Astaksantyna i jej działanie

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co nadaje zwierzętom morskim, takim jak łosoś czy homar, tak piękny pomarańczowo-czerwony kolor? To ASTAKSANTYNA! Astaksantyna jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niezwykłych związków. Jest to czerwony pigment - karotenoid, który występuje w roślinach, algach, bakteriach i innych organizmach, gdzie tworzy jaskrawożółty, pomarańczowy i czerwony kolor. W artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest astaksantyna, gdzie ją znaleźć, jak powstaje i jakie są korzyści z jej spożywania. Na koniec doradzimy, jak wybrać ten właściwy produkt z szerokiej gamy suplementów z astaksantyną.

Czym jest astaksantyna i gdzie ją znajdziemy?

Astaksantyna jest pigmentem należącym do karotenoidów - pigmentowanych fitochemikaliów*, które występują obficie w roślinach, bakteriach, algach i wielu innych żywych organizmach. Karotenoidy to jedna z najbardziej zróżnicowanych grup naturalnych barwników.

Najwyższe stężenie tej substancji występuje w jednokomórkowej mikroaldze Haematococcus pluvialis, która została uznana za najlepsze ekologicznie źródło pozyskiwania najczystszej i najskuteczniejszej astaksantyny. Kiedy algi są zestresowane, uwalniają astaksantynę jako czynnik ochronny, który chroni je przed negatywnymi wpływami środowiska, takimi jak światło ultrafioletowe, wysoki poziom soli, brak składników odżywczych lub zmiany temperatury. Astaksantyna umożliwia tym glonom życie przez ponad 40 lat bez pożywienia w surowym środowisku wodnym.

apotraviny_staxanthin_pl

Astaksantyna występuje nie tylko w algach, ale także np. w skorupiakach morskich czy łososiu. Jeśli chcesz uzyskać astaksantynę z łososia, wybierz dzikiego łososia i unikaj łososia hodowlanego lub sztucznie barwionego. Dziki łosoś nie tylko ma natiarlnie więcej astaksantyny, ale jest także zdrowszy do spożycia,ponieważ zawiera mniej zanieczyszczeń.

Kiedy łososie przygotowują się do złożenia jaj, płyną pod prąd. Jego podróż często przebiega setki kilometrów pod silnymi prądami i przez tamy. Zanim łosoś wyruszy w podróż, magazynuje astaksantynę (jedząc krewetki i inne skorupiaki), która następnie służy mu jako źródło energii. Uważa się, że astaksantyna odgrywa dużą rolę w ich zdolności do poddania się takiemu wyczynowi, ponieważ zwiększa ich wytrzymałość. Astaksantyna może mieć podobny wpływ na ludzi. Ponadto łosoś potrzebuje również astaksantyny, aby chronić swoje mięso przed uszkodzeniem przez promienie słoneczne, które padają na płytkie wody na brzegach rzek, przez które łosoś przepływa. Jednak astaksantyna jest również doskonałym pomocnikiem dla ludzi. Ma pozytywny wpływ na mózg, mitochondria, DNA, oczy, układ sercowo-naczyniowy, układ odpornościowy, starzenie się komórek, męską płodność, wyczyn sportowy, mięśnie i stawy.

Wpływ astaksantyny na organizm ludzki

1.) Astaksantyna jako przeciwutleniacz

Astaksantyna jest uważana za najsilniejszy przeciwutleniacz odkryty na planecie. Przeciwutleniacze to silne związki, które zwalczają procesy starzenia, zmniejszają utlenianie w organizmie i chronią komórki przed uszkodzeniami powodowanymi przez niestabilne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami. Mogą one uszkadzać DNA w dużych ilościach i prowadzić do chorób przewlekłych. Wolne rodniki w nadmiernych ilościach są grozą dla naszych komórek.

