Czym są ceramidy? Klucz do dobrze nawilżonej i młodo wyglądającej skóry.

Ceramidy są kluczowym składnikiem utrzymania zdrowej i funkcjonalnej skóry. Są to lipidy, stanowiące niezbędny element górnej warstwy skóry, znanej jako stratum corneum. Pełnią kluczową rolę w utrzymaniu funkcji barierowej skóry oraz jej nawilżenia.

Czym są ceramidy?

Komórki skóry można sobie wyobrazić jak cegiełki, które muszą być ze sobą połączone. To właśnie połączenie zapewniają ceramidy. Dzięki nim skóra jest jędrna, nie mamy rozszerzonych porów, a same ceramidy mają zdolność utrzymania nawilżenia naszej skóry. Ceramidy tworzą warstwę ochronną na powierzchni skóry, która pomaga zapobiegać utracie wody i chroni skórę przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, alergeny i zanieczyszczenia. Ceramidy przyczyniają się do utrzymania elastyczności skóry i są kluczowe dla sprawnie funkcjonującej bariery skórnej. Ich zawartość w skórze maleje wraz z wiekiem.

(Polština) Pokožka s a bez CERAMIDES

Skóra w miarę upływu lat przechodzi wiele zmian. Staje się cieńsza i traci część swojej elastyczności; produkcja ceramidów i innych lipidów się spowalnia, a lata ciągłego narażenia na promieniowanie UV również obniżają poziomy ceramidów. Wraz z ubywaniem tych tłuszczów bariera ochronna skóry staje się słabsza i bardziej podatna na uszkodzenia. Brak ceramidów w skórze może prowadzić do suchości, podrażnienia i pogorszenia problemów skórnych, takich jak egzema i łuszczyca.

Niektóre badania wskazują, że doustne spożycie suplementu ceramidowego może zwiększyć nawilżenie skóry i pomóc w zmniejszeniu hiperpigmentacji, zaczerwienienia i swędzenia skóry. Zaleca się również spożywanie pokarmów bogatych w ceramidy, takich jak produkty mleczne, jajka, bataty, ziarna soi, kiełki pszenicy, kukurydza i brązowy ryż, które mogą wspierać poziom ceramidów w skórze.

Dodatkowo w badaniu stwierdzono, że na spadek poziomu ceramidów mają również wpływ pory roku. Zaobserwowano 50% spadek ceramidów na skórze ramion uczestników podczas jesienno-zimowych miesięcy w porównaniu do wiosny i lata. Działanie drażniących mydeł, peelingów i agresywnych substancji chemicznych w otoczeniu również obniża poziom ceramidów w skórze.1

 

(Polština)-30

 

Funkcje ceramidów w skórze

1.) Wzmocnienie bariery ochronnej skóry

Skóra jest codziennie narażana na wpływy z otoczenia, które mogą zakłócić jej funkcję ochronną. Może to prowadzić do ekstremalnej suchości skóry, co następnie sprawia, że skóra staje się podrażniona i znacznie bardziej podatna na rozwój egzemy i powstawanie zmarszczek. Ceramidy pomagają przywrócić i wzmocnić tę ochronną funkcję, co zapobiega dalszym uszkodzeniom i wspiera naturalne funkcje skóry. Ponadto pomagają zapobiegać utracie wody i chronią skórę przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, alergeny i zanieczyszczenia.

(Polština) Lipo komplex Beauty

2.) Nawilżanie

Ceramidy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu nawilżenia skóry, zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody z naskórka. Utrzymują skórę elastyczną i tworzą ochronną warstwę na powierzchni skóry, minimalizując transepidermalną utratę wody. Ten proces jest istotny dla utrzymania zdrowego mikrośrodowiska skóry, co jest ważne dla jej regeneracji i odnowy.

