NAD+. Wpływ NAD+ na naszą energię, starzenie się komórek i funkcje poznawcze.

Zdrowe komórki są kluczowe dla wszystkich procesów w naszym ciele. Czy jesteśmy tego świadomi, czy nie, w momencie, gdy komórki prosperują, znacznie poprawiają jakość naszego życia. Mamy więcej energii, mniej dokucza nam różnym chorobom, a także w wieku starczym możemy wkroczyć z własną energią. Dziś omówimy bliżej NAD+. To rzadką cząsteczkę, która potrafi to wszystko wpłynąć.

Czym jest NAD+ i jakie są jego skutki?

NAD+ to koenzym. Koenzymy są niezbędne w organizmie, aby inne enzymy mogły pracować. Powstaje z witaminy B3 (niacyny). To, z jakim zainteresowaniem NAD+ pojawił się na rynku, mogłoby sugerować, że to nowość w świecie biologii molekularnej. Niemniej jednak naukowcy znają cząsteczkę NAD+ już od 1906 roku.

NAD+ (nikotynamid adenin dinukleotyd) jest wytwarzany naturalnie w organizmie i jest kluczowym składnikiem komórek. Silne komórki wytwarzają energię, pomagają napędzać mięśnie, wzmacniają odporność, naprawiają strukturę komórkową i walczą z utlenianiem i wolnymi rodnikami. Prekursor NAD+ niacyna (forma witaminy B3) odgrywał rolę w łagodzeniu pelagry, śmiertelnej choroby, która dręczyła Amerykę Południową w 1900 roku. Wtedy naukowcy odkryli, że mleko i drożdże, oba zawierające prekursory NAD+ (witaminę B3), łagodziły objawy tej choroby. Z biegiem czasu naukowcy zidentyfikowali kilka prekursorów NAD+ - w tym kwas nikotynowy, nikotynamid i rybozyd nikotynamidu.

 Proc je NAD v tele pomoscnik

NAD+ można znaleźć w ludzkich, zwierzęcych, roślinnych, drożdżowych i bakteryjnych komórkach. W zasadzie jest obecny w każdej żywej komórce. Jak już wspomniałam, NAD+ jest znane ludzkości od roku 1906, dzięki dwóm naukowcom, Arthurowi Hardenowi i Williamowi Johnowi Youngowi. Jednakże uznanie w środowisku naukowym NAD+ musiało jeszcze poczekać ponad 20 lat. W 1929 roku Harden otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, razem z Hansem von Euler-Cheplinem, który pomógł stworzyć solidne podstawy dla naszego obecnego rozumienia NAD+ jako niezbędnej biologicznej cząsteczki. Euler-Cheplin nie tylko zmapował strukturę NAD+, ale także ustalił, że jest on istotnym prekursorem fermentacji.

NAD+

A jak działa NAD+?

NAD+ przekazuje elektrony z jednej cząsteczki do drugiej, pomagając ułatwić reakcje i procesy metaboliczne w organizmie. Odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym organizmu i zdrowym funkcjonowaniu komórek. NAD+ wspiera zdrowe procesy starzenia, pomaga w naprawie DNA, czyni nasze komórki bardziej odporne na stres, chroni nasz mózg, bierze udział w przekształcaniu pożywienia w energię i reguluje nasz rytm dobowy. Krótko mówiąc, jest to koenzym, czyli "pomocnicza" cząsteczka, która łączy się z innymi enzymami i pomaga wywoływać reakcje na poziomie molekularnym.

Objawy niedoboru NAD+:

 • zmęczenie
 • brak koncentracji
 • psychiczne wyczerpanie
 • zmęczona skóra
 • stres oksydacyjny
 • bezsenność

Właściwy poziom NAD+ w komórce:

 • odgrywa kluczową rolę w metabolizmie komórkowym i produkcji energii
 • jest niezbędny dla zdrowia mitochondriów
 • wysokie poziomy NAD+ są konieczne do naprawy i odnowy DNA
 • spowalnia procesy starzenia związane z kognitywnym spadkiem
 • wspiera zdrową funkcję mózgu
 • zwalcza przewlekłe zmęczenie
 • zwiększa energię
 • przyspiesza metabolizm
 • regeneruje komórki
 • spowalnia proces starzenia się

 Projevy nedostatku NAD+

"Niski poziom NAD utrudnia organizmowi radzenie sobie ze stresem spowodowanym przez wolne rodniki. Niski poziom jest związany z zwiększonym ryzykiem chorób serca, cukrzycy typu 2 i choroby Alzheimera. A co powoduje spadek NAD? Wśród czynników wpływających na to, są nadmierny apetyt, nadmierna konsumpcja alkoholu lub wysoki poziom cukru we krwi. Z kolei wyższy poziom NAD+ jest związany z intensywnym treningiem i restrykcją kalorii.

