5 najskuteczniejszych substancji przeciwstarzeniowych

Starzenie się jest nieuchronnym procesem, który niesie ze sobą liczne zmiany na poziomie komórkowym i molekularnym. Jednakże, dzięki postępom współczesnej nauki, udało się zidentyfikować szereg substancji, które mogą znacząco zwolnić przejawy starzenia oraz wspomóc ogólne zdrowie. Wśród tych substancji znajdują się między innymi NAD+eNeMeN, resweratrol, tauryna, glutation i astaksantyna. W niniejszym artykule szczegółowo omówimy korzyści płynące z ich stosowania, mechanizmy działania oraz metody, dzięki którym można dostarczyć te cenne związki do naszego organizmu.

NAD+ i eNeMeN

NAD+ (nikotynamidoadeninodwunukleotyd) jest koenzymem odgrywającym kluczową rolę w energetyce komórkowej i metabolizmie. Z wiekiem poziomy NAD+ w organizmie spadają, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych związanych ze starzeniem się. eNeMeN (nikotynamid mono nukleotyd) jest prekursorem NAD+, który pomaga przywrócić jego poziomy w organizmie. Kiedy eNeMeN jest spożywany, organizm przekształca go w NAD+, przywracając w ten sposób energię komórkową i funkcje metaboliczne.

Zwiększenie poziomów NAD+ wspiera produkcję energii w mitochondriach, co zwiększa ogólną witalność. NAD+ także aktywuje sirtuiny, enzymy zaangażowane w naprawę DNA i utrzymanie zdrowia komórek. Ponadto wspiera zdrowie mózgu i funkcje poznawcze, co jest kluczowe dla długowieczności i prewencji chorób neurodegeneracyjnych.

NAD+ można uzupełniać poprzez suplementy diety zawierające eNeMeN lub NR (nikotynamid rybozyd), prekursory NAD+. Dobrze jest także uwzględnić w diecie pokarmy bogate w niacynę (witamina B3), takie jak mięso kurczaka, tuńczyk, awokado i grzyby.

Resweratrol

Resweratrol jest polifenolem znanym ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych. Neutralizuje wolne rodniki i redukuje stres oksydacyjny, co jest kluczowym czynnikiem starzenia się. Resweratrol również poprawia funkcję endotelialną i zmniejsza stany zapalne, wspierając zdrowie serca.

Podobnie jak NAD+, resweratrol aktywuje sirtuiny, co przyczynia się do długowieczności i zdrowia komórkowego. Ta aktywacja sirtuin wspiera naprawę DNA i poprawia funkcje komórkowe.

Resweratrol jest dostępny w suplementach diety. Naturalnie występuje w czerwonym winie, winogronach, jagodach, żurawinach i orzeszkach ziemnych. Spożywanie tych pokarmów może przyczynić się do przyjmowania resweratrolu.

Tauryna

Tauryna jest aminokwasem obecnym w wielu tkankach ciała, w tym w mózgu, sercu i mięśniach. Jest znana ze swojego szerokiego spektrum fizjologicznych efektów. Pomaga regulować ciśnienie krwi i wspiera zdrowie serca oraz funkcję wątroby, a także pomaga usuwać toksyny z organizmu. Tauryna również chroni komórki nerwowe i wspiera funkcje poznawcze.

Oprócz tych korzyści, tauryna ma także rolę w poprawianiu wydolności fizycznej i regeneracji mięśni, co jest kluczowe dla utrzymania aktywności i witalności wraz z wiekiem.

Taurynę znajdujemy w pokarmach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby i produkty mleczne. Wegetarianie i weganie mogą rozważyć suplementy diety, aby zapewnić sobie odpowiednie spożycie.

(Polština) (62)

Glutation

Glutation jest silnym antyoksydantem obecnym w każdej komórce naszego ciała. Odgrywa kluczową rolę w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym i detoksykacją. Chroni komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki, wspiera funkcję wątroby i pomaga usuwać toksyny. Glutation także wzmacnia funkcje immunologiczne i pomaga w walce z infekcjami.

Jego znaczącą zaletą jest zdolność do recyklingu innych antyoksydantów, co zwiększa ogólną pojemność antyoksydacyjną organizmu. W ten sposób glutation wspiera zdrowie i długowieczność komórek.

Glutation możemy znaleźć w suplementach diety, ale organizm może go także syntetyzować z aminokwasów cysteiny, glutaminy i glicyny. Pokarmy bogate w te aminokwasy to czosnek, cebula, brokuły, szpinak i awokado.

Astaksantyna

Astaksantyna to karotenoid uznawany za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i stanami zapalnymi, wspiera zdrowie skóry i zapobiega uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem UV.

Astaksantyna także poprawia wytrzymałość i regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, co jest kluczowe dla utrzymania aktywności fizycznej wraz z wiekiem. Ponadto wspiera zdrowie oczu i wzroku, co jest ważne dla utrzymania jakości życia.

Astaksantyna występuje naturalnie w organizmach morskich, takich jak łosoś, krewetki i mikroalgi (na przykład Haematococcus pluvialis). Spożycie tych pokarmów może przyczynić się do przyjmowania astaksantyny. Podobnie jak wcześniejsze substancje, astaksantyna jest dostępna w suplementach diety. 

Podsumowanie

Substancje NAD+/eNeMeN, resweratrol, tauryna, glutation i astaksantyna to silne narzędzia w walce z procesem starzenia. Ich regularne spożywanie, czy to poprzez dietę, suplementy, czy kombinację obu, może znacząco przyczynić się do utrzymania witalności, zdrowia i młodzieńczego wyglądu. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność.

 

Źródła

Imai, S., Guarente, L. The Role of NAD+ in Cellular Health and Longevity. Nature Reviews Molecular Cell Biology [online]. 2014, 15(4), 243-256 [cit. 2024-06-04]. DOI: 10.1038/nrm3738. 

Špalj, S., Milisav, I. The Central Role of the NAD+ Molecule in the Development of Aging and the Prevention of Chronic Age-Related Diseases: Strategies for NAD+ Modulation. International Journal of Molecular Sciences [online]. 2023, 24(3), 2959 [cit. 2024-06-04]. DOI: 10.3390/ijms24032959. 

Huang, J., Zhang, Y., Deng, F. Taurine in Nutrition and Health: A Review. Nutrients [online]. 2018, 10(7), 760 [cit. 2024-06-04]. ISSN 2072-6643. DOI: 10.3390/nu10070760.

Li, Z., Jiang, T., Wang, L. Glutathione: A Review on Its Role and Significance in Health and Disease. Antioxidants [online]. 2019, 8(10), 333 [cit. 2024-06-04]. ISSN 2076-3921. DOI: 10.3390/antiox8100333.

Ambati, R.R., Phang, S.M., Ravi, S., Aswathanarayana, R.G. Astaxanthin: Sources, Extraction, Stability, Biological Activities and Its Commercial Applications—A Review. Marine Drugs [online]. 2014, 12(1), 128-152 [cit. 2024-06-04]. ISSN 1660-3397. DOI: 10.3390/md12010128.