Ciężkie i bolesne miesiączki. Suplementy diety na łagodniejszy przebieg miesiączki.

Jeśli jesteś jedną z kobiet, które dosłownie cierpią z powodu miesiączki, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Przyjrzymy się niektórym ziołom i suplementom diety, które mogą pomóc w przezwyciężeniu silnych miesiączek i przede wszystkim złagodzeniu nieprzyjemnych objawów, takich jak bóle podbrzusza.

Miesiączka. Co powoduje bolesne miesiączki?

Miesiączka potrafi naprawdę dokuczyć, a bolesną miesiączkę przeżyła prawie każda z nas. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że okres menstruacji to faza cyklu menstruacyjnego, w której ciało powinno odpoczywać. Niezależnie od tego, czy miesiączka trwa trzy dni czy tydzień, trzeba pamiętać, że w tym czasie nie jest wskazane, aby funkcjonować tak, jak w pozostałe dni miesiąca. Oprócz bólu brzucha i krwawienia, w dniach przed miesiączką lub podczas niej może wystąpić zatrzymywanie płynów w organizmie. To oczywiście wpłynie na wagę. Liczby na wadze w tej fazie cyklu nie należy brać zbyt serio. Zatrzymywanie płynów może spowodować różnicę w wadze nawet do dwóch kilogramów! Nie jest również przypadkiem, że w dniach wokół menstruacji nasze ciało pragnie większej ilości węglowodanów. Dlatego w tych dniach nie odmawiajcie sobie dodatków do dania.

Silne krwawienie menstruacyjne wynika z ​​nierównowagi między estrogenem a progesteronem. Wiele nieprzyjemnych rzeczy, które mogą nas spotkać w ciągu życia, często wynika z nierównowagi między tymi dwoma hormonami. Celem jest zachowanie równowagi między tymi hormonami, a istnieje kilka suplementów, które mogą pomóc w jej zachowaniu.

 
 

1-116

1.) Królowe adaptogenów - Maca i Ashwagandha

Są to zioła adaptogenne, które są dokładnie tym, czego potrzebujemy w okresie menstruacji, aby utrzymać równowagę hormonalną i psychiczną. Macę z pewnością można nazwać królową adaptogenów, ponieważ jej działanie nie dotyczy tylko hormonów, ale ma pozytywny wpływ na układ rozrodczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, działa na równowagę psychiczną, libido i może łagodzić objawy menopauzy. Podobnie jak ashwagandha, Maca to adaptogen, który długoterminowo prześciga inne rośliny swoim działaniem. Dlatego oba te adaptogeny są obecne w naszym suplemencie BrainMax Testamento.

2.) Wiesiołek dwuletni

Osobiście mam bardzo dobre doświadczenia z wiesiołkiem, nie tylko jeśli chodzi o cykl menstruacyjny, ale również doskonale wspomaga i odżywia skórę. Polecam codziennie łyżkę oleju z wiesiołka po posiłku. Olej z wiesiołka doskonale odżywi skórę i jest małym cudem dla cery, ponieważ utrzymuje ją nawilżoną. Jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn borykających się z suchą skórą. Wiesiołek również pomaga w redukcji trądziku. Jeśli zaczynasz stosować wiesiołek, nie martw się, jeśli menstruacja opóźni się o kilka dni. W ciągu kilku miesięcy cykl powinien wrócić do normy. Ze względu na wiele właściwości, jakie oferuje wiesiołek, umieściliśmy go w naszym suplemencie wielowitaminowym dla kobiet, gdzie zajmuje zaszczytne miejsce.

3.) Żelazo

Czy wiedzieliście, że kobiety mają wyższą rekomendowaną dzienną dawkę żelaza niż mężczyźni? Jednym z powodów jest właśnie menstruacja, podczas której tracimy żelazo. Niedobór żelaza jest bezpośrednio związany z obfitym krwawieniem menstruacyjnym, dlatego żelazo może być kluczem do radzenia sobie z intensywnym krwawieniem. Dla dorosłych zalecane minimalne dzienne spożycie żelaza wynosi od 10 do 15 mg. Tracimy około 1 mg żelaza dziennie. Wyższa potrzeba żelaza jest szczególnie istotna podczas menstruacji, w ciąży lub karmienia piersią, kiedy straty mogą wynosić nawet 2 mg. Dlatego zalecana ilość spożywanego żelaza zmienia się w zależności od okresu życia. Najlepszym sposobem na zapewnienie, że twoje ciało w pełni przyswoi żelazo, jest jego spożywanie na czczo rano, ponieważ wtedy jest ono najlepiej wchłaniane.

