Fisetyna: klucz do długowieczności?

W świecie flawonoidów coraz większą uwagę zwracają te, które nie są nowością w środowisku naukowym, jednak świadomość stopniowo poszerza się o wszystkie. Jednym z takich związków jest fisetyna.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Czym jest fisetyna? Jaki ma związek z zdrowiem komórkowym?

Fisetyna to flawonoid występujący w różnych owocach i warzywach, w tym w truskawkach, jabłkach, winogronach i cebuli. Niemniej jednak fisetyna w tych roślinach występuje naturalnie tylko w niskich stężeniach, co skłania wiele osób do stosowania suplementów fisetynowych. Korzyści płynące z fisetyny pokrywają się z niektórymi innymi flawonoidami, w tym z katechinami z zielonej herbaty i kwercetyną. Jednak posiada ona swój własny unikalny zestaw właściwości biologicznych. Naukowcy znają fisetynę już prawie od 200 lat, od czasu jej pierwszego izolowania z rośliny sumaka weneckiego w 1833 roku. Niemniej jednak fisetyna zaczęła odgrywać istotną rolę w walce ze starzeniem się dopiero w 2018 roku, gdy została uznana za substancję działającą jako senolitykum lub senoterapeutykum – substancję, która niszczy komórki senescentne.

apoptoza infografika brainmarket_pl-min

Senolityki są w centrum dzisiejszych badań nad zwalczaniem procesu starzenia się. Kiedy komórki stają się stare lub niezdolne do funkcjonowania, powinny umrzeć, aby ustąpić miejsca nowym komórkom. Jednak w miarę starzenia się wiele komórek przechodzi w stan senescencji. Oznacza to, że te komórki tracą zdolność do podziału lub wykonywania podstawowych funkcji i odmawiają śmierci. Zostały one nazwane "komórkami zombie", ponieważ nigdy nie umierają. Zamiast tego utrzymują się, gromadzą i powodują infekcję w otaczających je komórkach, co sprawia, że organizm jest bardziej podatny na choroby związane z wiekiem. Uszkodzone w ten sposób komórki mogą później przyczynić się do rozwoju chorób.

Apoptoza to proces, podczas którego zawartość zdrowych komórek jest rozkładana i pakowana w małe membranowe paczki, które są usuwane przez komórki układu odpornościowego. Gdy komórka umiera, sama siebie niszczy w procesie zwanym autofagią. Jednakże nie dotyczy to komórek senescentnych. One wręcz przeciwnie, angażują się w niszczenie komórek wokół siebie. Dobrą wiadomością jest to, że naukowcy odkryli kilka związków, czyli senolityków, które są specyficznie zdolne do naprawiania mechanizmu, który pozwala tym komórkom na samoistne zniszczenie i zapobieganie ich uszkodzeniu. Fisetyna była w rzeczywistości najbardziej skutecznym senolitykiem w usuwaniu komórek senescentnych spośród dziesięciu związków przetestowanych w badaniach. Ponadto badania wykazały, że fisetyna bezpośrednio zwiększa produkcję antyoksydantów, w tym dysmutazy ponadtlenkowej, katalazy i glutationu - najbardziej skutecznych substancji przeciwzapalnych w organizmie.

 K čemu slouží fisetin

Do czego służy fisetyna?

  1. Redukcja stanu zapalnego: Pomaga chronić przed przyszłymi stanami zapalnymi, jednocześnie zmniejszając istniejące stany zapalne, dzięki czemu komórki mogą pracować na pełnych obrotach i efektywniej regenerować się

  2. Antyoksydacyjne działanie: Podobnie jak wszystkie flawonoidy, usuwa wolne rodniki i zwalcza stres oksydacyjny - gromadzenie się substancji zapalnych i reaktywnych, które mogą uszkadzać komórki i DNA

  3. Ochrona zdrowia kości

  4. Neuroprotekcja

  5. Zdolność eliminowania komórek senescentnych (starzejących się)

  6. Wspomaganie produkcji glutathionu: Zwiększa ilość glutathionu, który jest najbardziej skutecznym środkiem przeciwzapalnym w organizmie.

 Banner clanek fisetin_pl

Jak uzyskać fisetynę?

Prawdopodobnie zgodzimy się, że idealne jest pozyskiwanie wszystkich składników odżywczych z diety. Niemniej jednak, jeśli chodzi o antyoksydanty, konkretnie fisetynę, jej zawartość w jedzeniu jest dość niewielka. Aby skorzystać z jej właściwości terapeutycznych, musielibyśmy codziennie spożywać na przykład kilogram truskawek, które są bogate w fisetynę. Jednak przeliczając to na ilość węglowodanów i kalorii, nie jest to zbyt optymalne. Zaletą mogą być suplementy. Niestety, fisetyna źle wchłania się w organizmie, dlatego lepiej jest ją przyjmować wraz z jedzeniem. Nie stwierdzono toksycznej dawki fisetyny, a nawet przy większych dawkach jest bezpieczna.