Różowy szum. Dlaczego lepiej śpimy podczas deszczu?

Znacie to uczucie, gdy na rynnę spadają krople deszczu, a wy, przy lekko otwartym oknie, owijacie się w kołdrę? Nie tylko lepiej oddycha się przy oczyszczonym powietrzu, ale same krople spadające na ziemię powodują tak zwany różowy szum.

Różowy szum jest interesującym i dość unikatowym rodzajem sygnału dźwiękowego, który charakteryzuje się równomiernym rozkładem energii w oktawach (lub pasmach logarytmicznych). Oznacza to, że na każdej oktawie – części spektrum częstotliwości, gdzie częstotliwość podwaja się – jest obecna ta sama ilość energii. Ten fenomen nadaje różowemu szumowi jego charakterystyczne właściwości, które odróżniają go od białego szumu, którego energia jest równomiernie rozłożona we wszystkich częstotliwościach.(Polština)-28Różowy szum to po prostu kategoria dźwięków, która zawiera wszystkie częstotliwości słyszalne przez ludzkie ucho, czyli od 20 Hz do 20 000 Hz.

Nazwa "różowy szum" pochodzi z analogii do koloru róży, a konkretnie w kontekście rozkładu częstotliwości w tym typie szumu. Ta analogia opiera się na porównaniu do kolorów światła w optyce, gdzie białe światło zawiera wszystkie kolory widzialnego spektrum. Gdy białe światło przechodzi przez pryzmat, rozkłada się na spektrum różnych kolorów, przy czym każdy kolor odpowiada określonej częstotliwości światła. Różowy szum jest używany, między innymi, jako narzędzie do uspokajania i ułatwiania zasypiania, ponieważ jego dźwięk jest postrzegany jako kojący i mniej zakłócający niż inne typy szumu.

Jaka jest różnica między różowym szumem a białym szumem?

Biały szum, podobnie jak różowy szum, jest dźwiękiem maskującym, który zawiera wszystkie częstotliwości słyszalne przez ludzi. Różnica polega na tym, że wszystkie częstotliwości w białym szumie mają tę samą intensywność, podczas gdy w różowym szumie wyższe częstotliwości są mniej intensywne niż niższe.

Różowy szum a sen

Chociaż mamy wrażenie, że w trakcie snu nic nie słyszymy, w rzeczywistości nasze uszy wszystko rejestrują. Różowy szum może przyczynić się do lepszego snu z kilku powodów, które są związane z jego unikalnymi właściwościami akustycznymi i sposobem, w jaki ludzki mózg przetwarza dźwięk. Według niektórych badań może również skrócić czas zasypiania — okres, który zajmuje zasypianie po położeniu się do łóżka.

  • maskuje wszystkie inne zakłócające elementy,
  • jest to stały efekt dźwiękowy,
  • ma działanie uspokajające,
  • zmniejsza nadmierną aktywność mózgu,
  • skraca czas zasypiania.

Stały różowy szum może pomóc ludziom się zrelaksować przed snem, maskując irytujące dźwięki. Różowy szum jest często używany do maskowania niepożądanych dźwięków w środowisku, takich jak biura czy pokoje szpitalne, ponieważ jego szerokie pokrycie częstotliwościowe łatwo może zatuszować inne dźwięki. Słuchanie różowego szumu pomaga nam się zrelaksować i zasnąć, być może dlatego, że jego właściwości dźwiękowe działają kojąco.

Podsumowanie

Różowy szum jest fascynującym zjawiskiem, które znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, od akustyki po badania naukowe. Jego unikalny profil dźwiękowy i zdolność do naturalnej harmonii ze słuchem ludzkim sprawiają, że różowy szum jest nie tylko narzędziem technicznym, ale także przyjemnym dźwiękiem do relaksu i medytacji.

Veronika Halusková
 
 
1. YOON, Heenam a Hyun Jae BAEK. External Auditory Stimulation as a Non-Pharmacological Sleep Aid. 2022.