Progesteron, do czego służy i jak go mieć na dobrym poziomie

Dzisiejszy artykuł poświęcony jest hormonowi, który odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie, a mianowicie progesteronowi. Pomimo że wiele osób kojarzy progesteron jedynie z płodnością i ciążą, i głównie mówi się o nim w kontekście kobiet, nie jest to tylko hormon żeński. Jest również bardzo ważny dla innych funkcji organizmu, także u mężczyzn. W kolejnych akapitach przyjrzymy się bliżej temu hormonowi i zbadamy jego wpływ na poszczególne funkcje naszego organizmu. W drugiej części artykułu dowiesz się, dlaczego utrzymanie optymalnego poziomu progesteronu jest tak istotne i jak możesz sobie w tym pomóc.

Czym tak naprawdę jest ten progesteron?

Progesteron to endogenny hormon steroidowy. Molekuła progesteronu jest pochodną cholesterolu i ma wiele funkcji w ludzkim organizmie. Jest hormonem produkowanym przez korę nadnerczy, u kobiet przez jajniki, a w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży również przez ciałko żółte, a w późniejszym etapie ciąży przez łożysko. U mężczyzn hormon ten jest produkowany przez jądra. Dlatego ważne jest zrozumienie, że progesteron to nie tylko hormon żeński. U kobiet progesteron odgrywa ważną rolę w reprodukcji i ciąży, ale jego rola się tu nie kończy. Jest to bowiem hormon bardzo istotny również dla mężczyzn.

 
Jakie czynniki wpływają na progesteron?
 

Jak wspominaliśmy we wstępie, progesteron jest ważnym hormonem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, i odgrywa istotną rolę w wielu funkcjach organizmu. Jest niezbędny między innymi do:

 • dobrego fizycznego i psychicznego samopoczucia
 • mózgu
 • układu nerwowego
 • kości
 • układu sercowo-naczyniowego
 • nie tylko żeńskiego układu rozrodczego
 • produkcji innych niezbędnych hormonów życiowych

co progesteron ovlinnuje 1 _infografika_pl

Układ rozrodczy

 

Progesteron najczęściej kojarzony jest z ciążą i czasem nazywany jest "hormonem ciąży". Jednak w układzie rozrodczym progesteron pełni wiele innych niezbędnych funkcji. Poza ciążą, progesteron reguluje również inne funkcje reprodukcyjne, takie jak dojrzewanie komórek jajowych i poród. U mężczyzn natomiast zapewnia odpowiednią produkcję i ruchliwość plemników. 

Przeznaczony przede wszystkim do przygotowania organizmu do ciąży, progesteron pełni wiele ról związanych z rozwojem płodu. Tworzy warstwę wyściółki macicy, umożliwiając implantację jaja. Jeśli jajo zostanie zapłodnione, progesteron pomaga w utrzymaniu błony śluzowej macicy podczas ciąży i odgrywa ważną rolę w rozwoju płodu. Stymuluje wzrost naczyń krwionośnych, które zaopatrują błonę śluzową macicy i jej gruczoły w składniki odżywcze potrzebne do odżywiania wczesnego zarodka. Progesteron odpowiada również za wzrost tkanki piersiowej u matki i wzmacnia mięśnie dna miednicy w przygotowaniu do porodu. Zmniejsza skurczowość mięśni gładkich macicy, co przyczynia się do zapobiegania przedwczesnemu porodowi. W trakcie ciąży progesteron hamuje laktację, a po porodzie spadek jego poziomu jest jednym z bodźców do produkcji mleka.

U mężczyzn progesteron ułatwia spermatogenezę i syntezę androgenów. Wykazuje aktywność kanałów katyonowych w plemnikach i dzięki uwalnianiu progesteronu przez jajeczka, plemniki mogą go wykorzystać jako sygnał kierunkowy w ruchu w stronę jajeczka. Reguluje także ruchliwość plemników podczas ich podróży przez żeński układ rozrodczy, przez co jest niezbędny dla zapłodnienia jajeczka.

