Zapachy w domu. Których należy unikać i dlaczego?

Jest to prawdopodobnie trudne nie zauważyć rosnącego zainteresowania różnego rodzaju zapachami. Zapachy znajdują się w naszych szufladach, w szafach, w łazience, w salonie, po prostu wszędzie. Niemniej jednak to, co wdychamy, jest równie ważne jak to, co spożywamy. W dzisiejszym artykule skupimy się na kilku typowych zapachach, które prawdopodobnie można znaleźć w każdym domu, i trochę się przyjrzymy ich składowi. W wielu przypadkach nie zawierają one bowiem tego, co powinniśmy codziennie wdychać.

Dlaczego chcemy, żeby wszystko pachniało? I dlaczego zapachy wywołują u nas wspomnienia?

Ludzki węch adaptuje się do różnych zapachów od zarania dziejów. Jest to jeden z naszych zmysłów, który towarzyszy nam przez całą ewolucję, a dzisiaj niewątpliwie odczuwamy jego ważność. Wąchamy jedzenie, a gdy wchodzimy do nowego otoczenia, na przykład podczas wizyty, to zapach jest pierwszą rzeczą, którą zauważamy. Gdy jesteśmy w miejscu, gdzie coś pięknie pachnie, od razu czujemy się lepiej. Węch i zapachy odgrywają także rolę w naszych wspomnieniach. Pewnie każdemu z nas zdarzyło się kiedyś poczuć czyjś perfumy lub zapach, który kojarzył się z określoną osobą, miejscem lub sytuacją. Natychmiast w naszych umysłach ożywają liczne wspomnienia. Mamy po prostu pamięć zapachową, dzięki której przypominamy sobie wspomnienia i przede wszystkim jesteśmy w stanie ocenić zagrożenia, co ostrzega nas na czas. Wynika to z faktu, że receptory węchu przekazują sygnały do limbicznego obszaru mózgu, który jest tą samą częścią mózgu, która ma związek z centrum pamięci.

Mimo że nasz węch nie jest wyjątkowy w królestwie zwierząt, te podstawowe cechy zostały nam zachowane. Ale poza emocjami, wspomnieniami i oceną zagrożeń odpowiednie zapachy mają także właściwości terapeutyczne. Dokładnie na tej zasadzie opiera się aromaterapia i najlepiej sprawdza się u osób borykających się ze stresem lub uczuciem wypalenia. Czasami zapachy są nawet wykorzystywane w psychoterapii jako powrót do traumatycznego doświadczenia, które osoba musi ponownie przetworzyć, aby rozwiązać sytuację i pójść dalej. Ponadto węch jest pierwszym zmysłem, który w pełni rozwija się w dzieciństwie, a zapachy, które lubisz lub nie lubisz w dzieciństwie, stanowią podstawę dla palety zapachów na całe życie. Mózg po prostu tworzy połączenia między zapachami a szczęśliwymi wspomnieniami, ludźmi i miejscami.

vůněZdolność do wyczuwania i rozróżniania zapachów jest dla wielu zwierząt bardzo istotna, a zmysł węchu prawdopodobnie był najwcześniej rozwiniętym zmysłem u organizmów. W systemach węchowych różnych zwierząt istnieje wiele podobieństw. Na przykład system węchowy owocowych much, podobny do tego u ludzi i gryzoni, zawiera specyficzne komórki, z których każda identyfikuje stosunkowo niewielką liczbę molekuł zapachu. Gdy widzisz piękny bukiet kwiatów lub przechodzisz obok sklepu z perfumami, często pochylasz się, aby wyczuć ich zapach. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co dokładnie wyczuwacie? I jak rozpoznajecie zapach? Gdy wyczujesz kwiat, wdychasz cząsteczki, które wydzielają się z kwiatu, a następnie tworzysz wewnętrzną reprezentację zapachu kwiatu poprzez aktywność elektryczną, która zachodzi w mózgu. I to działa podobnie, gdy zamykamy oczy. Po prostu węch jest dla nas niezastąpiony.

Dlaczego każdemu z nas pachnie coś innego?

Zmysł węchu ma tendencję do osłabiania się, a nasza zdolność do wykrywania słabych zapachów lub rozróżniania ich maleje wraz z wiekiem. Wpływa na to kilka czynników, w tym spadająca liczba receptorów węchowych i obniżona funkcja pewnych obszarów mózgu. Ciekawe jest, że ostatnie badania wykazały, że utrata węchu jest początkiem choroby Alzheimera i może pomóc w zdiagnozowaniu choroby nawet 10 lat przed pojawieniem się objawów związanych z pamięcią.

Szkodliwe składniki w konwencjonalnych zapachach do domu

Węch jest bardzo potężnym zmysłem i ma zdolność przywrócić wspomnienia do życia! Jednak nie wszystkie zapachy są jednakowo tworzone. Pochodzą one albo z olejków eterycznych, albo z syntetycznych substancji zapachowych. To, że produkt dobrze pachnie, nie oznacza, że jest dla nas naprawdę dobry. Rozwojem syntetycznych zapachów trochę ominięliśmy to, jak się rozwijaliśmy. Nasze komórki węchowe, ze względu na ciągłe wystawianie ich na syntetyczne zapachy, nie są w stanie rozpoznawać subtelnych detali w zapachach. Spójrzmy więc na to, czym tak naprawdę są zapachy i na co trzeba uważać przy syntetycznych zapachach.