3.) Anti-aging

Wraz z wiekiem i wpływem czynników zewnętrznych naturalna zawartość ceramidów w skórze maleje, co prowadzi do pojawienia się drobnych linii i zmarszczek. Uzupełnienie ceramidów może pomóc w zwalczaniu oznak starzenia się. Brak ceramidów w skórze może prowadzić do suchości, podrażnienia i pogorszenia problemów skórnych, takich jak egzema i łuszczyca. Dlatego uzupełnienie ceramidów jest kluczowe w walce przeciwko oznakom starzenia się.

(Polština) Graf vrasky a elasticita

 

BrainMax Liposomal Beauty

Efekty ceramidów na skórę są niezaprzeczalne, dlatego skorzystaliśmy z opatentowanego kompleksu Ceramosides™, który łączy dwa rodzaje ceramidów. CERAMOSIDES™ zostały zaprojektowane, aby pomagać poprawić wygląd skóry od wewnątrz na zewnątrz. Dostarczają niezbędne ceramidy poprzez krwiobieg do wewnętrznej warstwy skóry, zapewniając ich równomierne dostarczanie do skóry na całym ciele. Działanie Ceramosides™ potwierdziło również badanie kliniczne w 2017 roku.2 Była to randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo badanie zgodne z najnowszymi standardami w tej dziedzinie. Wyniki tego badania były znacząco pozytywne i zostały zaobserwowane już po 15 dniach, kiedy to stwierdzono: 

  • Poprawę nawilżenia skóry
  • Wygładzenie skóry
  • Redukcję oznak starzenia się
  • Efekt już po 15 dniach stosowania

 

(Polština) Graf pokožky CERAMOSIDES

 

Ceramidy dodatkowo wykazały bezpośredni wpływ na wzrost włosów. Badanie opublikowane w listopadzie 2023 roku obejmowało 66 kobiet i trwało 84 dni. Uczestniczki regularnie stosujące Ceramosides™ odnotowały znaczne poprawy w gęstości, wyglądzie i ogólnej jakości włosów. Wyniki wykazały, że CERAMOSIDES™ skutecznie zmniejsza ilość włosów w fazie telogenu (wypadanie włosów) i zwiększa ilość włosów w fazie anagenu (wzrost włosów). Poprawa ta była statystycznie istotna i widoczna już po 56 dniach od rozpoczęcia stosowania.3

Dzięki specjalnemu procesowi produkcyjnemu ceramidy są pozyskiwane z pszenicy i stanowią efektywne rozwiązanie dla pięknej, nawilżonej skóry z klinicznie zbadanym działaniem nawilżającym i przeciwstarzeniowym. Unikalny proces produkcji gwarantuje, że w produkcie końcowym nie znajdują się żadne śladowe ilości glutenu. Dlatego kompleks może być używany również przez osoby z nietolerancją glutenu. Ze względu na swoje roślinne składniki, BrainMax Liposomal Beauty jest także odpowiedni dla wegan, a jego liposomalna forma gwarantuje maksymalną przyswajalność.

 
 
 
 
 
 
 

Veronika Halusková

 

1. FUJIWARA, Anna, Masashi Morifuji MORIFUJI, Masami KITADE, Keiko KAWAHATA, Tomoyuki FUKASAWA, Taketo YAMAJI, Hiroyuki ITOH a Makoto KAWASHIMA. Age-related and seasonal changes in covalently bound ceramide content in forearm stratum corneum of Japanese subjects: determination of molecular species of ceramides. 2018.

2. BIZOT, Valérie, Enza CESTONE, Angela MICHELOTTI a Vincenzo NOBILE. Improving Skin Hydration and Age-related Symptoms by Oral Administration of Wheat Glucosylceramides and Digalactosyl Diglycerides: A Human Clinical Study. 2017.

3. DUDONNÉ, Stéphanie, Catherine KERN a Christine GARCIA. Efficacy of a wheat polar lipid complex in reducing hair loss and improving hair growth in healthy women: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical study. 2023.