Wypadanie włosów u mężczyzn

25% męskiej populacji zmaga się ze stopniowym wypadaniem włosów już po 30 roku życia. Niewątpliwie jest to coś, co niepokoi mężczyzn, więc wyjaśnijmy, co powoduje wypadanie włosów i jak skutecznie z nim walczyć.

Hormon DHT - wypadanie włosów a hormony

Najczęstszym rodzajem wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe, zwane także androgenetycznym. Oprócz genetyki, hormony również odgrywają rolę w wypadaniu włosów. Istnieje specjalna grupa hormonów zwana HORMONAMI ANDROGENNYMI. Powstaje u mężczyzn głównie w okresie dojrzewania. Ale nie tylko w jego trakcie. Ogólnie rzecz biorąc, androgeny to hormony, które nadają mężczyznom ich typowe cechy, takie jak głębszy głos, struktura kości, ostrzejsze rysy twarzy i wzrost genitaliów.

Hormony androgenne obejmują DHT lub dihydrotestoster0n. Jest to rodzaj hormonu androgenowego, który powstaje jako produkt uboczny przy produkcji test0steronu. A utrata włosów u mężczyzn jest spowodowana przede wszystkim połączeniem czynników genetycznych i dihydrotestoster0nu (DHT). Wiąże się z receptorami w skórze głowy i zaburza naturalny cykl wzrostu włosów.

Co ma v tele na starost

Testoster0n i DHT Dihydrotestoster0n - jaka jest różnica?

Nasze ciało, między innymi, jest kontrolowane przez hormony. Układ hormonalny jest powiązany praktycznie ze wszystkim, co jest z nami związane. Hormony kontrolują, kiedy jesteśmy głodni, jaki jest nasz nastrój i są głównymi przekaźnikami wszelkich zmian zachodzących w organizmie. Mają również znaczący wpływ na nasz organizm fizyczny, taki jak skład ciała, zdrowie kości, jakość skóry, paznokci i włosów. U mężczyzn jest to przede wszystkim test0steron, a także hormon androgenny DHT dihydrotest0steron.

Dihydrotest0stern jest ważny w okresie dzieciństwa i dojrzewania, jednak nie odgrywa tak dużej roli u dorosłych mężczyzn. Z drugiej strony testoster0n jest niezbędny dla optymalnego zdrowia, zarówno podczas rozwoju fizycznego, jak i przez całe życie. Wpływa na rozwój mięśni, kości, układu rozrodczego, produkcję nasienia, ale także na psychikę, np. pewność siebie i nastrój. Testoster0n jest syntetyzowany w organizmie z cholesterolu. Przeważnie najwyższe stężenie test0steronu występuje w wieku 18-20 lat, kiedy organizm jest gotowy do reprodukcji. Ponadto stężenie testoster0nu zmienia się w ciągu dnia. Rano jest więcej testoster0nu i odwrotnie, wieczorem jego poziom jest niższy.

co ma na starost DHT_inforgafika_pl

Jak DHT wpływa na wzrost włosów?

A potem mamy tutaj wspomniany DHT. Chociaż dihydrotest0steron ma podobną nazwę do testoster0nu, różni się od innych kilkoma ważnymi aspektami. Organizm wytwarza DHT w procesie tworzenia testoster0nu przez enzym 5 α-reduktazę. Enzym, który przekształca niewielki procent testoster0nu w DHT w tkankach, takich jak skóra, wątroba, prostata i mieszki włosowe. Chociaż przeważają poziomy testoster0nu, a DHT jest tylko trochę około 10% we krwi, DHT ma stosunkowo duży wpływ na wiele funkcji organizmu. W tym wypadanie włosów.

faze rustu vlasu_infografika_pl

A jak? DHT przyłącza się do receptorów zwanych receptorami androgenowymi, które znajdują się w mieszkach włosowych. W tym momencie dochodzi do tzw. MINIATURYZACJI. Proces, w którym mieszki włosowe stopniowo kurczą się, aż w końcu nowe włosy przestają rosnąć. Kiedy tak się dzieje, faza anagenu wzrostu włosa ulega skróceniu. Z biegiem czasu włosy stają się słabe i krótsze pod ciężarem DHT, co ostatecznie powoduje, że włosy nie są w stanie przeniknąć przez górną warstwę skóry. Ponadto DHT blokuje witaminy, białka i minerały, które wspomagają wzrost mieszków włosowych.

Stres i wypadanie włosów

Stres powoduje wypadanie włosów, ale pośrednio. Podczas przewlekłego stresu dochodzi do ciągłego uwalniania hormonu kortyzolu w dużych i tzw. zmęczeniu nadnerczy, co dodatkowo zwiększa poziom adrenaliny, testoster0nu, a także dihydrotestoster0nu. Pomogą w tym adaptogeny. Zioła, które przystosowały się do niegościnnych warunków pogodowych i pomagają nam kontrolować poziom kortyzolu. W takim momencie dobrze jest odstawić wszelkie używki typu kawa czy yerba.

Nadmiar DHT

Tak jak geny odgrywają główną rolę w naszym wzroście, kolorze włosów, oczach i innych cechach fizycznych, tak czynniki genetyczne mają ogromny wpływ na to, jak bardzo jesteśmy podatni na łysienie androgenowe. Jak sama nazwa wskazuje, oznaczenie to powstało z połączenia słów „androgenny” i „genetyczny”. I dlatego niektórzy są bardziej podatni na nadmiar DHT niż inni. Do niepożądanych skutków DHT w wieku dorosłym należy np. powiększenie prostaty.

doplnky pro podporu a rust vlasu_infografika_pl

Jak wesprzeć wzrost włosów i walczyć z wypadaniem?

Jest rzeczą oczywistą, że jeśli masz do czynienia z wypadaniem włosów, nie stanie się to z dnia na dzień. Jest to stosunkowo długi proces, ponieważ nawet faza wzrostu i wypadania włosów jest rzędu miesięcy. Na przykład Saw palmetto (palma sabałowa) wykazuje dobre wyniki, blokując enzym 5-alfa-reduktazy, który przekształca testoster0n w DHT.

vypadavani_vlasu_PL

Jedną z substancji, która ma udowodnione pozytywne skutki w wypadaniu włosów, jest kofeina. Nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale także wspomaga wzrost nowych. Produkty wzbogacone kofeiną bardzo dobrze sprawdzają się w badaniach, nawet w przypadku łysienia androgenowego.1, 2 Główną zaletą kofeiny jest to, że może ona wspomagać wzrost włosów od samego korzenia w początkowej fazie wzrostu włosów. Wmasowanie szamponu z kofeiną bezpośrednio w skórę głowy poprawia krążenie krwi i stymuluje cebulki włosów. Rosną wtedy szybciej, a włosy są zdrowsze i mocniejsze, ponieważ otrzymują odpowiednie składniki odżywcze.

Veronika Halusková

 

źródła:

1. VÖLKER, J.M., N. KOCH, M. BECKER a A. KLENK. Caffeine and Its Pharmacological Benefits in the Management of Androgenetic Alopecia: A Review. 2020.

2. FISCHER, T.W., E. HERCZEG-LISZTES, W. FUNK, D. ZILLIKENS, T. BÍRÓ a R. PAUS. Differential effects of caffeine on hair shaft elongation, matrix and outer root sheath keratinocyte proliferation, and transforming gr0wth factor-β2/insulin-like gr0wth factor-1-mediated regulation of the hair cycle in male and female human hair follicles in vitro. 2014.