Jajniki, piersi, macica

Ważność równowagi hormonalnej jest ogromna. W niektórych tkankach Równowaga hormonalna - BrainMarket.plna przykład w procesie tworzenia kości i utrzymaniu zdrowej skóry. Istnieją jednak istotne różnice w reakcjach na estrogen i progesteron w różnych tkankach. W niektórych tkankach konieczne jest, aby progesteron przeciwstawiał się estrogenowi. W takich tkankach wysokie poziomy estrogenów i niskie poziomy progesteronu mogą zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Dotyczy to właśnie jajników, piersi i macicy. Progesteron częściowo zmniejsza intensywny wzrost komórek nowotworowych wywołany estrogenem w ludzkim ciele.

Układ nerwowy, mózg i stan psychiczny

Progesteron należy do ważnej grupy endogennych steroidów zwanych neurosteroidami i ma kilka istotnych funkcji:

 • wspiera normalny rozwój neuronów w mózgu
 • wykazuje działanie ochronne na uszkodzone tkanki mózgowe
 • działa przeciwzapalnie na mózg
 • chroni komórki mózgowe przed śmiercią

Wśród innych korzystnych efektów progesteronu w układzie nerwowym można wymienić:

 • pomaga chronić komórki nerwowe przed uszkodzeniem
 • reguluje metabolizm i kontroluje żywotność komórek nerwowych
 • poprawia funkcje poznawcze, w tym naukę i pamięć
 • pomaga utrzymać emocjonalną homeostazę i zapewnia psychiczną równowagę
 • łagodzi i zmniejsza ryzyko depresji, lęku i chronicznego stresu
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia napadów (zarówno panicznych, jak i padaczkowych)
 • znacząco wpływa na libido

Progesteron nie tylko pomaga zapobiegać dalszemu uszkodzeniu mózgu, ale także wspomaga neuroregenerację. Istnieją dowody na to, że progesteron może pomagać w odtworzeniu uszkodzonych włókien nerwowych w wyniku urazu i przywracać utraconą przewodność sygnałów nerwowych.

System sercowo-naczyniowy

Skutki progesteronu dla układu sercowo-naczyniowego nie były dotychczas badane, ale w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej dowodów na jego korzystne działanie na różne funkcje sercowo-naczyniowe. Chociaż przez wiele lat nie było tego rozpoznawane, naczynia krwionośne zawierają funkcjonalne receptory progesteronowe i są funkcjonalnie regulowane przez progesteron.

Progesteron reguluje strukturę i funkcję naczyń krwionośnych zarówno w warunkach fizjologicznych, jak i patologicznych. Wydaje się, że progesteron pomaga obniżać ciśnienie krwi, przyczynia się do relaksacji mięśni gładkich i pomaga regulować syntezę tlenku azotu w naczyniach, co zapewnia rozszerzenie naczyń i lepszy przepływ krwi przez naczynia. Progesteron normalizuje również krzepliwość krwi i napięcie naczyń. Także stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Poza wyżej wymienionymi funkcjami, progesteron ma także działanie metaboliczne. Działa przede wszystkim poprawiająco na profil lipidowy, zmniejszając "zły" cholesterol LDL i zwiększając "dobry" cholesterol HDL, co ma istotny wpływ na funkcję układu sercowo-naczyniowego.

System immunologiczny

Progesteron zwiększa stężenie białych krwinek we krwi, działa jako substancja przeciwzapalna i reguluje odpowiedź immunologiczną. Ponadto, posiada właściwości przeciwutleniające i zmniejsza stężenie wolnych rodników tlenu, chroniąc tym samym komórki przed uszkodzeniem. Przeciwzapalne właściwości progesteronu mogą odgrywać istotną rolę w lepszym przebiegu choroby COVID-19 i innych schorzeń. Mogą również zmniejszać ryzyko chorób związanych z nadmierną reakcją zapalną, takich jak choroby autoimmunologiczne, alergie, astma i inne. Powszechnie wiadomo, że gdy kobiety z chorobą autoimmunologiczną zajdą w ciążę, często obserwuje się znaczne zmniejszenie objawów autoimmunologicznych. Dzieje się to właśnie w wyniku wysokiego poziomu progesteronu w okresie ciąży.

