Jak przyjazne dla środowiska jest pakowanie Waszych zamówień.

BrainMarket istnieje od 5 lat i w tym czasie znalazł tysiące klientów. Bardzo to doceniamy. Bez was nie moglibyśmy istnieć, to wy, nasi klienci, wasze zamówienia i życzenia, napędzają nas do przodu. Na początku koncentrowaliśmy się wyłącznie na zdrowiu człowieka, ale z biegiem czasu, a raczej bardzo szybko, zidentyfikowaliśmy się z filozofią zero waste. W miarę wzrostu liczby zamówień zdawaliśmy sobie sprawę, że wysyłka i opakowania mają duży wpływ na środowisko. Ponieważ nasza planeta jest dla nas ważna, ciągle wprowadzamy innowacje, aby jak najbardziej zminimalizować negatywny wpływ naszej działalności na przyrodę.

Dajcie nam trochę czasu. Ciężko nad tym pracujemy :)

Chciałbym tylko podkreślić, że jeszcze pięć lat temu praktycznie nie wiedzieliśmy nic o pakowaniu zamówień. Właściwie nie mieliśmy pojęcia o wielu aspektach funkcjonowania sklepu internetowego. Mimo to wykonaliśmy ogromną pracę. Teraz postaram się przedstawić, co udało nam się zmienić w ciągu tego czasu, aby być jak najbardziej przyjaznymi dla naszej pięknej planety.

 
 

zerowasteBrainMarket

Sale photo created by freepik - www.freepik.com

1. Ponownie wykorzystujemy opakowania, wypełnienia i pudła, w których otrzymujemy towar od naszych dostawców.

Od czasu do czasu pojawia się pytanie, dlaczego w ogóle używamy folii bąbelkowej lub plastikowych wypełnień. Faktem jest, że choć mamy pewną ilość folii bąbelkowej na magazynie, starannie ją minimalizujemy. Gdzie to tylko możliwe, staramy się ją zastępować papierem i słomą. Niestety, niektóre produkty są bardzo delikatne, i nasi klienci często odkrywają, że są uszkodzone. Szczególnie boli to, gdy chodzi o wysokiej jakości produkty. A klienci są również rozczarowani faktem, że jeden uszkodzony produkt może uszkodzić wszystkie pozostałe. Kiedy już coś zapakujemy w folię bąbelkową, najczęściej korzystamy z materiałów opakowaniowych od naszych dostawców. Za każdym razem, gdy otrzymujemy towar od dostawcy, segregujemy materiały opakowaniowe i ponownie wykorzystujemy je do waszych zamówień. Lepiej jest przecież ponownie wykorzystać materiały opakowaniowe niż wyrzucać je do kosza. Dajemy im po prostu drugą szansę :) To samo dotyczy pudełek od naszych dostawców, materiałów wypełniających i pianki styropianowej. Czasami pudełka są uszkodzone na tyle, że normalnie trafiłyby do kosza. Dlatego mamy maszynę, która przetwarza każdy karton, który możemy wykorzystać jako materiał wypełniający.

Proszę więc, nie nie bądźcie zaniepokojoni, jeśli otrzymacie paczkę pełną pianki styropianowej lub kartonów z recyklingu. Możecie być 100% pewni, że po prostu ponownie wykorzystaliśmy je z przychodzących dostaw.

2. Używamy papieru i materiałów z recyklingu.

Mamy kilka zaprzyjaźnionych firm, które od czasu do czasu dostarczają nam używane kartony lub sami je odbieramy. Jako wypełnienie paczek stosujemy recyklingowy papier i słomę. Torby na odbiór osobisty są oczywiście z papieru z recyklingu.