2-109

Co oznacza pojęcie zdrowego starzenia się?

Żyjemy w czasach, gdy uważamy za normalne, że w starszym wieku mamy wiele chorób, które nas dręczą. Ale co by było, gdybym powiedział(a), że tak nie musi być? Nawiasem mówiąc, pomimo że NAD+ jest tak niezbędną cząsteczką we wszystkich ludzkich komórkach, potwierdzono, że jego poziom spada o 50% między 40. a 60. rokiem życia. Ma to negatywny wpływ na zdrową produkcję komórek i proces starzenia się. Niski poziom NAD oznacza spadek aktywności sirtuin, co uważa się za główny powód rozwoju chorób w naszym ciele w późniejszym wieku.

1-110

1.) Bierze udział w produkcji energii

Kiedy mówimy o energii, myślimy o kawie lub yerba mate? W rzeczywistości powinniśmy myśleć o ATP. Podobnie jak w przypadku energii słonecznej, gdzie ciepło musi być przekształcone na energię elektryczną, pojedyncze cząsteczki z pożywienia muszą najpierw być energetycznie użyteczne na poziomie komórkowym (tak zwane oddychanie komórkowe). Ten proces zachodzi w mitochondriach. Są to mikroskopijne elektrownie komórkowe. Wytwarzają adenosynotrifosforan (ATP) - uniwersalny i natychmiast dostępny nośnik energii dla komórki i organizmu. W produkcji ATP kluczową rolę odgrywa właśnie cząsteczka NAD+. W trakcie oddychania komórkowego mitochondria rozkładają glukozę (podstawowy składnik cukru i węglowodanów w naszej diecie) i wytwarzają energię.

Banner clanek NAD_pl

2.) Aktywuje sirtuiny

Wyobraź sobie komórki swojego ciała jak biuro. W biurze pracuje wiele osób, które wykonują różne zadania, ale wszystkie zmierzają do jednego celu: osiągnięcia zysku i efektywnego funkcjonowania firmy. W organizmie czyni wiele komórek pracujących nad różnymi zadaniami, ale wszystkie one zmierzają do jednego celu: utrzymania ciała w zdrowiu i jak najdłużej sprawności. Tak jak priorytety w firmie zmieniają się w wyniku różnych czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, tak samo priorytety w komórkach ulegają zmianie. Ktoś musi zarządzać biurem, regulować, co i kiedy jest wykonywane, kto to zrobi i kiedy zmienić kierunek. W biurze byłby to dyrektor generalny. W organizmach ludzkich te zadania realizują SIRTUINY.

funkce sirtuinu

Na podstawie obecnych badań wiemy, że mechanizm działania NAD+ zależy od jego zdolności do wiązania się z proteinami, a mianowicie sirtuinami. Sirtuiny to rodzina siedmiu białek, które "strażą" genom naszych komórek, pomagają zmniejszać ich degenerację i chronią komórki przed uszkodzeniami. Ich działanie reguluje (wyrównuje) zdrowie komórek i uczestniczy w kluczowych procesach komórkowych, w tym w wsparciu zdrowego metabolizmu i produkcji energii komórkowej. Bez NAD+ sirtuiny nie mogą działać prawidłowo. NAD+ jest wykorzystywany przez te białka jako paliwo, aby pozostać aktywne, co wydłuża trwałość życia komórki.

3.) Spowalnia proces starzenia się

Poziom NAD w naszym organizmie określa tempo procesu starzenia się. Badania przeprowadzone w 2019 roku na 12 mężczyznach w wieku średnim 75 lat wykazały, że suplementacja nawet 1 gramem nikotynamidu dziennie przez 21 dni zwiększyła poziomy NAD+ w mięśniach szkieletowych i obniżyła poziomy białek zapalnych w organizmie.

4.) NAD+ jako środek zapobiegawczy w chorobach neurodegeneracyjnych

Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji czy choroby Alzheimera. Badając NAD+ jako cząsteczkę przyczyniającą się do naszego zdrowia, nie chodzi tylko o dłuższe życie, ale także o zapewnienie lepszej jakości życia. Jak więc NAD+ może pomóc w tym?

Poprzez poprawę zdolności komórek do samonaprawy, NAD+ może spowolnić tempo neurodegeneracji i zapobiec rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych. NAD+ może również zapobiec gromadzeniu się białek, które zakłócają komunikację komórkową i zwiększają funkcje poznawcze. Wyższe poziomy NAD+ mogą również zapobiec obumieraniu komórek przy niewystarczającym przepływie krwi do mózgu.