Syntetyczne zapachy składają się z mieszanki chemicznych substancji aromatycznych. Są one wszędzie. W produktach do pielęgnacji osobistej, kosmetykach, środkach czystości, odświeżaczach powietrza, żelach do prania, środkach dezynfekujących do rąk, pieluchach, tamponach, jedzeniu, napojach, słodyczach, świeczkach i tak dalej. Lista jest niemal nieskończona. Syntetyczne zapachy są znacznie prostsze i przede wszystkim tańsze w produkcji niż olejki eteryczne, ponieważ składają się głównie z substancji chemicznych, a nie naturalnych składników. Dlatego cena jest tym, co decyduje u producentów.

2-87

Istnieje wiele produktów, które uwalniają substancje takie jak benzen, formaldehyd, toluen. Są to substancje rakotwórcze, które, gdy przeliczymy ilość, w jakiej występują w naszych domach, stanowią realne ryzyko. Ponieważ jesteśmy otoczeni tymi zapachami przez cały dzień, mogą one bardzo szybko wywołać alergie lub astmę. Podobnie jak w przypadku konwencjonalnej kosmetyki, nie ma ustawowych ograniczeń dotyczących szkodliwych substancji w zapachach, które kuszą na półkach sklepowych. A to nie wszystko. Nawet wszystkich substancji zapachowych, które znajdziesz w odświeżaczach powietrza, producent nie musi podawać. Dlatego nawet dla ostrożnych konsumentów etykieta może być niepełna, a raczej znajdziesz na niej tylko puste słowa takie jak "perfume", "aroma" lub "fragrance". Niektóre substancje, które zawierają, takie jak na przykład limonen, są nawet prawdziwymi alergenami, które są oznaczone w składzie. Zazwyczaj postrzegamy alergie jako problem z czymś, co spożywamy, lub co powoduje egzemę na skórze, ale mniej interesujemy się alergiami na składniki zapachów, które codziennie wdychamy. Takie alergie mogą objawiać się bólem głowy, kaszlem, astmą lub mdłościami. W skrócie, lepiej trzymać się z dala od tych odświeżaczy powietrza.

Wypisywanie wszystkich substancji zawartych w zapachach do domu byłoby nieskończoną listą, ponieważ aby producent osiągnął zapach lasu sosnowego lub jaśminu, musi połączyć dziesiątki substancji chemicznych, których ostatecznie nie znajdziesz na etykiecie. Ponieważ na etykiecie po prostu nic nie ma. Często etykieta zawiera tylko nazwę i adres producenta, a czasem nawet białym drukiem na białym tle...

3-96

Prawdopodobnie najbardziej ryzykownym jest stosowanie zapachów, które instalowane są w gniazdkach elektrycznych oraz żelowych zapachów, które zazwyczaj umieszcza się w toalecie. Dla mnie ogromnym zaskoczeniem było to, że skład tych żelowych zapachów był podany pod spodem i przeczytać można go było dopiero po całkowitym otwarciu opakowania, co jest niemożliwe do zrobienia w sklepie, a w przypadku wielu produktów w ogóle nie było podanego składu! To jest już dosyć niesprawiedliwa gra, ponieważ trzeba sobie zadać pytanie: Czy naprawdę chcemy używać czegoś, co producent najwyraźniej ukrywa i nie chce umieścić na etykiecie? Prawdopodobnie ma to swoje powody. Niestety przepisy są w tej kwestii zbyt skąpe, a podawanie tych informacji nieobowiązkowe. W przypadku niektórych produktów podano tylko silne alergeny, takie jak Bronopol (2-BROM-2-NITROPROPAN-1,3-DIOL) czy BENZISOTHIAZOLINONE, które są silnie toksycznymi substancjami wywołującymi reakcje alergiczne. W takim przypadku lepiej zostawić zapach magnolii i kwitnącej wiśni na półce, ponieważ jedynym sposobem na wycofanie tych zapachów z rynku jest po prostu ich niekupowanie.

Co wybrać?

Dużo większy sukces osiągniesz z sojowymi świecami. Świece sojowe są nietoksyczne, co sprawia, że są lepsze zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia. W przeciwieństwie do zwykłych świec parafinowych, które są wytwarzane z ropy naftowej, świece sojowe produkowane są z nasion soi. Możesz również wypróbować dyfuzory, do których wystarczy dodać kilka kropli BIO olejku eterycznego, aby pięknie pachniały w całym mieszkaniu. Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin różnymi sposobami, najczęściej przez destylację. Mogą one dodać piękny zapach i są to naturalnie występujące substancje. Olejki eteryczne występują w różnych częściach rośliny, czy to w kwiecie, liściu, łodydze, korze, drewnie lub żywicy. Są to czyste roślinne ekstrakty i nie zawierają żadnego rodzaju oleju nośnego. Jednak ich produkcja nie jest łatwa i może być również bardzo kosztowna, ponieważ do wyprodukowania 1 ml olejku eterycznego średnio zużywa się 1 kg rośliny. To także różni się w zależności od ilości, którą można uzyskać z danej rośliny i wpływa na cenę olejku. Pocieszeniem może być z pewnością fakt, że do aromatyzowania mieszkania wystarczy tylko kilka kropel. Oba te rozwiązania rozniosą zapach w domu o wiele lepiej i nie jest on agresywny.

 

Veronika Halusková