Ostatnią kwestią w naszych wysiłkach na rzecz ochrony środowiska było używanie zwykłej plastikowej taśmy klejącej. Ten problem próbowaliśmy rozwiązać praktycznie od samego początku naszej działalności, ale nie mogliśmy znaleźć solidnego dostawcy. I muszę przyznać, że do tego momentu nawet nie wiedziałem, że istnieje papierowa taśma klejąca. Była to czasami uciążliwa droga, ponieważ papierowe taśmy klejące często nie trzymały dobrze. Na placu transportowym zdarzało się regularnie, że kawałki odklejały się, a cała paczka nawijała się na nie. I tak aż do momentu, gdy odkleiła się etykieta, a potem już nikt nie wiedział, skąd pochodzi paczka i do kogo ma trafić. Jednak pewnego pięknego dnia jeden z naszych klientów skontaktował się z nami i zaproponował produkcję papierowej taśmy klejącej na bazie naturalnej gumy kauczukowej. Po długich próbach różnych wariantów znaleźliśmy papierową taśmę klejącą, która trzyma się dobrze i jednocześnie spełnia nasze wymagania.

3. Oszczędzamy lasy. Nie drukujemy faktur!

Mamy nadzieję, że się nie obrażacie, ale faktury do zamówień wysyłamy e-mailem, ponieważ podejrzewamy, że większość z was nie potrzebuje tego papieru. Razem zaoszczędzamy kilka hektarów lasów. :) Jeśli jednak chcielibyście dodać fakturę do zamówienia, wystarczy napisać swoje życzenie w uwagach do zamówienia, a oczywiście znajdziecie ją w paczce. I aby odwdzięczyć się przyrodzie, kilka lat temu nawiązaliśmy współpracę z organizacją non-profit o nazwie Salamandr, która zajmuje się odnawianiem lasów i łąk w Beskidach. Celem organizacji jest sadzenie drzew i dążenie do jak największej różnorodności biologicznej krajobrazu. Dzięki organizacji Salamandr w Beskidach znowu rosną rośliny, które zniknęły z tego regionu wiele lat temu. Za każde zamówienie powyżej 350 zł pomagacie nam uczynić Beskidy jeszcze piękniejszym miejscem.

4. Segregujemy odpady

Oczywiście segregacja odpadów jest standardem w całej naszej firmie. Mamy pojemniki na plastik, papier i szkło z regularnym wywozem. Nawiasem mówiąc, odpady biodegradowalne kompostujemy w naszym ogrodzie.

Co jeszcze chcemy poprawić

  • Na razie nie wymyśliliśmy jeszcze sposobu na bezpieczne wysyłanie szklanych produktów bez użycia folii bąbelkowej. Czasami musimy niestety użyć kupowanej folii bąbelkowej. Czasami paczki wracają do nas w stanie, jakby nimi ktoś grał w piłkę na placu transportowym. Tak więc zawsze staramy się przygotować je na najgorsze traktowanie.
  • Mamy w planach przeniesienie produktów w tabletkach BrainMax do szklanych pojemników z myślą o up-cyklingu. Będzie to znacznie droższe niż pozostawienie produktów w plastiku, ale wierzymy, że wkrótce to docenicie.

Ma to sens...

Nie wiem, kto jest autorem tego cytatu: "Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie". Ale działa to we wszystkich aspektach ludzkiego działania. Dlatego ciągle szukamy sposobów na zmniejszenie wpływu naszej działalności na środowisko. Moglibyśmy wybrać łatwiejszą i znacznie tańszą ścieżkę plastikową, ale byłoby to w sprzeczności z naszą filozofią. I jeśli przekonamy tylko kilka innych sklepów internetowych i osób do przyjęcia tego samego ekologicznego i zrównoważonego podejścia do naszej planety, to będziemy zadowoleni :) Wszyscy powinniśmy dążyć do tego, aby zostawić naszą planetę zdrową i silną dla naszych dzieci.

Śmiało piszcie nam, co jeszcze możemy poprawić. Bardzo cenimy każdą waszą radę. Wasze uwagi, rady, życzenia, pozytywny i negatywny feedback naprawdę nas napędzają i traktujemy je bardzo poważnie.

Jiří Votava