Migrena: Dlaczego się pojawia? Jak pozbyć się lub złagodzić migrenę.

Dość często mylone są dwa słowa: migrena i ból głowy. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś migreny, z pewnością wiesz, że to nie tylko ból głowy, który czasami dotyka każdego z nas. Migrena to neurologiczna, przewlekła, bardzo bolesna choroba, której przyczyny są wciąż stosunkowo mało znane, chociaż pierwsze wzmianki o migrenie datowane są na około 3000 lat p.n.e. Prawdopodobnie jest to kombinacja kilku różnych czynników. Co jednak, gdybyśmy powiedzieli Ci, że możesz zmniejszyć częstotliwość i przebieg migreny?

Czym jest migrena i dlaczego się pojawia?

Migrena jest o kilka stopni silniejsza niż ból głowy. Jeśli miałeś już do czynienia z migreną, ta różnica jest natychmiast zauważalna. Chociaż istnieją już leki bezpośrednio na migrenę (wcześniej często zastępowane antydepresantami), temat migreny wciąż owija się w niepotwierdzone hipotezy. Wiadomo głównie to, że podczas migreny naczynia krwionośne kurczą się, a mózg zostaje niedokrwiony. Sama migrena ma różne fazy i intensywność bólu.

Možné spouštěče migrén

Skłonność do migreny często występuje w rodzinach, w których rodzice lub dziadkowie cierpią na migrenę lub cierpieli na nią w przeszłości. Oznacza to, że jest częściowo dziedziczna. Predyspozycje genetyczne mogą dotyczyć przede wszystkim obszaru znajdującego się w pniu mózgu. Te obszary mogą u niektórych osób reagować bardziej wrażliwie na bodźce zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, co następnie drażni nerw trójdzielny i powoduje migrenę. Nawet przypuszcza się, że osoby cierpiące na migreny mają mniejszą jedną część mózgu - konkretnie ciało migdałowate. To może potwierdzać hipotezę o dziedziczności jako głównego czynnika przyczyniającego się do migreny.

Cierpisz na migrenę?

Chociaż szacuje się, że około miliona osób w Czechach ma doświadczenie z migreną, nadal jest to relatywnie bagatelizowany temat. Migrena może powodować trudności zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Otoczenie może mieć wrażenie, że celowo unikasz swoich obowiązków. W przypadku migreny jednak chodzi o coś innego. Migrena jest bardzo bolesna, aż do tego stopnia, że w danym momencie myślisz tylko o jednej rzeczy. Wziąć jakikolwiek lek, który pomoże. Ból podczas migreny jest bardzo ostry, pulsujący i nasila się podczas ruchu. Zwykle występuje tylko w jednej połowie głowy. Ból może również występować naprzemiennie lub w samym środku głowy.

Migrena może trwać od kilku godzin do kilku dni. Podaje się, że kobiety cierpią na migreny aż 3 razy częściej niż mężczyźni. Jest to prawdopodobnie spowodowane wahaniami hormonów w ciągu miesiąca. Kobiety częściej doświadczają migren w okresie miesiączkowym i w okresie menopauzy. Migrena nie omija jednak również dzieci. W przypadku pojawienia się migreny jest dość naiwne sądzić, że można kontynuować  (choć w ograniczonym zakresie) zwykłe czynności. Ruch nasila migrenę, a w większości przypadków towarzyszą jej wymioty. Jeśli wymioty wystąpią, możesz poczuć ulgę. Przynajmniej na chwilę.

 
 
 

Jak se migréna pronevuje

 

Migrena to intensywny ból, któremu często towarzyszy szereg innych objawów, w tym:

 • uczucie nudności i wymioty
 • wrażliwość na hałas i światło
 • ból oczu
 • ból kręgosłupa
 • zaburzenia widzenia
 • dreszcze
 • zmęczenie
 • pocenie się

Fazy przebiegu migreny

 • Stadium prodromalne – trwa około godziny i charakteryzuje się ziewaniem, depresją, smutkiem, bólami brzucha, napięciem mięśni, zmianą smaku, ochotą na słodkie, potrzeba picia bez uczucia pragnienia.
 • Aura – występuje tylko u 20% osób cierpiących na migrenę, trwa około godziny. Towarzyszą jej uczucie osłabienia, zaburzenia węchu i mowy, podwójne widzenie, zaburzenia pola widzenia. W tym momencie ludzie doświadczają rozmytego widzenia lub mają błyski przed oczami.
 • Atak – indywidualny przebieg i trwanie – od trzech godzin do trzech dni, może się wielokrotnie powtarzać nawet kilka razy w ciągu tygodnia. Charakterystyczny jest pulsujący ból w skroni, za uchem lub w potylicy, który rozprzestrzenia się na całą połowę głowy lub może być skoncentrowany wokół oka. Często występują nudności, wymioty, zawroty głowy, uczucie zdrętwiałych kończyn, światłowstręt.
 • Stadium postdromalne – ból ustępuje, pojawia się uczucie ulgi, ale także wyczerpania. Przez kilka dni trwa wrażliwość na dotyk i bodźce termiczne. Ważne jest uzupełnienie płynów i minerałów, takich jak magnez, zwłaszcza jeśli podczas migreny występowały wymioty.

Przyczyny można łatwo podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do przyczyn wewnętrznych należą zmiany hormonalne, predyspozycje genetyczne, problemy z kręgosłupem, oczami lub odwodnienie. Do przyczyn zewnętrznych, które niekoniecznie wywołują migrenę, ale mogą się do niej przyczynić, należą hałas, ostre światło lub zmiany pogody i ciśnienia.