 
 

co progesteron ovlinnuje 2 _infografika_pl

Kości

Progesteron wraz z estrogenem tworzą równowagę dla maksymalnej gęstości mineralnej kości. Wyższe poziomy progesteronu są związane z większą produkcją kości. Progesteron stymuluje osteoblasty, czyli komórki tworzące kości. O tym, że progesteron jest ważny dla kości, świadczy również fakt, że w trzecim trymestrze ciąży 80% kości płodu jest zmineralizowane, co zbiega się z maksymalną szybkością produkcji progesteronu u matki. Długotrwałe badania dotyczące terapii progesteronem mogą potwierdzić korzyści tego hormonu w utrzymaniu gęstości kości przez wiele lat po wystąpieniu menopauzy.

Skóra

Niski poziom progesteronu powoduje ścieńczenie i zwiększone marszczenie się skóry. Te zmiany przyspieszają proces starzenia się skóry, która traci elastyczność, jędrność i siłę. Badania wykazały, że krem progesteronowy znacząco zwiększa elastyczność i jędrność skóry oraz udowodniono, że zmniejsza zmarszczki u kobiet w okresie premenopauzalnym i pomenopauzalnym. Te wyniki wskazują, że progesteron ma korzystny wpływ na skórę i może chronić przed starzeniem się skóry.

Nerki i wątroba

Progesteron utrzymuje homeostazę organizmu, regulując inne hormony oraz pomagając w wydalaniu sodu z moczem poprzez działanie nerek. Ponadto, normalizuje poziom cynku i miedzi, co wspiera zdrowie wątroby, gdzie również bierze udział w metabolizmie zapasów tłuszczu dla uzyskania energii.

Równowaga hormonalna i zapomniany progesteron

Progesteron współpracuje z estrogenem, ale jest również niezbędny, aby mu "stawić czoła" i utrzymać równowagę. Ponadto, jest kluczowym metabolitem w produkcji innych steroidów endogennych, w tym hormonów płciowych i kortykosteroidów.

Należy zrozumieć, że żeńskie jajniki produkują progesteron tylko podczas owulacji, a istnieje coraz więcej dowodów na to, że wiele kobiet obecnie nie ma regularnej owulacji. Chociaż kobieta regularnie krwawi co miesiąc, nie oznacza to, że owulacja występuje. Jeśli kobieta nie owuluje, nie produkuje progesteronu tak samo jak po menopauzie, gdy kobiety wytwarzają tylko niewielką ilość progesteronu lub wcale.

Estrogen jest wytwarzany przez nadnercza, tkankę tłuszczową i komórki mięśniowe. Poziomy estrogenów również spadają w okresie menopauzy, ale produkcja tego hormonu w organizmie kobiecym trwa przez całe życie, nawet w przypadku usunięcia jajników. Ciekawostką jest, że niektóre otyłe kobiety wytwarzają po menopauzie więcej estrogenów niż szczupłe kobiety przed menopauzą!

Teoretyczne podstawy hormonalnej terapii zakładają, że problemy kobiet w okresie menopauzy są związane z niedoborem estrogenów. Jednak ten podejście pomija fakt, że w menopauzie u kobiet dochodzi do całkowitej utraty produkcji progesteronu, podczas gdy spadek produkcji estrogenu w tym okresie wynosi tylko około 40%. Często to właśnie niedobór progesteronu jest większym problemem niż niedobór estrogenu. W przypadku nieprawidłowej równowagi tych hormonów estrogen może być toksyczny dla organizmu i zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu piersi, macicy i jajnika.

Na co zwracać uwagę, jeśli chcemy utrzymać dobry poziom progesteronu

Niedobór progesteronu może wynikać z różnych przyczyn. Z odpowiednim wsparciem można przywrócić i utrzymać optymalne poziomy progesteronu, dlatego ważne jest, aby znać te przyczyny nierównowagi i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i utrzymywać jego poziom na optymalnym poziomie. Do przyczyn niedostatecznej produkcji progesteronu mogą przyczyniać się przede wszystkim:

 • brak równowagi hormonalnej
 • długotrwały stres
 • zła dieta
 • substancje toksyczne
 • brak lub nieregularny sen
 • brak ćwiczeń fizycznych
 • nadmierna aktywność fizyczna
 • brak odpoczynku

 

 
 

cemu se vyhnout_infografika_pl

Nierównowaga hormonalna

W poprzednim artykule na temat Nierównowagi hormonalnej u kobiet omówiliśmy, jak hormony są ze sobą powiązane i jak wzajemnie na siebie oddziałują. Zaburzenie poziomu jednego hormonu może wpływać na wszystkie inne hormony, co ma negatywne konsekwencje dla naszego organizmu.