 

5.) Wspiera siłę fizyczną i wytrzymałość

W młodszych komórkach i tkankach poziomy NAD są wyższe. Dlatego młodsze osoby często wykazują lepszą sprawność fizyczną, funkcje poznawcze, większy potencjał do naprawy i regeneracji komórek. W miarę starzenia się poziom NAD w organizmie zaczyna spadać, co prowadzi do obniżenia sprawności fizycznej i wytrzymałości.

Jak zwiększyć produkcję NAD+? Czy suplementacja tylko witaminą B3 jest wystarczająca?

Chociaż niacyna (witamina B3) jest prekursorem NAD+, różni się od niego przez dodanie grupy fosforanowej, co wpływa na to, że łatwiej dostaje się do komórki, gdzie przekształca się w NAD+. Składa się ona z nikotynamidu, rybozy i grupy fosforanowej. Jeśli chcielibyśmy to przedstawić w formie sekwencji, wyglądałoby to mniej więcej tak: Oto widzisz, że witamina B3 musi przejść dość długą drogę, zanim przekształci się w NAD+. Muszę jednak zaznaczyć, że to uproszczenie i nie oznacza, że wszystka witamina B, którą spożywasz (zarówno z pożywienia, jak i suplementów), przekształca się w NAD+.

A co z resweratrolem?

Na początku XXI wieku resweratrol był jednym z pierwszych odkrytych aktywatorów sirtuin, który zwiększa aktywność sirtuin o 13 razy. Przypuszcza się, że resweratrol częściowo to osiąga poprzez zwiększenie produkcji NAD w komórkach. Głównym problemem resweratrolu jest to, że jest względnie nierozpuszczalny. Oznacza to, że nie rozpuszcza się w wodzie i dlatego nie jest dobrze wchłaniany przez jelito. Innymi słowy, jeśli planujesz przyjmować resweratrol, powinien być przyjmowany z jedzeniem.

Riagev to opatentowana substancja, która skutecznie zwiększa poziom NAD+ w całym organizmie. Co potrafi?

 1. Zwiększać poziom NAD+ w organizmie.
 2. Zwiększać ilość glutathionu.
 3. Spowalniać proces starzenia.
 4. Ograniczać spadek funkcji poznawczych związanego z wiekiem.
 5. Zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki.

Ta substancja jest również kojarzona z AMPK, enzymem zwiększającym energię w komórkach. BrainMax NAD+ Riagev to opatentowane połączenie nikotynamidu adenin dinukleotydu, które razem stanowią doskonałą kombinację dla energii i zdrowego starzenia się. Badania przeprowadzone w 2022 roku wykazały, że to połączenie zwiększa poziom NAD+ we krwi.

Podsumowanie

Mimo że NAD+ jest znane środowisku naukowemu od prawie 100 lat, dopiero teraz, dzięki postępowi badań naukowych i rozwoju technologii, zaczyna być w pełni wykorzystywane. NAD+ ma ogromny potencjał, a sposób, w jaki będzie wykorzystywane, stanowi jeden z najbardziej interesujących aspektów obecnych badań naukowych.

 

Veronika Halusková 

 

 

1. ZHU, Xiao-Hong, Ming LU, Byeong-Yeul LEE a Wei CHEN. In vivo NAD assay reveals the intracellular NAD contents and redox state in healthy human brain and their age dependences. 2015.

2. MASSUDI, Hassina, Ross GRANT, Nady BRAIDY, Jade GUEST, Bruce FARNSWORTH a Gilles J GUILLEMIN. Age-Associated Changes In Oxidative Stress and NAD+ Metabolism In Human Tissue. 2012.

3. ELHASSAN, Yasir S, Katarina KLUCKOVA, Rachel S FLETCHER, et al. Nicotinamide Riboside Augments the Aged Human Skeletal Muscle NAD+ Metabolome and Induces Transcriptomic and Anti-inflammatory Signatures. 2019.

4. GRANT, Ross. Resveratrol Increases Intracellular NAD+ Levels Through Up regulation of The NAD+ Synthetic Enzyme Nicotinamide Mononucleotide Adenylyltransferase. 2010.

5. XUE, Yongquan, Trisha SHAMP, G.A. Nagana GOWDA, Michael CRABTREE, Debasis BAGCHI a Daniel RAFTERY. A Combination of Nicotinamide and D-Ribose (RiaGev) Is Safe and Effective to Increase NAD+ Metabolome in Healthy Middle-Aged Adults: A Randomized, Triple-Blind, Placebo-Controlled, Cross-Over Pilot Clinical Trial. 2022.