Czy znasz skróty DIM, I3C i CDG? Synergiczne połączenie dla równowagi hormonalnej i detoksykacji

W dzisiejszych czasach coraz bardziej skupiamy się na utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu różnym chorobom za pomocą naturalnych substancji. Do związków, które zyskują na popularności dzięki swoim pozytywnym skutkom na organizm człowieka, należą DIM (Diindolylmethan), Indol-3-karbinol (I3C) i Wapń D-glukaran (CDG). Te substancje, naturalnie występujące w niektórych pokarmach, są znane ze swoich właściwości ochronnych i detoksykacyjnych, zwłaszcza w zakresie równowagi hormonalnej i wspierania zdrowia wątroby. Ten artykuł szczegółowo omówi każdą z tych związków, ich źródła, skutki dla organizmu człowieka i powody, dla których warto je stosować razem.

Diindolylmethan (DIM)

Co to jest Diindolylmethan?

Diindolylmethan to związek, który powstaje podczas trawienia indol-3-karbinolu, obecnego w warzywach krzyżowych (np. brokuły, kapusta, kalafior, brukselka). DIM jest znany ze swoich potencjalnych korzyści zdrowotnych, zwłaszcza w zakresie równowagi hormonalnej i ochrony przed różnymi problemami zdrowotnymi.

Jak pozyskać DIM?

DIM można zdobyć poprzez spożywanie warzyw krzyżowych lub jako suplement diety w formie kapsułek lub tabletek. Dla osiągnięcia efektów terapeutycznych często zaleca się stosowanie DIM w formie suplementów, ponieważ ilość obecna w pokarmach może nie być wystarczająca dla znaczących korzyści zdrowotnych.

Właściwości dla organizmu człowieka:

  1. Równowaga hormonalna: DIM pomaga modulować metabolizm estrogenów, co jest korzystne w zapobieganiu chorobom zależnym od hormonów, takim jak niektóre typy chorób piersi i prostaty.
  2. Właściwości antyoksydacyjne: DIM ma działanie antyoksydacyjne, które chroni komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Antyoksydanty są kluczowe dla zapobiegania stresowi oksydacyjnemu, który może prowadzić do chorób przewlekłych.
  3. Wspomaganie detoksykacji: DIM wspiera procesy detoksykacyjne w wątrobie, co pomaga organizmowi pozbywać się szkodliwych substancji i wspomaga ogólne zdrowie wątroby.

(Polština) - 2024-07-02T095457.053

Indol-3-karbinol (I3C)

Co to jest Indol-3-karbinol?

Indol-3-karbinol to związek obecny w warzywach krzyżowych (np. brokuły, kapusta, kalafior, brukselka), który jest znany ze swoich właściwości ochronnych i modulujących hormony. Podczas trawienia I3C przekształca się w DIM i inne bioaktywne związki.

Jak pozyskać I3C?

I3C można zdobyć poprzez spożywanie warzyw krzyżowych lub jako suplement diety. Podobnie jak w przypadku DIM, terapeutyczne dawki I3C są często wyższe niż ilości dostępne z pokarmów, co sprawia, że suplementy diety są skutecznym sposobem na zapewnienie odpowiedniego spożycia.

Właściwości dla organizmu człowieka:

  1. Właściwości ochronne: I3C ma zdolność hamowania wzrostu nieprawidłowych komórek i wspierania ich naturalnego obumierania (apoptozy), co jest ważne dla utrzymania zdrowia komórek i tkanek.
  2. Detoksykacja: I3C wspiera enzymy detoksykacyjne w wątrobie, co pomaga organizmowi pozbywać się szkodliwych substancji i poprawia funkcję wątroby.
  3. Wsparcie równowagi hormonalnej: I3C wpływa na metabolizm estrogenów, wspierając równowagę hormonalną i zmniejszając ryzyko chorób zależnych od hormonów.


Wapń D-glukaran (CDG)

Co to jest Wapń D-glukaran?

Wapń D-glukaran to wapienna sól kwasu D-glukaronowego, który naturalnie występuje w niektórych owocach i warzywach (np. grejpfruty, jabłka, pomarańcze, brokuły, brukselka). Związek ten jest znany ze swoich właściwości detoksykacyjnych i ochronnych dla wątroby.

Jak pozyskać CDG?

Wapń D-glukaran jest dostępny jako suplement diety w formie kapsułek lub tabletek. Naturalnie występuje w niektórych pokarmach, ale dla efektów terapeutycznych często korzystniej jest go stosować w formie suplementów diety.

Właściwości dla organizmu człowieka:

  1. Wsparcie detoksykacji: CDG wspiera procesy detoksykacyjne w wątrobie, hamując enzym beta-glukuronidazę, co zwiększa wydalanie toksyn z organizmu. To pomaga chronić organizm przed szkodliwymi substancjami i poprawia funkcję wątroby.
  2. Równowaga hormonalna: Związek ten wspiera wydalanie nadmiaru hormonów, takich jak estrogeny, wspierając tym samym równowagę hormonalną i zdrowie.
  3. Zapobieganie nieprawidłowemu wzrostowi komórek: Badania sugerują, że CDG może pomagać w redukcji ryzyka nieprawidłowego wzrostu komórek, zwłaszcza w tkankach zależnych od hormonów, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia komórek.

(Polština) DIM + I3C + CDG

Dlaczego stosować DIM, I3C i CDG razem?

Stosowanie tych trzech związków razem może mieć synergiczne efekty na wspomaganie detoksykacji, równowagi hormonalnej i zapobieganie nieprawidłowemu wzrostowi komórek. Połączenie DIM i I3C skutecznie moduluje metabolizm estrogenów i wspiera enzymy detoksykacyjne w wątrobie. CDG zapewnia, że toksyny i nadmiar hormonów są skutecznie wydalane z organizmu, wspierając ogólne zdrowie i zapobieganie chorobom. Ta kombinacja jest więc korzystna dla osób szukających kompleksowego podejścia do wspierania zdrowia za pomocą naturalnych substancji.

 

Źródło

Chen, I., Safe, S., & Bjeldanes, L. Indole-3-carbinol and diindolylmethane as aryl hydrocarbon (Ah) receptor agonists and antagonists in T47D human breast cancer cells. Biochemical Pharmacology. 1996, 51(8), 1069-1076. Dostępne z: https://doi.org/10.1016/0006-2952(96)00060-3.

Weng, J., Tsai, C., Kulp, S., & Chen, C. Indole-3-carbinol as a chemopreventive and anti-cancer agent. Cancer Letters. 2008, 262(2), 153-163. Dostępne z: https://doi.org/10.1016/j.canlet.2008.01.033.

Walaszek, Z. Potential use of D-glucaric acid derivatives in cancer prevention. Cancer Letters. 1990, 54(1-2), 1-8. Dostępne z: https://doi.org/10.1016/0304-3835(90)90083-A.