Niektóre przeciwutleniacze mogą spowodować aktywność wolnych rodników w pewnych warunkach, ale astaksantyna jest wyjątkowa, ponieważ jest czystym przeciwutleniaczem. Oznacza to, że działa jedynie jako ochrona komórek i nie staje się proutleniaczem. Astaksantyna ma wartość ORAC** na poziomie 2 822 200, co czyni ją 293 razy silniejszą niż Acai. Naturalna astaksantyna jest przeciwutleniaczem rozpuszczalnym w tłuszczach i wodzie, dzięki czemu może rozciągnąć się ponad błonę komórkową, chroniąc w ten sposób całą komórkę! Dodatkowo, jako jeden z nielicznych przeciwutleniaczy, może przenikać przez barierę do mózgu czy oczu. Astaksantyna zwiększa również produkcję immunoglobulin. 1 

Stwierdzono, że astaksantyna jest 550 razy skuteczniejsza jako przeciwutleniacz niż katechiny zawarte w zielonej herbacie, a także skuteczniejsza niż witamina E. Dlatego jej spożycie w diecie jest szczególnie ważne dla ochrony skóry przed wpływami zewnętrznymi i uszkodzeniami słonecznymi.2 

Zalety astaksantyny w porównaniu z innymi przeciwutleniaczami:

 • Przechodzi przez barierę krew-mózg i w ten sposób zapewnia mózgowi ochronę antyoksydacyjną.
 • Przekracza barierę krwiotwórczą i tym samym zapewnia oczom ochronę antyoksydacyjną i przeciwzapalną.
 • Eliminuje więcej wolnych rodników niż jakikolwiek inny przeciwutleniacz.
 • Działa jako super silny przeciwutleniacz neutralizujący nadmiar tlenu singletowego.
 • Wędruje przez organizm i zapewnia ochronę przeciwutleniającą i przeciwzapalną wszystkim narządom.
 • Tłumi markery stanu zapalnego.
 • Silnie pochłania promieniowanie UVB.
 • Zmniejsza uszkodzenia DNA.
 • Nie wykazuje działania prooksydacyjnego – jest czystym przeciwutleniaczem.
 • Wiąże się z tkanką mięśniową.

astaxanthin_infografika_brainmarket_pl

2.) Zdrowie oczu

Wykazano, że astaksantyna przyczynia się do zdrowia oczu. Poprawia przepływ krwi do siatkówki, zmniejsza stany zapalne oka i hamuje uszkodzenia komórek w różnych częściach oka.3 Ponadto może pomóc w zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem, zmęczeniu i bólu oczu, jaskrze lub suchych i podrażnionych oczach.

3.) Zdrowie mózgu

Chorób neurodegeneracyjnych jest coraz więcej, więc zdrowie naszego mózgu jest stosunkowo ważnym tematem. Stres oksydacyjny również odbija się na mózgu wraz z wiekiem. Astaksantyna wykazała właściwości neuroprotekcyjne, które mogą pomóc w zapobieganiu pogorszeń funkcji poznawczych związanych z wiekiem i późniejszej chorobie neurodegeneracyjnej. Astaksantyna jest rozpuszczalnym w tłuszczach składnikiem odżywczym, dzięki czemu może przenikać przez barierę krew-mózg i działać bezpośrednio w mózgu. Spowalnia to pogorszenia funkcji poznawczych spowodowany starzeniem się mózgu i chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem przez toksyny i wolne rodniki. Ponadto poprawia przepływ krwi w mózgu, co może być skuteczną pomocą dla pacjentów z demencją.4,5

krevni_cevy_infografika_brainmarket_pl

W odniesieniu do zdrowia mózgu przeprowadzono kilka badań z zaskakującymi wynikami. Po 12 tygodniach przyjmowania astaksantyny w dziennych dawkach6-12 mg stwierdzono u badanych obniżony poziom niebezpiecznych produktów ubocznych utleniania tłuszczu, które gromadzą się u osób cierpiących na demencję. W rezultacie badania wykazały, że suplementacja astaksantyny może pomóc w zapobieganiu demencji u ludzi.