Estrogen

Często mówi się, że to przede wszystkim estrogen jest odpowiedzialny za zamieszanie hormonalne. Okazuje się jednak, że progesteron jest o wiele ważniejszy. W rzeczywistości większość objawów, od PMS po złe spanie, wynika z problemów z progesteronem. Jednak nie można myśleć o progesteronie bez estrogenów. W odpowiednim stosunku są jak dwie strony huśtawki, które rytmicznie przeważają tam i z powrotem w ciągu cyklu menstruacyjnego, i ważne jest utrzymanie równowagi między tymi dwoma hormonami. Pamiętaj, że progesteron, który jest albo zbyt wysoki, albo zbyt niski, może powodować wiele problemów. Nagłe przybieranie na wadze, wahanie nastroju i również większe ryzyko wystąpienia endometriozy lub problemów z menstruacją. Jeśli masz zbyt wiele estrogenów, istnieje większe ryzyko niepłodności i rozwoju raka endometrium (błony śluzowej macicy). Celem między tymi hormonami zawsze jest równowaga.

Prolaktyna

Jest to hormon wytwarzany w przysadce mózgowej, który reguluje produkcję mleka u matek (laktację). Stres zwiększa wydzielanie prolaktyny, a zbyt dużo prolaktyny może obniżać poziom progesteronu.

Kortyzol

W sytuacji stresowej wytwarzany jest kortyzol, który aktywuje organizm, aby poradzić sobie z taką sytuacją. Jest to absolutnie normalne i niezbędne dla życia. Jeśli jednak stres jest długotrwały, kortyzol długotrwałe "kradnie" pregnenolon, z którego powstaje zarówno progesteron, jak i kortyzol. W przypadku długotrwałego stresu produkcja progesteronu jest zepchnięta na drugi plan na rzecz produkcji kortyzolu. Ponadto kortyzol może być również wytwarzany z progesteronu, więc nawet jeśli progesteron zostanie wyprodukowany, zamiast pełnić inne niezbędne funkcje, zostaje wykorzystany do produkcji kortyzolu w sytuacji stresowej. Dlatego ważne jest znalezienie sposobów na zmniejszenie ilości stresu. Zastanów się nad obszarami w swoim życiu, które powodują u Ciebie największy stres i spróbuj znaleźć sposoby, jak go obinżyć.

Tarczyca

Również niedoczynność tarczycy może obniżać poziom progesteronu, a na odwrót. Jeśli więc masz niski poziom hormonów tarczycy, nie będzie wytwarzany odpowiedni progesteron.

Styl życia

Dla optymalnej równowagi hormonalnej istotne jest wybieranie zdrowego stylu życia. Dla odpowiedniego poziomu progesteronu ważne jest regularne wykonywanie aktywności, odpowiedni i regularny sen, minimalizowanie stresu, zdrowe odżywianie oraz regularna aktywność fizyczna i ćwiczenia.

Regularność

Dla ogólnej równowagi hormonalnej istotne jest wprowadzenie rutyny. Staraj się budzić i kłaść się spać o tej samej porze każdego dnia, a idealnie również jeść o tej samej porze. Wprowadzenie regularnego harmonogramu zmniejszy Twoją reakcję na stres, wyrówna metabolizm oraz przyniesie wzrost energii i poprawę nastroju.

Ćwiczenia

Ćwiczenia są kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę. Kobiety z niskim poziomem progesteronu często czują się przygnębione i zmęczone. Umiarkowane ćwiczenia przyspieszają metabolizm i zwiększają uwalnianie naturalnych endorfin, co prowadzi do zwiększenia energii i lepszych myśli oraz uczuć.

Unikaj toksyn

Toksyny środowiskowe przyjmowane są w postaci setek różnych substancji chemicznych, które mogą wpływać na Twoje hormony, metabolizm i zdrowie psychiczne. Mogą one naśladować Twoje własne hormony, blokować receptory hormonalne lub zmieniać ścieżki hormonalne, co prowadzi do chaosu hormonalnego. Unikaj kontaktu z substancjami sztucznymi, takimi jak: plastiki, ftalany, parabeny i sztuczne zapachy, które są częścią wielu codziennych produktów higienicznych i kosmetycznych. Zwracaj również uwagę na ilość ciężkich metali, które często występują w rybach.

