Choroba Alzheimera. Jak powstaje, jakie są objawy i czy można jej zapobiegać?

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, której dokładna przyczyna pozostaje częściowo nieznana, wiemy jednak, że charakteryzuje się ona gromadzeniem się płytek beta-amyloidowych w mózgu.  Płytki beta-amyloidowe to skupiska nienormalnie wypaczonych białek występujące w mózgach osób chorych na chorobę Alzheimera. Płytki te tworzą się, gdy białko beta-amyloid, które normalnie występuje w mózgu, zaczyna gromadzić się w niekontrolowany sposób, tworząc stałe złogi pomiędzy komórkami nerwowymi. Proces ten może zakłócać komunikację między komórkami nerwowymi i prowadzić do ich uszkodzenia i śmierci, czego skutkiem są zaburzenia funkcji poznawczych charakterystyczne dla choroby Alzheimera.

Istnieją metody, które pozwalają wykryć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy. Metody te obejmują badania genetyczne, które pozwalają zidentyfikować obecność specyficznych wariantów genetycznych związanych z większym ryzykiem rozwoju choroby, oraz zaawansowane techniki obrazowania, takie jak skany mózgu, które mogą ujawnić nagromadzenie płytek beta-amyloidowych. Metody te mogą być jednak dostępne jedynie w badaniach naukowych lub specjalistycznych placówkach medycznych.

(Polština) (4)

Objawy stopniowo się nasilają i obejmują utratę pamięci, zmiany osobowości i umiejętności, trudności z mową i orientacją. Wczesna diagnoza jest kluczowa, ponieważ pozwala na rozpoczęcie leczenia, które może spowolnić postęp choroby, nawet jeśli nie da się jej całkowicie wyleczyć.

Stwierdzono, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mają o 50% mniej kluczowych składników odżywczych!

Chociaż wcześniejsze badania zdecydowanie sugerowały możliwość, że karotenoidy mogą chronić mózg przed uszkodzeniami przyczyniającymi się do choroby Alzheimera , nie było na to dowodów. Do teraz. Wyniki te są zgodne z badaniami na dużą populację, które wykazały, że ryzyko choroby Alzheimera było znacznie niższe u osób stosujących dietę bogatą w karotenoidy.

Wczesne objawy choroby Alzheimera obejmują zwykle łagodne zapominanie, zwłaszcza ostatnich wydarzeń lub informacji, trudności w planowaniu lub rozwiązywaniu problemów, zmiany w zachowaniu i nastroju, dezorientację w czasie i przestrzeni oraz trudności w mówieniu i pisaniu . Objawy te stopniowo nasilają się i mogą znacząco wpłynąć na codzienne życie i niezależność jednostki.

(Polština) (2)

Nawyki żywieniowe odgrywają kluczową rolę w profilaktyce; Dieta śródziemnomorska bogata w ryby, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste może zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera. Według Światowej Organizacji Zdrowia kraje o największej liczbie osób cierpiących na demencję, w tym na chorobę Alzheimera, to kraje zachodnie o wyższej średniej długości życia, co sugeruje, że częstość występowania demencji wzrasta wraz ze starzeniem się społeczeństwa .

Spożywanie przeciwutleniaczy może odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju choroby Alzheimera poprzez ochronę komórek mózgowych przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E, flawonoidy i karotenoidy, mogą pomóc neutralizować wolne rodniki w organizmie i wspierać ogólne zdrowie mózgu. Chociaż badania w tej dziedzinie wciąż trwają, uważa się, że zdrowa dieta bogata w przeciwutleniacze korzystnie wpływa na zdrowie mózgu i może przyczyniać się do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.