4.) Zdrowie skóry

Wolne rodniki to cząsteczki z niesparowanym elektronem, co czyni je bardzo niestabilnymi i reaktywnymi. Powstają w organizmie w wyniku zarówno naturalnych procesów (takich jak ćwiczenia fizyczne), jak i czynników zewnętrznych (takich jak światło słoneczne i ekspozycja na toksyny). Ze względu na swój reaktywny charakter wolne rodniki reagują destrukcyjnie z innymi cząsteczkami w swoim środowisku, w tym z lipidami i białkami, które są integralną częścią zdrowia i struktury naszej skóry. Wolne rodniki przyczyniają się również do rozpadu kolagenu i elastyny, dwóch najważniejszych białek, które mają wpływ na zdrową, młodzieńczo wyglądającą skórę. Antyoksydanty są w stanie oddać elektron wolnym rodnikom i skutecznie je zneutralizować. Dlatego jeśli będą obecne w skórze w wystarczających ilościach, szkody wyrządzone przez wolne rodniki będą minimalne.

Te same silne właściwości przeciwutleniające, które chronią algi przed promieniami słonecznymi, są w stanie chronić również naszą skórę. Komórki skóry wystawione na działanie światła ultrafioletowego wytwarzają wolne rodniki, które powodują starzenie się skóry. Astaksantyna ma zdolność utrzymywania nawilżenia skóry, zmniejszania widoczności zmarszczek, promowania lepszej elastyczności skóry, zapobiegania starzeniu się skóry i ochrony przed promieniowaniem UV. Ostatnia wymieniona zaleta to dobra wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy łatwo ulegają oparzeniom słonecznym. Astaksantyna gromadzi się w każdej warstwie skóry i chroni ją przed oparzeniami i uszkodzeniami słonecznymi. Krótko mówiąc, działa jak wewnętrzny filtr przeciwsłoneczny.

astaxanthin_pl

5.) Chroni mitochondria - główny twórca energii komórkowej

Już dobrze wiadomo, że funkcja mitochondriów pogarsza się wraz z wiekiem z powodu stresu oksydacyjnego, który może prowadzić do typowych chorób związanych z wiekiem. Te komórkowe „elektrownie” są odpowiedzialne za wytwarzanie energii w postaci ATP (trójfosforanu adenozyny). Jednak proces wytwarzania energii powoduje również powstawanie ogromnych ilości wolnych rodników. Nadmierna ekspozycja na wolne rodniki powoduje stres oksydacyjny w organizmie, który następnie uszkadza funkcję mitochondriów. Astaksantyna z mikroalg Haematococcus pluvialis chroni mitochondria przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, zachowując w ten sposób ich zdolność do wytwarzania energii.6

6.) Zmniejsza stany zapalne w organizmie

Przewlekłe zapalenie występuje na początku większości chorób przewlekłych. Astaksantyna ma znaczące właściwości przeciwzapalne i hamuje działanie związków powodujących stany zapalne.

Daj astaksantynie zielone światło!

Decydując się na suplementację astaksantyną, warto poznać jej pochodzenie. Nie wszystkie z nich są pochodzenia naturalnego. Dlatego upewnij się, że astaksantyna rzeczywiście pochodzi z naturalnego źródła, jakim są algi. Na rynku jest wiele tańszych produktów, które czerpią astaksantynę z produktów petrochemicznych, tworząc „syntetyczny” suplement astaksantyny. Dziś już wiadomo, że syntetyczna astaksantyna została opracowana do karmienia łososi hodowlanych, aby nadać im piękny pomarańczowy kolor, a tym samym uczynić je bardziej atrakcyjnymi dla klientów. Wykazano, że te syntetyczne formy astaksantyny są 20-30 razy mniej skuteczne niż ich naturalna postać pochodząca z alg. Więc musiałbyś wziąć 20-30 razy więcej syntetycznej astaksantyny, aby uzyskać ten sam wynik. Ponadto syntetyczna astaksantyna nie została jeszcze zbadana pod kątem bezpieczeństwa spożycia. 