Zwyczaje żywieniowe

Dieta jest istotnym elementem wspierającym optymalny poziom progesteronu oraz innych hormonów. Wiele produktów spożywczych przyczynia się do naturalnej produkcji progesteronu, podczas gdy inne mogą ją zmniejszać, a jednocześnie zwiększać produkcję substancji zakłócających działanie hormonalne, co wpływa na obniżenie funkcji detoksykacyjnych organizmu. Pozytywny wpływ na zdrowie hormonalne można łatwo osiągnąć poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Jeśli będziesz miał zdrową i zrównoważoną dietę, Twoje ciało odzyska równowagę. Zapewnisz sobie większą energię, lepszy sen, optymalną wagę i lepsze samopoczucie. 

Naturalne produkty spożywcze służące utrzymaniu organizmu w zdrowej równowadze to te, które jedliśmy przez tysiąclecia i które naturalnie występują w środowisku, niezmienione przez dzisiejsze procesy produkcyjne. W skrócie, Twoje posiłki powinny zawierać warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze i białka. W idealnym przypadku połowa Twojego talerza powinna składać się z warzyw, a druga połowa z kombinacji białek, zdrowych tłuszczy, roślin strączkowych i pełnoziarnistych zbóż. Należy unikać sztucznych barwników, konserwantów, aromatów, dodanego cukru, przetworzonego i wędzonego mięsa oraz alkoholu.

 
 

jak si pomoc stravou a doplnky _infografika_pl

Zwiększ spożycie błonnika

Roślinne produkty spożywcze zawierają błonnik, który jest zdolny wiązać toksyny i nadmiar estrogenów w układzie trawiennym, a następnie wydalać je z organizmu. Udowodniono, że kobiety, które spożywają więcej błonnika, mają mniejsze objawy związane z niedoborem progesteronu.

Podstawowe suplementy diety

Niezależnie od tego, jak zdrowo się odżywiamy, nadal istnieje ryzyko niedoboru niektórych składników odżywczych ze względu na nadużywaną i pozbawioną składników odżywczych glebę. Suplementacja diety, takimi produktami jak wysokiej jakości multivitamin czy kwasy tłuszczowe omega-3, może przynieść same korzyści. W dzisiejszych czasach większość ludzi cierpi na niedobór witamin i minerałów z powodu przemysłowo przetwarzanej żywności o niskiej zawartości składników odżywczych. Wierząc, że wszystkie potrzebne substancje otrzymujemy z naszej zdrowej i różnorodnej diety, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich niedoboru. Wskazane jest regularne poddawanie się profilaktycznym badaniom lekarskim i sprawdzanie poziomu witamin i minerałów we krwi. W przypadku niedoboru określonych składników odżywczych można rozważyć indywidualną suplementację w celu ich uzupełnienia.

Zioła

Na nasz stan hormonalny mogą być również wpływać dary natury. Zioła mogą być dobrym wsparciem w regulowaniu poziomu hormonów, ale należy zdawać sobie sprawę, że to tylko wierzchołek góry lodowej i nie można polegać tylko na nich. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstwa ziół, warto skonsultować się z specjalistami w dziedzinie fitoterapii, którzy doradzą odpowiednie zioła w zależności od Twoich konkretnych problemów. W celu zilustrowania podajemy niektóre zióła, które mogą wpływać na produkcję progesteronu:

Niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) jest powszechnie stosowanym ziołem w przypadku hormonalnej nierównowagi u kobiet. Ma wpływ na produkcję i uwalnianie różnych hormonów przysadki mózgowej. Przypuszcza się, że zwiększa produkcję hormonu luteinizującego, jednocześnie hamując uwalnianie hormonu stymulującego pęcherzyki, co wspiera produkcję progesteronu.

Kolcorośl (sarsaparilla) jest stosowany w przypadku różnych zaburzeń równowagi hormonalnej. Uważa się, że ma działanie progesteronowe i jest najczęściej stosowany do wspomagania fazy lutealnej cyklu miesiączkowego.