Jak minimalizovat četnost migrén

Sposoby minimalizowania ryzyka wystąpienia migreny:

 • Jeśli migreny pojawiają się często, warto sporządzać notatki, co im poprzedzało. Monitoruj sen, jedzenie i picie, stres i jego źródła itp. Później możesz przejrzeć notatki i stwierdzić, co prawdopodobnie wywołało migrenę.
 • Uzupełniaj magnez i kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci oleju rybiego. Oba te elementy mogą zmniejszyć częstotliwość migren.
 • Zapewniaj sobie codziennie co najmniej 7 godzin snu.
 • Jeśli masz czas w ciągu dnia, spróbuj odpocząć przez 15 minut. Może to być medytacja lub po prostu zamknięcie oczu w ciszy, eliminując wszelkie zewnętrzne bodźce.
 • Unikaj głośnych miejsc.
 • Pij odpowiednią ilość płynów - idealnie w formie elektrolitów, które uzupełnią ilość minerałów i aminokwasów.
 • Wprowadź regularną aktywność fizyczną, masaże i ćwiczenia rozluźniające kręgosłup szyjny.
 • Jeśli spędzasz kilka godzin przed komputerem, chroń swoje oczy przed szkodliwym niebieskim światłem emitowanym przez elektronikę. Pomocne mogą być okulary blokujące niebieskie światło.

Co robić, gdy pojawi się migrena?

Jeśli sam doświadczyłeś tych objawów, prawdopodobnie wiesz, że zbliżający się atak migreny jest odczuwalny z wyprzedzeniem. Niemniej jednak nie zawsze jesteś w sytuacji, w której możesz oderwać się od wszystkiego i położyć się do łóżka. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że gdy migrena już się pojawi, istnieje tylko kilka rzeczy, które mogą sprawić, że migrena ustąpi. Kilka z nich przedstawimy poniżej.

1.) Cisza i ciemność

Cisza i ciemność to dwie rzeczy, które prawdopodobnie nie wymagają długiego opisywania. Zwłaszcza dlatego, że jeśli znasz stany panujące podczas migreny, automatycznie zamykasz się w sobie i reagujesz irytacją na każdy hałas, światło i mowę. W tym momencie każdy bodziec, który odbieramy zmysłami, jest nieprzyjemny. Osobiście reaguję również znacznie intensywniej na zapachy. Podczas zbliżającej się migreny należy zaciągnąć zasłony, założyć maskę do spania i zamknąć się w pomieszczeniu, w którym panuje możliwie jak największa cisza. Ekspozycja na światło aktywuje komórki ipRGC (komórki znajdujące się w siatkówce) - są to komórki przekazujące ból. Komórki pozostają aktywne przez kilka minut po kontakcie ze światłem. Naukowcy uważają, że mechanizm ten może być powodem, dla którego migreny nasilają się pod wpływem światła i ustępują po 20-30 minutach przebywania w ciemności.

 
 

Co dělat při migréně

2.) Magnez

Magnez sprawdził się u mnie wielokrotnie w przypadku bólu różnego pochodzenia. Jeśli cierpisz na migreny lub bóle głowy, polecam przyjmowanie magnezu jako środka zapobiegawczego. Mówi się, że jeśli miałbyś wybrać tylko jeden suplement diety, w który warto zainwestować, to powinien to być magnez. Zgadzam się z tym w stu procentach. Magnez wpływa bowiem na ponad 300 procesów biochemicznych w organizmie. Badania wskazują na zdolność złagodzenia bólu poprzez stosowanie magnezu zarówno podczas samego ataku migreny, jak i jako środka zapobiegawczego. Nawet niedobór magnezu uważany jest za potencjalny czynnik wywołujący migrenę.1

3.) Odpoczynek

Odpoczynek to podstawa, ponieważ w momencie, gdy doświadczasz migreny, to jedyna rzecz, która może ci trochę pomóc. Niemniej jednak warto sobie pozwolić na odpoczynek także dzień po niespodziewanej migrenie. Spróbuj traktować migrenę jako sygnał, że musisz bardziej zadbać o siebie i zwolnić tempo.

4.) Imbir

Jako terapia wspomagająca, pomocny może być imbir . Wystarczy wymieszać proszek z imbiru w szklance wody i pić go małymi łykami. Może to pomóc w zmniejszeniu intensywności migreny.2 Ponadto imbir jest idealny dla tych, którzy podczas migreny borykają się z nudnościami.

5.) Zimny okład

Zimny worek żelowy lub kostki lodu w woreczku lub chusteczce. To również może pomóc złagodzić największy ból. Umieść okład na karku i połóż się na brzuchu. Jeśli masz doświadczenie z migreną związaną z bólem pleców, zalecam raczej ciepłe okłady lub kąpiel.

6.) Wystarczająca ilość płynów

Brak płynów jest również jednym z kilku czynników wywołujących migrenę. Dlatego w takim momencie ważne jest regularne przyjmowanie płynów. Wystarczą małe dawki, aby żołądek sobie z tym poradził, ale regularnie.

Podsumowanie

Migrena nie należy obecnie do chorób uleczalnych. Z drugiej strony jej częstość i intensywność można w dużej mierze kontrolować. Jeśli podejrzewasz, że migreny mogą być spowodowane hormonami (szczególnie u kobiet w niektóre dni cyklu), spróbuj najpierw zoptymalizować swoje hormony.

 
 

 

Veronika Halusková

 

1. PEIKERT, A, C WILIMZIG a R KÖHNE-VOLLAND. Prophylaxis of migraine with oral magnesium: results from a prospective, multi-center, placebo-controlled and double-blind randomized study. 1996.

2. MAGHBOOLI, Mehdi, Farhad GOLIPOUR, Alireza Moghimi ESFANDABADI a Mehran YOUSEFI. Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. 2014.