4.) Kozieradka pospolita

Kozieradka to jedno z podstawowych ziół, które warto wypróbować, jeśli borykasz się z bólami i skurczami brzucha podczas menstruacji. Działanie tego zioła w łagodzeniu bólu było nawet badane, i w badaniu z 2014 roku potwierdzono, że zmniejsza bóle menstruacyjne.1

 
 

2-117

5.) Niepokalanek pospolity

Niepokalanek to zioło z długą tradycją, z którego kobiety mogą korzystać w przypadku wielu dolegliwości. Jest on odpowiedni nawet w przypadku nieregularnych miesiączek. Zalecam jego stosowanie rano, ponieważ wtedy przysadka mózgowa najbardziej reaguje na działanie zioła zmniejszającego poziom prolaktyny. Jest skuteczny w przypadku obfitych miesiączek, ale nie jest odpowiedni dla kobiet z PCOS. Jeśli więc zmagasz się z zespołem policystycznych jajników, pomiń to zioło.  Dla regulacji cyklu niepokalanek jest najbardziej skuteczny w ciągu pierwszych 3-6 miesięcy stosowania. Następnie jego działanie może się osłabić. Dlatego zalecam półroczną kurację, po której następuje przerwa, aby sprawdzić, czy cykl już się wyrównał.

6.) Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec jest nam znany przede wszystkim ze względu na jego działanie uspokajające. I to jest prawda. To zioło ma duży wpływ na naszą równowagę psychiczną, nastrój i  dobre samopoczucie. W okresie menstruacji działa podobnie. Jeśli czujesz się drażliwa podczas menstruacji, zalecam dodanie dziurawca do swojej diety. Jest on również szczególnie przydatny, jeśli zmagasz się z bólem.

7.) Magnez

Magnez był badany w kilku badaniach i okazało się, że kobiety, które przyjmowały magnez codziennie przez sześć miesięcy, miały mniejsze bóle menstruacyjne niż te, które przyjmowały placebo.2  Magnez bowiem rozluźnia mięśnie macicy, poprawia przepływ krwi i zmniejsza produkcję prostaglandyn - hormonów wywołujących ból.

Wskazówki dotyczące funkcjonowania podczas menstruacji

  • Jeśli ćwiczysz, w tych dniach zaleca się raczej lekkie treningi lub więcej ćwiczeń rozciągających, medytację lub jogę.
  • Warto wiedzieć, że w okresie menstruacji zmieniają się nasze upodobania żywieniowe. Możesz mieć ochotę na słodycze. W takim przypadku chrom może pomóc w opanowaniu tych pragnień.
  • Zadbaj o dostateczne spożycie polisacharydów. Nie rezygnuj z dodatków do posiłków, w tym okresie ciało kobiety potrzebuje węglowodanów, a jeśli zjadasz tylko sałatę na obiad, dużo szybciej po południu sięgniesz po słodycze lub niezdrowe przekąski.
  • Więcej odpoczywaj. Jeśli to możliwe, spróbuj w tych dniach unikać działań, które kosztują cię wiele sił.
  • Dbaj o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia oraz o ilość żelaza w pożywieniu. Wśród produktów zawierających najwięcej żelaza znajdują się mięso, podroby, tuńczyk, owoce morza, rośliny strączkowe, warzywa liściaste i nasiona dyni.

     

 

Veronika Halusková

1. YOUNESY, Sima, Sedigheh AMIRALIAKBARI, Somayeh ESMAEILI, Hamid ALAVIMAJD a Soheila NOURAEI. Effects of Fenugreek Seed on the Severity and Systemic Symptoms of Dysmenorrhea. 2014.

2. FONTANA-KLAIBER, H a B HOGG. Therapeutic effects of magnesium in dysmenorrhea. 1990.