Korzeń mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) nie wpływa bezpośrednio na poziomy hormonów, ale zamiast tego wspomaga detoksykację wątroby. Jeśli mamy powolną detoksykację wątroby, poziomy estrogenu mogą się gromadzić, co prowadzi do względnego nadmiaru estrogenu i niedoboru progesteronu.

 
 

Podsumowanie

Zachowanie optymalnych wartości progesteronu jest niezwykle ważne dla naszego życia. U kobiet poziom tego hormonu w ciągu cyklu jest zmienny, osiągając wysokie wartości w czasie ciąży. Jeśli poziom progesteronu jest zbyt niski, może to prowadzić do problemów zdrowotnych. Najczęstszym problemem związanym z niskim poziomem progesteronu jest zaburzona funkcja układu rozrodczego u kobiet, objawiająca się brakiem miesiączki, nieprawidłową funkcją jajników lub poronieniem. Ponadto, ten hormon odgrywa kluczową rolę w naszym układzie sercowo-naczyniowym, funkcji mózgu, zdrowych kościach oraz produkcji spermy. Jest również istotny dla naszego dobrego psychicznego samopoczucia i współtworzy inne ważne hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego ważne jest, abyśmy mieli nie tylko odpowiedni poziom progesteronu, ale także równowagę we wszystkich pozostałych hormonach w celu utrzymania naszego zdrowia.

 
 

 


Nikola Blahoušková

 

 

Aria Integrative Medicine. (2021). Progesterone and Autoimmune Diseases Dostupné z: https://www.ariaintegrative.com/2020/04/27/progesterone-autoimmune-disease/

Baulieu, E. E., & Schumacher, M. (2000). Progesterone as a neuroactive neurosteroid, with special reference to the effect of progesterone on myelination. Human Reproduction15(suppl_1), 1-13.

Benarroch, E. E. (2007). Neurosteroids: endogenous modulators of neuronal excitability and plasticity. Neurology68(12), 945-947.

Bowen, R. (2000). Placental Hormones.

Brucker, M. C., & King, T. L. (Eds.). (2015). Pharmacology for women's health. Jones & Bartlett Publishers.

Cable, J. K., & Grider, M. H. (2020). Physiology, Progesterone.

Correia, J. N., Conner, S. J., & Kirkman-Brown, J. C. (2007, May). Non-genomic steroid actions in human spermatozoa. In Seminars in reproductive medicine (Vol. 25, No. 03, pp. 208-220). Copyright© 2007 by Thieme Medical Publishers, Inc., 333 Seventh Avenue, New York, NY 10001, USA.

Di Renzo, G. C., Giardina, I., Clerici, G., Brillo, E., & Gerli, S. (2016). Progesterone in normal and pathological pregnancy. Hormone Molecular Biology and Clinical Investigation27(1), 35-48.

Engel, S. R., & Grant, K. A. (2001). Neurosteroids and behavior. International review of neurobiology46, 321-348.

Gottfried S. (2013). The Hormone Cure: Reclaim Balance, Sleep, Sex Drive and Vitality Naturally with the Gottfried Protocol.

Holzer, G., Riegler, E., Hönigsmann, H., & Schmidt, J. (2005). Effects and side effects of 2%‐progesterone cream on the skin of peri‐and postmenopausal women: Results from a double blind, vehicle‐controlled, randomized study. Experimental Dermatology14(2), 156-157.

Jiang, C., Zuo, F., Wang, Y., Lu, H., Yang, Q., & Wang, J. (2017). Progesterone changes VEGF and BDNF expression and promotes neurogenesis after ischemic stroke. Molecular neurobiology54(1), 571-581.

John R., & Lee M. D. (2004). Natural Progesterone Handbook.

Hall, O. J., & Klein, S. L. (2017). Progesterone-based compounds affect immune responses and susceptibility to infections at diverse mucosal sites. Mucosal Immunology10(5), 1097-1107.

Ho, S. M. (2003). Estrogen, progesterone and epithelial ovarian cancer. Reproductive Biology and Endocrinology1(1), 1-8.

Kabe, Y., Handa, H., & Suematsu, M. (2018). Function and structural regulation of the carbon monoxide (CO)-responsive membrane protein PGRMC1. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition63(1), 12-17.