Dlatego stworzyliśmy naturalną BrainMax Astaksantynę w jakości BIO, która pochodzi z algi Haematococcus pluvialis. Alga ta zawiera największą ilość astaksantyny i przeprowadzono na niej dziesiątki badań. Zalecane dawki wahają się od 2 mg do 30 mg na dobę, w zależności od aktualnego stanu zdrowia. Dla lepszej biodostępności kapsułki zawierają również organiczną oliwę z oliwek. Chociaż astaksantyna jest strukturalnie podobna do beta-karotenu (prowitaminy A), nie musisz się martwić o przedawkowanie.

BrainMax Astaksantyna

  • Otrzymywana z mikroalg Haematococcus pluvialis - naturalna i bezpieczna.
  • Produkt lokalny (Karkonosze) w zamkniętym systemie uprawy.
  • Synergiczne działanie poszczególnych składników znajdujących się w algach.
  • Kontrolowany zamknięty system uprawy.
  • Ścisłe higieniczne warunki produkcji.
  • Bez metali ciężkich i innych niebezpiecznych zanieczyszczeń.
  • Astaksantyna otrzymywana z Haematococcus pluvialis jest jedyną dopuszczoną do spożycia przez ludzi.
  • Jest to produkt naturalny w jakości organicznej bez użycia rozpuszczalników.
  • Ekstrakcja
  • CO2 bez użycia chemii.

 

* Fitochemikalia - substancje biologicznie czynne zawarte w roślinach.

** ORAC - (Oxygen Radical Absorbance Capacity) - jednostka określająca zdolność antyoksydantów do neutralizacji wolnych rodników. Im wyższa wartość ORAC, tym więcej przeciwutleniacze neutralizują ilość wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki.

*** Bariera krew-mózg - bariera między krwią a tkanką mózgową. Organizm chroni mózg przed niepożądanym działaniem niektórych substancji poprzez specjalną budowę naczyń krwionośnych w mózgu.

  

Veronika Halusková 

  

 1. PARK, Jean Soon, Jong Hee CHYUN, Yoo Kyung KIM, Larry L LIME a Boon P CHEW. Astaxanthin decreased oxidative stress and inflammation and enhanced immune response in humans. 2010.

 

 1. ITO, Naoki, Shinobu SEKI a Fumitaka UEDA. The Protective Role of Astaxanthin for UV-Induced Skin Deterioration in Healthy People—A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. 2018.

 

 1. GIANNACCARE, Giuseppe, Marco PELLEGRINI, Carlotta SENNI, Federico BERNABEI, Vincenzo SCORCIA a Arrigo Francesco GUIEPPE CICERO. Clinical Applications of Astaxanthin in the Treatment of Ocular Diseases: Emerging Insights. 2020.

 

 1. KATAGIRI, Mikiyuki, Akira SATOH, Shinji TSUJI a Takuji SHIRASAWA. Effects of astaxanthin-rich Haematococcus pluvialis extract on cognitive function: a randomised, double-blind, placebo-controlled study. 2012.

 

 1. GALASSO, Christian, Ida OREFICE, Paola PELLONE, Paola CIRINO, Roberta MIELE, Adrianna LANORA, Christophe BRUNET a Clementina SANSONE. On the Neuroprotective Role of Astaxanthin: New Perspectives?. 2018.

 

 1. WOLF, Alexander M, Sadamitsu ASOH, Hidenori HIRANUMA, Ikuroh OHSAWA, Kumiko LIO, Akira SATAU, Masaharu ISHIKURA a Shigeo OHTA. Astaxanthin protects mitochondrial redox state and functional integrity against oxidative stress. 2010.