. Dzięki dobrej rozpuszczalności w kwaśnym środowisku żołądka, wapń z cytrynianu trójwapniowego skutecznie wchłania się do organizmu. Jest w stanie rozpuścić się nawet przy niższym poziomie kwasu żołądkowego, co jest korzystne dla osób z mniejszą produkcją kwasu żołądkowego lub przyjmujących leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego. To sprawia, że ​​jest to idealny wybór dla osób starszych i osób z pewnymi problemami trawiennymi, które mogą mieć problemy z wchłanianiem wapnia z innych źródeł.

Produkcja cytrynianu trójwapniowego

Cytrynian trójwapniowy powstaje w reakcji kwasu cytrynowego i źródła wapnia, takiego jak wapno (tlenek wapnia) lub węglan wapnia. Proces ten zwykle odbywa się w roztworze wodnym, w którym kwas cytrynowy rozpuszcza się w wodzie, a następnie dodaje się źródło wapnia. Podczas reakcji wapń ze źródła wapnia wiąże się z kwasem cytrynowym i tworzy cytrynian trójwapniowy. Po zakończeniu reakcji chemicznej mieszaninę podgrzewa się w celu odparowania wody, a pozostałą substancję stałą suszy się i można ją dalej przetwarzać na proszek lub granulki stosowane w suplementach diety. Ta metoda produkcji pozwala na precyzyjną i kontrolowaną ilość wapnia w produkcie końcowym, co jest istotne dla osiągnięcia wymaganych standardów żywieniowych i farmaceutycznych. 

(Polština) (73)

 

Dla kogo to jest?

  • Osoby w podeszłym wieku: Z wiekiem zdolność organizmu do wchłaniania wapnia zmniejsza się, co zwiększa ryzyko osteoporozy i innych problemów z kośćmi. Cytrynian trójwapniowy łatwo się wchłania, dlatego nadaje się również dla osób starszych.

  • Kobiety po menopauzie: Po menopauzie kobiety często szybciej tracą gęstość kości z powodu spadku poziomu estrogenów. Suplementy zawierające cytrynian trójwapniowy mogą pomóc zmniejszyć tempo tej utraty.

  • Osoby z niskim poziomem kwasu żołądkowego: Osoby z niskim poziomem kwasu żołądkowego (podchlorhydria) mogą mieć trudności z wchłanianiem niektórych form wapnia, ale cytrynian trójwapniowy może być dla nich łatwo wchłaniany nawet bez wysokiego poziomu kwasu.

  • Osoby z problemami z wchłanianiem: Osoby, które mają problemy z trawieniem lub przeszły operacje obejmujące przewód pokarmowy, takie jak chirurgia bariatryczna, mogą odnieść korzyści z cytrynianu trójwapniowego ze względu na jego łatwo wchłaniającą się formę.

  • Wegetarianie i weganie: Osoby niespożywające produktów pochodzenia zwierzęcego mogą mieć zmniejszone spożycie wapnia. Cytrynian trójwapniowy to skuteczny sposób na uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na wapń. 

Inne zastosowania

Cytrynian trójwapniowy stosowany jest jako regulator kwasowości, stabilizator i środek konserwujący w różnych produktach spożywczych. Dodawany jest do wyrobów piekarniczych, napojów, produktów mlecznych i innych produktów spożywczych, gdzie pomaga regulować pH oraz poprawiać teksturę i trwałość produktów. Może być stosowany w produktach kosmetycznych jako stabilizator lub regulator pH. Może pomóc w utrzymaniu stabilności i jakości produktów, takich jak kremy, balsamy i inne produkty do pielęgnacji skóry.  W rolnictwie cytrynian trójwapniowy może być stosowany jako dodatek mineralny dla zwierząt, a także wchodzi w skład niektórych karm dla zwierząt domowych, gdzie wspomaga zdrowie kości i zębów.

Wniosek

Wapń jest niezbędny dla mocnych kości i zębów, a także wspomaga funkcjonowanie mięśni, układ nerwowy i proces krzepnięcia krwi. Dostarczanie jej w wystarczającej ilości jest kluczem do zapobiegania osteoporozie i innym problemom zdrowotnym związanym z kośćmi, szczególnie u osób starszych. Dlatego ważne jest, aby nie zapominać o regularnym przyjmowaniu wapnia, aby nasz organizm pozostał zdrowy i w pełni funkcjonalny.