Li, Z., Wang, B., Kan, Z., Zhang, B., Yang, Z., Chen, J., ... & Jiang, R. (2012). Progesterone increases circulating endothelial progenitor cells and induces neural regeneration after traumatic brain injury in aged rats. Journal of Neurotrauma29(2), 343-353.

Meyer, C., Schmid, R., Schmieding, K., Falkenstein, E., & Wehling, M. (1998). Characterization of high affinity progesterone-binding membrane proteins by an anti-peptide antiserum. Steroids63(2), 111-116.

Patel, B., Elguero, S., Thakore, S., Dahoud, W., Bedaiwy, M., & Mesiano, S. (2015). Role of nuclear progesterone receptor isoforms in uterine pathophysiology. Human reproduction update21(2), 155-173.

Reddy, D. S. (2010). Neurosteroids: endogenous role in the human brain and therapeutic potentials. Progress in brain research186, 113-137.

Roof, R. L., & HALL, E. D. (2000). Gender differences in acute CNS trauma and stroke: neuroprotective effects of estrogen and progesterone. Journal of neurotrauma17(5), 367-388.

Ryu, C. S., Klein, K., & Zanger, U. M. (2017). Membrane associated progesterone receptors: promiscuous proteins with pleiotropic functions–focus on interactions with cytochromes P450. Frontiers in pharmacology8, 159.

Seifert-Klauss, V., Schmidmayr, M., Hobmaier, E., & Wimmer, T. (2012). Progesterone and bone: a closer link than previously realized. Climacteric15(sup1), 26-31.

Seifert-Klauss, V., & Prior, J. C. (2010). Progesterone and bone: actions promoting bone health in women. Journal of osteoporosis2010.

Scheibl, P., & Zerbe, H. (2000). Effect of progesterone on the immune system in consideration of bovine placental retention. DTW. Deutsche Tierarztliche Wochenschrift107(6), 221-227.

Schumacher, M., Guennoun, R., Robert, F., Carelli, C., Gago, N., Ghoumari, A., ... & De Nicola, A. F. (2004). Local synthesis and dual actions of progesterone in the nervous system: neuroprotection and myelination. Gro*** hormone & IGF research14, 18-33.

Simoncini, T., Mannella, P., Fornari, L., Caruso, A., Varone, G., & Genazzani, A. R. (2003). In vitro effects of progesterone and progestins on vascular cells. Steroids68(10-13), 831-836.

Stein, D. G. (2008). Progesterone exerts neuroprotective effects after brain injury. Brain research reviews57(2), 386-397.

Thomas, P., & Pang, Y. (2013). Protective actions of progesterone in the cardiovascular system: potential role of membrane progesterone receptors (mPRs) in mediating rapid effects. Steroids78(6), 583-588.

Trabert, B., Sherman, M. E., Kannan, N., & Stanczyk, F. Z. (2020). Progesterone and breast cancer. Endocrine reviews41(2), 320-344.

Tremollieres, F. A., Strong, D. D., Baylink, D. J., & Mohan, S. (1992). Progesterone and promegestone stimulate human bone cell proliferation and insulin-like growth factor-2 production. European Journal of Endocrinology126(4), 329-337.

Valadez-Cosmes, P., Vázquez-Martínez, E. R., Cerbon, M., & Camacho-Arroyo, I. (2016). Membrane progesterone receptors in reproduction and cancer. Molecular and cellular endocrinology434, 166-175.

Vermeulen K. (2014). Happy Hormones: The Natural Treatment Programs for Weight Loss, PMS, Menopause, Fatigue, Irritability, Osteoporosis, Stress, Anxiety, Thyroid Imbalances and More

Vallée, M., Mayo, W., Koob, G. F., & Le Moal, M. (2001). Neurosteroids in learning and memory processes. International review of neurobiology46, 273-320.

Wiebe, J. P. (2006). Progesterone metabolites in breast cancer. Endocrine-related cancer13(3), 717-738.

Women in balance. (2022). Progesterone and Bone Health. National University of Natural Medicine. Dostupné z: https://womeninbalance.org/resources-research/progesterone-bone-health/

You and Your Hormones. (2022). Progesterone. Dostupné z: https://www.yourhormones.info/hormones/progesterone/