Dokuczają Ci zimne dłonie i stopy? Może brakuje ci niektórych witamin lub minerałów?

Czy często odczuwasz chłód, nawet gdy innym w pomieszczeniu jest ciepło? Martwią cię ciągle zimne stopy i dłonie? Może to mieć wiele przyczyn, a zazwyczaj są to drobnostki, które po prostu nie przychodzą nam do głowy. Od zwykłych reakcji na chłodne środowisko, aż po wskaźniki systemowych chorób, zimne kończyny stanowią interesujący przykład, jak nasz termoregulacyjny system ciała wchodzi w interakcję z otoczeniem zewnętrznym i ogólnym stanem naszego zdrowia.

Co najczęściej powoduje zimne kończyny?

1.) Kwasy tłuszczowe Omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3 pomagają utrzymać elastyczność naczyń krwionośnych, co jest ważne dla prawidłowego krążenia krwi. Brak tych kwasów Omega-3 może prowadzić do zmniejszenia elastyczności naczyń i gorszego krążenia krwi.

2.) Niedobór żelaza (anemia)

Żelazo jest kluczowe dla produkcji hemoglobiny: Hemoglobina to białko w czerwonych krwinkach, odpowiedzialne za transport tlenu z płuc do innych części ciała. Niedobór żelaza powoduje zmniejszenie produkcji hemoglobiny. Gdy organizm ma niedobór żelaza, nie może efektywnie produkować hemoglobiny, co prowadzi do anemii. Anemia oznacza, że krew nie może efektywnie transportować wystarczającej ilości tlenu do tkanek ciała, w tym do kończyn. Niedobór żelaza może również wpływać na funkcję mięśni i wytrzymałość, co dodatkowo obniża zdolność ciała do regulacji temperatury i utrzymania ciepła w kończynach.

Význam železa v těle
 

3.) Niewystarczająca funkcja tarczycy

Poczucie zimnych rąk i nóg w przypadku hipotyreozy, stanu, w którym tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, jest związane z kilkoma kluczowymi aspektami, w jaki sposób hipotyreoza wpływa na ciało. Hormony tarczycy wpływają również na siłę i częstotliwość skurczów serca oraz ogólną objętość krwi krążącej. Zmniejszona aktywność tarczycy może spowodować, że serce pompuje mniej efektywnie, co może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do kończyn. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie cierpiący na hipotyreoza mogą odczuwać zmęczenie i często być zmarznięci, ponieważ ciało nie reguluje efektywnie swojej temperatury i metabolizmu energetycznego.

4.) Brak podstawowych składników odżywczych - TERMAGENEZA

Mogłeś spotkać się z tym, jeśli kiedykolwiek stosowałeś drastyczne diety. Brak podstawowych składników odżywczych takich jak białka, tłuszcze i węglowodany powoduje, że organizm ma mniej energii na utrzymanie ciepła ciała, co pogarsza poczucie zimnych kończyn. Rola makroskładników odżywczych odgrywa kluczową rolę w metabolizmie ciała i termogenezie. Termogeneza to proces, w którym ciało przekształca energię (z tłuszczów, węglowodanów i białek) w ciepło. Ten proces jest niezbędny do utrzymania normalnej temperatury ciała, a jeśli organizmowi odmawia się kluczowych źródeł energii, może to skutkować obniżeniem temperatury ciała i uczuciem zimnych kończyn. Ponadto, metabolizm tych składników odżywczych wpływa także na krążenie i ogólny stan energetyczny organizmu, co również ma wpływ na temperaturę kończyn.

(Polština)-7

5.) Niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi oznacza, że krew nie jest tak efektywnie pompowana po ciele, w tym do kończyn. Zmniejszony przepływ krwi prowadzi do tego, że kończyny (ręce i nogi) są chłodniejsze, ponieważ nie dostają one wystarczającej ilości ciepłej krwi.

6.) Niedobór witaminy B12

Witamina B12 jest niezbędna do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Niedobór tej witaminy może powodować anemię, stan, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości zdrowych czerwonych krwinek. Anemia może prowadzić do zmniejszonego dostarczenia tlenu do tkanek, w tym do kończyn, co może powodować uczucie zimna. Ponadto, witamina B12 jest ważna dla utrzymania zdrowia układu nerwowego. Niedobór tej witaminy może prowadzić do uszkodzeń nerwowych, co może powodować zmiany w odczuwaniu temperatury i pogorszenie wrażliwości kończyn, co może być interpretowane jako uczucie zimnych rąk i nóg. Ponadto niedobór może prowadzić do problemów z krążeniem, co może ograniczyć przepływ krwi do części ciała, takich jak ręce i nogi.

Podsumowanie

Oczywiście, przyczyn może być więcej. Zimne kończyny mogą być związane z nierównowagą hormonalną, stresem oraz brakiem innych składników, takich jak magnez, który pełni więcej niż 300 funkcji w ciele. Staraj się obserwować czas i okoliczności, w których to się dzieje, oraz dbaj o dostarczanie składników odżywczych. Często wystarczy zmienić bardzo niewiele, aby ciało było zadowolone.

Veronika Halusková